Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1997

2. volební období

rozpočtový výbor

 

Zápis

ze 18. schůze výboru,

která se konala dne 7.května 1997

květen 1997

 

Zápis

 

z 18. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala dne 7. května 1997 - seminář

Přítomni: poslanci a hosté dle prezenčních listin

 

Schůzi zahájil předseda výboru J. Wagner. Uvedl, že podle předchozí dohody, bude jako 18. schůze RV označen seminář o regulaci kapitálového trhu a program 18. schůze RV podle usnesení č. 151 bude platit pro schůzi devatenáctou. Posl. R. Kolář navrhl změnu pořadu: znovuzařazení projednávání zákona o důchodovém pojištění (tisk 121), tento návrh však nebyl přijat (+7, -4, 2), jmenný seznam hlasujících poslanců viz příloha zápisu č. 1.

 

7. května 1997

 

1.

Seminář k problematice kapitálového trhu (KT)

Schůzi - seminář zahájil místopředseda výboru V. Tlustý. Uvítal účastníky semináře a poté předal slovo moderátorovi - panu H. Goldenovi. Ten poděkoval za pozvání na seminář, ocenil vážný úmysl české vlády posunout český kapitálový trh do evropských standardů a poté představil přednášející profesory Stiglitze, Rosse, Weisse a Lakozishoka.

Jako první hovořil prof. Stiglitz na téma vztahu finanční regulace KT a ekonomického vývoje. Finanční regulace KT je důležitá pro ekonomický růst, stabilitu a efektivní kapitálový trh. Kapitálový trh má řadu funkcí, mezi které patří: mobilizace úspor, alokování kapitálu, diverzifikace rizika, monitorování firem (tlak na to, aby byly efektivní a tím bude efektivní i ekonomika).

Pro ekonomiku je důležité správné fungování bankovních a akciových trhů. Při zkoumání vlivu fungujícího (či nefungujícího) bankovního a akciového trhu se došlo k závěru, že tento vliv je významný, například nedostatečná důslednost regulace bank v USA v roce 1991 byla jednou z příčin hospodářského poklesu. Po zesílení bankovní regulace nastal opět hospodářský růst. Česká republika v současné době dosahuje relativně vysokého hospodářského růstu, to je ovlivněno zejména lidským kapitálem, finančním kapitálem (úspory + příliv zahraničního kapitálu) a účinností využití kapitálu (to závisí na práci manažerů - musí být kvalitní). Je třeba v České republice vytvořit efektivní kapitálový trh, ale není to jednoduchá záležitost - problém s efektivitou kapitálového trhu byl již pře 200 lety, opravdu fungující trhy jsou posledních 50 - 70 let. Nestačí pouze chránit spotřebitele, je třeba chránit i investory, nebudou-li investoři věřit kapitálovému trhu, nebude dostatek finančního kapitálu. Je třeba ochránit vlastnická práva, vytvořit fungující soudní systém, nové instituce. Privatizace je dnes ukončena, je třeba vytvořit efektivní kapitálový trh, který podpoří hospodářský růst.

Jsou dva krajní názory na úlohu vlády, vláda buď může intervenovat do všech oblastí, nebo nikam. Pro efektivní fungování kapitálových trhů je třeba mít ve vládě silné zázemí, vláda a trh se navzájem doplňují. Svou řeč ukončil doporučením: za základní kroky pro vytvoření efektivního kapitálového trhu lze považovat uspořádání zájmů akcionářů a manažerů, ochranu minoritních akcionářů, otevření přístupu k informacím o podnicích, efektivní vynucování zákonů v oblasti podvodů.

V další části semináře hovořil profesor Lakozishok. Před 20 lety pomáhal vytvářet kapitálový trh v Izraeli. Z toho, co poznal u nás, usuzuje, že naše problémy jsou stejné jako před lety v Izraeli. Rozdíl je v tom, že v Izraeli neproběhla privatizace a mají silné odbory. V České republice mají malé podniky dostatečnou motivaci, aby hospodařily efektivně, to samé je třeba vytvořit pro velké podniky. Většina akcionářů v současné době pouze s obtížemi prosazuje své zájmy proti manažerům. Privatizační fondy, jako většinoví vlastníci nejsou typickými většinovými vlastníky a nejednají vždy v zájmu podniku. Zahraniční kapitál je citlivý na skandály a má mnoho vhodných míst na své umístění. Je třeba, aby zahraniční investoři měli důvěru v český kapitálový trh a ukládali tam své peníze. Dobrý kapitálový trh prospívá i hospodaření a vedení podniků.

Dále pan Goldem předal slovo profesoru Rossovi: Česká republika má obrovský lidský kapitál. Základním pilířem moderních ekonomik je vynutitelnost smluv. To platí obzvlášť pro transakce na kapitálových trzích, zde je vynutitelnost nezbytná. Investor chce vědět, co se stane s jeho penězi, chce, aby byla jeho vlastnická práva chráněna (zejména minoritní vlastník), aby zájmy manažerů a akcionářů byly totožné. Tyto zájmy jsou často odlišné, manažeři se snaží zvyšovat prospěch svůj, nikoli firmy. Proto je třeba, aby firmy o sobě poskytovaly co nejvíce informací, aby byl vytvořen nezávislý regulační orgán, aby hlasování o členech dozorčí rady bylo proporcionální spíše než většinové (aby se členy rady stali i zástupci menšinových akcionářů), aby se vlastnictví koncentrovalo, aby byli chráněni minirotní akcionáři.

Poté se slova ujal profesor Weiss. Je třeba vytvořit svobodu příležitostí, nikoli svobodu krást. V České republice je potřeba regulace větší než jinde. Podnikatel může získat kapitál zevnitř (od rodiny, přátel, ...) nebo zvnějšku - očekává se však fair play, spravedlivý podíl na zisku, poctivé zacházení. V České republice k tomu, aby firmy získaly kapitál, firmy nemusely ochranu investic zaručovat, proto se vnitřní regulace nikdy přirozeně nerozvinula. Za základní symptomy kapitálového trhu ČR označil: velký rozdíl mezi nominální cenou akcií a tržní cenou, což neprospívá pověsti manažerů, dramatický pokles ceny akcií, poté co nějaký akcionář získá většinu, nevelký příliv kapitálu. Proto je třeba otevřít uzavřené investiční fondy, vytvořit orgán, který by byl nezávislý a trestal podvodníky. Podvodníci by měli vrátit několikanásobně více než vzali a měli by jít do vězení.

Dále seminář pokračoval diskusí: Poslanec T. Páv se ptal, zda rozvoj KT závisí na hospodářském růstu či naopak. Prof. Stiglitz: Navzájem se podporují a v současné době je v České republice třeba podpořit kapitálový trh. Posl. Páv: Kde končí transparentnost a kde začíná obchodní tajemství. Prof. Ross: Určit tuto hranici je těžké, firma by například měla informovat o svém kapitálu, provozních aktivech, nikoli však o svých záměrech do budoucna. Prof. Stiglitz: Upozornil, že je rozdíl mezi soukromě vlastněnou společností a veřejně obchodovatelnou společností. Prof. Lakonishok doplnil: Je třeba sledovat, jak často společnosti o sobě poskytují informace. Posl. T. Páv zeptal, zda a na kolik je možné odhadnout škody, které může nově zřízená komise svými omyly o chybami způsobit. Prof. Stiglitz: Tyto škody lze označit za malé ve srovnání s přínosem z činnosti této nezávislé komise. Prof. Ross: Upozornil na systém postupných opatření a pokut a na možnost odvolání. Posl. V. Tlustý: Způsoby volby členů dozorčí rady? Prof. Ross: Vysvětlil rozdíl mezi většinovým a poměrným zastoupením akcionářů. Posl. V. Tlustý: Jak je možno zlepšit efektivitu hospodaření společností, ve kterých májí velký podíl investiční fondy. Podle rozdané tabulky totiž mají tyto společnosti nižší výkon než ostatní. Prof. Ross doporučil otevření fondů, což by mělo tlačit na manažery, aby řídili společnosti efektivněji. Když totiž nebudou, lidé stáhnou své peníze a uloží je jinam. Tím skončila rozprava.

        1. Na závěr poslanec Tlustý poděkoval všem účastníkům semináře.

 

* * *

 

Schůze výboru tak skončila týž den, tj. 7. května 1997 ve 13.00 hodin.

Per rollam byl ještě odsouhlasen návrh posl. R. Koláře, aby jako první bod následující 19. schůze rozpočtového výboru byl zařazen bod "Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (tisk 147)" (hlasování: +12, 0, 0), viz příloha zápisu č. 2.

 

 

Zapsali: Jelínek, Kopřivová

V Praze 9. května 1997

 

 

Jan TŘEBICKÝ v.r.

Jozef WAGNER v.r.

ověřovatel

předseda

 



Přihlásit/registrovat se do ISP