Zápis z 5. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny,
která se konala ve dnech 23. a 24. října 1996
Přítomni: 23. října 1996
V. Holáň, M. Frankl, J. Koucký, D. Kroupa, M. Lobkowicz, M. Loukota, J. Maštálka, V. Nájemník, J. Payne, M. Ransdorf, V. Svoboda, P. Šulák, L. Zaorálek
24. října 1996
V. Holáň, M. Frankl, K. Kořínková, J. Koucký, D. Kroupa, M. Lobkowicz, M. Loukota, J. Maštálka, V. Nájemník, J. Payne, M. Přibáň, M. Ransdorf, V. Svoboda, V. Štěpová, P. Šulák, P. Tollner
Omluveni: 23. října 1996
J. Kalus, K. Kořínková, V. Laštůvka, M. Přibáň, M. Sládek, V. Štěpová, P. Tollner
24. října 1996
J. Kalus, V. Laštůvka, M. Sládek,
POŘAD:
1. Zahájení schůze
2. Návrh státního rozpočtu České republiky na r. 1997 - Kapitola Ministerstvo zahraničních věcí
3. Informace o stavu sbližování právních předpisů ČR s právními předpisy Evropských společenství
4. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Rámcová dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou komisí o účasti České republiky na programu pomoci Evropského společenství podepsaná dne 12. března 1996 v Bruselu /tisk 57/
5. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Švýcarskou konfederací o sociálním zabezpečnení /tisk 20/
6. Informace o ustavení meziparlamentních skupin přátel
7. Sdělení předsedy
8. Připomínky a podněty poslanců
9. Návrh termínu a pořadu příští schůze
1.
Zahájení schůze, schválení návrhu pořadu schůze
Předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň seznámil poslance se schváleným návrhem pořadu 4. schůze zahraničního výboru. Nikdo nevznesl návrh na změnu či doplnění pořadu schůze.
2.
Návrh státního rozpočtu České republiky na r. 1997 - Kapitola Ministerstvo zahraničních věcí
Návrh rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí odůvodnila náměstkyně ministra zahraničních věcí Ing. Helena Bambasová ve smyslu důvodové zprávy.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. J. Koucký:
- konstatoval, že od r. 1993 se podařilo MZV i díky podpoře zahraničního výboru vyřešit situaci vzniklou po rozdělení ČSFR na našich zatupitelských úřadech. Špatná situace je ovšem na našem zastupitelském úřadě v Madridě, kde zastupitelský úřad sídlí v pronajaté nevyhovující budově, nájem je vysoký. Navrhl, aby výše investičních prostředků v rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí na rok 1997 byla zvýšena o 120 mil Kč za účelem nákupu budovy pro zastupitelský úřad.
- ocenil hospodaření MZV při využívání Konferenčního centra Štiřín, které je nyní samofinancovatelné
- zdůraznil významnou úlohu MZV a dalších ústředních orgánů při plnění Evropské dohody, navrhl, aby zahraniční výbor podpořil usnesení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu týkající se vytvoření účelové rezervy v kapitole Všeobecná pokladní správa ve výši 217 mil. Kč na financování programů SOCRATES, LEONARDO a YOUTH FOR EUROPE, kterých se Česká republika účastní na základě Dodatkového protokolu k Evropské dohodě.
V rozpravě vystoupila náměstkyně ministra H. Bambasová, podrobněji informovala poslance o situaci na zastupitelském úřadě v Mongolsku; situaci se pravděpodobně podaří v nejbližší době vyřešit odprodejem budovy. Dále v rozpravě vystoupili posl. M. Frankl, V. Nájemník, L. Zaorálek, V. Holáň, P. Šulák, J. Koucký. Na jejich dotazy reagovali zástupci MZV a MF.
Na návrh zpravodaje posl. J. Kouckého bylo přijato usnesení č. 28 /11:0:0/.
Schůze byla přerušena v 12.15 hodin.
čtvrtek 24. října
Pokračování schůze zahájil v 9.00 hodin předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň.
3.
Informace o stavu sbližování právních předpisů ČR s právními předpisy Evropských společenství
Informaci přednesl místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda. V úvodu uvedl, že základem komunitárního práva jsou tři zřizovací smlouvy tří evropských společenství: Evropského společenství /původně EHS/, Evropského společenství uhlí a oceli a Evropského společenství atomové energie. Právní akty, které se vydávají se vždy vydávají na základě těchto smluv a jménem některého z těchto společenství. Předmětem procesu sbližování jsou právní normy práva veřejného, některé oblasti práva jsou z tohoto procesu přímo vyloučeny např. zdravotnictví, školství, kultura, kde se spolupráce uskutečňuje jinými formami. Evropské společenství zatím neusiluje o sbližování v oblasti občanského práva, s vyjímkou oblastí např. ochrana spotřebitele atd. Instrumenty ES zatím nejsou použitelné pro oblast společné zahraniční politiky a bezpečnostní politiky a pro oblast justice a vnitra. Při sbližování a sjednocování práva používají ES hlavně dvou nástrojů:
- pro sbližování prává používá směrnic
- pro sjednocování práva používá nařízení
- ke sjednocování práva vyjímečně se používají smlouvy
Dne 18. 12. 1991 byla uzavřena Evropská dohoda mezi ČSFR a ES, nevstoupila v platnost. Byla nahrazena obdobnou dohodou mezi ČR a ES, která byla podepsána 4. 10. 1993 a v platnost vstoupila 1. 2. 1995. V této dohodě jsou dvě významná ustanovení:
článek 69 - obsahuje obecný závazek ČR vyvinout úsilí k zajištění postupné slučitelnosti právních předpisu ČR s komunitárním právem
článek 70 - obsahuje priority tohoto sbližování, jsou to následující oblasti:
celní právo
firemní právo
bankovní právo
daně a vedení účtů obchodních společností
duševní vlastnictví
ochrana pracovníků na pracovišti
finanční služby
pravidla soutěže
ochrana zdraví a života lidí, zvířat a rostlin
ochrana spotřebitele
nepřímé zdanění
technická pravidla
zákony a předpisy o jaderné energii
doprava
životní prostředí
Dohoda nestanoví v jakých lhůtách a pořadí je nutno dosáhnout cíle.
V legislativních pravidlech vlády ČR je uvedeno, že legislativní návrh musí obsahovat informaci, zda návrh je v souladu s právem ES. Je nutno uvést, že bylo vydáno asi 100 000 právních aktů v ES z nichž je 10 000 platných. Tato oblast je velmi složitá a je obtížné se v ní vyznat. Bylo využito pomoci nabízené ES a všechna legislativní pracoviště byla vybavena počítačem s plnotextovou bází právních předpisů, 10 000 stran bylo přeloženo. Zainteresovaní pracovníci měli a mají možnost školení přímo v Bruselu. Koordinační místo - Úřad pro legislativu a veřejnou správu - se nesnažil. Byl jediným místem, kde by se odborníci zabývali aproximací práva, snažil se, aby těžiště práce bylo přímo na jednotlivých rezortech. Neméně je důležitá i oblast implementace komunitárního práva.
Vyjádřil, že stav sbližování práva ČR s právem ES je velmi složité. Za období 7/95 - 9/96 bylo přijato 40 právních předpisů, kterých se týká potřeba harmonizace s komunitárním právem; z toho bylo 15 plně slučitelných právních norem, 20 převážně slučitelných, 5 částečně slučitelných. Pokrokem v této oblasti bylo přijetí:
devizového zákona, zákona o cenných papírech, zákona o investičních společnostech, zákona proti praní špinavých peněz, připravuje se novelizace bankovního zákona. V oblasti sociálního zabezpečení bylo nesporným pokrokem přijetí nového modelu sociálního zabezpečení, vytvoření podmínek pro spoluúčast občanů a uplatnění kriterií adresnosti sociálních dávek. V oblasti zemědělství bylo dosaženo bylo dosaženo výraznějšího pokroku, většího než v jiných zemích. Plně slučitelné jsou normy týkající se technických podmínek provozu silničních vozidel, zákon o vnitrozemské plavbě. V oblasti duševního vlastnictví byly přijaty zákony týkající se hromadné správy autorských práv, byla přijata novela autorského zákona a zákon o ochranných známkách. Evropská komise sleduje vývoj právních norem v oblasti energetiky, pozitivně ho hodnotí. Lze závěrem konstatovat, že Evropská komise velmi pozitivně hodnotí celkový stav harmonizace práva ČR s právem ES.
Dále uvedl, že v zásadě je lhostejné, zda ČR se stane členem EU či nikoli; nesouvisí to s otázkou, zda naše právo aproximovat či ne. Jsme členy jednotného hospodářského prostoru a proto je nutné mít náš právní řád sladěn s právem komunitárním.
V rozpravě vystoupila posl. K. Kořínková. Zajímala se o další vývoj tohoto procesu, kdo bude zodpovědný za tento proces, jaká je situace v oblasti personálního zabezpečení tohoto procesu. Upozornila, že se často stává v průběhu legislativního procesu návrhy legislativních norem zpracovaných odbornými útvary v souladu s právem ES doznají změn to buď v průběhu projednávání ve vedení úřadů, vládě či parlamentu. Dále se zajímala, zda se předpokládá doplnění ustanovení ústavy, které by kodifikovalo povinnost legislativy ČR včlenit nařízením a směrnice AS do práva ČR, čímž by se ústavou zajistilo právo pro kteroukoli vládu v době trvaní ústavy používat tohoto práva k tomu, aby docházelo ke změně práva díky našemu členství. Potvrdila slova místopředsedy J. Kalvody, že pokud členy EU ČR nebude, budeme se muset stejně přizpůsobovat komunitárnímu právu v té části práva, která se týká jednotného trhu. Zajímala se o stav vytváření týmu odborníků, kteří by se tímto procesem zabývali.
Místopředseda vlády J. Kalvoda uvedl, že agenda i obsazení odboru kompatibility ÚLVS přechází na Ministerstvo spravedlnosti. Otázka odborníků je i otázkou odměňování těchto pracovníků, velmi často odcházejí do soukromé sféry, kde platy jsou podstatně vyšší. Pokud jde o změnu ústavy, potvrdil názor posl. K. Kořínkové, ústava musí být změněna současně s aktem našeho vstupu do EU.
Předseda V. Holáň se zmínil o činnosti Parlamentního institutu, který se též procesem harmonizace zabývá. Vládní návrhy jsou pečlivě připraveny z hlediska slučitelnosti s komunitárním právem ale v průběhu projednávání jsou vznášeny pozměňovací návrhy, kterými se může narušit tato slučitelnost.
Posl. V. Štěpová zmínila nutnost harmonizace práva v oblasti cestovního ruchu. Dále vystoupili v rozpravě posl. M. Přibáň, P. Šulák.
Posl. K. Kořínková zdůraznila významnou úlohu odborníků při projednávání návrhů zákonů, jak na úrovni vlády tak též parlamentu. Měli by se všichni zúčastnění vyrovnat toho, že vzápětí po přijetí zákona je zákon novelizován z důvodu harmonizace práva.
V závěru předseda V. Holáň ocenil vystoupení místopředsedy J. Kalvody a následnou diskusi. Zdůraznil význam přípravy ČR na členství do EU.
4.
Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Rámcová dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou komisí o účasti České republiky na programu pomoci Evropského společenství podepsaná dne 12. března 1996 v Bruselu /tisk 57/
Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra hospodářství V. Kupka ve smyslu důvodové zprávy. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. D. Kroupa, navrhl zahraničnímu výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně s touto dohodou vyslovit souhlas.
V rozpravě vystoupili posl. D. Kroupa a P. Šulák.
Bylo přijato usnesení č. 29 /7:0:0/./
5.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Švýcarskou konfederací o sociálním zabezpečnení /tisk 20/
Vládní návrh odůvodnila náměstkyně ministra práce a sociálních věcí J. Voňková ve smyslu důvodové zprávy.
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. M. Lobkowicz, navrhl zahraničnímu výboru, aby doporučil Poslanecké sněmovně s touto smlouvu vyslovit souhlas.
V rozpravě vystoupili posl. M. Lobkowicz, zástupce MPSV JUDr. Rychlý.
Bylo přijato usnesení č. 30 /8:0:0/.
6.
Informace o ustavení meziparlamentních skupin přátel
Posl. P. Tollner stručně informoval členy výboru o záměru Stálé delegace Poslanecké sněmovny ustavit skupiny přátel.
V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, V. Holáň, M. Ransdorf. Poslanci se shodli na tom, že projednávání tohoto bodu bude přerušeno do příští schůze s tím že pracovní skupina ve složení posl. V. Holáň, J. Payne P. Tollner a M. Ransdorf připraví k projednání návrh /statut, kompetence atd./
7.
Sdělení předsedy
Předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň informoval poslance o tom, že
- MZV doporučilo vyslání delegace zahraničního výboru do Dánska v r. 1997, jde o reciproční návštěvu, dánská delegace navštívila Prahu v říjnu 1995 a dánská strana zaslala pozvání pro delegaci zahraničního výboru k návštěvě Dánska
- MZV doporučilo přijetí delegace zahraničního výboru parlamentu Jihoafrické republiky - jde o reciproční návštěvu - delegace zahraničního výboru navštívila JAR v červnu 1995, bylo zasláno pozvání k návštěvě ČR
Bylo přijato usnesení č. 31 /
Dále předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň informoval poslance o došlých peticích a podání zahraničnímu výboru, které jsou poslancům k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru.
14. 10. 1996 Stanovisko č. 169 - Nesouhlas s ministrem Josefem Zieleniecem
odesilatel: Výbor Společnosti 2001
- k informaci a využití členům zahraničního výboru
16. 10. 1996 Dopis - dvojí občanství pro Čechy žijících v SR
odesilatel: Josef Vajdl - Martin
- pro podvýbor zahraničního výboru pro styky s krajany
16. 10. 1996 Dopis - česko-slovenská hranice
odesilatel: K. Šimšálek - starosta města Brumov-Bylnice
- k informaci a využití členům zahraničního výboru
Předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň předložil poslancům písemný seznam informací došlých ze zahraniční zahraničnímu výboru, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru.
Předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň informoval poslance o dopisu ministra zahraničních věcí J. Zieleniece, kterým potvrzuje poskytnutí Dotazníku EU /CD-ROM/ poslancům za určitých podmínek. Po vyřešení těchto podmínek budou mít poslanci možnost materiál prohlížet v sekretariátu zahraničního výboru.
8.
Připomínky a podněty poslanců
Poslanci se shodli na tom, že obdobné semináře, jako byl seminář
k česko-slovenským vztahům a seminář k česko-německým vztahům by měly být uspořádany i v budoucnu.
9.
Návrh termínu a pořadu příští schůze
Předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň seznámil poslance s návrhem pořadu 6. schůze zahraničního výboru, která se bude konat dne 21. listopadu 1996.
čtvrtek 21. listopadu
v 9.00 hodin
1. Zahájení schůze
2. Informace o vývoji zahraničního obchodu /obchodní bilance, podpora vývozu apod./
Informaci podá: Vladimír Dlouhý
ministr průmyslu a obchodu
v 10.30 hodin
3. Vládní návrh zákona o mírovém využívání jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů /sněmovní tisk 56/
Uvede: zástupce MPO
Zpravodaj: posl. J. Payne
4. Vládní návrh zákona o kontrole vývozu a dovozu zboží a technologií podléhajících mezinárodním kontrolním režimům /sněmovní tisk 21/
Uvede: zástupce MPO
Zpravodaj: posl. M. Lobkowicz
v 15.00 hodin
5. Texty Úmluvy č. 176 a Doporučení č. 183 Mezinárodní organizace práce o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v dolech a Protokolu z roku 1995 k Úmluvě č. 81 o inspekci práce (1947), které byly přijaty na 82. zasedání Mezinárodní konference práce v červnu 1995, a stanovisko vlády České republiky k Úmluvě, Doporučení a Protokolu /sněmovní tisk 58/
Uvede: zástupce MPSV
Zpravodaj: posl. M. Frankl
6. Návrh plánu zahraničních styků Poslanecké sněmovny na úrovni předsedy Poslanecké sněmovny
7. Informace o ustavení meziparlamentních skupin přátel
8. Sdělení předsedy
9. Připomínky a podněty poslanců
10. Návrh termínu a pořadu příští schůze
S návrhem poslanci souhlasili /9:0:1/.
Schůze skončila ve 12.30 hodin.
Michal Frankl, v. r. |
Vilém Holáň, v. r. |
ověřovatel výboru |
předseda výboru |