Zápis

ze 13. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

konané 16. dubna 1997

 

Přítomni: viz listina přítomných

Předseda výboru zahájil schůzi v 10.15 hodin. K rozšíření programu vystoupil poslanec Bureš s návrhem v bodu Různé informovat poslance o činnosti podvýboru pro investice.

K bodu 1:

Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu návrh na přístup České republiky k Úmluvě pro vypracování Evropského lékopisu a podpis Protokolu k Úmluvě pro vypracování Evropského lékopisu (tisk 133) odůvodnil za Ministerstvo zdravotnictví náměstek ministra Aleš Dvouletý.

Uvedl, že Úmluva má za cíl otevřít trh farmaceutickým firmám, jak je běžné v Evropě. Je zřejmě vhodné, aby Česká republika k dohodě přistoupila jako plnoprávný člen, aby mohla pracovat na přípravě lékopisu. Parlament je do celé záležitosti vtažen proto, že Úmluva se dotkne národních právních úprav.

Zpravodajka výboru Milena Kolářová podpořila stanovisko předkladatele a doporučila schválení Úmluvy.

Předseda výboru otevřel rozpravu a upozornil poslance, že k Mezinárodní Úmluvě není možné klást podrobné připomínky, že s návrhem lze buď vyslovit souhlas nebo nesouhlas.

V podrobné ani obecné rozpravě nevystoupil žádný z poslanců.

Návrh usnesení č. 39/1997, kterým se doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s návrhem Úmluvy přednesla poslankyně M. Kolářová. Pro Úmluvu se vyslovilo všech 12 přítomných poslanců. O usnesení hlasovali Špidla, Jirousová, Kolářová, Škromach, Zvěřina, Nejezchleb, Emmerová, Janeček, Bureš, Štrait, Pešková.

V 10.30 hodin byla schůze přerušena do 11.00 hodin.

K bodu 2:

Sdělení předsedy: Předseda informoval poslance o žádosti ministra zdravotnictví o jmenování člena k výběrovému řízení na ředitele IKEM, případné návrhy na jmenování poslance nahlásit na sekretariátu výboru do konce dubna.

Institut postgraduálního vzdělávání pořádá seminář k výzkumu v oblasti homeopatických látek 15. května od 13.00 do 15.00 hodin. Dáno poslancům k informaci.

V bodě Různé vystoupil poslanec E. Bureš s informaci o činnosti podvýboru pro investiční dotace ve zdravotnictví. Informoval o dvou schůzích podvýboru.

Na 4. schůzi podvýboru došlo ke shodě v doporučeních na havarijní stavy a učinil se návrh na rozdělení 100 milionů Kč na jednotlivé havarijní akce. Dále bylo doporučeno posílit toto první rozdělování o 22 milionů Kč.

Porada Ministerstva zdravotnictví vyslovila výhrady ke dvěma položkám. K této otázce se předseda podvýboru E. Bureš sejde s náměstkem ministra M. Čerbákem. V případě, že dojde ke shodě, výbor nebude znovu svoláván. V případě, že rozpor potrvá, předseda podvýboru svolá podvýbor k opětovnému vyjádření k rozporovaným položkám.

Předseda výboru navrhl na závěr této zprávy přijmout na vědomí zprávu E. Bureše. Pro se vyslovilo všech 13 poslanců. Hlasovali poslanci: Špidla, Krása, Nejezchleb, Zvěřina, Škromach, Gavlasová, Kolářová, Janeček, Emmerová, Čevela, Bureš, Jirousová, Pešková.

V rámci bodu Různé předseda výboru V. Špidla informoval o nesplněných usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu, kterými se sněmovna obrací na vládu a na ministra zdravotnictví. Jednalo se o usnesení č. 64, 113, 114, 170 a 181.

Poslankyně Fischerová upozornila na usnesení 223 z 31. března, ke kterému zatím byl vydán tisk 169/1997.

V další rozpravě vystoupil poslanec Krása, který upozornil, že vzhledem k tomu, že jde o záležitost Poslanecké sněmovny, je problematické jakkoliv se k dané otázce vyjádřit. Poslanec Bureš vyjádřil názor, že usnesení č. 114 bylo zřejmě splněno předložením tisku 169/1997. Předseda Špidla navrhl zařadit na některé z výborových jednání informaci ministra zdravonictví o plnění jednotlivých úkolů, uložených Poslaneckou sněmovnou. Poslanec Krása vystoupil s názorem, že toto výbor není zmocněn udělat. Názor podpořila i poslankyně Fischerová. Pokud sněmovna přijme usnesení, pak jenom sněmovna jeho nesplnění může kontrolovat.

V další rozpravě vystoupili Kolářová, Janeček a Špidla. Došlo se ke společnému názoru, že ve výboru bude provedena inventura došlých materiálů a pokud by některý z materiálů splňoval možnost vyjádření se k některému ze zmíněných usnesení, bude o tom výbor informovat prostřednictvím svého předsedy.

K bodu 4:

Návrh termínu a pořadu 14. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

Písemný návrh termínu a pořadu 14. schůze byl poslancům předložen. Předseda Špidla navrhl, aby u tisku 162 byl vypuštěn zpravodaj. Diskusi, ve které vystoupili Kolářová, Jirousová, se došlo k závěru, že je s ohledem na jednací řád funkci zpravodaje nezbytné zachovat. Poslankyně Kolářová vystoupila s návrhem ke 13. schůzi výboru, aby bylo vypuštěno jednání 17. dubna dopoledne. V další rozpravě vystoupili Janeček, Krása, Špidla, Kolářová. Diskutovalo se o časovém rozmístění odpoledních bodů 14. schůze.

Na závěr všech přítmných 15 poslanců se vyslovilo souhlasně k upravenému návrhu termínu a pořadu 14. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví

Po ukončení výboru vystoupili s krátkou informací a po schválení výborem, že je dovoleno vystoupit hostům (7 poslanců pro, 6 se zdrželo), zástupce Sdružení pro ochranu pacientů pan Mrázek, který informoval poslance o rozdaném materiálu, který se dotýká koncepce zdravotnictví.

Odpolední jednání bylo zahájeno ve 14.05 hodin.

K bodu 5:

Vládní návrh, kterým se mění a doplňuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a zákon České národní rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení ve znění pozdějších předpisů (tisk 121) a vládní návrh, kterým se mění zákon č. 100/1988 Sb., o sociálníém zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů (tisk 122) odůvodnili zástupci Mnisterstva práce a sociálních věcí náměstkyně J. Voňková, J. Dostal a ředitel odboru Přib. Ještě před vlastním zahájením projednávání tisku 121 a 122 vystoupil předseda V. Špidla s procedurálním návrhem o úspornou formu obecné rozpravy s výzvu k předávání pozměňovacích návrhů v písemné podobě a s návrhem, aby se projednávání tisku 121 a 122 neuzavíralo na jednání 13. schůze. Procedurální návrh vypustit čtvrteční jednání na tisky 121 a 122 bylo přijato (12 poslanců pro). Zpravodaj Krása přednesl další procedurální návrh vést k tiskům 121 a 122 společnou obecnou rozpravu. Podrobnou rozpravu vést ke každému tisku zvlášť. Tento návrh byl přijat bez hlasování.

Úvodní slovo k tiskům 121 a 122 přednesla náměstkyně J. Voňková, která informovala poslance o rozsahu předkládané úpravy. Se zpravodajskou zprávou vystoupil poslanec V. Krása, který doporučil tisk 121 a 122 po rozpravě a po přijetí připomínek a vyzval všechny předkladatele pozměňovacích návrhů k tomu, aby podávali své návrhy v písemné formě. Předseda výboru Vl. Špidla otevřel obecnou rozpravu, do které se nepřihlásil žádný z poslanců. V podrobné rozpravě byly předneseny následující pozměňovací návrhy:

k čl. I k bodu 21.

v bodu 21. na konci připojit slova "a v písm. b) se vypouštějí slova "a ve speciálních školách.".";

k čl. I k bodu 22.

v bodu 22. v § 21 odst. 3 doplnit na konci tuto větu: "Za studium na středních školách se pro účely tohoto zákona se považuje také příprava na speciálních školách.";

dále v poznámce č. 31 doplnit na konci slova ",a v § 53 a násl. zákona č. 29/1984 Sb., ve znění zákona č. 171/1990 Sb. a zákona č. 138/1995 Sb.";

k čl. I k bodu 23.

v bodu 23. doplnit v § 22 odst. 2 písm. b) na konci slova "; to platí též, bylo-li v měsíci květnu nebo červnu konáno absolutorium,";

dále v tomto bodu v poznámce č. 34 za slova "§ 25" doplnit slova "a 38";

k čl. II k bodu 18.

za bod 18. vložit nový bod 19. tohoto znění:

" 19. V § 81 odst. 3 se na konci připojuje věta "Ustanovení předchozích vět však neplatí, probíhají-li v téže době řízení o přiznání částečného invalidního důchodu a přezkumné řízení soudní z důvodu odnětí plného invalidního důchodu.".";

ostatní body se přečíslují;

k čl. II k bodu 30.

za dosavadní bod 30. vložit nový bod 31. tohoto znění:

" 31. Za § 115 se vkládá nový § 115a, který zní:

"§ 115a

Byl-li přiznán částečný invalidní důchod po odnětí plného invalidního důchodu plátcem tohoto důchodu (§ 81 odst. 3 věta třetí), přičemž na základě přezkumného řízení soudního náleží plný invalidní důchod po dobu, po kterou byl vyplácen částečný invalidní důchod, zúčtují se částky plného invalidního důchodu s vyplacenými částkami částečného invalidního důchodu.".";

ostatní body se přečíslují;

k čl. VIII

čl. VIII nahradit novým zněním:

"Čl. VIII

Účinnost

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1998, s výjimkou ustanovení čl. I bodu 37. a 70., čl. III odst. 1 a čl. V odst. 1, která nabývají účinnosti dnem vyhlášení.";

Na závěr jednání vystoupil předseda výboru V. Špidla s upozorněním, že dne 17. dubna 1997 a 18. dubna jsou pořádány dva semináře. O těchto seminářích byli poslanci informováni v dostatečném předstihu. Předseda vyzval všechny k hojné účasti.

Náměstkyně Voňková nabídla stanovisko k jednotlivým předneseným pozměňovacím návrhům, by se Ministerstvo práce a sociálních věcí pokusilo předat v písemné formě.

 

Schůze výboru byla ukončena v 16.20 hodin

V Praze 21. 4. 1997

Zaznamenal: ing. A. Papoušek

 

ověřovatel výboru

předseda výboru



Přihlásit/registrovat se do ISP