Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
1997
2. volební období
ZÁPIS
petičního výboru
z 19. schůze 1. října 1997
Přítomni: |
posl. D. Bartošková, V. Fójcik, J. Černý, J. Hofman, O. Huml, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, Z. Škromach, H. Škorpilová, P. Tollner, R. Turek, J. Zachardová, J. Zvěřina. |
Omluveni: |
posl. V. Cisár, M. Grebeníček, O. Kužílek. |
Hosté: |
viz prezenční listina hostů. |
Program:
1/ Zkušenosti s agendou "milostí" odboru styku s veřejností Kanceláře prezidenta republiky České republiky
2/ Projednání peticí občanů:
- Petice čj. 181/P na podporu za nevydání hradu Sovinec v rámci církevních restitucí
- Petice čj. 187/P za vydání státního majetku zákonným způsobem
3/ Zpráva poslanců pověřených usnesením č. 36 ze dne 5. března 1997 z 11. schůze petičního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky H. Orgoníkové, H. Škorpilové a J. Zvěřiny o pracovním návrhu "Vyřizování petic" - pokračování projednávání bodu
4/ Návrh termínu a pořadu příští schůze výboru
5/ Podněty a připomínky poslanců
6/ Sdělení předsedy
Schůzi výboru zahájil a řídil předseda JUDr. Jiří Novák. Nikdo z přítomných poslanců nenavrhl změnu ani doplnění schváleného pořadu schůze.
K bodu 1/
Ředitelka odboru styku s veřejností Kanceláře prezidenta ČR JUDr. Jana Chalupová seznámila poslance s historií institutu udělování milostí, současnou právní úpravou v České republice a některých dalších státech. Uvedla hlavní podmínky, které při udělování milosti posuzují.
Dále informovala o tom, jak se s agendou milostí pracuje v Kanceláři prezidenta republiky. Uvedla některé číselné údaje o agendě milostí - ročně dojde zhruba 2.500 žádostí o milost a dalších 300 - 400 žádostí dojde na adresu ministra spravedlnosti.
Výbor na návrh předsedy J. Nováka přijal (11 - 0) usnesení v tomto znění:
Petiční výbor
bere na vědomí informaci o zkušenostech s agendou "milostí"
JUDr. Jany CHALUPOVÉ z odboru styku s veřejností Kanceláře prezidenta České
republiky.
Hlasovali poslanci. D. Bartošková, V. Fójcik, J. Hofman, O. Huml, J. Novák, R. Nývltová, V. Procházka, H. Škorpilová, P. Tollner, J. Zachardová, J. Zvěřina.
K bodu 2/
Předseda výboru JUDr. J. Novák seznámil členy výboru se situací při vyřizování petice čj. 181/P a reakcí tisku na odpověď posl. P. Tollnera.
Zástupci petičních výborů uvedli:
P. Rapušák - petice, kterou zaslali jménem Klubu za starý Bruntál, žádající vydávání státního majetku zákonným způsobem, má snahu zabránit vládě rozdávat státní majetek.
starosta Rýmařova P. Kolář - petice občanů města Rýmařova a návštěvníků hradu
(15.000 podpisů) se týkala přímo hradu Sovinec. Městský úřad je od r. 1993 správcem hradu a občané hrad vnímají jako přínos kraji, ve smyslu veřejného zájmu. Seznámil poslance s odpovědí ředitele MK, který již 6. 5. 1997 předpojal rozhodnutí vlády a vyzval MěÚ k vyjednávání s žadatelem o vydání Sovince o podmínkách dalšího využití hradu ve veřejném zájmu města a řád v tomto dopise nazval "vlastníkem".
náměstek MK V. Korontáhly - vláda u každého objektu bude zvlášť posuzovat, zda vydat
či nevydat. MK sumarizovalo žádosti církví; určujícím bylo, zda žadatel o navrácení byl k 25. 2. 1948 vlastníkem uvedeného majetku a je tedy oprávněným žádatelem. Protože v této konkrétní věci byly určité pochybnosti, je to předmětem soudního rozhodnutí.
Ministerstvo kultury má zájem o přijetí zákona o státním majetku, ale tento zákon je stále ve fázi příprav Ministerstvem financí.
V rozpravě vystoupili poslanci:
P. Tollner - vysvětlil, jak mu byla petice předána k vyřízení bývalým tajemníkem výboru; petici považoval na hranici ústavnosti, vzhledem k probíhajícímu soudu.
J. Hofman - navrhl, aby PS vyzvala vládu k urychlené přípravě zákona o státním majetku a majetek pak byl vydáván pouze na základě tohoto zákona.
Z. Škromach - brát v úvahu názor obce, a tím podporovat význam obce. Výbor by měl doporučit PS, aby byl co nejdříve předložen návrh zákona o vydávání státního majetku a do té doby žádný majetek nevydávat.
O. Huml - při projednávání zákona o převedení majetku ve Federálním shromáždění se církve zapřísáhly, že tímto výčtem jejich požadavky budou splněny. Skutečnost je však jiná, jsou žádány další a další majetky. Nesouhlasil s těmito dalšími požadavky.
H. Orgoníková, J. Zachardová, H. Škorpilová - majetky vydávat až na základě zákona, nyní zastavit.
V. Procházka - vydávání majetku je věcí politickou, musí se dořešit, dořešit také vydání toho, co již bylo rozhodnuto a je, kupř. na základě zákona o zeměděl. půdě, stále blokováno.
J. Novák - vládě bude podle plánu legislativní činnosti předložen v prosinci 1997
zákon o výkonu vlastnického práva státu. Vláda má dnes na programu jednání dílčí novelu zákona o půdě, kterým by se rozšířilo dispoziční oprávnění Pozemkového fondu ČR.
Předseda výboru J. Novák přednesl návrh usnesení, které výbor přijal (14 - 0) v tomto znění:
Petiční výbor
po vyslechnutí zástupce petičního výboru Rýmařov starosty P. Koláře, zástupce petičního výboru Bruntál P. Rapušáka, náměstka ministra kultury ČR Mgr. Vladimíra Koronthályho a po rozpravě
I. doporučuje vládě České republiky velmi pečlivě zvážit, zda vydání hradu Sovinec České provincii Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě nebrání závažný veřejný zájem;
II. zmocňuje předsedu výboru, aby o usnesení výboru k této věci informoval vládu České republiky.
Hlasovali poslanci: D. Bartošková, J. Černý, V. Fójcik, J. Hofman, O. Huml, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, I. Plechatá, V. Procházka, H. Škorpilová, Z. Škromach, J. Zachardová, J. Zvěřina.
K bodu 3/
Zástupce skupiny poslanců pověřených přípravou návrhu "Vyřizování petic" v Poslanecké sněmovně posl. H. Orgoníková informovala o schůzce členů pracovní skupiny dne 25. 9., které se zúčastnil i posl. J. Hofman, tajemnice petičního výboru JUDr. V. Bížová a vedoucí samostatného odd. styku s veřejností JUDr. J. Maříková. Písemný podklad prozatím výboru nepředložili. Dospěli k názoru, že předseda s místopředsedy výboru by měli vytipovat petice, které se za účasti jejich pisatelů a příslušného ministerstva projednají na schůzi petičního výboru. Bude-li praktikován takovýto způsob projednávání petic, nebude třeba pořádat tiskové konference, neboť jednání výboru se novináři zúčastní. Bude dobré i nadále zasílat kopie petic do politických klubů k informaci, jedná-li se o politickou věc. Zákonem stanovená lhůta 30 dnů k projednání je krátká a petiční výbor by měl navrhnout prodloužení lhůty a navrhnout PS novelizaci jednacího řádu. Pololetní zprávu o peticích by měl předseda výboru na schůzi Poslanecké sněmovny uvádět podrobněji.
Předseda výboru J. Novák oznámil, že požádal podvýbor při organizačním výboru pro přípravu zákona o zásadách jednání a styku obou komor Parlamentu mezi sebou, jakož i navenek, aby do textu zásad bylo vloženo ustanovení, podle kterého petice adresované Parlamentu České republiky budou projednány petičním výborem Poslanecké sněmovny a vyřešit tak problém petic, které nemají blíže určeno, komu jsou adresovány.
Petiční výbor by si měl zpracovat jakýsi svůj vnitřní jednací řád pro nakládání s peticemi došlými Poslanecké sněmovně, určitý návrh již také připravuje.
Dále sdělil, jaké petice dosud od poslední schůze výboru byly doručeny Poslanecké sněmovně, a navrhl, kterým orgánům PS se jednotlivé petice postoupí k vyřízení.
Výbor přijal (9 - 0) usnesení v tomto znění:
Petiční výbor po informaci předsedy výboru JUDr. J. Nováka o peticích došlých Poslanecké sněmovně v období od 1. 9. 1997 do 30. 9. 1997 a po rozpravě
I. souhlasí, aby
1. petice č. 215/P k elektrické síti na Kletné, Albín Horvath, Kletné 1, Suchdol nad Odrou, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení hospodářskému výboru;
2. petice č. 216/P k sociálnímu zabezpečení, Eva Janíková, Kateřinice 143, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení výboru pro sociální politiku a zdravotnictví;
3. petice č. 217/P k resortu dopravy, Jindřich Berounský, Mšenská 4017/13, Jablonec n. N., byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení hospodářskému výboru;
4. petice č. 218/P k resortu školství, Charta práv mládeže, P. O. Box 13, Černá Hora, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu;
5. petice č. 219/P k resortu školství, Charta práv mládeže, Bubenské nábřeží 306, Praha 7, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu;
6. petice č. 220/P k provozování soukromých bezpečnostních služeb, KP ALARM, s.r.o., Aleš Mátl, Benešova 46, Jihlava, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení výboru pro obranu a bezpečnost;
7. petice č. 221/P k resortu dopravy, Martin Šulc, Jana Palacha 1018, Mladá Boleslav, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení hospodářskému výboru;
8. petice č. 222/P k resortu zdravotnictví, Jiří Grünbauer, Příbram 7/493, byla jako věcně příslušnému orgánu postoupena k vyřízení výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.
Hlasovali poslanci: V. Fójcik, J. Hofman, O. Huml, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová, R. Turek.
K bodu 4/
Předseda výboru JUDr. J. Novák přednesl návrh termínu a pořadu další schůze výboru s tím, že v průběhu schůze Poslanecké sněmovny požádá v 1. čtení o přikázání některého návrhu zákona, který koresponduje s náplní petičního výboru, a doplní pak pořad schůze.
Výbor vyslovil s návrhem souhlas a přijal (9 - 0) toto usnesení:
Petiční výbor
I. schvaluje termín 20. schůze výboru dne 5. listopadu 1997 (viz příloha);
II. pověřuje předsedu výboru JUDr. Jiřího Nováka, aby pořad schůze výboru upřesnil.
Hlasovali poslanci: V. Fójcik, J. Hofman, O. Huml, J. Novák, R. Nývltová, H. Orgoníková, V. Procházka, H. Škorpilová, R. Turek.
K bodu 5/
Poslanci neměli podněty ani připomínky.
K bodu 6/
Předseda výboru neměl žádná sdělení.
Jiří Hofman, v.r. |
JUDr. Jiří Novák, v.r. |