(11.30 hodin)
(pokračuje Paroubek)
Výhoda tohoto řešení, protože to si nikdo z oponentů tohoto řešení nechce přiznat, je, když odmyslím to, že je to přínosné pro celou jednu významnou sociální skupinu lidí, v jednorázovosti a nezvyšování výpočtové základny pro další léta. To znamená kdyby došlo k valorizaci, tak samozřejmě ta valorizace je už jednou provždy v té základně a už se to zvyšuje v dalších letech, kdežto toto je jednorázové řešení.
Pokud hovoříme o zdroji dividendy státních podniků, tedy ČEZ, víte, tak jak zavedla praxi Občanská demokratická strana přes Ministerstvo průmyslu, to je ta energetická burza zejména, tak se podařilo uplatnit praxi monopolně vysokých cen elektrické energie, takže myslím, že ti důchodci, kteří zaplatí ty vysoké ceny elektrické energie, které v tomto roce jsou, mají na to minimálně morální právo, aby dostali aspoň část peněz zpátky.
Paní ministryně tady hovořila mimo rámec stanoviska vlády, takže já to beru jako její stanovisko. Na to má jistě právo. Připomínám, že stanovisko vlády k tomuto návrhu je neutrální. Hovořila něco o tom, že pan poslanec Škromach tady hovořil pro levou část a pro televizní kamery. Já se přiznám, že jsem to jeho vystoupení tak nepochopil. Já jsem jeho vystoupení pochopil tak, že je to vystoupení, které směřuje k dobré věci pro lidi, a to je vždycky politika sociální demokracie. Mezigenerační solidarita, to je věc, která není pro sociální demokracii prázdným slovem, není to věc jako pro občanské demokraty, kteří mají často na svých billboardech krásné fotografie způsobilých staříků či starých dam, ale ve skutečnosti pro ně nechtějí nic udělat. (Veselost v pravé části sálu.)
Pan ministr Janota mluvil o odpovědnosti. Dobrá, pane ministře, jestli chcete mít odpovědnost, zhruba podobnou částku navrhne sociální demokracie k navýšení do rozpočtu bohužel až od toho dalšího roku při zavedení progresivní daně pro poplatníky s ročními příjmy nad 1,2 mil. korun. Máte hned ty peníze zpátky. Když si já můžu vybrat, jestli zatížíme v zásadě nepatrně nejbohatší a zda přidáme těm nejpotřebnějším, je mi celá věc jasná, jak budu volit. To je věc volby každého.
Pan poslanec Laudát prostřednictvím předsedajícího. Víte, pane poslanče, my se známe dlouhá léta a já musím říci, že jsme snad osobně v přátelských vztazích. Já osobně bych si také představoval, že z této Sněmovny, když budeme vycházet, tak nastane jednou ta praxe, o které mně kdysi před nějakými 20 lety říkal někdejší předseda sociální demokracie Jiří Horák, když to pozoroval v americkém Kongresu, protože on byl téměř 40 let předtím, než se vrátil do republiky z emigrace, občanem Spojených států. Pracoval pro některé kongresmany v americkém Kongresu a říkal mně, jak ti republikánští a demokratičtí zákonodárci, kteří se velmi silně potírali nejen věcnými argumenty v průběhu zasedání Kongresu, ať už Senátu nebo Sněmovny reprezentantů, pak spolu odcházeli v družné zábavě a seděli spolu při obědě. Takováhle politická kultura je asi dlouhodobým snem. Ale třeba Martin Luther říkal: mám sen. Budu mít také sen, že jednou se něco takového stane, takže já to nemíním osobně, to, co teď řeknu. Stabilitu této země neohrožuje sociální demokracie, ohrozil ji svojí kolosální neschopností bývalý ministr financí Kalousek, dnes guru TOP 09, vaší strany. Připomínám, a sociální demokracie to bude připomínat celého půl roku do voleb a pak bohužel s tím bude muset zápolit velmi intenzivně, že za tento rok bude schodek státního rozpočtu mezi 200 až 220 mld. korun. To je vaše dílo, vašeho guru, neschopnosti ministra financí, který údajně dostal nějaké mezinárodní osvědčení nejlepší ministr financí. Chtěl bych vidět toho nejhoršího ministra financí na světě. (Veselost v levé části sálu.)
Pak je tady poslanec "já nevím, jak se jmenuje". Možná že už se mezitím dozvěděl, kdo je to Faidón. Já musím říci, že hovoří o důstojnosti, že si váží seniorů. Váží si jich, ale aby to nic nestálo. To je ten problém, že ono když něco máme konkrétně udělat, tak problém je, že to také něco stojí. A tohle je myslím docela přiměřený návrh.
Víte, pan poslanec "já nevím, jak se jmenuje" tady hovořil o tom, že jsme podávali ruku na něco. Žádné podání ruky nebylo. Dokonce i váš předseda strany řekl po těch jednáních, která předcházela tady hlasování ve Sněmovně o takzvaném Janotovu balíčku, že k žádné dohodě nedošlo. Nevnucujte tuhle představu české veřejnosti a zejména ji nevnucujte sociální demokracii. A ta slova, která jste tady nepřesně parafrázoval, nejsou slova Jiřího Paroubka. Ta slova přesně zní: "Co je mi do mých hloupých řečí ze včerejška." A ten autor těch slov je Konrad Adenauer. Kdybyste nevěděl, kdo to byl, tak to byl spolkový kancléř Německa za konzervativní křesťanské demokraty.
Pan poslanec "já nevím, jak se jmenuje" hovořil o výdajích na volební kampaně. No, víte, to je jako v domě oběšencově mluvit o provaze. Sociální demokracie má ve svých financích pořádek a já vás ujišťuji, že bude mít dobře připravenu volební kampaň tak, abychom byli schopni sdělit našim občanům, jaké jsou skutečné problémy této země a jak je hodlá vyřešit. Já bych se jenom vrátil, abych ukázal ten rozdíl mezi námi a občanskými demokraty, k jedné věci, a nechci být zlý. Za minulý rok v oficiální zprávě, a dosud jsem o tom ze slušnosti nehovořil, v oficiální zprávě, která byla předána, která je známá, je uvedeno, že občanští demokraté utratili za volby do krajských zastupitelstev a Senátu 330 mil. korun. No, já když jsem to viděl, dámy a pánové, já jsem užasl, kolik je možné utratit za volby. Za vítězné volby do krajského zastupitelstva a Senátu jsme utratili 90 mil. korun. (Veselost v pravé části sálu. Potlesk.) To znamená že vy jste museli nejméně těch čtvrt miliardy korun ukrást! Vy už okrádáte i sami sebe, to je to smutné! Ale hlavně ať pan poslanec "já nevím, jak se jmenuje" nemá příště starost o sociální demokracii.
Pokud jde o pana Gangaloviče, přiznám se, že si nejsem jist v tom jednom argumentu, který teď použiji, ale pokud hovořil pan poslanec o Lotyšsku, ale stejně tak mohl hovořit o Estonsku, kde to vím zcela pozitivně, tak vím, že převážně v pobaltských zemích byla uplatněna rovná daň. Takže já zrovna o té rovné dani si nemyslím, že je to nějaká cesta k něčemu, co by se povedlo.
A znovu zdůrazňuji jednu věc, kterou už jsem řekl. Změna struktury daní, kterou jste prosadili k 1. 1. 2008 díky nakoupeným hlasům, připravila tuto zemi o 80 mld. korun. Kdybychom je měli, tento problém neřešíme. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Nyní s faktickou poznámkou vystoupí pan poslanec František Laudát. Poté je přihlášen pan poslanec Škromach.
Poslanec František Laudát: Vážený pane místopředsedo, i přes to přihlášení se k přátelství musím trvat na svém, že sociální demokracie takovými návrhy, jak je tady předkládá pan kolega Škromach, ohrožuje stabilitu této země. A zní to velice lákavě pro občany, že kdo vydělává, se přihlásí ke zdanění 1 mil. 200 tisíc, ono to vypadá velice hezky. Na druhou stranu si uvědomte, že je řada lidí, kteří dřou, například si chtějí pořídit něco, co se pořizuje jednou za x let, například bydlení, tak jim taky řekněte, no tak si utáhněte opasky, plaťte více daně. Nechte si zajít ještě možná o rok, o dva, o tři roky chuť na to, pořídit si bydlení, postavit si nějaký domek. ***