Neautorizováno !
(13.30 hodin)
(pokračuje Hrnčíř)
Tuto kompetenci o schválení městským zastupitelstvem o spolupráci s ostatními kraji a obcemi řeší úprava § 57/2 písm. s). Navrhuji tedy
3. V § 21 odst. 1 vypustit ve druhé větě slova "musí být schválena dotčenými zastupitelstvy".
4. § 25 odst. 3 - vypustit slova "musí být schválena zastupitelstvem hl. m. Prahy nebo městské části".
Navrhuji o těchto dvou bodech hlasovat společně.
V závěrečném bloku se jedná o úpravu hlasování, kde se mění koncepce v tom smyslu, že rozhodující je většina hlasů ze všech přítomných. Já navrhuji nahradit většinou "přítomných členů" ve všech orgánech rady hl. m. Prahy.
5. § 60 - slovo "všech" nahradit slovem "přítomných".
6. § 68 odst. 2 slovo "všech" nahradit slovem "přítomných".
7. § 75 odst. 5 v první větě slovo "všech" nahradit slovem "přítomných".
8. § 77 odst. 3 slovo "všech" nahradit slovem "přítomných".
9. § 88 slovo "všech" nahradit slovem "přítomných".
10. § 98 vložit nový odstavec 2 "výbor se usnáší většinou hlasů přítomných členů". Původní odstavec 2 přečíslovat na odstavec 3.
11. § 99 odst. 3 slovo "všech" nahradit slovem "přítomných".
12. § 92 vložit nový odstavec "rada se usnáší většinou hlasů přítomných členů". Původní odstavec 2 přečíslovat na odstavec 3.
Dámy a pánové, to jsou mé pozměňovací návrhy. Děkuji za jejich podporu.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu kolegovi Hrnčířovi. Nyní bude hovořit pan kolega Kladívko, připraví se pan kolega Radko Martínek.
Poslanec Tomáš Kladívko: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, budu velmi stručný. Podávám pozměňovací návrh, který by se označil jako § 22A a navazoval by za současný § 22. Tento pozměňovací návrh by zněl takto:
1. § 22A - Městské části mohou při výkonu samostatné působnosti ke splnění konkrétního úkolu spolupracovat s jinými městskými částmi nebo základními územními samosprávnými celky i na základě smlouvy.
2. Předmětem těchto smluv však nemohou být majetkoprávní úkony, o jejichž svěření městským částem rozhoduje hl. m. Praha statutem podle § 18 odst. 3 tohoto zákona.
3. Pro uzavírání smluv dle odst. 1 platí přiměřeně paragrafy 21 až 25 tohoto zákona.
Dovolte mi krátké zdůvodnění. Týká se možnosti, aby městské části mohly na základě smlouvy spolupracovat s obcemi, případně kraji, a nebyly odkázány na souhlas hlavního města, jak to umožňuje statut.
Chtěl bych uvést konkrétní příklad. Při povodních v roce 1997 některé městské části přímo vstoupily do smluvních vztahů s některými obcemi na Moravě a zajišťovaly finanční, popřípadě jinou pomoc.
Děkuji za podporu tohoto návrhu.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji. Nyní bude hovořit pan kolega Radko Martínek, připraví se pan kolega Doležal.
Poslanec Radko Martínek: Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, také já chci navrhnout jeden návrh, který bude v podstatě navazovat na pozměňovací návrh zpravodaje, který - jak jsem byl informován - přednese na závěr jednání, a to na bod 8 jeho zprávy, § 107.
Navrhuji za § 111 doplnit název "Společná ustanovení k dozoru" a vložit nové paragrafy ve znění:
§ 111 A
1. Zaměstnanec příslušného ministerstva pověřený k provedení kontroly činnosti magistrátu nebo zvláštního orgánu (dále jen "kontrolující") je povinen se prokázat písemným pověřením.
2. Kontrolující je při provádění kontroly oprávněn:
a) požadovat od příslušného orgánu hl. m. Prahy, aby ve stanovené lhůtě předložil podklady a poskytl úplné informace nezbytné k provedení kontroly,
b) zajistil v odůvodněných případech předložené podklady; jejich vzetí je povinen písemně potvrdit.
3. Kontrolující je při provádění kontroly povinen:
a) oznámit řediteli zahájení a ukončení kontroly a předložit pověření k jejímu provedení,
b) zjistit skutečný stav kontrolovaných činností a porovnat jej s příslušnými právními předpisy,
c) zabezpečit řádnou ochranu zajištěných podkladů a vrátit je neprodleně, pominou-li důvody jejich zajištění,
d) pořídit o výsledcích kontroly protokol.
§ 111 B odst. 1
1. V protokolu o kontrole se uvede zejména:
a) označení kontrolního a kontrolovaného orgánu,
b) jména kontrolujících,
c) místo a čas provedení kontroly,
d) předmět kontroly,
e) všechna kontrolní zjištění včetně nedostatků a osob za ně zodpovědných,
f) návrh nápravných opatření k odstranění zjištěných nedostatků,
g) označení všech podkladů, o které se kontrolní zjištění opírá.
2. Protokol o kontrole podepíší všichni, kteří se kontroly zúčastnili.
§ 111 C odst. 1
1. Kontrolující seznámí s obsahem protokolu o kontrole ředitele nebo jím pověřeného zástupce a osoby odpovědné za nedostatky, řediteli nebo jím pověřenému zástupci předá kontrolující stejnopis protokolu o kontrole. Stejnopis části záznamu, ve kterém je vymezena osobní zodpovědnost, předá kontrolující odpovědným osobám a jejich nadřízenému; pokud ředitel nebo jím pověřený zástupce nebo odpovědná osoba odmítne podepsat protokol o kontrole, vyznačí to kontrolující v tomto protokolu.
2. Proti obsahu kontrolního zjištění uvedeného v protokolu o kontrole mohou ředitel nebo jím pověřený zástupce a odpovědné osoby podat písemné a zdůvodněné námitky do 15 dní ode dne převzetí protokolu o kontrole.
3. O námitkách rozhodne nadřízený kontrolujícího do 30 dní od jejich doručení příslušnému ministerstvu.
4. Při rozhodování podle odst. 2 se nepostupuje podle správního řádu.
§ 111 D odst. 1
1. Jestliže při kontrole hl. m. Praha:
a) nesplní povinnosti uložené podle § 111 A odst. 2, uloží mu příslušné ministerstvo rozhodnutím vydaným ve správním řízení pokutu do 200 tis. Kč,
b) neodstraní-li ve stanovené a poté ani v nové stanovené lhůtě zjištěné nedostatky, uloží příslušné ministerstvo rozhodnutím pokutu do výše 1 mil. Kč.
2. Pokuty uložené podle odst. 1 jsou příjmem státního rozpočtu. Při jejich vybírání a vymáhání se postupuje podle zvláštního zákona.
Místopředseda PSP Stanislav Gross: Děkuji panu poslanci Martínkovi. Nyní bude hovořit pan kolega Doležal, připraví se pan kolega Paulík.
Poslanec Vladimír Doležal: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, dovolte mi, abych předložil následující pozměňovací návrh:
1. V § 29 odst. 1 se za slovo "pokud" vkládá slovo "tento".
2. § 30 odst. 2 zní: (2) Přenesenou působnost, která je zvláštním zákonem svěřena okresním úřadům, pověřeným obecním úřadům nebo obcím, lze statutem svěřit městským částem stanoveným statutem.
***