(16.00 hodin)
(pokračuje Gross)
Jedna věc, na které bychom se měli shodnout, je podle mého názoru to, že stát a vláda může dělat takové změny v oblasti ozdravování veřejných financí, které udrží naši společnost pohromadě, které nepovedou k tomu, že většina společnosti bude poslána do chudoby, a které zajistí zároveň to, že změna v přístupu k veřejným financím bude taková, že zajistí zvládnutí celého procesu, že se veřejné finance nedostanou do nějakého nekontrolovatelného pohybu. A o to se vláda snaží. To je podle mého názoru obrovská hodnota, do které stojí za to investovat, protože pokud bychom v České republice základní soudržnost společnosti nedokázali udržet, tak to po mém soudu bude velkým problémem. Pak nebude bohatých v tomto státě, budeme jenom všichni chudí.
Dovolím si polemizovat i s tezí, že bohatství se nedá postavit na dluhu. Přece každý víte, pokud někdo začal někdy podnikat, že mnoho podnikatelů svůj budoucí úspěch v podnikání, své bohatství, své zasloužené bohatství postavilo právě na základě dluhu. V tomto směru i tato teze nesedí a sedět nemůže.
Druhá věc, ke které bych se chtěl vyjádřit, je to, že stát není nepřítelem a že by se sociální demokraté a vláda neměli stát stavět proti lidem. S touto tezí souhlasím, a proto jsem o tom hovořil. Stát skutečně není nepřítelem, ale problém je, že my se zde neshodujeme v základním přístupu. ODS má ve svém programu pojetí minimálního státu a snaží se maximum veřejných služeb utlumit a přenést je na občany. Problém je v jediné věci. Problém je v tom, že většina společnosti na tyto veřejné služby nedosáhne. Možná by stálo za to, kdyby se kolegové z ODS pochlubili tím, že ve svém programu mají privatizaci dokonce takových oblastí, jako je vězeňství. V tomto směru si myslím, že je zapotřebí, aby byly známy důvody. Ano, ODS chce pojetí minimálního státu, ať se každý stará sám o sebe. Má to jediný problém: jenom určitá část lidí toto pojetí naší společnosti by zvládla.
Pak zde bylo několik konkrétních výroků a citátů z programového prohlášení. Já bych chtěl zaznamenat následující. Národohospodářská koncepce - že bude vytvořeno - posměšek od pana předsedy Tlustého, že to bude měsíc před volbami. Musím konstatovat, že jsem nebyl poslouchán. Hovořil jsem o tom, že bude do konce tohoto roku. Druhá věc - že vláda zřídí hospodářskou radu. Další posměšek. Musím vás informovat, že jsem včera jednal s prezidentem Hospodářské komory. Hospodářská komora má usnesení a přeje si, aby vznikla hospodářská rada právě proto, aby bylo místo, kde bude moci jednoznačně prezentovat postoje podnikatelské veřejnosti k jednotlivým krokům a opatřením, která se realizují. A aby tato opatření byla přenositelná do té nejvyšší politické reprezentace.
Byla zde řeč o tom, že chceme jenom vágně zahájit debatu o zjednodušení daně z příjmu. Opět jsem zde řekl a opět jsem nebyl poslouchán - nejenže o tom chceme zahájit debatu, ale že vláda nad rámec programového prohlášení předloží návrh na poměrně výrazné zjednodušení daně z příjmu.
Byla zde řeč o lisabonské strategii, že jsou to stejná hesla, jako byla v závěru komunistické éry. Také bych mohl velmi lacině oponovat tím, co je mnohem blíže pravdě, protože s tímto přístupem kolegové z ODS budou velmi obtížně hrát nějakou významnější úlohu v rámci Evropské unie. Dovolte mi jednu výzvu. Bylo by dobré, aby Občanská demokratická strana hrála stejnou politickou hru v Evropském parlamentu a stejnou politickou hru v České republice a neříkala něco jiného v Evropském parlamentu a něco jiného občanům České republiky. (Potlesk z řad poslanců vládní koalice.)
Mnohem blíže tomu, jestli něco je blízké komunistickým výrokům o cílech, je to, co je uvedeno jako podmínka vůbec zvládnutelnosti programu ODS v jejím vlastním programu, je to, že ODS zajistí hospodářský růst na úrovni 7 - 8 % hrubého domácího produktu. To je něco podobného, jako bychom přijali usnesení, že v létě bude krásně a v zimě bude hodně sněhu, aby byla dobrá lyžařská sezóna. To je nesmyslný přístup a je zapotřebí, aby to zde zaznělo.
Teď mi dovolte, abych se vrátil k tomu, čím začal kolega Vlastimil Tlustý, tj. otázka k problému kolegy Kořistky, i když jsem doufal, že tomuto tématu zde nebudeme věnovat debatu. Chci s plnou vážností říci, že rozumím stanovisku předsedy poslaneckého klubu ODS i celé Občanské demokratické straně. Zároveň chci také samozřejmě říci, že v tuto chvíli nemám důvod nevěřit kolegovi Kořistkovi. Ale věřím, že Občanská demokratická strana je demokratickou politickou stranou, věřím, že ODS má místo v České republice, na politické scéně České republiky. Upřímně si přeji, aby tato záležitost Občanskou demokratickou stranu politicky nepoškodila. Smějte se tomu - myslím to velmi upřímně a velmi otevřeně. Věřím tomu, že ODS v této věci jako politický subjekt nejede. Chci také jasně říci, že mám v úmyslu ODS porazit. Ale mám v úmyslu ODS porazit na základě argumentů, na základě vizí, na základě programu. Ne na základě takových věcí, ze kterých mnohdy zůstane ve vzduchu jenom něco podivného a znechutí to lidi nad celou politickou reprezentací. (Potlesk.)
Místopředseda PSP Jan Kasal: Děkuji panu předsedovi vlády Stanislavu Grossovi. Nyní bude hovořit Miroslav Kalousek, připraví se místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedající, vážení členové vlády, dámy a pánové, kolegyně a kolegové, vláda předstupuje před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru s dokumentem Programové prohlášení vlády, který je zcela legitimně - jak už v demokracii bývá zvykem - kritizován jak zleva, tak zprava politického spektra. Nicméně dovolte mi v úvodu mého vystoupení prosbu jak vůči kolegům, tak vůči některým mediálním komentátorům - aby této kritice, která, znovu opakuji, je zcela legitimní, nebyla dodávána dezinterpretace celé řady ustanovení v tomto programovém prohlášení.
Dám jeden konkrétní příklad. Byl zde zmíněn. Je to vůle vlády snížit odvodovou zátěž nízkopříjmových skupin a také více motivovat k nalezení si zaměstnání. To je formulace, která je v programovém prohlášení vlády, a již jako zjevená pravda v mediálních článcích analytiků - kterým kdysi Miloš Zeman tuším z tohoto místa říkal "pemprsáci", já bych si to nedovolil - ale i některých kolegů je oznamováno, že tím nástrojem budou obligatorní slevy na dani, kterými bude nahrazena odečitatelná položka ze základu daně, a tím dojde k daňové progresi - tedy kromě daňové úlevy nízkopříjmových skupin budou daňově znevýhodněny a více zatíženy vysokopříjmové skupiny. To by nepochybně byla pravda, kdyby tento nástroj byl použit. Tento nástroj nebude použit. Pokud bude použit, určitě ne mandatorně. To chci říci z tohoto místa, protože to bylo předmětem velmi zásadního koaličního jednání, kdy se hledal nějaký kompromis - možná, že na straně jedné byla snaha odvodových úlev pro všechny, možná že na straně druhé byla snaha zvýšit celkovou daňovou progresi. A výsledek, tedy kompromis - kompromis je něco, co je užitečné - říká, že daňová úleva bude nalezena pro nízkopříjmové skupiny a vyšší příjmové skupiny nebudou daňově více zatíženy. Myslím, že je třeba, aby to zcela jasně zaznělo.
Programové prohlášení vlády je kompromis. A jak už jsem řekl, kompromis je něco, co je užitečné. Kompromis není sprosté slovo. Kompromis je vůle a schopnost tří koaličních subjektů - byť jejich ideová východiska jsou od sebe dosti vzdálená - nalézt dohodu a nalézet většinu pro správu této země a pro zlepšení podmínek života občanů této země. Kdyby všechny koaliční subjekty po vypuknutí vládní krize, spíše po demisi předsedy vlády, zaujaly pozici, že pojedou na dovolenou a z dovolené budou nadávat, byli bychom dnes pravděpodobně úplně někde jinde.
***