Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
ZÁPIS
petičního výboru
z 21. schůze 19. listopadu 1997
Přítomni: |
posl. V. Fójcik, J. Hofman, M. Grebeníček, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, P. Tollner, R. Turek, J. Zachardová, J. Zvěřina. |
Omluveni: |
posl. D. Bartošková, V. Cisár, J. Černý, O. Huml, R. Nývltová, V. Procházka, H. Škorpilová, Z. Škromach. |
Hosté: |
viz prezenční listina hostů. |
Program:
1/ Informace o situaci romské komunity v České republice
2/ Návrh na vyřízení peticí došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky orgánům Poslanecké sněmovny
3/ Zpráva poslanců pověřených usnesením č. 36 z 11. schůze petičního výboru dne 5. března 1997 H. Orgoníkové, H. Škorpilové a J. Zvěřiny o pracovním návrhu "Vyřizování petic" - pokračování projednávání bodu
4/ Podněty a připomínky poslanců
5/ Sdělení předsedy
6/ Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
Schůzi výboru zahájil a řídil předseda JUDr. Jiří Novák. Nikdo z přítomných poslanců nenavrhl změnu ani doplnění schváleného pořadu schůze.
K bodu 1/
Předseda výboru JUDr. Jiří Novák požádal nám. Ing. Viktora Dobala o seznámení poslanců se zprávou vlády o situaci romské komunity v České republice a s tím, jaká opatření vláda přijala pro zlepšení jejich situace.
Náměstek Ing. Viktor Dobal připomenul své vystoupení a informaci o připravované zprávě o romské komunitě, kterou přednesl v dubnu petičnímu výboru. V intencích této zprávy byla zpracována "Zpráva o situaci romské komunity v České republice a opatření vlády napomáhající její integraci ve společnosti", která byla projednána ve vládě 29. 10. 1997. Jedná se o analytický materiál zahrnující i zahraniční zkušenosti a provedený sociologický průzkum. Důraz je kladen na vzdělávání, a to jak dětí a dospělých, tak těch, kteří mají toto vzdělávání zabezpečovat. Je třeba změnit přístup majority k Romům, vychovávat občany ke vzájemné toleranci, více informovat o kultuře a dějinách Romů. Usnesením vlády č. 686 byla uložena ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy řada konkrétních úkolů v této oblasti. Je nutné více zapojit Romy do státní správy, vymyslet takový sociální systém, který by Romy lépe než dosud motivoval.
Zpráva je úvodem do diskuse. Usnesením vlády č. 581 z 17. 10. 1997 bylo schváleno zřízení meziresortní komise pro záležitosti romské komunity. Bude v ní zastoupeno 10 resortů a jako členové komise bude 7 zástupců Romů, z toho 1 jako výkonný místopředseda jmenovaný na návrh ministra Bratinky vedoucím Úřadu vlády. Komise začne pracovat od ledna 1998.
Na dotaz posl. R. Turka, jaký je skutečný počet Romů v České republice, odpověděl nám. V. Dobal. Při sčítání lidu v roce 1991 se přihlásilo k romské národnosti 33.000 osob, neoficiální zdroje uvádí 150 - 200.000 nebo 250 - 300.000 Romů. Nezaměstnanost v romské komunitě je zhruba 70 %, hraje zde roli faktor jejich nízké kvalifikace a malého zájmu Romů o práci.
V rozpravě vystoupili:
posl. V. Fójcik, J. Hofman, R. Turek (programy, o kterých se hovoří, nemají hmatatelný obsah; zajímal se o návrhy na řešení problémů ze strany Romů); J. Novák (požadavky Romů nejsou národnostní, ale podklad mají v sociálních problémech; problémy nejsou tlumeny, neřeší se, naopak narůstají. Je třeba oslovovat rodiče dětí předškolních i školou povinných nejen sociálními, ale i školskými pracovníky. Vznesl dotaz, jaká opatření plánuje vláda v oblasti nezaměstnanosti, a jaké rozpočtové prostředky byly určeny pro tuto oblast.).
Ředitel odboru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Bohumír Šumský se vyjádřil k úkolům usnesení č. 686, které bude realizovat uvedené ministerstvo. Počítá se s rozšířením výchovy a vzdělávání proti extremismu a k 1. 12. 1997 bude rozeslán podrobný metodický pokyn s upozorněním všem psychologickým poradnám, ředitelům školy, školským pracovníkům, jak mají přistupovat a vyhodnocovat psychologické testy u romských dětí.
V druhé části jednání výboru k postupu při předcházení a postihu trestných činů a přestupků motivovaných rasovou nebo národnostní nesnášenlivostí vystoupila ředitelka odboru Ministerstva vnitra Mgr. Jitka Gjuričová. Nesouhlasila s názory přítomných zástupců Romů, že se státní orgány problémům romské komunity nikdy nezabývaly. V minulosti byly uvolňovány finanční prostředky pro integraci romských dětí ve školách. Od r. 1990 se uskutečnilo 9x jednání vlády se zástupci Romů, komunikace vlády s Romy je, přesto však problém nabývá politických aspektů. Ministerstvo vnitra má komplexní součinnostní program prevence kriminality, který se zabývá sledováním kriminality Romů, ale i činy páchanými na Romech. Na programy Ministerstva vnitra je v tomto roce určeno 7 miliónů Kč, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy od r. 1993 uvolnilo finanční prostředky ve výši 14,5 mil. Kč. Seznámit se s veškerými programy Ministerstva vnitra v této oblasti je možno na Internetu.
Ředitel Kriminální policie pplk. Kadeřávek seznámil petiční výbor s postupem policie proti rozšiřování extremismu ve společnosti. Problémem jsou propagační tiskoviny, jejichž distribuce je ze zahraničí, především z Rakouska a Německa. Spolupráce proti rozšiřování těchto tiskovin byla navázána také s BIS. Proběhl nábor mezi Romy se záměrem doplnit příslušníky policie, nepodařilo se však vyhledat adepty splňující podmínky náboru.
V rozpravě vystoupili:
posl. J. Hofman, R. Turek, M. Grebeníček (je pojem extrémismus definován?);
p. Goral - poukázal na velký problém na Ostravsku - drogová závislost dětí; příčinu napadání Romů skinheady spatřoval v napodobování případů ze zahraničí.
Petiční výbor na návrh předsedy J. Nováka přerušil projednávání (8 - 0) tohoto bodu a přijal usnesení č. 83 v tomto znění:
Petiční výbor po vyslechnutí informace náměstka Ing. Viktora Dobala o situaci romské komunity v České republice a po rozpravě
přerušuje projednávání tohoto bodu pořadu do své další schůze
(1. nebo 2. týden určený pro schůze výborů - leden 1998).
Hlasovali poslanci:
V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková,
I. Plechatá, J. Zvěřina.
K bodu 2/
Předseda výboru JUDr. Jiří Novák sdělil, jaké petice od poslední schůze petičního výboru byly doručeny Poslanecké sněmovně. Vyzval poslance, aby rozhodli, kterým orgánům Poslanecké sněmovny jednotlivé petice postoupí k vyřízení.
Výbor po rozpravě přijal (8 - 0) usnesení č. 84 v tomto znění:
Petiční výbor po informaci předsedy výboru JUDr. J. Nováka o peticích došlých Poslanecké sněmovně v období od 12. 11. 1997 do 19. 11. 1997 a po rozpravě
I. vyřídí:
- petice č. 253/P k zabezpečení veřejného pořádku (potírání prostituce), Ilona Smítková, starostka města Dubí, Ruská 264, Dubí;
- petice č. 252/P k potírání projevů rasismu, Gymnázium Přípotoční 1337, Praha 10;
II. souhlasí, aby byly postoupeny těmto věcně příslušným orgánům Poslanecké sněmovny k vyřízení:
výboru pro sociální politiku a zdravotnictví
- petice č. 250/P k resortu zdravotnictví (za zachování Městské nemocnice v Aši), František Bártek, Dukelská 17, Aš;
- petice č. 251/P k resortu zdravotnictví (zachování III. polikliniky Příbram), MUDr. Jan Štork, Příbram.
Hlasovali poslanci: V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, O. Kužílek, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, P. Tollner, J. Zvěřina.
K bodu 3/
Zástupce skupiny poslanců pověřených přípravou návrhu "Vyřizování petic v Poslanecké sněmovně" posl. Jaroslav Zvěřina informoval o schůzce členů pracovní skupiny dne 25. 9., kdy se pokusili zformulovat závěry pro jednání. Především je třeba určit vztah petičního výboru k ostatním orgánům Poslanecké sněmovny a přesnou roli petičního výboru v Poslanecké sněmovně.
Předseda výboru Jiří Novák seznámil výbor se svým návrhem zásad petičního výboru pro vyřizování peticí doručených Poslanecké sněmovně a jejím orgánů. Je zde pamatováno i na zmocnění předsedy výboru vyřídit nebo pověřit vyřízením některého člena výboru určité konkrétní petice. Na schůzi výboru v lednu by předložil výboru paragrafované znění zásad k projednání.
Výbor na návrh předsedy J. Nováka přerušil projednávání tohoto bodu a přijal (9 - 0) usnesení v tomto znění:
Petiční výbor
přerušuje projednávání tohoto bodu pořadu do své další schůze (leden 1998).
Hlasovali poslanci: V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, J. Novák, O. Kužílek, H. Orgoníková, I. Plechatá, P. Tollner, J. Zvěřina.
K bodu 4/
Předseda výboru JUDr. J. Novák přednesl návrh termínu a pořadu další schůze výboru s tím, že v průběhu 17. schůze Poslanecké sněmovny program upřesní.
Výbor vyslovil s návrhem souhlas a přijal (9 - 0) toto usnesení:
Petiční výbor
I. schvaluje termín 22. schůze výboru dne 14. ledna 1998 (viz příloha);
II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby pořad schůze výboru upřesnil.
PŘÍLOHA
Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1998
2. volební období
POZVÁNKA
na 22. schůzi
petičního výboru, která se koná
dne 14. ledna 1998 od 9.00 hodin
v budově Poslanecké sněmovny, Sněmovní 4, Praha 1,
zasedací místnost č. 22
PROGRAM:
1/ 9.00 h
Zpráva o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 11. 1997 do 30. 11. 1997 a za období od 1. 12. 1997 do 31. 12. 1997
2/ 9.20 h
Návrh na vyřízení peticí došlých Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky orgánům Poslanecké sněmovny
UVEDE: předseda výboru Jiří Novák
3/ 9.40 h
Zpráva poslanců pověřených usnesením č. 36 z 11. schůze petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 5. března 1997 H. Orgoníkové, H. Škorpilové a J. Zvěřiny o pracovním návrhu "Vyřizování petic"
- dokončení projednávání bodu
UVEDE: posl. Hana Orgoníková,
Jaroslav Zvěřina, Hana Škorpilová
4/ 10.00 h
Návrh poslanců Miroslava Grebeníčka a Zuzky Rujbrové na vydání zákona, kterým se zrušuje zákon č. 74/1958 Sb., o trvalém usídlení kočujících osob, ve znění pozdějších předpisů (tisk 280)
UVEDE: zástupce skupiny poslanců-předkladatelů zákona
ZPRAVODAJ: posl. H. Orgoníková
5/ 10.45 h
Podněty a připomínky poslanců
6/ 11.00 h
Sdělení předsedy
7/ 12.00 h
Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
Hlasovali poslanci: V. Fójcik, M. Grebeníček, J. Hofman, J. Novák, H. Orgoníková, I. Plechatá, P. Tollner, J. Zvěřina.
K bodu 5/
Poslanci neměli podněty ani připomínky.
K bodu 6/
Předseda výboru Jiří Novák sdělil, že dne 26. 11. 1997 se uskuteční společné jednání rozpočtového výboru a zpravodajů ostatních výborů, kterého se za petiční výbor zúčastní zpravodajka posl. I. Plechatá ke kapitole návrhu rozpočtu Úřadu vlády ČR na rok 1998.
Jiří Hofman, v.r. |
JUDr. Jiří Novák, v.r. |