(9.10 hodin)
(pokračuje Kostelka)

Reforma ozbrojených sil schválená vládou sleduje jako jeden z rozhodujících cílů snížení počtu vojáků i ostatního personálu ozbrojených sil, zvýšení výkonnosti armády a zefektivnění využívání finančních prostředků, které jsou vynakládány na ozbrojené síly. To vyžaduje samozřejmě přebudovat i vojenské školství, které je v současné době značně přebujelé. Nedílnou součástí předpokládaných změn je i zřízení Univerzity obrany.

Účelem předkládaného zákona je zřídit státní vojenskou vysokou školu s názvem Univerzita obrany se sídlem v Brně splynutím Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové. Dislokace už podle názvu by byla v Brně s jednou fakultou lékařské fakulty v Hradci Králové.

Jedním z důležitých argumentů pro dislokaci Univerzity obrany do Brna je již vybudované fungující kvalitní vysokoškolské zázemí, které toto město má. Nelze rovněž pominout více než padesátiletou tradici nejvyšší vojenské vzdělávací přípravy v Brně, která je respektována zahraničními vojenskými i civilními vzdělávacími a vědeckými zařízeními, včetně možnosti přiznávat jedinečný mezinárodně uznávaný titul euroinženýr, který je výhradně vázán na Vojenskou vysokou školu v Brně. Tyto skutečnosti jsou navíc podstatné při udělování akreditací v technických studijních programech.

Ve Vyškově podle plánu reformy armády a ozbrojených sil vznikne poměrně velmi rozsáhlé výcvikové zařízení, které bude jediné tohoto druhu v České republice a soustředí dosavadní výcviková zařízení Armády České republiky, která jsou rozmístěna na celém území České republiky. Dosáhne se tím úspory zhruba z 3 300 osob na 1 700 osob a úspory během čtyř let téměř 1,8 miliardy Kč. Již dnes je ve Vyškově ředitelství pro výcvik a doktríny, jehož součástí bude resortní škola, výcviková střediska a Ústav jazykové přípravy. Zároveň ve Vyškově existuje a začne fungovat Centrum of excellence v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení. Využit bude výcvikový prostor, který je součástí komplexu.

Dne 5. listopadu loňského roku projednaly návrh zákona výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a 6. listopadu výbor pro obranu a bezpečnost. Oba výbory doporučily Poslanecké sněmovně návrh zákona schválit.

Děkuji vám za pozornost. Pane předsedo, prosím o projednání návrhu zákona.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji vám, pane ministře. Tento návrh byl přikázán výboru pro vědu, vzdělání, kulturu. Usnesení máte jako sněmovní tisky 461/ 1 a 2. Já prosím, aby se slova ujal ještě zpravodaj výboru pro vědu, vzdělání, kulturu pan poslanec Vladimír Koníček. Prosím pana poslance Koníčka

 

Poslanec Vladimír Koníček: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové, výbor se předloženým návrhem zabýval na své 21. schůzi 5. listopadu a doporučuje vám vyslovit souhlas s vládním návrhem zákona o zřízení Univerzity obrany. Přijal sedm pozměňovacích návrhů, ale jedná se pouze o legislativně technické úpravy doporučené legislativním odborem Poslanecké sněmovny. Máte je ve sněmovním tisku 461/1.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Děkuji, pane poslanče. Měl by nás ještě informovat o jednání výboru pro obranu a bezpečnost pan poslanec Pavel Hönig.

 

Poslanec Pavel Hönig: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, výbor pro obranu a bezpečnost se zabýval tiskem 461, to je vládní návrh na zřízení Univerzity obrany, na své 25. schůzi dne 6. listopadu loňského roku. Výbor pro obranu a bezpečnost doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby s vládním návrhem zákona o zřízení Univerzity obrany vyslovila souhlas s připomínkami, které jsou uvedeny v usnesení výboru pod číslem 461/2. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Také vám děkuji a otevírám obecnou rozpravu, do které mám písemné přihlášky. Jako první se přihlásil pan poslanec Zbyněk Novotný. Dalším přihlášeným je pan poslanec Alexander Černý. Takže nyní prosím pana poslance Novotného.

 

Poslanec Zbyněk Novotný: Vážený pane předsedo, vážená vládo, dámy a pánové, rozhodl jsem se vystoupit v obecné rozpravě, abych zdůvodnil pozměňovací návrh, který přednesu v rozpravě podrobné.

Při projednávání návrhu zákona už v prvním čtení a ve výboru byl zmiňován záměr budovat univerzitu na nejlepších tradicích naší vojenské historie. Domnívám se, že toto by mělo být zdůrazněno i v názvu školy, a proto navrhuji jméno generála Heliodora Píky. Nově zakládaná vojenská vysoká škola má navázat na demokratické tradice našeho národa v minulosti v oblasti vojenství. Byly to boje za svobodu našich legií v první světové válce, zejména na frontách ruské, francouzské a italské, a pak v letech druhé světové války na frontě západní, především v bitvě o Anglii od roku 1939, v polním tažení v severní Africe od roku 1940 a na východní frontě po roce 1941. Význam vzniku a trvání samostatné československé a české armády a všech jejich neznámých vojínů jistě zaslouží, abychom je personifikovali v osobě velikého demokrata, člověka čistého charakteru a statečného vojáka, který se stal v dlouhé řadě skutečným a pravdivým symbolem hrdiny naší doby, kterým je generál Heliodor Píka.

Proč jsme dospěli k tomuto přesvědčení? Celý jeho život svědčí pro toto rozhodnutí. Píka se narodil ještě na sklonku devatenáctého století - roku 1897. V první světové válce záhy vstoupil do ruských legií, odkud byl v roce 1917 odvelen do Francie. Po dvou letech se vrátil do vlasti v hodnosti poručíka a pokračoval ve vojenské službě.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP