(18.50 hodin)
(pokračuje Zralý)
V této souvislosti odmítám názory Ing. Vladimíra Bezděka, že české penze odpovídají platům českým a evropské penze pak platům evropským. Jsme v Evropě, přebíráme její standardy a usilujeme o obdobný ekonomický výkon. Také dle nedávno přijaté vládní strategie hospodářského růstu máme průměrnou ekonomickou úroveň Evropské unie dosáhnout do osmi let. Do osmi let tedy také české platy budou dosahovat evropský průměr. V této situaci je samozřejmé, že evropský průměr by měly dosahovat také české penze. Jinak ekonomický růst nemá společenský význam ani opodstatněnost. Koneckonců řada českých komodit a českých služeb již dnes evropské ceny má a k dalšímu cenovému vyrovnání systémově směřujeme. Diskuse a snahy postavit pětinu populace mimo společenský rozvoj považuji pak za velmi nebezpečné.
Kromě podhodnoceného podílu penzí na hrubém domácím produktu, tj. podhodnoceného podílu penzí na rozdělovacích procesech, prokazuje permanentně se zhoršující sociální postavení seniorů ve společnosti také druhý ekonomický ukazatel. Tedy podíl průměrného starobního důchodu sólo na průměrné hrubé mzdě, tzv. náhradový poměr. Demokratická společnost převzala v roce 1989 tento ukazatel na úrovni skromných 50,4 %. Je tedy historickou odpovědností demokratické společnosti zděděnou úroveň penzí alespoň zachovat, když už ne vylepšit. V prvních třech letech transformace se sociální postavení seniorů ve společnosti vylepšit dařilo, relace průměrného starobního důchodu k průměrné brutto mzdě dokonce vzrostla až na 55,3 % v roce 1991, tedy o výrazných 4,9 procentního bodu. Poté již ale původní hodnoty, tj. 50,4 % nikdy dosaženo nebylo. Pod 45 % propadla relace důchod-mzda v letech 1994, 1995, 1996. V letech 1997, 1998 a 1999 se propad podařilo zastavit, ale od roku 2000 již nikoli. V loňském roce činila relace důchod-mzda pouhých, dovolím si odhadnout, 44,4 až 44,5 procentního bodu. Přesná čísla budou známa po uveřejnění průměrné mzdy v národním hospodářství Českým statistickým úřadem, tj. po 15. březnu. Jde tedy o nejhorší sociální postavení seniorů v české společnosti za celé období transformace. Negativní tendence mají dle nastaveného mechanismu valorizace penzí nadále pokračovat. Ani v letošním roce přes snahu vlády, která na rozdíl od předchozích vlád premiéra Špidly a Grosse penze valorizovala víc, než musela, další propad vyloučit nelze.
Tedy pokud mzdy porostou o prognózovaných 6 až 6,5 %, s odsouváním třetí generace na vedlejší kolej české společnosti mladšími generacemi politiků ani se zvyšováním životní úrovně mladší generaci na úkor důstojného dožití svých rodičů nemohu souhlasit. A už vůbec ne, když jsou požadavky pouhé tři desetiny objemu státního rozpočtu. Současná úroveň mezigenerační solidarity tuto zátěž jistě unese. Navrhované navýšení penzí nemůže ohrozit ani solventnost financování penzijního systému. Přebytek, tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění, má v letošním roce dosahovat více než 15 miliard korun.
Vážený pane předsedo, paní a pánové, všechna tato fakta mě dovedla k přesvědčení, že situace je natolik vážná a že požadavky seniorů jsou nejen skromné, ale též lehce akceptovatelné. Proto jsem legislativní návrhy Rady seniorů České republiky podpořil. Věřím, že stejný postoj zaujme Poslanecká sněmovna celá, za což coby poslanec v seniorském věku, jak jsem uvedl, váženým kolegyním a kolegům děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Nyní prosím pana poslance Janečka.
Poslanec Josef Janeček: Vážené dámy, vážení pánové, já bych nereagoval a nevystupoval, kdyby pan poslanec Zralý nevzpomínal na to, v jakém stavu byl převzat důchodový systém. Jen bych připomněl panu kolegovi, že za komunistického režimu byl věk pro odchod do důchodu pro soukromé zemědělce 65 let, že se důchody odebíraly rozhodnutím předsedy okresního výboru KSČ. Čili oni ti důchodci měli velmi různé podmínky.
Jinak jsem velmi rád, že otázku seniorů můžeme probírat na tomto plénu. Je pravda, že ještě ohroženější a znevýhodněnější skupinou jsou rodiny s malými dětmi.
Myslím, že pokud chceme něco o problematice seniorů říci, musíme říci dva základní ukazatele. Že se díky tomu, že se změnilo klima, změnily podmínky, změnil se zdravotnický systém, výrazně zvýšila doba dožití našich spoluobčanů, kteří už nemusí konat práce, které ohrožovaly a ničily jejich zdraví.
Jsem velmi rád, že celá situace se posunula směrem, který je daleko humánnější, než zde byl do roku 1989. Přeji si, aby senioři měli co nejlepší životní podmínky. Proto se domnívám, že o návrhu je možno diskutovat, ale neobracejme ho na ideologickou rovinu, protože to, co zde bylo uvedeno, je v rozporu s fakty. Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Probíhá obecná rozprava. Pan poslanec Zralý se hlásí o slovo, dále pan poslanec Exner.
Poslanec Antonín Zralý: Vážený pane předsedo, paní a pánové, nemám pocit, že bych se obracel na ideologickou rovinu. Nejsem si vědom a nikdy jsem se nedostal k tomu, že bych měl možnost se seznámit s tím, že nějakým rozhodnutím okresního výboru byl někomu odebrán důchod. Pokud tomu tak je, potom musím předpokládat, že pan poslanec Janeček, musel velmi úzce spolupracovat v nějaké takové komisi, která při okresním výboru strany pracovala. (Potlesk poslanců KSČM.)
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Janeček.
Poslanec Josef Janeček: Kdyby si byl pan kolega našel chvíli času a prošel si právní řád té doby, která vaší stranou upravovala tyto podmínky, tak by si to našel v právním řádu. Také by se dozvěděl spoustu a spoustu věcí o tom, jak vlastně tento váš systém fungoval. Je tam řečeno, za jakých podmínek lze osobám společensky nespolehlivým starobní důchod odebrat. Takže k tomu nebylo potřeba nic takového, co kolega Zralý říká. Stačí k tomu chvíle času a projít se v dokumentech, které jsou k dispozici v Poslanecké sněmovně. Právní prostředí, které komunistická strana v této zemi vybudovala. Proto je také mnoha lidem líto, že stále tuto dobu oslavujete.
Děkuji.
Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Pan poslanec Exner chce také reagovat na průběh rozpravy. Prosím, máte slovo.
Poslanec Václav Exner: Pane předsedo, vláda tu není, dámy a pánové, chci technickou poznámku k tomu, co říkal pan poslanec Janeček. Prohlásil, že rozhodnutím předsedy okresního výboru KSČ bylo možné odebrat penzi. Musím ho upozornit, že po celou dobu nebyli předsedové okresních výborů KSČ, ale první tajemníci. Takže jeho informace pravděpodobně odpovídá tomu, jak přesně zná to, o čem mluví.
Ano, také moje babička, která byla soukromá zemědělkyně a domácí tkadlena, šla někdy v sedmdesátých letech do penze, a to dokonce tak, že když nebyla zaměstnána, neměla ani žádnou práci, za co by brala plat, tak zhruba v 65 letech začala sedm let pracovat, aby potom měla důchod 420 korun. V tom máte pravdu.
Jiné poměry už byly na konci osmdesátých let a v jiném stavu také důchodový systém. Režim, který zde byl a který vy tak "milujete", celou věc převzal. Je také naprosto přirozené, že v současné době by měla být, ale například na stavbách a jinde není, práce humánnější než před pěti, deseti a patnácti lety. Kam bychom to šli, kdyby se to naopak spíše zhoršovalo?
***