(12.40 hodin)
Místopředseda vlády a ministr financí ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji, pane předsedo. Vážené poslankyně a vážení poslanci, mám připravené poměrně obsáhlé vystoupení ke státnímu závěrečnému účtu. Předpokládám, že bych zde mohl podniknout zhruba hodinové expozé, které se týká základních parametrů tohoto dokumentu, ale myslím si, že tento dokument byl podrobně, zevrubně projednán na půdě rozpočtového výboru, a domnívám se, že zde již není na místě, abych opakoval informace, které zazněly v rámci projednávání tohoto návrhu v Poslanecké sněmovně, když jsme jím zabývali poprvé.

Chtěl bych tedy pouze připomenout, že celkový skutečný schodek státního rozpočtu za rok 2003 dosáhl částky 109,1 miliardy korun, a byl tedy nižší jak proti upravenému rozpočtu, tak i proti původnímu návrhu zákona rozpočtu, a to nižší o 2,2 miliardy korun. Vládě se tedy již druhý rok po sobě podařilo zcela splnit parametry schváleného návrhu zákona o státním rozpočtu.

Děkuji.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Já vám děkuji, pane ministře. Rozpočtový výbor projednal usnesení výboru k tomuto materiálu. To usnesení rozpočtového výboru máme jako sněmovní tisk 651/2. Takže prosím zpravodaje výboru pana poslance Miroslava Kalouska, aby nás informoval o jednání rozpočtového výboru.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Pane předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové. Na své 28., 29. a 30. schůzi rozpočtový výbor dle Sněmovnou schváleného harmonogramu projednával návrh státního závěrečného účtu, vyslyšel zpravodaje jednotlivých výborů a po pečlivé úvaze předkládá Sněmovně návrh usnesení, který pokládal za správný a který máte uveden ve sněmovním tisku 390 (správně v tisku 651/2). Budu respektovat samozřejmě připomínky, které budou navrhovat oddělené hlasování, ale navrhuji hlasování en bloc.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji zpravodaji a zahajuji všeobecnou rozpravu, do které mám písemnou přihlášku pana poslance Svatomíra Recmana, a to je jediná písemná přihláška, kterou jsem obdržel. Takže prosím pana poslance Recmana, aby se ujal slova. Prosím, pane poslanče.

Prosím, pan poslanec nám ohleduplně naznačil, že jeho projev bude mít 30 až 60 minut. Já jsem ho požádal, aby zvolil kratší verzi, abychom potom mohli udělat polední pauzu. Takže sděluji, že v této chvíli zahájíme vystoupení pana poslance Recmana, které bude trvat minimálně 30 minut, jsem pochopil.

 

Poslanec Svatomír Recman: Pane předsedo, pane ministře, vidím, že dneska je atmosféra taková, že bychom měli vystupovat co nejstručněji. Já se přiznám, že jsem očekával, že pan ministr bude mít delší úvodní expozé, že nějakým způsobem budu na to reagovat, nicméně byl jsem na to připraven, ale jsem ochoten se zříci tohoto řekl bych obsáhlejšího vystoupení, byť jsem přesvědčen o tom, že státnímu závěrečnému účtu by měla být věnována stejná pozornost jako státnímu rozpočtu. Realita je bohužel vždycky jiná, že ve sněmovně je to jeden z posledních bodů, který projednáváme vždycky těsně před závěrem schůze. Většinou to bývá v pátek, takže ta atmosféra ve Sněmovně není tomu příznivě nakloněna.

Moje vystoupení se bude týkat tří oblastí. Tou prvou oblastí měla být právě analýza plnění státního rozpočtu za loňský rok z pohledu poslaneckého klubu KSČM s jeho klady i zápory. V té druhé oblasti jsem se chtěl věnovat, kam zaměřit pozornost. Svým způsobem to byly určité náměty a doporučení pro vládu, pro přípravu státního rozpočtu České republiky na rok 2005. Ve třetí části by zaznělo stanovisko našeho poslaneckého klubu KSČM a návrh usnesení.

Vzhledem k situaci, která se zde vyvinula, se nebudu věnovat těm prvním dvěma oblastem, zachovám tu tradici, která zde byla teď v této chvíli právě k tomu státnímu závěrečnému účtu za rok 2003 nastolena. Věřím, že i moji kolegové budou vystupovat ve stejném duchu, to znamená, zkrátím to skutečně na několik minut. Takže mi dovolte jenom vás seznámit se závěrem, tak jak bych ho chtěl prezentovat, a s návrhem na rozpočet.

Chci říci, že návrh státního závěrečného účtu má svým způsobem velice dobrou vypovídací schopnost, a z tohoto pohledu bych chtěl poděkovat Ministerstvu financí jako zpracovateli za ten materiál. Jsou v něm mimo rozbory státních financí včetně národního fondu v příloze F informace o celkových konsolidovaných výsledcích veřejných rozpočtů, tzn. hospodaření územních samosprávných celků, hospodaření mimorozpočtových státních fondů a nově i veřejného zdravotního pojištění. To si myslím, že je klad a že zejména veřejné zdravotní pojištění, které se tam doplnilo, svým způsobem obohatilo informace, které máme.

K určitému komplexu informovanosti z pohledu státního, ale zejména veřejných rozpočtů mi schází hodnocení jedné instituce, a to instituce, která velmi významným způsobem ovlivňuje státní rozpočet, zejména jeho saldo, a to je Česká konsolidační agentura. Myslím si, že by bylo vhodné, abychom při projednávání státního závěrečného účtu za ten následující rok obdrželi jako součást tohoto materiálu i informaci o tom, jakým způsobem si počínala Česká konsolidační agentura. Byl by to určitý komplex materiálů, který by byl završen.

Nicméně musím říci, že poslanecký klub KSČM v loňském roce, když se projednával návrh státního rozpočtu České republiky na rok 2003, návrh nepodpořil. Necítíme tedy onu exekutivní vládní, ale zejména politickou odpovědnost za jeho naplňování a za výsledky, které zde byly prezentovány ve státním závěrečném účtu.

Výsledky státního závěrečného účtu České republiky za loňský rok v podání vládní koalice, to znamená nejsilnější strany ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody - DEU, jsou proto v celkovém hodnocení v těch zásadních otázkách natolik v rozporu jak s původním prohlášením koaliční vlády z roku 2002, tak rovněž i s volebním programem KSČM. Musím říci, že z toho vyplývá pro nás jediný závěr, a to že poslanecký klub KSČM návrh státního závěrečného účtu nepodpoří.

Tolik moje stručné vystoupení k této problematice. V podrobné rozpravě, do které se tímto hlásím, bych pak předložil návrh usnesení, které jste obdrželi i písemně. Děkuji.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, takže děkuji za zkrácení vystoupení a opakuji, probíhá obecná rozprava. Ptám se, jestli se do ní ještě někdo další hlásí. Pan poslanec Kohlíček.

 

Poslanec Jaromír Kohlíček: Vážení kolegové, milé kolegyně. Je pravdou, že ke státnímu závěrečnému účtu jsem zde příliš často nevystupoval, ale protože šest let strávených v zahraničním výboru mě ujistilo o tom, že je trvale poddimenzován rozpočet v této oblasti, chtěl bych konstatovat, že státní závěrečný účet, který zde probíráme, je toho jasným svědectvím. Za prvé, jsou tam vidět výrazné díry ve státním rozpočtu, které se potom zobrazují v tom ne dosti uspokojivém stavebním stavu našich zahraničních diplomatických zastoupení. Za druhé, v té oblasti zahraniční politiky je vidět, že je výrazně podceňována, a to již dlouhodobě, nejen oblast reprodukce základních fondů, ale i rozvojová pomoc.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP