PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY
Poslanecká sněmovna
1998
II. volební období
-------------------------------------------------


435/1


 

S t a n o v i s k o

vlády k účetní závěrce a výroční zprávě

Fondu dětí a mládeže za rok 1997

 

předložené dopisem předsedy vlády Josefa Tošovského ze dne 30. dubna 1998 (čj. 3430/98 - OVA)

 

 

1. Popis problému

V souladu s § 5, odst. 3 zákona č.113/1993 Sb., o Fondu dětí a mládeže (dále jen "Fond") ve znění zákona 307/1997 Sb., Fond zpracoval a předkládá vládě k vyjádření účetní závěrku a výroční zprávu za rok 1997, včetně auditu. V souladu s § 13 téhož zákona, který stanoví, že orgánem, který dozírá na činnost a hospodaření Fondu a jeho orgánů, je dozorčí rada, by se k účetní závěrce a výroční zprávě měla vyjádřit i dozorčí rada Fondu. Funkční období první dozorčí rady skončilo v loňském roce, a protože vládou nebyla jmenována nová, není vyjádření dozorčí rady součástí předkládaného materiálu.

Na základě výsledku jednání o budoucnosti Fondu v únoru roku 1997, kterého se zúčastnili tehdejší ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ivan Pilip, předseda školského výboru Michal Prokop, poslanci Jiří Karas, Martin Přibáň, Pavel Dostál a předseda výboru Fondu Břetislav Verner, byla 12.11.1997 schválena novela výše uvedeného zákona.

Schválená novela má umožnit vypořádání majetku spravovaného Fondem (převod majetku využitelného pro přímou práci s dětmi a mládeží na odpovídající instituce, prodej a privatizaci nevyužitelného majetku pro přímou práci s dětmi a mládeží a privatizaci akciových společností) a ukončení jeho činnosti v časovém horizontu tří let.

Materiál účetní závěrka obsahuje základní ekonomické přehledy hospodaření a jejich audit. (rozvahu a výkaz zisků a ztrát k 31. 12. 1997 v plném rozsahu, přehled o finančních tocích, porovnání hodnoty majetku k 13. 9. 1993 a 31. 12. 1997, přílohy a komentáře).

Materiál výroční zpráva obsahuje, kromě základních identifikačních a ekonomických informací i zprávu "Činnost Fondu dětí a mládeže v roce 1997".

2. Připomínky

1. Fond dětí a mládeže opět ukončil hospodaření předchozího roku se ztrátou, provozní hospodářský výsledek je - 12 833 tis. Kč, a to i přestože v něm jsou zahrnuty tržby z prodeje HIM ve výši + 7 934 tis. Kč. Opravnými položkami pak celková ztráta dosáhla částky 166 747 tis. Kč.

2. Fond stejně jako v minulých letech získal významnou část finančních prostředků na vlastní provoz odprodejem HIM. S touto skutečností není vláda spokojená, ale je si vědoma toho, že Fond nebyl zřízen pro vyvíjení podnikatelských aktivit a že jeho prioritou je celkové vypořádání majetku.Vláda doporučuje do komentáře k účetní závěrce zapracovat i rozdělení příjmů za pronájem na:

  • příjem od neziskových subjektů, které získaly nemovitosti do pronájmu v rámci programu Střecha,
  • příjem od AGM, a.s. (jedna z akciových společností Fondu),
  • příjem od subjektů, které v majetku podnikají, včetně vyjádření hodnoty nemovitostí, těmito způsoby pronajmutými.

  1. Na podporu činnosti dětí a mládeže byly podle výroční zprávy (materiál Činnost Fondu dětí a mládeže) poskytnuty finanční prostředky ve výši 267 400 Kč, specifikace je však pouze u položky 43 102 Kč, která byla poskytnuta na úhradu pobytu dětí z vytopených oblastí. Další specifikace na částku 107 tis. Kč je uvedena v kap. II. f) výkladu k činnosti. Naopak v části VI. výkladu je uvedena částka 310 502 Kč, opět bez jednoznačné specifikace. Vláda proto požaduje úplnou a přesnou specifikaci prostředků, poskytnutých na činnost dětem i zdůvodnění, proč na tuto činnost byla využita tak nízká částka.
  2. V kapitole III - Přehled využití majetku, materiál Výklad k činnosti Fondu dětí a mládeže, je uvedena struktura nájemních vztahů v objektech ve správě Fondu dětí a mládeže. Není v ní však přesně specifikováno, které ze struktury provozovaných objektů byly začleněny do sítě mládežnických ubytoven a jaké bylo jejich bývalé využití. Vláda proto požaduje přesnou informaci.

V téže kapitole jsou uvedeny i informace o vydání 10 000 ks karet, bez bližší specifikace, jaké slevy karta nad rámec ubytování umožňuje a bez informace, kolik karet bylo prodáno. Aby bylo možné posoudit, zda zřízení další slevové karty je pro děti a mládež skutečně výhodné, požaduje vláda doplnění údajů.

  1. V kapitole VI., materiál Výklad k činnosti Fondu dětí a mládeže, je za nepřímou podporu činnosti dětí a mládeže uváděn i dlouhodobý pronájem nemovitostí, aniž je dále rozvedeno, v čem tato nepřímá podpora spočívá.
  2. V kapitole VII., materiál Výklad k činnosti Fondu dětí a mládeže - Představa o budoucnosti Fondu navrhuje výbor Fondu využít státní majetek ke zřízení jednotné sítě mládežnických ubytoven, kterou by řídila k tomu účelu zřízená obecně prospěšná společnost. Tento záměr vláda doporučuje s tím, že nadále zůstává prioritní bezúplatný převod na nevládní organizace a obce především v případech, kdy tyto subjekty již některé objekty mají v pronájmu a vlastními silami je řádně udržují.

 

3. Závěr

Vláda není spokojena s činností ani s výsledky hospodaření Fondu, ale zároveň si uvědomuje, že prioritou v činnosti Fondu je urychlené vypořádání majetku, který spravuje, a proto žádá výbor Fondu, aby v tomto směru zintenzivnil svoji činnost. Vláda doporučuje Poslanecké sněmovně schválit účetní závěrku a výroční zprávu Fondu dětí a mládeže za rok 1997 po doplnění výše požadovaných údajů.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP