Pátek 28. února 2003

 

(11.20 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Nyní prosím, aby byl zjištěn počet přítomných poslanců. (Skrutátoři zjišťují počet poslanců.)

Děkuji.

 

Nyní se táži přítomných poslanců, kdo je pro návrh, aby se volba konala tajně. Kdo z vás je pro? Kdo je proti?

V tomto hlasování, které nese pořadové číslo 3, bylo přítomných 199 poslanců. Pro tajnou volbu se vyslovilo 183, proti hlasovalo 14. Návrh na tajnou volbu byl tedy i Poslaneckou sněmovnou přijat.

 

Konstatuji, že jsme rozhodli, že prezidenta republiky budeme volit tajně.

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové, předtím než vyhlásíme první kolo tajné volby, prosím ještě senátora Josefa Pavlatu, aby nás seznámil se způsobem úpravy hlasovacích lístků.

 

Senátor Josef Pavlata: Pane předsedající, vážená Poslanecká sněmovno, ctihodný Senáte, dámy a pánové, předstupuji před vás již popáté, abych vás seznámil s tím, jak bude probíhat v tomto případě první kolo třetí volby prezidenta republiky. Jako obvykle vám neřeknu nic nového, protože volba opět proběhne v salonku Španělského sálu. Komory budou opět hlasovat odděleně, přičemž hlasovací lístky budou opět odlišeny barevně - Poslanecká sněmovna bílé lístky, Senát modré lístky. Hlasovací lístky budou vydávány proti podpisu na obvyklých místech a na hlasovacím lístku naleznete dvě jména. S číslem 1 je tam uveden Václav Klaus, s číslem 2 Jan Sokol.

Pro úpravu hlasovacích lístků je určen zvláštní prostor, tak aby byla zaručena tajnost hlasování, přičemž poslanci a poslankyně, senátoři a senátorky vstupují do tohoto prostoru jednotlivě.

V místnosti, kde se sčítají hlasy, jsou přítomni pouze členové společné volební komise, další osoby by tam mohly být pouze s jejich souhlasem.

Poslankyně a poslanci, senátorky a senátoři volí prezidenta republiky tak, že na hlasovacím lístku vyjádří souhlas s jedním z kandidátů zakroužkováním pořadového čísla před jeho jménem. U zbylého kandidáta označí číslo před jeho jménem křížkem či písmenem X. Nesouhlas s oběma kandidáty je možno vyjádřit přeškrtnutím obou pořadových čísel před jmény obou kandidátů písmenem X či křížkem.

V prvním kole po sečtení hlasů by byl zvolen ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V případě, že se to tak nestane, do druhého kola postoupí kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Poslanecké sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu.

Obě komise jsou připraveny zahájit volbu a na vydávání lístků a samotnou volbu je stanovena doba 40 minut, na sčítání potom doba 60 minut.

Prosím členy volební komise, aby se již odebrali na svá místa, protože předpokládám, že pan předseda Poslanecké sněmovny vyhlásí začátek prvního kola třetí volby prezidenta České republiky.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Lubomír Zaorálek: Já také děkuji. Bylo řečeno, že na výdej hlasovacích lístků a na vlastní volbu je vyhrazeno 40 minut. Sděluji vám, že schůze bude pokračovat ve 14 hodin, kdy budou vyhlášeny výsledky prvního kola volby.

Vyhlašuji první kolo tajné volby prezidenta republiky a naše jednání v této chvíli přerušuji.

 

(Jednání přerušeno v 11.25 hodin.)

***


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP