(9.10 hodin)
(pokračuje Zaorálek)
A - to jsem už řekl - dnes začínáme pevně zařazenými body 59, 60, 67, 78 a 121. Na tom jsme se včera dohodli na grémiu. Takže, kolegové, první bod je bod číslo
59.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Opční protokol k Úmluvě o bezpečnosti personálu
Organizace spojených národů a přidruženého personálu přijatý dne 8. prosince 2005
/sněmovní tisk 226/ - druhé čtení
Já bych požádal pana ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, kdyby tento materiál ve druhém čtení uvedl. (Neustálý hluk v sále). Pokusím se zjednat klid, protože je tady neuvěřitelný ruch. A zdá se, že je to…(Hlas: Marné.)
Kolegové, prosím vás, začínáme projednávat první bod. Já vás prosím, abyste ty věci šli řešit do foyer. (Předsedající zvoní zvoncem.) Prosím o klid.
Pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg Vážená Sněmovno, dámy a pánové, dne 9. prosince 1994 přijalo Valné shromáždění Úmluvu o bezpečnosti personálu Organizace spojených národů a přidruženého personálu. V platnost vstupuje úmluva dne 15. ledna 1999, a to i pro Českou republiku. Publikována je v čísle 46/1999 Sb. Do dnešního dne se stalo smluvními stranami úmluvy 81 států.
Hlavním cílem úmluvy je snaha zajistit postih v obzvláště závažných jednáních namířených proti personálu OSN či přidruženému personálu. (Řečník vyčkává, neustálý hluk v sále).
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: To nejde! Kolegové, to tak nejde, opravdu. Viděl jsem různé parlamenty, ale takovýto ruch jako při tomto projednávání tady být nemůže. Já vás opravdu prosím, abyste, pokud máte něco k debatě, to projednávali mimo prostor této sněmovny. Apeluji na vás. Děkuji.
Prosím, pane ministře.
Ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg Jedná se o vraždy, únosy a jiné útoky proti osobám, násilné útoky proti majetku, hrozby nebo pokusy takových útoků, činy představující spolupachatelství takových útoků v průběhu operací Organizace spojených národů. Článek 1 písm. c) úmluvy označuje operace OSN jako operace ustanovené příslušným orgánem OSN v souladu s Chartou OSN a vedené z moci a pod kontrolou OSN, jen tam, kde je účelem takové operace udržení nebo obnovení mezinárodního míru a bezpečnosti, nebo tam, kde Rada bezpečnosti nebo Valné shromáždění pro účely úmluvy prohlásily, že existuje výjimečné ohrožení bezpečnosti personálu účastnícího se operace.
Přestože úmluva vstoupila v platnost roku 1999, nesnížila se intenzita ani četnost útoků proti personálu OSN a přidruženému personálu. Kvůli zajištění lepšího právního postavení personálu OSN a přidruženého personálu byl vypracován návrh opčního protokolu k úmluvě, který přijalo Valné shromážděné OSN rezolucí číslo 60/42 ze dne 8. prosince 2005. Opční protokol podepsalo již 34 států, z toho 15 států Evropské unie. Česká republika podepsala opční protokol 27. září 2006. K dnešnímu dni již sedm z výše zmíněných 34 států opční protokol ratifikovalo. Podmínkou pro vstup je 22 ratifikací.
Smluvní státy opčního protokolu budou uplatňovat úmluvu vedle operací definovaných v článku 1 písm. c) úmluvy i na všechny ostatní operace OSN za účelem poskytování humanitární, politické či rozvojové pomoci při budování míru, takzvané peacebuilding, nebo - za druhé - poskytování naléhavé humanitární pomoci. Operace OSN mají být dle článku 2 opčního protokolu ustanoveny příslušným orgánem OSN v souladu s Chartou OSN a prováděny na základě pravomoci OSN a pod její kontrolou. (Poslanci stále intenzivně hlučí.)
Opční protokol úmluvy obsahuje celkem osm článků. První tři články jsou podstatné povahy, další články se věnují otázkám právního režimu.
Dopad na Českou republiku. Závazky, které z opčního protokolu vyplynou pro Českou republiku, jsou v souladu s platným právním řádem České republiky. Plnění závazků vyplývajících z opčního protokolu je zajištěno v rámci platných právních předpisů, zejména pak příslušnými ustanoveními trestního zákona a trestního řádu. (Neustálý hluk v sále.)
Opční protokol k úmluvě náleží do kategorie takzvaných prezidentských smluv. Jde tedy o takovou mezinárodní smlouvu, jejíž ratifikace vyžaduje souhlas Parlamentu, neboť v souladu s článkem 49 Ústavy České republiky se jedná o smlouvu o věcech, jejichž úprava je vyhrazena zákonu.
Operace OSN…
Já snad už ukončím četbu tohoto materiálu, neboť mám dojem, že veliký zájem o tento materiál zde ve Sněmovně není. Já bych již jenom poprosil, anžto jde o druhé čtení, abyste to, dámy a pánové, schválili. Děkuji mnohokrát.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Mám podobné podezření. Požádal bych v tom případě pana poslance Petra Wolfa, který by se pokusil ještě získat pozornost pro usnesení, které bylo přijato v zahraničním výboru. Prosím.
Poslanec Petr Wolf: Pane předsedající, dámy a pánové, k vládnímu návrhu, který přednesl pan ministr, bych chtěl dodat, že po odůvodnění vrchního ředitele sekce právní a konzulární Ministerstva zahraničních věcí Jaroslava Horáka, zpravodajské zprávě poslance Petra Wolfa a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Opčního protokolu k Úmluvě o bezpečnosti personálu OSN a přidruženého personálu, přijatého dne 8. prosince 2005, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby podal zprávu, kterou jsem tedy podal a takto jsem učinil. Děkuji.
Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji. Teď otevírám rozpravu. Je to rozprava k tisku 226 ve druhém čtení - Opční protokol k Úmluvě o bezpečnosti personálu OSN. Ptám se naposledy, kdo se hlásí do této rozpravy. Pokud se nikdo nehlásí, tak rozpravu ukončím.
Můžeme se pravděpodobně pustit do hlasování. Já jenom zazvoním, kdyby se někdo ještě chtěl zúčastnit hlasování.
***