(17.00 hodin)

Poslanec Petr Tluchoř: Za kandidátku na člena Rady České televize je navržena paní Dana Makrlíková.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 208 a ptám se, kdo je pro paní Danu Makrlíkovou. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 208. Z přítomných 169 pro 116, proti 5. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Za kandidáta na člena Rady České televize je navržen pan Radek Mezuláník.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. O tom rozhodneme v hlasování pořadové číslo 209, které jsem zahájil. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 209. Z přítomných 169 pro 117, proti 3. Návrh byl přijat. Další návrh.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Za kandidáta na člena Rady České televize je navržen pan Josef Mlejnek.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 210. Ptám se, kdo je pro pana Josefa Mlejnka. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 210. Z přítomných 169 pro 8, proti 29. Návrh nebyl přijat.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Za kandidáta na člena Rady České televize je navržen pan Michal Pavlata.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 211. Ptám se, kdo je pro pana Michala Pavlatu. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 211. Z přítomných 169 pro 25, proti 20. Návrh nebyl přijat. Další návrh.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Za kandidáta na člena rady České televize je navržen pan Jiří Presl.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 212. Ptám se, kdo je pro pana Presla. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 212. Z přítomných 170 pro 126, proti 3. Návrh byl přijat.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Za kandidáta na člena rady České televize je navržen pan Milan Uhde.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 213. Ptám se, kdo je pro pana Milana Uhdeho. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 213. Z přítomných 170 pro 114 (na světelné tabuli 115), proti 8. Návrh byl přijat. (Hlasy ze sálu: 115.)

 

Konstatuji, že z navržených kandidátů byli zvoleni Josef Jařab - 101 hlasů, Dana Makrlíková - 116 hlasů, Radek Mezuláník - 117 hlasů, pan Jiří Presl - 126 hlasů a pan Milan Uhde - 114 hlasů. (Námitky: 115.)

Já jsem měl 114.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Na tabuli bylo 115.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Já jsem četl z displeje. Omlouvám se tedy, jestli… Nechám to na stenozáznamu. Bylo zvoleno všech pět chybějících členů Rady České televize, pane předsedo.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Děkuji. I já konstatuji, že Poslanecká sněmovna zvolila za členy Rady České televize pět jmenovaných kandidátů, tedy Josefa Jařaba, Danu Makrlíkovou, Radka Mezuláníka, Jiřího Presla a Milana Uhdeho. Tímto tento bod končí a prosím vás, pane předsedající, abyste otevřel další bod.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Končím bod číslo 64 a začneme bod číslo

 

65.
Návrh na volbu členů Rady Českého rozhlasu

 

Pane předsedo, ujměte se slova.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Děkuji. K dnešnímu dni jsou neobsazena čtyři místa členů této rady. První místo je neobsazeno od 23. října 2007, kdy na funkci rezignoval pan Milan Kudrys. Další tři místa se uvolnila dne 26. února 2008, a to uplynutím funkčního období pánů Milana Blažka, Richarda Seemanna a Bohuslava Zoubka.

Pokud jde o první uvolněné místo, byl na ně zvolen v roce 2004 pan Štěpán Kotrba a jeho šestileté funkční období skončí dnem 26. února 2010. Pan Štěpán Kotrba na funkci rezignoval a na jeho místo zvolila Poslanecká sněmovna 20. června 2007 pana Milana Kudryse, a to na dobu zbývající do konce funkčního období pana Štěpána Kotrby, jehož místo se uprázdnilo, to znamená do 26. února 2010. Jak již jsem uvedl, dne 23. října 2007 na tuto funkci rezignoval i pan Milan Kudrys. Z toho vyplývá, že nově zvolenému členu rady, který bude zvolen na toto volné místo, skončí toto funkční období dnem 26. února 2010, tedy dnem, kdy by skončilo funkční období původnímu členovi rady Štěpánu Kotrbovi.

Dne 13. března předložil volební výbor kandidátku pro volbu čtyř členů Rady Českého rozhlasu. Jedná se o těchto 12 kandidátů: Luděk Červenka, Marie Fleissigová, Pavel Hazuka, Martin Herzán, Danuše Homolková, Helena Illnerová, Petr Marek, Tomáš Ratiborský, Pavel Scheufler, Oldřich Šesták, Markéta Šichtařová a Bohuš Zoubek.

Volební výbor v souladu s § 46a jednacího řádu provedl výběr kandidátů v počtu odpovídajícím trojnásobku počtu členů rady, kteří mají být zvoleni, tedy čtyř členů. Podle výsledku výběru sestavil kandidátku, na níž jsou kandidáti uvedeni v abecedním pořadí, tak jak stanoví volební řád. Kandidáti předložili všechny doklady požadované zákonem o Českém rozhlasu a rovněž podepsali čestné prohlášení o souhlasu s kandidaturou, kde mimo jiné uvedli, že pokud nesplňují všechny podmínky volitelnosti, v případě svého zvolení členem Rady Českého rozhlasu dnem svého zvolení tyto podmínky splní.

Kandidátka byla postoupena jednotlivým poslaneckým klubům a na lavice vám bylo rozdáno usnesení volební komise číslo 78 obsahující kandidátku pro volbu čtyř členů Rady Českého rozhlasu.

Zvláštní zákon způsob volby nestanoví, volební výbor i volební komise shodně navrhují Poslanecké sněmovně volbu tajnou.

Byl jsem pověřen volební komisí, abych vás seznámil s návrhem volebního výboru na postup při volbě čtyř členů Rady Českého rozhlasu. Pro tajnou volbu jsou vyhotoveny dva hlasovací lístky, a to jak pro první, tak pro druhé kolo. Oba hlasovací lístky obsahují všech vybraných 12 kandidátů v uvedeném abecedním pořadí. Na jednom hlasovacím lístku je uvedeno, že se volí jeden kandidát, jehož funkční období skončí dnem 26. února 2010, tedy kratší mandát. Na druhém hlasovacím lístku je uvedeno, že se volí tři kandidáti na šestileté plné funkční období. Kandidát, který bude zvolen na kratší volební období a bude současně úspěšný i ve volbě na šestileté volební období, bude automaticky z této volby vyřazen a na jeho místo postoupí další kandidát v pořadí.

A nyní prosím, pane předsedající, abyste otevřel rozpravu k navrženým kandidátům na členy Rady Českého rozhlasu a ke způsobu volby a k navrženému postupu při volbě.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedo. Otevírám rozpravu. A vidím do rozpravy přihlášeného pana poslance Pavla Hojdu. Prosím, pane kolego, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Hojda: Děkuji, pane předsedající. Na volebním výboru bylo rovněž konstatováno, že od některých kandidátů nebyly dodány všechny podklady. Pan předseda konstatoval, že všechny podklady jsou k dispozici. Předpokládám, že tedy jsou k dispozici i ty, které nebyly na kontrolním výboru. To je v pořádku.

Ale chtěl bych vás seznámit s tím, že mi přišla informace, že konkrétně u pana Petra Marka, u kandidáta, který byl kandidován občanským sdružením Oliva, tak že toto občanské sdružení bylo v roce 2007 zrušeno. Bohužel nemám informaci, zdali bylo zrušeno nebo zaniklo před kandidaturou, kterou předložilo, pana Petra Marka, anebo po této kandidatuře. Dávám to jen jako informaci, s tím, že ani volební komise, ani volební výbor neodpovídají za pravdivost, případně za spolehlivost podkladů, které byly dodány. Pokud bude tento kandidát zvolen, tak v případě, že se zjistí, že byl kandidován občanským sdružením, které již neexistovalo, tak byl měl být zřejmě odvolán z této rady. Děkuji.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP