(16.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Já vám děkuji, pane poslanče. A nyní prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení paní poslankyně Dana Filipi.

 

Poslankyně Dana Filipi: Vážený pane předsedající, vážené dámy, vážení pánové, od 1. ledna 2008 platí v českém sociálním právu nový institut - maximální vyměřovací základ, takzvané stropy pro odvody na sociální zabezpečení, státní politiku zaměstnanosti a všeobecné zdravotní pojištění. Částka pro strop byla v roce 2008 stanovena z kumulovaných příjmů zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných ve výši 48násobku průměrné mzdy stanovené před dvěma roky. Součástí takzvaného úsporného balíčku, který schválila minulý týden Poslanecká sněmovna, bylo zvýšení maximálního vyměřovacího základu pro rok 2010 na 72násobek průměrné mzdy. Předlohou se navrhuje vrácení do stavu před rokem 2008, tzn. úplné zrušení maximálního vyměřovacího základu pro placení pojistného na sociální zabezpečení a na státní politiku zaměstnanosti.

S novelou návrhu zákona nesouhlasím a v rozpravě navrhnu zamítnutí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Já vám děkuji, paní poslankyně, a otevírám obecnou rozpravu. Jako první se přihlásil pan ministr práce a sociálních věcí Šimerka, potom pan poslanec Laudát. A rozuměl jsem správně paní poslankyni Filipi, že se přihlásila také. To jsou prozatím tito tři přihlášení.

Prosím, pane ministře.

 

Ministr práce a sociálních věcí vlády ČR Petr Šimerka Děkuji. Pane místopředsedo, dámy a pánové, dovolte, abych vás informoval, že záporné stanovisko vlády k této předloze nebo k tomuto návrhu i nadále trvá, jednak z důvodů, které tady už byly řečeny v rámci obou předchozích vystoupení. Víme, že v pátek se tu schválil balíček, který posunul tu hranici poněkud dále.

Já bych jenom chtěl znovu říci jako u předchozího bodu, že Ministerstvo práce a sociálních věcí počítá s tím, že v průběhu nejbližších týdnů provede celkovou inventuru této právní úpravy, ze které možná vyplyne něco úplně jiného. V rámci balíčku byla ale přijata úprava, která je pro rok 2010. Nepovažoval bych teď za vhodné, abychom prováděli nějaké zásadnější změny, protože je potřeba to vidět v kontextu celé té úpravy, kterou jsme teď v pátek schválili a která bude podrobena revizi, jak už jsem řekl.

Čili z těchto důvodů, jak věcných, tak zejména legislativních, setrvává záporné stanovisko vlády k tomuto návrhu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Já vám děkuji, pane ministře. Nyní prosím, aby se slova ujal pan poslanec Laudát. Připraví se paní poslankyně Filipi.

 

Poslanec František Laudát: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já se domnívám, že když to tehdy Topolánkova vláda předkládala, důvody byly zcela jasné: aby v České republice danili svoje vysoké příjmy ředitelé a managementy nadnárodních firem, které do té doby dávali daně někam jinam. Ta volba... Myslím, že se sociální demokracií jsme se tehdy lišili pouze v tom, zda to má být čtyřnásobek, pětinásobek nebo kolikanásobek.

My tedy budeme před volbou trochu jinou: zda vůbec manažeři, kteří berou ty nejvyšší platy, tady budou danit, či nikoliv. Pokud vím, nějaké průzkumy, se kterými tady tehdy bylo operováno, ukazovaly jednoznačně, že manažeři dávají přednost danění všech dávek, všech daní, mimo naše území. Já bych byl rád, aby než sem někdo s něčím přijde, se téměř u všech zákonů podíval do okolních zemí a dosažitelných zemí, rozvinutých, zda si nějakou úpravou nezpůsobíme to, že... Vypadá to velice logicky, prostě: Proč bychom měli přicházet o příjmy? Ale lepší je mít zdaněný tady například čtyřnásobek než nulu.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Laudátovi a prosím, aby se slova ujala paní poslankyně Filipi.

 

Poslankyně Dana Filipi: Dámy a pánové, jak jsem zmínila ve své zpravodajské zprávě, vzhledem k tomu, že záležitost maximálního vyměřovacího základu byla řešena minulý týden v rámci takzvaného úsporného balíčku, navrhuji zamítnutí návrhu zákona.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji vám, paní poslankyně. Hlásí se ještě někdo do této fáze rozpravy? Pokud ne, rozpravu končím. Je prostor pro závěrečná slova. Pan poslanec Opálka se k tomu chystá.

 

Poslanec Miroslav Opálka: Děkuji. Pane místopředsedo, jen krátce. Samozřejmě, rozumím tomu, co zde bylo řečeno. Je to takový nekonečný proces, kdy lákat kapitál a vysokopříjmové skupiny na co nejnižší daně, na co nejnižší odvody, je smrtelné. Skončíme někde na nule. Dostaneme se někam do Asie nebo jiného rozvojového světa. Já si myslím, že ideální by bylo, kdyby - a s tím asi řada z vás nebude souhlasit - pro pohyb pracovní síly byly stejné podmínky v celé Evropské unii, i co se týká daňových zákonů a zákonů na odvody. Ale není tomu tak. Zatím je to dáno národnímu právu.

Celkem logicky ve Sněmovně probíhá střet vidění tohoto pohledu. Já jsem si dovolil tedy za náš poslanecký klub KSČM navrhnout zrušení těchto stropů. Rozumím tomu, že z opačného spektra je snaha tomu zabránit. Pravdou je, že dopad na státní rozpočet a veřejné finance měl tento krok negativní. Nemáme žádnou statistiku, kolik těchto vysokopříjmových manažerů přišlo a zdaňuje své mzdy a odvádí do stropu své pojistné v České republice. Pro řadu zemí je tento krok svým způsobem nepřijatelný. Byl bych rád, kdyby Česká republika k těmto vyspělým zemím, kde sociální koheze je adjektivum, které je jim vlastní, patřila také do této skupiny. Záleží na vás, jak rozhodnete.

Apeluji, abychom mohli tento tisk posoudit ve výboru pro sociální politiku, aby byl propuštěn do druhého čtení, a pak se s tím nějak vyrovnáme. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Já vám děkuji, pane poslanče. Závěrečné slovo paní zpravodajky? Není třeba.

 

Když shrnu výsledek rozpravy, padl návrh na zamítnutí. O tomto návrhu rozhodneme v hlasování pořadové číslo 47, které jsem zahájil. Kdo souhlasí s tímto návrhem, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko ano. Děkuji. Kdo je proti tomuto návrhu? Děkuji.

Hlasování skončilo. Hlasovalo 134 poslanců, pro návrh 54, proti 27. Tento návrh nebyl přijat.

 

Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat návrh k projednání výboru pro sociální politiku. Já se ptám, jestli je nějaký další návrh. Pokud ne, v hlasování pořadové číslo 48 o tomto návrhu rozhodneme. Kdo souhlasí, ať zvedne ruku a stiskne tlačítko ano. Kdo je proti? Děkuji.

Hlasování skončilo. Hlasovalo 135 poslanců, pro 108, proti 1, takže tento návrh byl přijat.

 

Mohu ukončit první čtení této poslanecké předlohy.

 

Nyní přistupujeme k bodu dalšímu, což je

21.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb., o vodách
a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 895/ - prvé čtení

Věřím, že pan ministr... Ano, jako první vystoupí pan ministr zemědělství Jakub Šebesta, potom pan ministr životního prostředí Vladislav Miko. Pan ministr Šebesta má příležitost ke svému úvodnímu vystoupení. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP