(18.30 hodin)
(pokračuje Vojíř)

Nevím, co se stalo. Může nám na to pan ministr odpovědět, co se stalo za těch šest dní, nebo případně pan premiér?

Poslední otázka je zprostředkovaná. Tu jsem nepoložil já. Tu položil jeden můj kolega poslanec. Já se na ni ptám pořád, protože ono je to o důvěryhodnosti pana ministra. Mně už je to trapné se ptát: Byl jste opravdu, pane ministře, odsouzen? (Velký hluk a neklid v sále.)

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Oldřichu Vojířovi. Nyní vystoupí pan poslanec Kučera, potom Tluchoř a Benda, všichni s faktickými poznámkami, takže hlídám čas dvou minut.

 

Poslanec Miloslav Kučera: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, zůstal jsem v úžasu, s jakou lehkostí pan ministr Rath převedl do absurdum případ s mojí matkou v nemocnici. Samozřejmě že byla pod péčí lékařů, ale ti si nevěděli rady, protože bere dlouhodobě léky na ředění krve, pan doktor by mohl tušit, že tam jsou dvě možnosti, a doktoři si s tím nevěděli rady. Potřebovali právě dokumentaci a potřebovali právě vědět, co s krví. Do té doby bezmocně čekali na výsledky laboratorních testů a pak bezmocně dál čekali právě na lékařskou dokumentaci. To, že to zde převedete takhle do absurdum, že vlastně by musela být v nepéči a že do takové nemocnice je lépe nechodit - vy si fakt myslíte, že prospíváte zdravotnictví, pane Rathe? (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: To byl pan poslanec Kučera. Nyní pan poslanec Tluchoř.

 

Poslanec Petr Tluchoř: Děkuji. Pane předsedající, dámy a pánové, já jsem se naopak na své dvě otázky odpovědi dozvěděl.

První otázka byla, zda pan ministr se hlásí k zastavení plateb středočeským nemocnicím. Dozvěděl jsem se, že ano. On na to odpověděl - akorát to prosím řekněte jasně občanům Středočeského kraje, že jste nechal zastavit platby za zdravotní péči nemocnicím ve Středočeském kraji kvůli tomu, že u vedení Středočeského kraje je Občanská demokratická strana. To jsem se dozvěděl.

Bohužel o nemocnicích, které chcete zrušit a které jsem tady četl, vy jste neřekl ani slovo. Jediné, že se k tomu přihlásil pan poslanec Krákora. Děkuji vám. Já jsem se své odpovědi dozvěděl.

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Tluchořovi. Pan poslanec Benda se svou faktickou poznámkou.

 

Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, za poslední tři měsíce tady máme druhý příběh, kdy nejprve blízký spolupracovník premiéra je zastižen televizí, jak si říká o úplatek - tehdy pět na stole v českých. Dnes blízký spolupracovník ministra je zastižen televizí, jak si říká o úplatek - pro tento případ tři na stole za inzerci. Vždycky se dozvíme od odpovědných činitelů, jak oni to chudáci přece mohli ovlivnit. Vždyť já jsem u ničeho nebyl, já o ničem nerozhoduji! Mně to připadá úplně komické. Za co jim ti lidé pak ty peníze nabízejí?

Já bych čekal, že se tady bude vyšetřovat, že se bude něco dělat, a ne že tady budou stát chudák premiér a chudák ministr zdravotnictví a říkat: My přece nikdy o ničem nerozhodujeme. Ti naši spolupracovníci si říkají o úplatky jen tak. A že jim je lidé dobrovolně dávají, to je asi jejich chyba. (Potlesk poslanců ODS.)

 

Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu poslanci Bendovi. Nyní se o slovo přihlásil pan ministr Rath, potom pan předseda vlády Paroubek.

 

Ministr zdravotnictví ČR David Rath: Pane předsedající, dámy a pánové, pro pana poslance Beneše. Schůzky si organizuji vždy sám. Ty mi nikdo jiný neorganizuje. Případně to organizuje můj sekretariát, mé sekretářky. Činily tak na komoře, činí tak na ministerstvu.

Druhá věc. Myslím, že takhle pokračujte. Takhle pokračujte a takhle hovořte o lékařské veřejnosti. Je to dobře. Myslím, že ona si toho určitě všimne. Když si toho nevšimne, tak já jí to budu tlumočit. Pak nechte na ní, komu, co a jak spočítá. Nebyl bych si na vašem místě tak jistý, že vám to spočítá tak, jak vy byste si to přál.

Otázka: Co se stalo za šest dní, že se změnil názor na paní ředitelku Musílkovou? Myslím, že tady máte jasný argument, a vy jste si trošku odpověděli. Co se stalo za těch šest dní? Přece to je důkaz toho, že nejde o nic osobního, jak tady bylo neustále prezentováno, že je to proto, že pan doktor Rath nemá rád paní ředitelku Musílkovou, a proto ji dostal hned z VZP a dal jím tam nuceného správce. Teď zase říkáte: Vždyť jste jednali a vypadalo to dobře.

Dámy a pánové, já jsem to říkal ve své úvodní řeči, ale nevylučuji, že to někdo mohl přeslechnout. Tak znovu. My jsme se samozřejmě pustili do intenzivních konzultací na téma stav Všeobecné zdravotní pojišťovny, jejích financí a na téma jak dál. Já jsem skutečně do toho nešel s nějakou osobní antipatií. Prostě jsem do toho šel čistě pragmaticky jako člověk, který nese kůži na trh a nese odpovědnost za to, jak to dopadne. Výsledek bylo, že za šest dní jsem pochopil, že současný management VZP je bezradný, neví, jak dál, neví, jak situaci řešit, a má v podstatě jen dva nápady - požádat stát o více peněz, což je logické a což činíme snad také. Druhá věc je poslat výrazně méně finančních prostředků do zdravotnických zařízení. To je věc, kterou si všichni nepřejeme.

Proč tady ODS nekritizuje tento plán paní ředitelky Musílkové, se kterým opakovaně přišla i na jednání s premiérem Paroubkem? Proč tady kritizujete mě, že mírně omezuji objem péče, ale mírně, takže bude zachován, bude jen o něco málo vyšší, asi o 3 % vyšší než v letošním roce? Zatímco co byl návrh VZP? Tvrdá nula. Ale já jsem neslyšel z lavic ODS tady kritiku, jenom chválu na hlavu paní ředitelky Musílkové, ale za omezování péče může zlovolné Ministerstvo zdravotnictví, které vybojovává jak peníze, tak navýšení péče aspoň o 3 %, když pojišťovna vybere více o 6 %. Ale aplaus ze strany lavic ODS na adresu paní ředitelky Musílkové, která neustále chodila na ministerstvo, chodí a prosazovala tvrdou nulu. To znamená horší stav minimálně o inflaci. Zajímavé. To nevadí. To je v pořádku. To je manažersky správně.

Nechci tady jít do lékařských polemik o varfarinizovaných pacientech. To, jak je pacient varfarinizovaný, tak se zjistí jednoduchým vyšetřením v normální nemocnici asi tak během čtvrt hodiny. To, jestli ictus, zvaný mrtvice, jak pan poslanec říkal, je způsoben krvácením, nebo naopak ischemií, se pozná v každé slušné nemocnici provedením CT. Pokud nemocnice nemá CT, není oprávněna, neměla by přijímat akutní pacienty s touto diagnózou. To je prostě fakt. Někde se stala chyba. Bohužel chyba není na našem přijímači.

Otázka odpovědí pana poslance Tluchoře. Myslím, že možná mluvím asi nějak jinak. Zkusím to jednodušeji. Možná když zvolím jednodušší věty, ne souvětí, a jednoduchá slova, že pan poslanec Tluchoř moji odpověď tedy akceptuje. Ministerstvo zdravotnictví není z žádné normy oprávněno zastavovat platby jakémukoliv zdravotnickému zařízení, byť by tam byl ředitel pan poslanec Tluchoř. To je fakt. Pokud středočeské nemocnice nedostávají zaplaceno za svoji péči, je to věc jejich smluvního vztahu a plnění smluvního vztahu mezi nimi a příslušnou zdravotní pojišťovnou. Opakovaně jste slyšeli, dokonce mnozí z ODS to i kritizovali, že nucený správce v této chvíli, a platí to stále, žádným způsobem nezasahuje, zatím nezasahuje do plateb ze základního fondu, tedy z fondu, ze kterého je placena zdravotní péče jak v nemocnicích, tak ambulancích. Ta probíhá podle normálního denního jasného schématu. Pokud je tam nějaká porucha, tak je to porucha na úrovni managamentu VZP. Pokud nucený správce nezasahuje a ani svým způsobem zasahovat takto jednoduše nemůže, tak je to odpovědnost paní ředitelky Musílkové, případně krajského ředitele příslušné VZP, pokud se neplatba děje na podkladě od jiných pojišťoven.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP