Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 15. schůze rozpočtového výboru,
která se konala ve dnech 17. až 22. března a 3. dubna 1997
březen 1997
Zápis
z 15. schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu, která se konala ve dnech 17. až 22. března 1997
Přítomni: poslanci a hosté dle prezenční listiny
Rozdělení do skupin:
I. skupina předsedy J. Wagnera - J. Hojdar, P. Šafařík, J. Václavek, J. Gongol, P. Vrzáň (P. Jelínek, pracovník KPSP)
II. skupina předsedy M. Prokopa - I. Mašek, S. Pěnička, B. Sobotka (H. Menoušková, pracovnice KPSP)
III. skupina místopředsedy V. Tlustého - J. Borák, J. Třebický, S. Recman, T. Páv, A. Macháček (J. Závodská, pracovnice KPSP)
* * *
pondělí 17. 3. 97
7.00 hod odjezd Praha; příjezd, ubytování Paříž 21.00
úterý 18. 3. 97
všechny 3 skupiny
Návštěva Ministerstva financí a obchodu FR
1. Uvítání
Na Ministerstvu financí a ekonomiky FR delegaci uvítala paní Andreani, ředitelka kabinetu ministra pro státní rozpočet. Ve své úvodní řeči zdůraznila, že dochází k pravidelné výměně informací mezi ministerstvy financí obou zemí. Stručný obsah úvodního slova: dosažení jednotné měny v EU, diskuse k rozpočtové politice, metody kontroly (zvýšení zodpovědnosti), rozšiřování EU (diskuse jak mezi jednotlivými státy, tak i dvoustranná jednání).
2. Legislativní rámec a zásady SR
Na toto téma hovořil p. Collot. 2 až 3 články Ústavy definují rozsah působnosti Parlamentu při schvalování rozpočtu, dále se odkazuje na právní předpis "Nařízení z ledna 1959", které má platnost ústavního zákona (obsahuje hlavní zásady, obsah finančního zákona /FZ/ a konkrétní zásady, podle kterých se v Parlamentu diskutuje). Bylo schváleno vládou. Funguje dobře. Ústavní rada vykonává kontrolu. Mezi zásady rozpočtu patří mezi časové rozlišení (1 rok), jednotnost, univerzálnost, účelovost. Ministr je zmocněn k přerozdělení až 10% prostředků schváleného rozpočtu. Dále hovořil o postavení Ministerstva financí a hospodářství. K této části přednášky vznesli dotazy tito poslanci:
M. Prokop (Ústavní rada, činnost) O: Probírá všechna právní opatření, má velké pravomoci i co se týká rozpočtu. Členové rady jsou jmenováni na 9 let po třetinách: 1/3 jmenuje prezident republiky, 1/3 jmenuje prezident AN a 1/3 prezidnet Senátu. Jmenovány jsou pouze významné osobnosti.
I. Mašek (Víceleté investiční výdaje) O: Stanovují se náklady, t.j. program - suma. Pak se teprve dělá splátkový program. Pokud se zvýší suma, musí být schválen další doplňkový program.
S. Recman (1. je rozpočtový kalendářní rok stejný s finančním?) O: Ano. (2. je Ústavní rada vždy povinna posoudit FZ?) O: Ne. Pouze je-li o to požádána. Jsou to většinou opoziční poslanci, kteří žádají o posouzení. Na posouzení je velmi krátká doby - 4 až 5 dní přes vánoční svátky.
A. Macháček (1. Co se děje při neschválení rozpočtu?) O: Vláda začne realizovat v podstatě rozpočet, který předložila v rámci kapitol v předešlém roce. (2. Může vláda dělat přesuny prostředků?) O: Pouze u výdajů, nebo pouze mezi kapitolami /max do 10%/, u výdajů stejného druhu nebo uvnitř kapitoly. (3. Může vláda měnit výši DPH během roku?) O: Sazbu - ano, základ - ne. Vláda může vyhlásit 3 druhy opatření: vyrovnanost, FZ a smíšená.
J. Třebický (1. Kde jsou zařazeny nezařaditelné položky?) O: Jsou v rozpočtu všeobecných aktiv. (2. Jaké postavení má v rámci MFO statistika?) O: MFO má oddělení analýz /250 lidí/, odd. statistiky-institut /několik tisíc lidí/ - pro stát shromažďují informace, které jsou okamžitě distribuovány resortům /každý resort ještě může mít vlastní statistické oddělení/; mají svoji nezávislost i vůči vládě, i když pro ni pracují, ale vláda rozhoduje o tom, co se bude zveřejňovat.
J. Hojdar (Jak se pracuje s dlouhodobými prognózami?) O: Existuje vlastní ředitelství prognóz. Podředitelství vypracovává pro vládu průzkumy; může to být i souběžně s průzkumem, který dělá některý resort.
3. Sestavování rozpočtu
Přednášející, p. Caradet, na úvod tohoto bodu vysvětlil rozdíl mezi pojmem vyrovnanosti rozpočtu ve Francii a vyrovnanosti podle EU. Při sestavování rozpočtu je třeby vzít v úvahu ekonomický rámec (otevřenost ekonomiky - závislost na vývoji francouzského franku, cen energií atd.), omezení a možné prostředky. Výše zdanění ve Francii je oproti ostatním evropským zemím vysoká - 45,7 %. Dále hovořil o tvorbě místních rozpočtů na úrovni obce, departmentu. S dotazy vystoupili poslanci Wagner, Václavek, Pěnička. Ministerstvo financí poskytuje informace i na stránkách internertu. Posl. Třebický se dále tázal na počet zájemců o tuto informaci (cca 200 000).
4. Příprava rozpočtu
V přednášce dále pokračoval p. Collot. Hovořil o procesu tvorby rozpočtu, přípravě podkladů, projednávání na úrovni resortů, projednávání na úrovni vlády a Parlamentu. Posl. Páv (pravomoci Národního shromáždění vůči rozpočtu), posl. Václavek (motivace resortů ke tvorbě úspor).
5. Hospodaření SR
P. Collot seznámil poslance se zásadami hospodaření - oddělení příkazců a účetních, osobní a peněžní odpovědnost účetních, jediná pokladna je na straně příjmu a je státní. Všechny účty jsou u francouzské centrální banky.
6. Vystoupení minitra financí p. Lamassoura
Ministr financí A. Lamassour pozdravil poslance a přivítal je na Ministerstvu financí a obchodu. Vláda FR připisuje velkou důležitost vztahům s Českou republikou. Ve svém projevu se zmínil o budoucí společné Evropě, měnové unii (lze dělat pouze se státy, které mají zdravé finance; je třeba zahájit s nimi jednání a diskuse o přeměně a trasformaci některých institucí EU), o chystaných reformách, vyrovnanosti státního rozpočtu (ve Francii to není uzákoněno), efektivnosti některých institucí EU, jejich vzájemné spolupráci.
Ministr financí dále hovořil o cílech fracouzské ekonomické politiky - přistoupení k jednotné měně, o vývoji spolupráce v rámci Evropské unie. Neexistenci povinnosti vyrovnaného rozpočtu označil za mezeru ústavního systému.
7. Problematika státní pokladny a kontrola hospodaření
Kontrola probíhá na třech úrovních, kontrola apriorní, kontrola průběžná (tyto úrovně provádí správní orgány) a kontrola následná (účetním soudem, Parlamentem). Každá kontrola má jinou funkci.
Rozprava: Posl. Wagner se tázal na daňovou statistiku, evropskou chartu samosprávy a kontrolní registrační pokladny při výběru DPH. Odpověděl p. Collot - provádějí finanční úřady, v roce 1980 byla provedena reorganizace správních celků, DPH je daň deklaratorní, existují tvrdé postihy.
* * *
Poté se delegace přesunula na zastupitelský úřad. (Oficiální přijetí a uvítání velvyslancem P. Lomem s chotí).
* * *
středa 19. 3. 97
I. skupina předsedy J. Wagnera
OECD
1. Činnost a struktura OECD
Poslanci byli uvítáni p. G. Bernierem, vedoucím protokolu. Následoval výklad p. E. Burgeta na téma aktivita a priority OECD. Upozornil na nutnost setkávat se nejen s exekutivou, ale i s poslanci. OECD se zabývá veškerou činností vládního sektoru kromě obrany. Co se týká vlastního rozpočtu této organizace, jde 90% na mzdy. V současnosti má OECD 29 členských zemí. Dále hovořil o historii OECD, jejích cílech, činnosti (sběr dat, anylýza problémů, doporučení, kontrola). Činnost OECD má multidisciplinární charakter. Seznámil poslance s organizačním schématem (expertní skupiny, výbory, společná zasedání, rada), s rozpočtem (cca 300 mil. USD, v letech 90-95 rozpočet klesal asi o 8%, v letech 95-99 snaha o snížení o dalších 10%). Za priority označil významné ekonomické problémy světa: stárnutí populace, boj proti korupci, ekonomické dopady nových technologií, vyřešení celosvětové možnosti elektronického obchodování, problematika kryptografie, problém zaměstnanosti, mnohostranná dohoda o zacházení s investicemi.
Poté poslance uvítal generální tajemník p. Donald Johnson, který ocenil posun vztahů z oblasti exekutivy do oblasti poslanecké. Navrhl možné setkání s těmito výbory PSP ČR - rozpočtový, hospodářský, pro životní prostředí a správu. Posl. Wagner vyslovil pozvání do PSP při příští návštěvě Prahy.
2. Problematika ekonomického vývoje v Evropě
K tomuto tématu hovořila paní Durand. Postupně hodnotila vývoj v Německu (růst exportu, investic), Francii (jako Německo), Itálii (situace je horší, ale snížila se inflace a úroková míra), Velké Británii (růst hospodářství ale i inflace) a v malých zemích (zlepšování situace, růst ve skandinávských zemích). Celkově lze říci že se projevuje tendence k ozdravění a konjunktuře.
Situace na trzích je nerovnovážná předším kvůli negativním očekáváním, přetrvává nejistota okolo měnové unie. Pro dosažení maastrichtských kriterií pro rozpočtový defecit by byla třeba tvrdá opatření nejen v rozpočtové sféře, ale i v oblasti rozpočtových změn. Za nesprávný přístup označila zvyšování daňového zatížení (DPH ve Francii, Německu a Španělsku), dále omezování investic do struktury. Za správný přístup považuje změnu sociálního systém (nemocenské, sociální pojištění, např. ve Švédsku, Německu, Itálii, Holandsku). OECD tedy doporučuje pokračovat v dlouhodobém ozdravování rozpočtů v rámci EU. Ve Spojených státech se situace ohledně deficitu podstatně zlepšila, po r. 2001 až 2002 se čekává snaha o vyrovnaný rozpočet. OECD doporučuje reformu sociální sféry. V Japonsku se situace veřejných financí zhoršila (je třeba ozdravit státní finance, největší problém je stárnutí populace). V České republice se zpomalil ekonomický vývoj, tato tendence bude vzhledem k poklesu exportu pokračovat i v roce 1997. OECD doporučuje reformu důchodů.
V diskusi vystoupil posl. Šafařík (otevřenost české ekonomiky a EU po r. 1999, působení nadnárodních koncernů), odpověděla paní Durand (otevřenost po r. 1999 klesne, ale pouze krátkodobě) a p. Burns (je třeba vytvářet takové místní podmínky, aby se to vyplácelo). Posl. Václavek se ptal na to, zda ČR objednala nějaké studie pro transformaci hospodářství - paní Dourand odpověděla, že příští studie bude obsahovat doporučení k otázkám zaměstnanosti. Na otázku posl. Gongola na nepříznivý vývoj obchodní bilance odpověděla paní Durand tím, že Česká republika ztrácí zahraniční trhy z důvodu nízké konkurenceschopnosti. Doporučuje zpřísnit politiku v mzdové oblasti a změnit měnový režim. Posl. Wagner vyslovil názor na problematiku důchodů. Upozornil na rizika demografického vývoje v letech 2006-7, do té doby je třeba učinit příslušné kroky. Spíše než mzdy je třeba restrukturalizovat. Paní Durand v reakci řekla, že devalvace je jen nové nastavení rovnováhy. Nic se bez dalších opatření neřeší. Znovu zdůraznila, že růst mezd je ve vztahu k produktivitě příliš vysoký. Závěrem p. Burns řekl, že je třeba jakýmkoliv způsobem zvyšovat produktivitu práce. Předseda Wagner řekl, že u státní správy přichází v úvahu snižování stavů spíše než snižování mezd.
Komise burzovních operací (COB)
1. Postavení COB
Poslance uvítal p. Michel Prada, předseda komise. COB je jedna z nejvýznamějších komisí v Evropě, původně pouze monitorovací, bez výkonných pravomocí (ty až od roku 1979) na základě rozhodnutí Parlamentu, dnes má i výkonné pravomoci. COB je veřejná, nezávislá autorita, má tři poslání - chránit investory, zabezpečovat průhlednost informací a dobré fungování trhu. K tomu má tři (resp. 4) prostředky - moc vydávat předpisy, které schvaluje MF, moc dohlížet a vyšetřovat, možnost udělovat sankce a povolovat činnost. Kromě COB existují i jiné regulační orgány - Finanční systém, propojený s CB a rada finančních trhů, ve které jsou zástupci jednotlivých oborů. Politika COB není represe, ale kontrola hospodářské soutěže a dodržování jejich principů a podpora volné soutěže. Rozprava: Posl. Šafařík (Jaké potíže měl trh před založením COB, míra státní ingerence do pravomocí komise.) O: Velká liberalizace. Dále byli poslanci seznámeni se schematem řízení kapitálového trhu.
2. Organizace COB
Je nezávislá jak finančně, tak politicky. Je financována určitým % z finančních obchodů na trhu. Rozpočet je správního typu, podléhá běžným rozpočtovým postupům - je kontrolován orgány komise a nejvyšším kontrolním dvorem.
Organizace je rozčleněna na oddělení. Oddělení finančních operací se zabývá emisemi akcií, obligací, veřejnými nabídkami, zpětným odkupem akcií, oddělení kolektivních úspor sleduje správu vložených úspor (2700 miliónů miliard FRF), oddělení dozoru nad trhy a inspekce - existuje velmi málo přestupků (použití důvěrné informace k vlastnímu prospěchu, cenová manipulace trhu, podávání neúplných, zkreslených, či jinak pokroucených informací - tyto přestupky hlídá inspekční oddělení. Právní oddělení vyřizuje došlé stížnosti. COB spolupracuje se zahraničím.
V diskusi vystoupil posl. Vrzáň (Důvod pro jinou dobu trvání mandátu prezidenta a členů.) O: Účelové. Posl. Gongol (Proč COB získala výkonné pravomoce, výše sankcí?) O: Existuje trestní odpovědnost až 10 násobek získaného prospěchu. Posl. Václavek (Nejdůležitější nástroje.) O: Všeobecné nástroje a odpovědně pracující regulační orgány. Posl. Wagner (Definice hranic kompetencí státní moci a dobrovolné samoregulace.) O: 3 stupně: obecný rámec, zvláštní mise a profesionální orgán. Posl. Wagner (Hodnocení situace v ČR očima zahraničního odborníka.) O: Kritika překotného postupu na české straně, pustil se trh bez pevných pravidel, Posl. Wagner (1. Důsledek kupónové privatizace - SCP clearingové centrum i obchodní činnost.) O ad 1: Nutno omezit riziko, aby správa nakládala s majetkem klienta jako se svým. (2. Trhy ve Francii.) O ad 2: Pařížská burza, Nový trh, Trh finančních opcí, Trh futures. Trend koncentrace trhů.
II. skupina předsedy M. Prokopa
UNESCO
Uvítání zástupcem generálního ředitele panem M. Badranem. Přítomni byli také ředitelé programových sektorů a ředitel sekce rozpočtu. Diskuse: M. Prokop (1. ČR má několik objetků UNESCA - Praha, Český Krumlov, Telč, Kutná Hora a další. Turisté napomáhají při rozvoji ekonomiky. Historické památky přispívají k rozvoji cestovního ruchu. 300 tis. chráněných památek. 2. Jak se financují památky ve Francii?) O ad 2: Platí Zákon o chraně památek z roku 1913. M. Prokop (Další téma - ČR má nejhustější síť knihoven, 7 000 veřejných, Národní knihovna, malé knihovny na venkově. Ochrana kulturního dědictví, legislativa). S. Pěnička (Které gymnázium spolupracuje s UNESCem?) O: Gmnázium Hellichova ul. - ale momentálně nespolupracuje.
Národní shromáždění - výbor pro kulturu
Na půdě Národního shromáždění byli poslanci přijati předsedou komise kulturní, pro rodinné a sociální záležitosti panem B. Bourg-Brocem. Tento výbor je nejpočetnější - má 165 členů. Rozprava: M. Prokop (Jak se financují památky ve Francii?) O: Velké památky patří městům a obcím, v rozpočtu je pamatováno na údržbu památek. S. Pěnička (Jak velký je počet památek? Jak je to s dědictvím?) O: Asi 43 000 objektů. Od r. 1960 stát schvaluje víceletý programu na ochranu památek - na čtyřleté období. Architekti historických památek pomáhají soukromníkům, jak s památkami zacházet. Programový zákon na r. 1994-1998 - 8 miliard franků Dědictví - existuje Nadace na ochranu kulturního dědictví. Sdružuje 10 firem (sponzory) v kulturní oblasti. Přispívat může každý, kdo má zájem na ochranu památek. Dále M. Prokop informoval, kolik je v českém Parlamentu výborů a komisí.
Potom celá delegace avštívila prostory jednacího sálu parlamentu, kde právě probíhalo zasedání.
III. skupina místopředsedy V. Tlustého
Účetní dvůr (Cour des Comptes)
Poslanci byli přijati prezidentem jedné z komor účetního dvora p. J. Magnetem. Seznámili se s historií instituce, zřízené v roce 1958. Účetní dvůr jako nezávislá instituce kontroluje finanční hospodaření státu, státních podniků a institucí s autonomním statutem. Zvláštní oblast činnosti je kontrola hospodaření v oblasti sociálního zabezpečení. V souvislosti s decentralizací pravomocí byly v roce 1982 široké kompetence v oblasti nemocnic a školství svěřeny místní samosprávě.
1. Struktura CC:
1. president-předseda (musí mít francouzské občanství a před jmenováním je většinou buď členem CC nebo vysokým funkcionářem vlády).
7 presidentů komor jsou vybíráni z hlavních poradců. Každá komora má na starosti 1 nebo více ministerstev. Komora, kterou řídí pan Magnet, má na starosti vládu, vnitro, zahraniční věci a spravedlnost.
85 hlavních poraců 2/3 jsou vybíráni z nižšího stupně (referenční poradci), 1/3 z řad vysokých funkcionářů ministerstev nebo universit.
118 referenčních poradců
46 auditorů to je nejnižší stupeň. Jsou to absolventi Školy státní správy, která připravuje státní úředníky.
Dále má CC asi 250 lidí personálu, tj. celkem asi 500 pracovníků. Generální prokurátor není součástí CC. Je jmenován presidentem na návrh vlády. Může být odvolán.
2. Funkce CC:
Kontroluje fungování státních orgánů ve Francii i mimo ni (zastupitelské úřady). Výjimku tvoří výdaje prezidenta republiky, Parlamentu a Ústavní rady. Kontrole podléhají také veřejné státní instituce (např. university), veřejné národní podniky (např. Air France), organizace sociálního zabezpečení, organizace nebo zařízení, která dostávají státní subvence (dle vlastního výběru) a dobročinné organizce. Nekontroluje soukromníky.
3. Cíle kontroly:
3.1 Zjištění správnosti administrace výdajů a příjmů (dlouho byla jediným cílem CC).
3.2 Správné fungování a využívání veřejných fondů (asi 50 let) - správnost investic.
4. Průběh kontroly:
Kontroly jsou prováděny asi 150 nižšími úředníky CC. Probíhají ve spolupráci s pracovníky ministerstva financí. Ve státní správě existují vnitřní kontroly. Část práce spočívá i v tom, že se CC přesvědčuje, zda dobře funguje tato vnitřní kontrola. Kontrolou je pověřen většinou jeden pracovník, někdy 2, výjimečně 3. Začíná se kontrolou dokumentů. Instituce odevzdají CC dokumenty nebo kontrolor (zpravodaj) se může dotázat písemně nebo přijít i osobně. Může se dotázat na vše, i na věci, které se týkají státního tajemství. Prověřovaný musí upozornit na charakter otázky (utajenosti) a kontrolor se rozhodne, zda bude na otázce trvat. Po ukončení kontroly sepíše písemnou zprávu, kterou předloží některé z komor CC. Před rozhodnutím ještě může komora klást doplňující otázky. V komoře se pak hlasuje většinově o dalších krocích.
5. Důsledky (výstupy) kontroly:
Kontrolované instituci jsou sděleny výsledky se žádostí o nápravu (provizorní oznámení-2 měsíce na odpověď). Pak následuje definitivní rozsudek. U chyb funkcionářů píše president komory, která věc projednávala. U chyb soudních dvorů píše generální prokurátor nebo president komory. Generální prokurátor informuje ministra spravedlnosti. CC předvolává viníky. U závažných chyb píše dopis 1. president přímo ministrovi. Všechna tato sdělení jsou neveřejná. Pokud kontrolované orgány z nějakého důvodu nemohou nebo nechtějí vysvětlit nebo odstranit nedostatky, přenáší se záležitost do Parlamentu a stává se věcí veřejnou. Presidenti komor píší asi 300 takovýchto dopisů ročně, generální prokurátor asi 100 a 1. president asi 50-60 dopisů ročně. Veřejní účetní osobně zodpovídají za hospodaření s majetkem státu (to byla původní funkce CC). Jsou sledováni průběžně CC. Vzhledem k tomu, že vztahy se státní správou jsou časté, ustoupila tato funkce trochu do pozadí. I ministři se mohou zodpovídat přímo CC.
6. Vztah k Parlamentu
CC přirpavuje pro Parlament 3 veřejné zprávy ročně:
1. Plnění finančního zákona (hlavně pro finanční výbor).
2. Obecná - všeobecná pozorování a poznámky, které sděluje CC Parlamentu (fungování služeb, realizace určité politiky) - mohou být vypracovány i dílčí zprávy, které jsou četnější.
3. Organizace sociálního zabezpečení.
Všechny tyto zprávy jsou diskutovány s příslušnými ministerstvy a obsahují jejich stanoviska. Zprávy jsou hned druhý den po předložení Parlamentu publikovány (od r. 1939).
V rozpravě vystoupili:
V. Tlustý Poděkoval za přijetí a úvodní slovo. Představil členy delegace. Zdůraznil vysokou prestiž CC ve Francii. Naší snahou je, aby NKÚ v ČR požíval stejné prestiže. Položil dotaz na strukturu výstupů ke státním úředníkům. NKÚ nemá generálního prokurátora. O: Před CC jsou zodpovědni pouze veřejní účetní. Ostatní úředníci státní správy se zodpovídají disciplinárnímu úřadu pro rozpočet (správní orgán). Stíhání zahauje GP. CC určuje pouze pokuty (až celoroční plat postihované osoby). Tyto osobní sankce jsou málo časté (pracovníci jsou kvalitní). Před soud je postaveno asi 10 osob ročně. Většina těchto osob jsou veřejní pracovníci, nikoliv státní úředníci, t.j. většinou z lokální správy.
T. Páv 1. Může CC provádět kontrolu tam, kde jsou pomíchány státní a soukromé peníze (spoluúčast nebo dotace státu, veřejné fondy? O: Ano. Veřejné jsou i ty podniky, kde má stát majetkovou účast, ať už úplnou nebo částečnou.
2. Které zprávy předává CC Parlamentu? O: Asi 10% své práce. Je to na rozhodnutí CC. Finanční výbor Parlamentu se ale CC může zeptat na cokoli.
3. Má kontrolovaný možnost někam se odvolat? O: Pouze k soudu nebo ke Státní radě.
S. Recman 1. 250 vyšších úředníků CC jmenuje president republiky? O: Ano. Rada ministrů posuzuje 1. presidenta a generálního prokurátora, ale jmenuje je president (může jmenovat více méně dle svého posouzení). U ostatních vyšších úředníků je svoboda volby presidenta dost omezena, protože většina těchto úředníků je doporučována z CC.
2. Má CC svůj vlatní rozpočet a jak se kontroluje CC? O: CC nemá svůj rozpočet, je součástí rozpočtu MF. Kontrolují se samy.
J. Třebický 1. Je kontrolována u veřejných fondů účetní stránka i účelost vynakládání prostředků? O: Ano. Není na to zákon. Dobré řízení fondů závisí na dobrém řízení konkrétních osob, na jejich úsudku.
2. Kontrolují se pouze finanční toky nebo také majetek státu? O: Vše. Finanční toky, dluhy, vybavení firem, investice v zahraničí.
NS - finanční komise
Delegaci v této chvíli vedl předseda výboru J. Wagner. Poslanci byli přijati předsedou finanční komise p. P. Méhaignerie. Vzhledem k tomu, že časové možnosti p. Méhaignerie byly omezené, proběhla neformální diskuse, která se dotkla těchto problémů: kompetence AN při přijímání rozpočtu, veřejné rozpočty, politické složení výboru, § 40 Ústavy zakazuje poslancům vytvořit zvýšení dalších výdajů, může jej realizovat pouze předseda finančího výboru; před předložením SR vládou do Parlamentu probíhají jednání - setkání a obědy s ministrem financí a předsedou vlády. V květnu proběhne debata (trvá 1 den) o orientaci SR, vláda předkládá analýzu - jednotlivá politická uskupení představují své názory a postoje. Ze strany veřejnosti je cítit zvyšování tlaků na zvýšení výdajů (důchody, nárůst pracovníků ve státní správě). Tato květnová diskuse nesouvisí s projednáváním SZÚ. Pro SZÚ existuje ve Francii jiný zákon. Diskuse se zúčastnili tito poslanci: T. Páv, S. Recman, V. Tlustý, J. Třebický, J. Wagner.
Poté si celá skupiny prohlédla zasedací síň NS.
čtvrtek 20. 3. 97
I. skupina předsedy J. Wagnera
Banque de France - Komise pro bankovní a finanční předpisy
Poslance uvítal p. Pierre-Henri Casson, který současnbě podal úvodní výklad.
1. Historie
Banka byla založena už roku 1800, v roce 1945 znárodněna, do roku 1993 byla přímo podřízena Ministerstvu financí, od roku 1993 má nový status. Hlavní cílem banky je především vedení peněžní a měnové politiky. V roce 1993 bylo v důsledu maastrichtských smluv nutno změnit postavení banky, absolutní nezávislost, zaměření na stabilitu cen. Banka nemá směrnice pro úvěrovou politiku.
Banka má Radu měnové politiky, která se skládá z guvernéra, 2 viceguvernérů a 6 ostatních členů. Mezi pravomoci rady patří stanovení měnové politiky, stanovení prostředků a nástrojů MP. Rada je zároveň představenstvem banky, zasedá jednou za 14 dní. Politika současného guvernéra je rigorózní a kontinuální. Cíle jsou určovány podle zásad monetární politiky. Během posledních 10 let byla inflace pod 10 %. Výše diskontní sazby je větší než je míra inflace (diskontní sazba dnes 3.1 %, úroková sazba státních obligací je 5.6 %). Banka prosazuje tvrdou měnovou politiku. Měnová politika není univerzální nástroj na řízení politiky. Podle zákona z roku 93 patří mezi další úkoly zajišťování hladkého chodu platebních operací a emise státních cenných papírů.
2. Bankovní dohled
Pro účinné vykonávání bankovního dohledu je nutné aby byly splněny dvě podmínky: dobrá měnová politika a dobré fungování bankovního systému. V oblasti finančního investování existuje novela z roku 95, která je v souladu se směrnicemi EU. Kontrolu provádí kolegia (komise, výbory), jejichž členy jsou ministerstvo financí, centrální banka, komerční právníci, ekonomové. Celkem existují 3 takové orgány: bankovní výbor, výbor pro úvěrové instituty a komise pro legislativní záležitosti. Důvodem je rozdělení odpovědnosti za bankovní sféru. Tento kontrolní mechanismus je unikátní a je vůči Parlamentu daleko lepší, neboť účet za věci skládají lidé, kteří jsou odpovědní (nikoli pouze MF nebo guvernér). Není možné, aby jedna a tatáž organizace vydávala povolení (licence) a současně měla disciplinární pravomoc.
Bankovní výbor má významné pravomoce, např. odvolání představenstva, odejmutí licence. Skládá se ze 6 osob - guvernéra, zástupce centrální banky, 2 soudců, zástupce MF a jednoho odborníka z praxe. Má k dispozici sekretariát, který je současně jedním z 10 oddělení centrální banky. Existuje 100 specializovaných zaměstnanců pro místní šetření, kteří kontrolují, zda všechny operace byly správně zaúčtovány, zda se činnost organizace shoduje s příslušnými předpisy a zda vnitřní kontrolní orgán dané instituce postupuje správně.
Výbor pro úvěrové instituty má 8 členů - guvernéra, zástupce MF, soudce, zástupce zaměstnanců, 2 nezávislé ekonomické odborníky a 2 zástupce oboru (na doporučení svazu institucí).
Výbor pro legislativní záležitosti má 7 členů, předsedá mu ministr financí a dále jsou členy guvernér, soudce, -zástupce zaměstnanců, zástupce oboru, 2 odbornící z praxe.
Předseda J. Wagner poděkoval za přijetí a požádal o soupis norem upravujících bankovní oblast. Dále se zeptal, jaká je ve Francii úroveň inflace a diskontních sazeb a jak ovlivňují nezaměstnanost. V odpovědi p. Casson řekl, že si nemyslí, že inflace má na nezaměstnanost vliv.
II. skupina předsedy M. Prokopa
Návštěva La Francaise des Jeux - Francouzská sázková kancelář
Přívítání ředitelem marketingu. Finanční hospodaření sázkové kanceláře kontroluje generální institut MF. Právní rámec - francouzská legislativa zakazuje hazardní hry. Následovala rozprava. V ní vystoupili: M. Prokop (Kdo a jakým způsobem jsou jmenování členové správní rady?) O: členové správní rady, kteří zastupují stát - jmenuje MF. S. Pěnička (Provozování loterií v ČR je odlišné. Jak je to ve Francii?) O: Zákaz loterií, ale jsou výjimky. V hazardních hrách 3 typy výjimek Casina povolena, Sázkové hry na dostihy - povoleny, Sazka povolena. Sázkové hry na dostihy povoluje MF a MZ, Casina povoluje MV. S. Pěnička (Jaká je nejúspěšnější loterie nebo hra?) O: Hra milionář v televizi. S. Pěnička: (Jaký je roční obrat Casin?) O: cca 55 miliard FFR ve 150 Casinech ve Francii. S. Pěnička (Vánoční loterie?). O: Dárkové balení na vánoce.
III. skupina místopředsedy V. Tlustého
Senát - finanční výbor
V Senátu poslance přijal předseda finanční komise Ch. Poncelot. Přijetí mělo srdečný charakter, senátor Poncelot zná dobře ČR. Ve své úvodní řeči zdůraznil podporu Francie integračnímu úsilí ČR do evropských i severoatlantických struktur. Diskuse se zúčastnili všichni přítomní poslanci. Poslanci si poté prohlédli reprezentační prostory Senátu.
pátek 21. 3. 97
Poslanci se rozdělili na dvě skupiny:
A. delegace ve složení poslanci J. Gongol, T. Páv, S. Recman, J. Václavek a O. Adamcová (pracovnice KPSP) navštívila Dijon. Poslanci byli přijati na Conseil Régional, seznámili se se strukturou regionu, s jeho ekonomikou a s tvorbou regionálního rozpočtu. V diskusi se poslanci zajímali o pravomoci regionů, o příjmy a výdaje regionálního rozpočtu. Poslance přijal i prezident regionální rady J.-Fr. Bazin a pozval je k pracovnímu obědu. Odpoledne navštívili univerzitní komplex, byli přijati prorektorkou univerzity pí. A. M. Lallemant. V závěru pobytu pak poslanci navštívili stavbu Evropského potravinářského institutu a po krátké prohlídce města odjeli zpět do Paříže.
B. delegace ve složení J. Wagner, J. Hojdar, P. Šafařík, P. Vrzáň, B. Sobotka, V. Tlustý, J. Borák, J. Třebický, A. Macháček, taj. Jelínek, p. Menoušková a p. Závodská navštívila město Versailles. Delegaci přijal starosta a poslanec p. M. Pinte, člen zahraničního výboru Národního shromáždění a první náměstek starosty p. A. de Closel. Při příležitosti přijetí uspořádali pro poslance koktejl. Seznámili je s historií a současnými úkoly správy města a s problematikou komunálního rozpočtu. Přijetí se zúčatnil i velvyslanec P. Lom. Poté poslanci navštívili známy královský zámek a jeho zahrady.
sobota 22. 3. 97
9.00 odjezd do Prahy (příjezd do Prahy v neděli 23. 3. 97 v 7.00 hodin).
* * *
Schůze byla přerušena do 3. dubna 1997
* * *
čtvrtek 3. dubna
Návrh pořadu a termínu příští schůze RV
Návrh pořadu a termín 16. schůze:
čtvrtek 17. dubna
od 8.30 hodin
1. Návrh poslance Machovce na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon ČNR č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů (tisk 134)
od 8.50 hodin
2. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Jihoafrickou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu podepsaná v Praze dne 11. listopadu 1996 (tisk 136)
od 9.10 hodin
3. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmu, ve znění pozdějších předpisů (tisk 148)
od 9.30 hodin
4. Vládní návrh zákona o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce, představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců, ve znění zákona č. 138/1996 Sb. (tisk 141)
5. Návrh na způsob kontroly hospodaření poslaneckých klubů za rok 1996
6. Žádost organizačního výboru o projednání stanoviska k návrhu klubu ODS na zvýšení příspěvků poslaneckým klubům
od 13.00 hodin
7. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 588/1992 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (tisk 145)
od 14.30 hodin
8. Způsob projednání výročních finančních zpráv politických stran a politických hnutí
od 15.00 hodin
9. Průběžná zpráva o hospodaření kapitoly státního rozpočtu 303 - Senát Parlamentu ČR (se zaměřením na rekonstrukci budov)
10. Informace o činnosti podvýboru pro kontrolu
11. Příprava návrhu usnesení PSP ke způsobu projednání státního závěrečného účtu v Poslanecké sněmovně a jejích orgánech
12. Návrh pořadu a termínu 17. schůze rozpočtového výboru
13. Sdělení předsedy, různé
Výsledek hlasování: pro 11, proti 0, nikdo se nezdržel. Přijato pod č. usnesení 134.
* * *
Tím byl vyčerpán program 15. schůze, kterou zakončil předseda výboru J. Wagner 3. dubna 1997 v 15.00 hodin.
Zapsali: ing. P. Jelínek, H. Menoušková, J. Závodská
V Praze dne 3. dubna 1997
Jan TŘEBICKÝ v.r. |
Jozef WAGNER v.r. |