§ 44
§ 44
Skončení jednání v okrskové volební komisi
Skončení jednání v okrskové volební komisi
(1) Po sečtení hlasů a po podepsání zápisu o průběhu a o výsledku hlasování ohlásí předseda okrskové volební komise výsledek hlasování v okrsku a jeden stejnopis zápisu zašle neprodleně příslušné volební komisi [§ 23 písm. b)] a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti. (1) Po sečtení hlasů a po podepsání zápisu o průběhu a o výsledku hlasování ohlásí předseda okrskové volební komise výsledek hlasování v okrsku a jeden stejnopis zápisu předá neprodleně příslušné volební komisi [§ 23 písm. b)] a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti.
(2) Okrsková volební komise zapečetí odevzdané hlasovací lístky, úřední obálky a výpisy ze seznamů a předá je spolu s ostatními volebními dokumenty do úschovy obecnímu úřadu.
§ 45
§ 45
Sčítání hlasů místní nebo městskou volební komisí a přidělování mandátů
Sčítání hlasů místní nebo městskou volební komisí a přidělování mandátů
(1) Místní nebo městská volební komise po přezkoumání zápisů okrskových volebních komisí zjistí, kolik hlasů bylo odevzdáno pro každého kandidáta na kandidátní listině a kolik pro každou kandidátní listinu. Poté dělí celkový počet platných hlasů, který obdržela kandidátní listina, postupně lichými čísly počínaje jednou, třemi, pěti atd. tak, aby počet dělících operací odpovídal počtu kandidátů, kteří jsou na kandidátní listině. (1) Místní nebo městská volební komise po přezkoumání zápisů okrskových volebních komisí zjistí, kolik hlasů bylo odevzdáno pro každého kandidáta na kandidátní listině a kolik pro každou kandidátní listinu. Poté dělí celkový počet platných hlasů, který obdržela kandidátní listina, postupně lichými čísly počínaje jednou, třemi, pěti atd. tak, aby počet dělících operací odpovídal počtu kandidátů, kteří jsou na kandidátní listině. Podíly se počítají na dvě desetinná místa.
(2) Podíly vypočítané způsobem uvedeným v odstavci 1 seřadí místní nebo městská volební komise podle jejich velikosti až do počtu mandátů, které mají být při volbách do zastupitelstva v obci přiděleny. Za každý podíl obsažený v této početní řadě získá kandidátní listina jeden mandát. V případě rovnosti podílu je rozhodující celkový počet hlasů, který získala kandidátní listina, jinak rozhodne los. (2) Podíly vypočítané způsobem uvedeným v odstavci 1 seřadí místní nebo městská volební komise podle jejich velikosti až do počtu mandátů, které mají být při volbách do zastupitelstva v obci přiděleny. Za každý podíl obsažený v této početní řadě získá kandidátní listina jeden mandát. V případě rovnosti podílu je rozhodující celkový počet hlasů, který získala kandidátní listina, a je-li i tento stejný rozhodne los.
(3) Místní nebo městská volební komise přikáže mandáty přidělené kandidátní listině na ní uvedeným kandidátům podle pořadí, v jakém jsou uvedeni na kandidátní listině, pokud nedojde ke změně pořadí podle odstavce 4.
(4) Volební komise vydělí celkový počet hlasů odevzdaných pro volební stranu počtem kandidátů této volební strany. Má-li některý z kandidátů nejméně o 10% více hlasů, než je takto stanovený průměr vyjádřený celým číslem bez zaokrouhlení, postupuje v kandidátní listině na první místo. Je-li takových kandidátů více, určí se jejich pořadí podle počtu hlasů, které byly pro ně odevzdány; v případě rovnosti hlasů mezi postupujícími kandidáty je rozhodující původní pořadí kandidátů na kandidátní listině.
(5) Kandidáti, kteří neobdrželi mandát, se stávají náhradníky v pořadí stanoveném podle odstavců 3 a 4. V případě rovnosti hlasů je rozhodující pořadí kandidáta na kandidátní listině. Nezíská-li kandidátní listina žádný mandát, kandidáti na ní uvedení se náhradníky nestávají.
(6) Místní nebo městská volební komise vydá kandidátům zvoleným za členy zastupitelstva v obci osvědčení o zvolení, a to nejpozději do prvního zasedání zastupitelstva.
(7) Jestliže byly vytvořeny volební obvody, provede místní nebo městská volební komise úkony uvedené v odstavcích 1 až 5 pro každý volební obvod zvlášť.
§ 46
§ 46
Zápis místní volební komise
Zápis místní volební komise
(1) Místní volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o výsledku hlasování. Zápis podepíší členové místní volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápise místní volební komise se uvede
a) počet volebních okrsků v obci a počet okrskových volebních komisí, které zaslaly výsledek hlasování,
b) počet volebních obvodů, pokud byly vytvořeny,
c) počet osob zapsaných v obci ve výpisech ze seznamů voličů, jak byly v den hlasování doplněny okrskovými volebními komisemi, c) počet osob zapsaných v obci ve výpisech ze seznamů, jak byly v den hlasování doplněny okrskovými volebními komisemi,
d) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
e) počet odevzdaných úředních obálek,
f) počet platných hlasů, odevzdaných pro každou volební stranu,
g) počet platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé kandidáty,
h) jména, příjmení a datum narození kandidátů, kteří byli zvoleni do zastupitelstva v obci, a na kandidátce které volební strany byli uvedeni, h) jména, příjmení a rodná čísla kandidátů, kteří byli zvoleni do zastupitelstva v obci, a na kandidátní listině, které volební strany byli uvedeni,
i) jména, příjmení a datum narození náhradníků jednotlivých volebních stran podle § 45 odst. 5, i) jména, příjmení a rodná čísla náhradníků jednotlivých volebních stran podle § 45 odst. 5,
j) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění. j) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány místní volební komisi, usnesení, která komise přijala, a jejich stručné zdůvodnění.
(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. f) a g) využije místní volební komise potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků předaných jí k tomuto účelu okrskovými volebními komisemi.
(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. f) a g) využije místní volební komise potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků předaných jí k tomuto účelu okrskovými volebními komisemi; má-li místní volební komise vytvořen sumarizační útvar, uvádí tyto údaje ve formě tiskového výstupu z počítače.
(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisů o výsledku hlasování v obci zašle předseda místní volební komise neprodleně jeden stejnopis okresní volební komisi. (4) Po podepsání obou stejnopisů zápisů o výsledku hlasování v obci předá předseda místní volební komise neprodleně jeden stejnopis okresní volební komisi.
(5) Ostatní volební dokumenty předá místní volební komise do úschovy obecnímu úřadu.
§ 47
§ 47
Vyhlášení výsledků hlasování
Vyhlášení výsledků hlasování
Místní volební komise vyhlásí výsledky hlasování zveřejněním na úřední desce obecního úřadu bezodkladně po podepsání zápisu o výsledku hlasování. Místní volební komise vyhlásí výsledky hlasování zveřejněním zápisu o výsledku hlasování na úřední desce obecního úřadu bezodkladně po jeho podepsání a odsouhlasení volební komisí vyššího stupně.
§ 48
§ 48
Zvláštní ustanovení pro územně členěná statutární města a pro hlavní město Prahu
Zvláštní ustanovení pro územně členěná statutární města a pro hlavní město Prahu
(1) Okrsková volební komise vyhotoví zápis o hlasování ve volebním okrsku (§ 43) zvlášť pro volby do obvodních nebo místních zastupitelstev a zvlášť pro volby do zastupitelstev územně členěných statutárních měst nebo pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy.
(2) Stejnopis zápisu podle § 43, týkající se voleb do obvodního nebo místního zastupitelstva, zašle předseda okrskové volební komise místní volební komisi, stejnopis zápisu, týkající se voleb do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy, zašle městské volební komisi. (2) Stejnopis zápisu podle § 43, týkající se voleb do obvodního nebo místního zastupitelstva, předá předseda okrskové volební komise místní volební komisi, stejnopis zápisu, týkající se voleb do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy, předá městské volební komisi, která si k účelu převzetí zápisů může zřídit v potřebném počtu přejímací místa.
(3) Předseda místní volební komise zašle stejnopis zápisu podle § 46 městské volební komisi. (3) Předseda místní volební komise předá stejnopis zápisu podle § 46 městské volební komisi.
§ 49
§ 49
Zápis okresní volební komise
Zápis okresní volební komise
(1) Okresní volební komise zjistí výsledky hlasování v okrese na podkladě zápisů místních volebních komisí, popřípadě městské volební komise (§ 50) o výsledku a průběhu hlasování v obci.
(2) Okresní volební komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v okrese. Zápis podepíší členové okresní volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(3) V zápise okresní volební komise se uvede
a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,
b) celkový počet osob zapsaných ve výpisech ze seznamů voličů, b) celkový počet osob zapsaných ve výpisech ze seznamů,
c) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
d) počet zvolených členů zastupitelstev v obcích podle jednotlivých volebních stran.
(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda okresní volební komise jeden stejnopis neprodleně Ústřední volební komisi. (4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda okresní volební komise veškeré údaje prostřednictvím přenosové techniky neprodleně sumarizačnímu útvaru Ústřední volební komise; jeden stejnopis zápisu následně předá Ústřední volební komisi.
(5) Ostatní volební dokumenty předá okresní volební komise do úschovy okresnímu úřadu.
§ 50
§ 50
Zápis městské volební komise a vyhlášení výsledků hlasování
Zápis městské volební komise a vyhlášení výsledků hlasování
(1) Městská volební komise zjistí výsledky hlasování do zastupitelstva města nebo Zastupitelstva hlavního města Prahy na podkladě zápisů okrskových volebních komisí. Dále shromažďuje výsledky voleb do obvodních nebo místních zastupitelstev na základě zápisů místních volebních komisí.
(2) Městská volební komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v územně členěném statutárním městě nebo zápis o výsledku hlasování v hlavním městě Praze. Zápis podepíší členové městské volební komise; jestliže některý z členů této komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(3) V zápise městské volební komise se uvedou údaje podle § 46 odst. 2 pro volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy; ustanovení § 46 odst. 3 se použije obdobně. Městská volební komise dále v zápise uvede
a) počet obvodních nebo místních zastupitelstev zvolených ve volbách,
b) počet zvolených členů příslušných zastupitelstev podle jednotlivých volebních stran, a to odděleně pro volby do obvodních nebo místních zastupitelstev a pro volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy.
(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu zašle předseda městské volební komise v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni jeden stejnopis Ústřední volební komisi; v ostatních územně členěných statutárních městech zašle jeden stejnopis okresní volební komisi. (4) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda městské volební komise v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni veškeré údaje prostřednictvím přenosové techniky ihned sumarizačnímu útvaru Ústřední volební komise a jeden stejnopis zápisu následně předá Ústřední volební komisi; v ostatních územně členěných statutárních městech předá jeden stejnopis okresní volební komisi.
(5) Ostatní volební dokumenty předá městská volební komise do úschovy magistrátu územně členěného statutárního města nebo Magistrátu hlavního města Prahy.
(6) Městská volební komise vyhlásí bezodkladně po podepsání zápisu o výsledku hlasování v územně členěném statutárním městě nebo v hlavním městě Praze výsledky hlasování do zastupitelstva města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy zveřejněním na úřední desce magistrátu. (6) Městská volební komise vyhlásí výsledky hlasování zveřejněním zápisu o výsledku hlasování v územně členěném statutárním městě nebo v hlavním městě Praze na úřední desce magistrátu bezodkladně po jeho podepsání a odsouhlasení volební komisí vyššího stupně.
§ 51
§ 51
Zápis Ústřední volební komise
Zápis Ústřední volební komise
(1) Ústřední volební komise vyhotoví na podkladě zápisů okresních volebních komisí a městských volebních komisí ve městech Brně, Ostravě, Plzni a v hlavním městě Praze zápis o výsledcích voleb v České republice, který podepíší členové Ústřední volební komise; jestliže některý z členů Ústřední volební komise podpis odepře, uvedou se důvody.
(2) V zápise o výsledků voleb se uvede
a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,
b) celkový počet osob, zapsaných ve výpisech ze seznamů voličů, b) celkový počet osob, zapsaných ve výpisech ze seznamů,
c) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,
d) celkový počet zvolených členů zastupitelstev v obcích podle volebních stran.
§ 52
Uveřejnění výsledků voleb
Ústřední volební komise uveřejní celkové výsledky voleb ihned po podepsání zápisu podle § 51. Může též uveřejnit částečné nebo předběžné výsledky.
§ 53
Ukončení činnosti volebních komisí
Činnost okresní, městské, místní a okrskové volební komise při volbách je ukončena 20. dnem po uveřejnění celkových výsledků voleb Ústřední volební komisí. To neplatí, pokud jde o komisi, jejíž působnost se vztahuje na obec nebo městskou část anebo městský obvod, v nichž nedošlo k řádnému provedení voleb podle tohoto zákona. V takovém případě je činnost této komise ukončena 20. dnem po uveřejnění výsledků dodatečně nebo znovu provedených voleb (§ 54).
§ 54
Opatření k dodatečnému provedení voleb
Nedošlo-li z jakýchkoli důvodů v některé obci, městském obvodu nebo městské části k řádnému provedení voleb podle tohoto zákona, ministr vnitra nejpozději do týdne po vyhlášení výsledků voleb nebo do týdne poté, kdy mu bylo oznámeno usnesení soudu, že stížnost podle § 59 je oprávněná pro neplatnost hlasování, učiní opatření k tomu, aby volby byly dodatečně nebo znovu provedeny. Lhůty stanovené tímto zákonem mohou být přitom přiměřeně zkráceny.
§ 55
§ 55
Zánik mandátu
Zánik mandátu
(1) Mandát zaniká
a) odmítnutím slibu člena zastupitelstva v obci nebo složením slibu s výhradou,
b) okamžikem, kdy starosta, primátor územně členěného statutárního města nebo primátor hlavního města Prahy obdrží písemnou rezignaci člena zastupitelstva na jeho mandát; starosta, primátor územně členěného statutárního města a primátor hlavního města Prahy podává rezignaci na zasedání zastupitelstva,
c) úmrtím člena zastupitelstva v obci,
d) dnem nových voleb do zastupitelstva v obci.
(2) Kromě případů uvedených v odstavci 1 zaniká mandát člena zastupitelstva v obci okamžikem, kdy to vysloví příslušné zastupitelstvo z důvodů
a) pravomocného rozhodnutí soudu, kterým byl člen zastupitelstva odsouzen za úmyslný trestný čin,
b) že člen zastupitelstva v obci přestal být volitelný (§ 7),
c) neslučitelnosti funkcí podle § 7 odst. 2.
(3) Nevysloví-li zastupitelstvo v obci na nejbližším zasedání zánik mandátu podle odstavce 2, přednosta okresního úřadu požádá o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva, které se uskuteční nejpozději do 30 dnů od doručení této žádosti. Není-li zániku mandátu dosaženo, zaniká mandát člena zastupitelstva v obci okamžikem, kdy to vysloví přednosta okresního úřadu.
(4) Úkoly přednosty okresního úřadu podle odstavce 3 plní u místních zastupitelstev v územně členěných statutárních městech a v hlavním městě Praze primátoři těchto měst; u Zastupitelstva hlavního města Prahy a u zastupitelstev měst Brna, Ostravy a Plzně plní tyto úkoly ministr vnitra.
(5) V případě neslučitelnosti funkcí podle odstavce 2 písm. c), která nastane okamžikem zvolení členem zastupitelstva v obci, nevysloví příslušné zastupitelstvo zánik mandátu na ustavujícím zasedání, ale umožní takto zvolenému členu zastupitelstva v obci, aby do 48 hodin po ustavujícím zasedání učinil právní úkon směřující ke skončení pracovního poměru. Pokud člen zastupitelstva v obci nepředloží do tří měsíců po ustavujícím zasedání příslušnému zastupitelstvu doklad o tom, že důvod neslučitelnosti funkcí pominul, postupuje zastupitelstvo obce podle odstavce 3. (5) V případě neslučitelnosti funkcí podle odstavce 2 písm. c), která nastane okamžikem zvolení členem zastupitelstva v obci, nevysloví příslušné zastupitelstvo zánik mandátu na ustavujícím zasedání, ale umožní takto zvolenému členu zastupitelstva v obci, aby do 3 dnů po ustavujícím zasedání učinil právní úkon směřující ke skončení pracovního poměru. Pokud člen zastupitelstva v obci nepředloží do tří měsíců po ustavujícím zasedání příslušnému zastupitelstvu doklad o tom, že důvod neslučitelnosti funkcí pominul, postupuje se podle odstavce 3.
§ 56
§ 56
Obsazování uprázdněných mandátů
Obsazování uprázdněných mandátů
(1) Uprázdní-li se mandát v zastupitelstvu v obci, nastupuje za člena tohoto zastupitelstva náhradník z kandidátní listiny téže volební strany v pořadí podle § 45 odst. 5. (1) Uprázdní-li se mandát v zastupitelstvu v obci, nastupuje za člena tohoto zastupitelstva náhradník z kandidátní listiny téže volební strany v pořadí podle § 45 odst. 5, a to dnem následujícím po dni, kdy došlo k zániku mandátu.
(2) Za člena zastupitelstva v obci prohlásí náhradníka uvedeného v odstavci 1 obecní rada, a není-li zřízena, zastupitelstvo, a to do 15 dnů poté, co se uprázdnil mandát. Obecní rada, popřípadě zastupitelstvo předá náhradníkovi osvědčení o tom, že se stal členem zastupitelstva a kterým dnem se jím stal. (2) Obecní rada, a není-li zřízena, obecní zastupitelstvo, předá do 15 dnů poté, co došlo k zániku mandátu členovi zastupitelstva osvědčení o členství v zastupitelstvu s vyznačením dne, kdy se stal členem zastupitelstva.
(3) Není-li náhradník, zůstane mandát uprázdněn do konce funkčního období zastupitelstva v obci.
§ 56a
Náhradník se může svého postavení vzdát; postavení náhradníka zaniká doručením písemné rezignace starostovi, primátorovi územně členěného statutárního města nebo primátorovi hlavního města Prahy. Postavení náhradníka zaniká rovněž úmrtím náhradníka nebo dnem nových voleb do zastupitelstva v obci.
§ 57
§ 57
Nové volby
Nové volby
(1) Nové volby do zastupitelstva podle tohoto zákona se konají,
a) jestliže se počet členů zastupitelstva sníží o více než jednu třetinu oproti počtu určenému podle zákona a nejsou-li náhradníci podle § 56,
b) jestliže se počet členů zastupitelstva sníží pod hranici pět, b) jestliže se počet členů zastupitelstva sníží pod hranici pět a nejsou-li náhradníci podle § 56,
c) dojde-li ke vzniku nové obce,
d) dojde-li ke vzniku nové městské části nebo nového městského obvodu.
e) dojde-li k rozpuštění zastupitelstva podle zvláštního zákona,12a)
f) dojde-li k poklesu členů zastupitelstva pod dolní hranici jejich počtu stanovenou zvláštním zákonem 12b) a nejsou-li náhradníci podle § 56.
__________________

12a) § 38 odst. 3 zákona č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.

12b) § 28 odst. 1 zákona č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů

(2) Nové volby do zastupitelstev v obcích vyhlásí ministr vnitra. V posledních šesti měsících funkčního období zastupitelstev v obcích se nové volby nekonají.
(3) Pro nové volby platí ustanovení tohoto zákona s tím, že lhůty podle § 3 odst. 1, § 9 odst. 1, § 18 odst. 2, § 20 odst. 2, § 22 odst. 2 a 4, § 25 odst. 2, § 28 odst. 1 a 4 a § 31 odst. 1 mohou být zkráceny nejvíce o jednu třetinu. (3) vypouští se
(4) Při nových volbách se nezřizují okresní volební komise. Městská volební komise se zřizuje pouze v případě, že se konají nové volby do zastupitelstva územně členěného statutárního města nebo do Zastupitelstva hlavního města Prahy. (3) Při nových volbách....
(5) Úkoly okresních volebních komisí a úkoly městských volebních komisí, pokud nejsou podle odstavce 4 zřizovány, plní pro nové volby Ústřední volební komise. (4) Úkoly okresních volebních komisí...
(5) Nastanou-li důvody pro konání nových voleb podle odstavce 1, zašle starosta obce, primátor územně členěného statutárního města prostřednictvím příslušného okresního úřadu, primátor hlavního města Prahy a primátoři měst Brna, Ostravy a Plzně přímo návrh na vyhlášení nových voleb do zastupitelstva v obci Ministerstvu vnitra, a to do 30 dnů ode dne vzniku důvodu pro jejich vyhlášení.
ODDÍL DEVÁTÝ

SOUDNÍ PŘEZKOUMÁVÁNÍ
§ 58
§ 58
(1) Ve věcech chyb a nedostatků v seznamech se lze domáhat rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona.13)
(2) Ve věci odmítnutí kandidátní listiny nebo škrtnutí kandidáta na kandidátní listině pro volby do zastupitelstva v obci se může volební strana, a u škrtnutí kandidáta i tento kandidát, do 24 hodin domáhat rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona.14) (2) Ve věci odmítnutí kandidátní listiny nebo škrtnutí kandidáta na kandidátní listině pro volby do zastupitelstva v obci se může volební strana, a u škrtnutí kandidáta i tento kandidát, do dvou dnů domáhat rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona.14)
___________________

13) § 200j občanského soudního řádu.

14) § 200k občanského soudního řádu.

§ 59
§ 59
Se stížností proti vydání osvědčení o zvolení členem zastupitelstva v obci se může každý občan, zapsaný do seznamu voličů ve volebním okrsku, kde byl člen zastupitelstva volen, jakož i každá volební strana, která podala kandidátní listinu pro volby do tohoto zastupitelstva, domáhat nejpozději do 10 dnů po uveřejnění výsledků voleb Ústřední volební komisí rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona.15) Se stížností proti vydání osvědčení o zvolení členem zastupitelstva v obci se může každý občan, zapsaný do seznamu ve volebním okrsku, kde byl člen zastupitelstva volen, jakož i každá volební strana, která podala kandidátní listinu pro volby do tohoto zastupitelstva, domáhat nejpozději do 10 dnů po uveřejnění výsledků voleb Ústřední volební komisí rozhodnutí soudu podle zvláštního zákona.15)
___________________

15) § 200l občanského soudního řádu.

§ 60
K řízení podle § 58 odst. 2 a § 59 je příslušný krajský soud.


ČÁST DRUHÁ
Doplnění zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů
§ 61
Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění zákona č. 36/1967 Sb., zákona č. 158/1969 Sb., zákona č. 49/1973 Sb., zákona č. 20/1975 Sb., zákona č. 133/1982 Sb., zákona č. 180/1990 Sb., zákona č. 328/1991 Sb., zákona č. 519/1991 Sb., zákona č.263/1992 Sb., zákona České národní rady č. 24/1993 Sb., zákona č.171/1993 Sb. a zákona č. 117/1994 Sb., se doplňuje takto:
Za § 200i se připojují nové § 200j, 200k a 200l, které včetně poznámek č. 34b) a č. 34c) znějí:
"§ 200j
§ 200j
(1) Jestliže příslušný orgán státní správy sám neodstraní chyby nebo nedostatky ve stálém seznamu voličů, může se občan tím dotčený obrátit na soud příslušný podle volebního okrsku s návrhem na vydání rozhodnutí o provedení opravy nebo doplnění tohoto seznamu. (1) Jestliže příslušný orgán státní správy sám neodstraní chyby nebo nedostatky ve stálém seznamu voličů a jeho dodatku, může se občan tím dotčený obrátit na soud příslušný podle volebního okrsku s návrhem na vydání rozhodnutí o provedení opravy nebo doplnění tohoto seznamu.
(2) Účastníky řízení jsou navrhovatel a obec.
(3) Soud rozhodne bez jednání usnesením, a to do tří dnů.
(4) K řízení ve věcech chyb nebo nedostatků ve stálých seznamech voličů do zastupitelstev v obcích je příslušný okresní soud.
§ 200k
(1) Jestliže volební komise, příslušná podle zvláštního zákona34b) vydat konečné rozhodnutí, rozhodla o
a) odmítnutí kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva v obci, může se volební strana obrátit na soud s návrhem na vydání rozhodnutí o zaregistrování této kandidátní listiny,
b) škrtnutí na kandidátní listině pro volby do zastupitelstva v obci, může se volební strana, jakož i kandidát, obrátit na soud s návrhem na vydání rozhodnutí o ponechání kandidáta na kandidátní listině.
(2) Účastníkem řízení je navrhovatel a okresní, městská nebo Ústřední volební komise. (2) Účastníkem řízení je navrhovatel a místní nebo městská volební komise.
(3) Soud rozhodne bez jednání usnesením, a to do tří dnů. (3) Soud rozhodne bez jednání usnesením, a to do 15 dnů.
(4) Proti rozhodnutí soudu nejsou přípustné opravné prostředky.
§ 200l
§ 200l
(1) O stížnosti proti vydání osvědčení o zvolení členem zastupitelstva v obci34c) rozhodne soud bez jednání usnesením, a to do sedmi dnů.
(2) Účastníkem řízení je navrhovatel. (2) Účastníkem řízení je navrhovatel, člen zastupitelstva, jehož osvědčení o zvolení je stížností napadeno a příslušný volební orgán.
(3) Proti rozhodnutí soudu nejsou přípustné opravné prostředky.
(4) Soud doručí usnesení též příslušnému zastupitelstvu.
___________________

34b) Zákon č. 152/1994 Sb., o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů.

34c) § 59 zákona č. 152/1994 Sb.".

ČÁST TŘETÍ
Změna a doplnění zákona ČNR č. 298/1992 Sb., o volbách do zastupitelstev v obcích a o místním referendu
§ 62
Zákon České národní rady č. 298/1992 Sb., o volbách do zastupitelstev v obcích a o místním referendu, se mění a doplňuje takto:
1. V názvu zákona se vypouštějí slova "o volbách do zastupitelstev v obcích a".
2. V § 10 se připojuje nové písmeno i), které zní:

"i) o rozdělení obce, pokud by jím měla vzniknout obec s méně než 300 občany s trvalým pobytem.".

3. § 1 písm. a) včetně označení textu v dosavadním písmenu b), § 2 odst. 1 včetně označení odstavce 2, § 5 až 8, § 23 odst. 4 a 5, § 45 až 52, § 54 až 69, § 94 až 96 se vypouštějí.
4. § 3, 4, § 16 až 22, § 23 odst. 1, 2 a 3, § 24 až 44, § 53, § 87 až 89 a § 91 až 93 se nevztahují na volby do zastupitelstev v obcích.
ČÁST ČTVRTÁ
Změna a doplnění zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů
§ 63
Zákon České národní rady č. 367/1990 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění zákona České národní rady č. 439/1991 Sb., zákona České národní rady č. 485/1991 Sb., zákona České národní rady č. 553/ /1991 Sb., zákona České národní rady č. 302/1992 Sb. a zákona č. 68/1993 Sb., se mění a doplňuje takto:
1. § 11 odst. 1 věta první zní: "Obec se může rozdělit na dvě nebo více obcí, pokud každá z nich bude mít alespoň 300 občanů s trvalým pobytem, vlastní katastrální území a bude tvořit jeden územní celek.".
2. § 28 zní:
"§ 28
(1) Počet členů obecního zastupitelstva stanoví příslušné zastupitelstvo nejpozději do 85 dnů přede dnem voleb. Přihlédne přitom zejména k počtu obyvatel a k rozsahu a velikosti územního obvodu. Počet členů zastupitelstva se stanoví tak, aby mělo obec, město a městská část (1) Počet členů obecního zastupitelstva stanoví příslušné zastupitelstvo nejpozději do 55 dnů přede dnem voleb. Přihlédne přitom zejména k počtu obyvatel a k rozsahu a velikosti územního obvodu. Počet členů zastupitelstva se stanoví tak, aby mělo obec, město a městská část
do 500 obyvatel 5-9 členů zastupitelstva

nad 500 do 3000 obyvatel 7-15 členů zastupitelstva

nad 3000 do 10 000 obyvatel 11-25 členů zastupitelstva

nad 10 000

do 50 000 obyvatel 15-35 členů zastupitelstva

nad 50 000

do 150 000 obyvatel 25-45 členů zastupitelstva

nad 150 000 obyvatel 35-55 členů zastupitelstva.

(2) Počet členů, který má být zvolen, oznámí zastupitelstvo způsobem v místě obvyklým nejpozději do dvou dnů po jeho stanovení.
(3) Rozhodující pro počet obyvatel obce je stav k 1. lednu roku, v němž se konají volby.
(4) Není-li v obci nebo ve městě zastupitelstvo, stanoví počet členů zastupitelstva pro účely voleb okresní úřad. Není-li v městském obvodu nebo v městské části územně členěného statutárního města anebo není-li v městské části hlavního města Prahy obvodní nebo místní zastupitelstvo, stanoví počet členů zastupitelstva pro účely voleb magistrát územně členěného statutárního města nebo Magistrát hlavního města Prahy.
(5) Pokud nebyl počet členů zastupitelstva stanoven ve lhůtě podle odstavce 1 nebo pokud byl stanoven v rozporu s odstavcem 1, volí se počet členů zastupitelstva podle dolní hranice rozpětí, stanoveného v odstavci 1.".
3. V § 32 se za odstavec 4 doplňuje odstavec 5, který zní:
"(5) Členovi obecního zastupitelstva, jemuž v době skončení jeho funkčního období podle § 30 odst. 1 příslušela odměna podle odstavce 1, přísluší tato odměna ještě nejméně po dobu dvou měsíců poté, co ke skončení jeho funkčního období došlo, pokud mu bezprostředně po skončení funkčního období nevznikl opětovný nárok na odměnu podle odstavce 1. To platí i pro členy obvodních a místních zastupitelstev, stanoví-li tak zastupitelstvo příslušného statutárního města, jakož i pro členy obvodních a místních zastupitelstev v hlavním městě Praze, stanoví-li tak Zastupitelstvo hlavního města Prahy.".
4. § 44 odst. 4 zní:
"(4) Obecní rada je tvořena starostou, zástupcem (zástupci) starosty a dalšími radními. Počet členů obecní rady je lichý a činí nejméně 5 a nejvýše 11 členů, přičemž nesmí přesahovat jednu třetinu počtu členů zastupitelstva. Obecní rada se nevolí v obcích, v městských obvodech a městských částech uvedených v § 3, kde obecní (obvodní, místní) zastupitelstvo má méně než 15 členů.".
ČÁST PÁTÁ
Změna a doplnění zákona ČNR č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů
§ 64
Zákon České národní rady č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění zákona České národní rady č. 439/1991 Sb. a zákona České národní rady č. 8/1993 Sb., se mění a doplňuje takto:
1. V § 24 se vypouští odstavec 1 a zrušuje se označení odstavce 2.
2. V § 25 se slova "10 až 15" nahrazují slovy "5 až 11".
3. Za § 27 se vkládá nový § 27a, který zní:
"§ 27a
Počet členů obvodních a místních rad činí nejméně 5 a nejvýše 9 členů. Obvodní a místní rady se nevolí v městských částech, kde obvodní a místní zastupitelstva mají méně než 15 členů.".
ČÁST ŠESTÁ
Ustanovení společná, přechodná a závěrečná
§ 65
(1) Všechny pomocné prostředky, zejména volební místnosti a potřeby pro ně, úřední obálky a potřebné pracovní síly zajistí pro okrskovou volební komisi obecní úřad.
(2) Pro místní volební komisi zajistí všechny pomocné prostředky podle odstavce 1 a potřebné pracovní síly obecní úřad.
(3) Pro městskou volební komisi zajistí všechny pomocné prostředky podle odstavce 1 a potřebné pracovní síly magistrát územně členěného statutárního města nebo Magistrát hlavního města Prahy.
(4) Pro okresní volební komisi opatří všechny pomocné prostředky podle odstavce 1 a potřebné pracovní síly okresní úřad.
(5) Tisk hlasovacích lístků, tiskopisů, metodických materiálů a úřední obálky pro volby do zastupitelstev v obcích zajistí Ministerstvo vnitra; pro nové volby do zastupitelstev v obcích zajistí tisk hlasovacích lístků a úřední obálky obecní úřad.
§ 66
Člen okrskové, místní a městské volební komise má nárok na zvláštní odměnu za výkon funkce.
§ 67
Výdaje orgánů státní správy, obcí a volebních komisí spojené s volbami do zastupitelstev v obcích, se hradí ze státního rozpočtu; při nových volbách do zastupitelstev v obcích se hradí ze státního rozpočtu pouze výdaje orgánů státní správy a Ústřední volební komise, ostatní výdaje se hradí z rozpočtu obcí.
§ 68
Zmocňovací ustanovení
Ministerstvo vnitra stanoví vyhláškou
a) v dohodě s Ministerstvem práce a sociálních věcí a s Ministerstvem financí výši zvláštní odměny za výkon funkce člena volební komise, způsob její úhrady a výplaty;
b) podrobnosti o úkolech obcí a okresních úřadů při vytváření volebních okrsků, sestavování a vedení seznamů, zajišťování a vybavení volebních místností, úschově hlasovacích lístků a jiných volebních dokumentů;
c) vzory hlasovacího lístku, seznamu voličů a osvědčení o zvolení. c) vzory hlasovacího lístku, seznamu a osvědčení o zvolení; v dohodě s Českým statistickým úřadem vzory tiskopisů pro zjišťování a zpracování výsledků hlasování ve volbách.
§ 69
Na opatření učiněná orgány státní správy a obcemi k přípravě provedení tohoto zákona již před počátkem jeho účinnosti, pokud neodporují zákonu, se hledí tak, jako by byla učiněna za jeho účinnosti.
§ 70
Konají-li se volby do zastupitelstev v obcích společně s volbami do Poslanecké sněmovny nebo do Senátu, plní
a) okrskové volební komise zřízené podle tohoto zákona úkoly okrskových volebních komisí i pro volby do Poslanecké sněmovny nebo do Senátu,
b) okresní volební komise a ve městech Brně, Ostravě a Plzni městské volební komise zřízené podle tohoto zákona i úkoly okresních volebních komisí pro volby do Poslanecké sněmovny.
§ 71
§ 71
Lhůty
Konají-li se volby do zastupitelstev v obcích ve dvou dnech, rozumí se dnem voleb podle tohoto zákona první volební den, nestanoví-li tento zákon jinak (§ 6 odst. 1). (1) Do běhu lhůty se nezapočítává den, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; to neplatí jde-li o lhůtu určenou podle hodin.
(2) Lhůty určené podle hodin končí uplynutím hodiny, která se svým označením shoduje s hodinou, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty.
(3) Lhůta určená podle dnů je zachována, je-li poslední den lhůty učiněn úkon u příslušného orgánu, a to nejpozději do 16.00 hodin.
(4) Lhůty nelze prodloužit ani prominout jejich zmeškání.
§ 71a
Přednosta okresního úřadu zajistí splnění úkolů tímto zákonem stanovených v obci, kde není zastupitelstvo nebo starosta anebo kde zastupitelstvo nebo starosta tyto úkoly neplní. Primátor hlavního města Prahy a primátoři měst Brna, Ostravy a Plzně a primátoři územně členěných statutárních měst zajistí splnění úkolů tímto zákonem stanovených v městských obvodech, městských částech územně členěných statutárních měst a hlavním městě Praze, kde není zastupitelstvo nebo starosta anebo kde zastupitelstvo nebo starosta tyto úkoly neplní. Ministr vnitra zajistí splnění úkolů tímto zákonem stanovených v hlavním městě Praze a ve městech Brně, Ostravě a Plzni, kde není zastupitelstvo nebo primátor anebo kde zastupitelstvo nebo primátor tyto úkoly neplní. Při hrazení výdajů spojených s volbami se postupuje podle § 67 obdobně.
§71b
(1) Správní řád se vztahuje na postup při ukládání pokut podle § 32 odstavce 7.
(2) Na petice přikládané ke kandidátní listině podle § 25 odst. 3 se vztahují ustanovení § 1 až 4 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním.

§71c
Orgány obce plní úkoly uložené jim tímto zákonem, pokud zastupitelstvo nestanoví jinak.
§ 72
Při nových volbách (§ 57) se volí členové zastupitelstev pouze na zbývající část funkčního období.
§ 73
§ 73
(1) Obec nejpozději do dvou dnů po vyhlášení voleb do zastupitelstev v obcích zveřejní na úřední desce obecního úřadu potřebný počet podpisů na peticích podle § 25 odst. 3. (1) Obec nejpozději 54 dny přede dnem voleb do zastupitelstev v obcích zveřejní na úřední desce obecního úřadu potřebný počet podpisů na peticích podle § 25 odst. 3.
(2) Pokud tento zákon odkazuje na počet obyvatel, stanoví se podle stavu k 1. lednu toho roku, v němž se konají volby.
§ 74
§ 74
Kandidát má právo, aby ode dne následujícího po registraci kandidátní listiny místní nebo městskou volební komisí do dne předcházejícího volbám mu ten, k němuž je v pracovním nebo obdobném poměru, poskytl pracovní volno bez náhrady mzdy. Činnost kandidáta v tomto období je jiným úkonem v obecném zájmu. (1) Kandidát......
(2) Funkce člena volební komise je jiným úkonem v obecném zájmu, při němž se poskytuje zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy.
§ 75
Dosavadní počty členů zastupitelstev v obcích a obecních rad zůstávají zachovány až do dne voleb do zastupitelstev v obcích v roce 1994.
§ 76
Účinnost zákona
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Uhde v. r.

Havel v. r.

Klaus v. r.

Příl.
Počty podpisů na peticích podle § 25 odst. 3

Obec, městská část a městský obvod Potřebné počty podpisů občanů, zapsaných ve stálých seznamech voličů

pro nezávislé

pro sdružení

kandidáty

nezávislých kandidátů

z počtu obyvatel obce,

městské části a městského obvodu

do 500 obyvatel 5% - 7%

nad 500 do 3000 obyvatel 4%, nejméně 25 7%

nad 3 000 do 10 000 obyvatel 3%, nejméně 120 7%

nad 10 000 do 50 000 obyvatel 2%, nejméně 600 7%

nad 50 000 do 150 000 obyvatel 1%, nejméně 1000 7%

nad 150 000 obyvatel 0,5%, nejméně 1500 7%.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP