DŮVODOVÁ ZPRÁVA

k návrhu zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a o změně a doplnění některých dalších zákonů.

OBECNÁ ČÁST

Vzhledem k celkovým společenským a právním změnám byly práce na novele stavebního zákona započaty již v roce 1993, a to analýzou potřeby a rozsahu jeho změn. Jde nesporně o citlivou problematiku, neboť stavební zákon se vztahuje na všechny druhy staveb (vodohospodářské, dopravní, telekomunikací a pozemní obecné povahy).

Míra a rozsah navrhovaných změn je dán cílem zjednodušit proces územního plánování a stavebního řádu při zachování koncepce zákona, přičemž bylo nutné brát v úvahu změny stávajícího právního řádu.

Stavební zákon je rozdělen do dvou relativně samostatných částí, které upravují

a) územní plánování

b) řízení související s povolováním staveb.

Stavební zákon je předpisem, který pamatuje na všechny situace, jež mohou nastat v souvislosti s využíváním území a s povolováním a užíváním staveb. V tomto právním předpise jsou

- definovány jednotlivé druhy územně plánovací dokumentace a územně plánovacích podkladů,

- upravena pravidla pořizování územně plánovacích podkladů a územně plánovací dokumentace (§ 1- 31),

- definovány vybrané činnosti ve výstavbě, které mohou vykonávat jen osoby s průkazem odborné způsobilosti (autorizace) a stanoveny požadavky na výrobky pro stavby (§ 46a-47),

- stanovena procesní pravidla územního, stavebního a kolaudačního řízení (§ 32-85),

- upraveny možnosti stavebního úřadu nařídit vlastníku stavby určité opatření, jestliže stavebně technický stav stavby ohrožuje životy a zdraví osob nebo došlo k porušení některé právní povinnosti (údržba stavby, nezbytné úpravy, odstranění stavby, zabezpečovací práce, vyklizení stavby, § 86-97),

- stanoveny podmínky výkonu státního stavebního dohledu (§ 98-104),

- vymezeny sankce za porušení stavební kázně (§ 105-107),

- upraveny podmínky vyvlastnění (§ 108-116),

- definovány stavební úřady a vymezeny jejich pravomoce (§ 117-124),

- vytvořeny předpoklady ochrany zvláštních zájmů a stanovena pravidla spolupráce orgánů státní správy v řízeních prováděných podle stavebního zákona (§ 125-127, § 136, § 138),

- upraveny některé občanskoprávní vztahy, ke kterým může v souvislosti s povolováním a užíváním staveb a pozemků docházet a řešení soudní by bylo nepřiměřeně zdlouhavé (vstupy na pozemky a stavby, opatření na sousedním pozemku nebo stavbě, řešení občanskoprávních námitek § 134-137).

Zjednodušení procesu územního plánování a stavebního řízení je možné, jak vyplývá z uvedené systematiky stavebního zákona, úpravou procesních pravidel pořizování územně plánovací dokumentace a procesních pravidel územního a stavebního řízení.

Analýza aplikace stavebního zákona v praxi stavebních úřadů, jejíž součástí byly odborné semináře konané v Praze, Českých Budějovicích, Karlových Varech, Hradci Králové, Brně a Ostravě, potvrdila následující okruhy problémů, které se nejčastěji vyskytují a z nichž každý sám o sobě může prodloužit povolovací řízení:

* chybí územně plánovací dokumentace obcí podrobnějších měřítek (územní plány a územní projekty zón), kde by již všechny územní vazby včetně potřeb a kapacity infrastruktury, umístění staveb a funkčního využití pozemků byly vyřešeny a dohodnuty s ostatními orgány státní správy,

* podle nových, v posledních letech přijímaných zákonů k ochraně veřejných zájmů, se vyžaduje stále více dokladů (rozhodnutí, souhlasů, stanovisek) dotčených orgánů státní správy, jejichž opatření tyto předpisy zpravidla ukládají stavebníkovi,

* některá ustanovení stavebního zákona právě v souvislosti se změnami právního řádu si začala vzájemně odporovat, stala se neúplnými, zejména začalo být nejasné jaké jsou povinnosti stavebníka na straně jedné a povinnosti stavebního úřadu na straně druhé.

Mimo tyto problémy obecné povahy je třeba řešit nově

* oprávnění k projektování a provádění staveb,

* požadavky na výrobky trvale zabudované do stavby, které mohou mít vliv na její vlastnosti,

* okruhy staveb, prací a zařízení k jejichž realizaci může postačit ohlášení,

* vyklizení stavby a nařízení zabezpečovacích prací,

* výši sankcí.

Zjednodušení na úseku územního plánování (§ 1 - 31) spočívá:

* ve zpřesnění a jasném definování vztahů všech účastníků projednávání územně plánovací dokumentace (dále v textu ÚPD),

* ve stanovení lhůt (doposud neexistujících) a racionálního postupu,

* v definování tří nových druhů ÚPD místo dosavadních devíti,

* v uplatnění právní domněnky, že dotčené orgány státní správy vyjadřují svůj souhlas s projednávanou ÚPD tím, že ve stanovené lhůtě neodpoví na výzvu k podání stanoviska,

* v tom, že obcím je umožněno pořizovat ÚPD oproti dosavadní situaci, kdy tuto dokumentaci pořizují pouze okresní nebo pověřené obecní úřady.

Tyto úpravy umožňují zrychlit a racionalizovat dosavadní komplikovaný proces pořizování územně plánovací dokumentace. Oproti současné praxi může novela přinést významné cca 9 měsíční zkrácení procesu pořizování územních plánů obcí (tj. zhruba čtvrtina až třetina). Nutné postupy, dosud upravované pouze prováděcí vyhláškou (např. projednávání konceptu ÚPD), byly přeneseny do textu stavebního zákona.

V části územního řízení a stavebního řádu je navrhována řada změn a zjednodušení cílených na formálně byrokratickou stránku tohoto předpisu a na snížení administrativní náročnosti některých procesních úkonů a postupů souvisejících s řízením o stavbách. Jde především o tyto úpravy:

* rozšiřuje se okruh staveb a opatření, které nevyžadují územní rozhodnutí (§ 32)

* omezují se tzv. vybrané činnosti ve výstavbě, které mohou vykonávat jen osoby s oprávněním podle zvláštního zákona (§ 46a)

* stavebník, který ohlásil stavebnímu úřadu drobnou stavbu nebo stavební úpravu, ji může bez dalšího provést, nebude-li úřad do 30 dnů na ohlášení reagovat (§ 57 odst. 2)

* při povolování staveb a jejich změn se liberalizuje prokazování práv stavebníka k pozemku či stavbě na něm (§ 58)

* v územním a stavebním řízení se vychází ze skutečnosti, že právní předpisy mimo rámec stavebního zákona ukládají zpravidla stavebníkovi, aby získal souhlas orgánu státní správy, a proto se v zájmu odstranění zbytečné byrokracie zakotvuje právní domněnka, že nesdělí-li dotčený orgán státní správy, jehož rozhodnutí bylo podle zvláštních předpisů opatřeno před zahájením řízení, ve stanovené lhůtě své stanovisko, platí, že se stavbou souhlasí (§ 36 odst. 3, § 61 odst. 6)

* informační, reklamní a propagační zařízení budou podléhat pouze režimu ohlášení s tím, že navrhovatel ohlášeného zařízení musí vyčkat sdělení stavebního úřadu, že proti provedení zařízení nemá námitek (§ 71 odst. 2)

* stanoví se objektivní odpovědnost vlastníka stavby za její stavebně technický stav a pamatuje se na případy, kdy stavba ohrožuje životy a zdraví osob nebo hrozí zřícením anebo již k takové nenadálé události došlo (§ 94)

* doplňují se některé skutkové podstaty přestupků a deliktů, které ztěžují výkon státní správy na úseku stavebního řádu a dosavadní úprava neumožňuje jejich postih. Navrhuje se i podstatné zvýšení horní hranice výše pokut za přestupky a současné stanovení dolní hranice pokut včetně možnosti ve vymezených případech dalšího zvýšení pokuty za přestupky, jestliže téže osobě byla v posledních dvou letech uložena pokuta za čin stejné skutkové podstaty (§ 105 - 107)

* dosavadní nezdravý a právem kritizovaný stále častější jev, kdy stavba je realizována bez povolení, v rozporu s ním, bez ohlášení či v rozporu s ohlášením, se navrhuje řešit zpřesněním povinností stavebníka, bez jejichž splnění dodatečné povolení stavby nebude možné (§ 88)

* navrhuje se změna živnostenského zákona. V jeho příloze č. 2 - skupině 213 Stavebnictví se vyčleněním jednoduchých a drobných staveb liberalizují požadavky pro získání živnostenských oprávnění v oborech projektová činnost ve výstavbě a provádění staveb, jejich změn a odstraňování

* navrhuje se též změna zákona o péči o zdraví lidu, v němž se zpřesňuje výčet řízení a činností, ke kterým vydává hygienik závazné stanovisko

* s cílem eliminovat obtíže vznikající při přípravě, umísťování a povolování energetických liniových staveb se rovněž navrhuje doplnění tzv. energetického zákona tak, že se podmíněně zakládá oprávnění investora k cizím nemovitostem.

Návrh novely je v souladu s právem Evropského společenství a se zásadami sbližování právních předpisů s technickým obsahem s technickými předpisy Evropského společenství tím, že byly upraveny povinnosti projektanta a zhotovitele stavby při navrhování a použití výrobků určených k zabudování do stavby (§ 47).

Ostatní dílčí změny jsou nutné z důvodů legislativně technických. Jde především o uvedení pojmů stavebního zákona do souladu s pojmy souvisejících právních předpisů. Do zákona byla dále převedena problematika dosud upravená prováděcí vyhláškou, jako je vymezení základních pojmů (§ 139, § 139a a § 139b), či povinností stavebníka a zhotovitele při provádění stavby (§ 100).

V návrhu se odrazily výsledky projednávání v rámci 1. čtení novely stavebního zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR a Programového prohlášení vlády k omezení byrokratického charakteru úřadů státní správy.

Navrhované změny ani doplnění nemají vliv na koncepci zákona. Předkládaná novela nevyvolá zvýšení nároků na státní rozpočet.

ZVLÁŠTNÍ ČÁST

K čl. I

K § 3

Nově navržené znění ustanovení § 3 zjednodušujícím způsobem vymezuje funkci a použití územně plánovacích podkladů, stanoví jejich základní druhy a zaměření jejich použití. V oddíle 3 je navrženo zjednodušení systematiky územně plánovací dokumentace a nahrazení dosavadních kategorií a stupňů novými druhy územně plánovací dokumentace. Dosavadní územní prognóza jako jedna z kategorií územně plánovací dokumentace se zařazuje mezi územně plánovací podklady, které se neschvalují a slouží pro vymezené potřeby územního plánování. Podklady pořizované orgány státní správy dle zvláštních předpisů jsou využívány v činnosti orgánů územního plánování a stavebních úřadů při pořizování územně plánovací dokumentace a územně plánovacích podkladů.

Podrobnosti o obsahu a způsobu pořizování územně plánovacích podkladů stanoví v souladu s ustanovením § 143 odst. 1 písm. a) stavebního zákona prováděcí předpis.

K § 4 až 7

Vzhledem k nově navrženému znění ustanovení § 3 se vypouštějí další ustanovení podrobně upravující problematiku územně plánovacích podkladů.

K § 8

Dosavadní kategorie a stupně územně plánovací dokumentace jsou nahrazovány druhy územně plánovací dokumentace, které odpovídají prověřeným a nejvíce užívaným územním plánům, jejichž použití zdůraznila již novela vyhlášky č. 84/1976 Sb., o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci (vyhl. č. 377/1992 Sb.). Zároveň je vymezen jejich zjednodušený obsah. Územně plánovací dokumentaci tvoří

- územní plán velkého územního celku,

- územní plán obce (odpovídá územnímu plánu sídelního útvaru),

- regulační plán (odpovídá územnímu plánu nebo územnímu projektu zóny).

Způsob vypracování jednotlivých druhů územně plánovací dokumentace je předurčen způsobem jejich užití.

K § 9

Dosavadní pojetí územních plánů velkých územních celků se zjednodušuje jejich soustředěním na uspořádání území, vymezení významných rozvojových ploch a na koordinaci základních systémů nadmístního významu - hlavních dopravních koridorů, technické infrastruktury a územních systémů ekologické stability, pořizovaných podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a vyhlášky č. 395/1992 Sb. Územní plány velkých územních celků představují územně technické řešení společných problémů v měřítku rozhodném pro území více obcí nebo okresů.

K § 10

Územní plán obce je jedním ze základních koncepčních dokumentů pro rozvoj obce. Stanoví urbanistickou koncepci, na základě které se bude území obce (města) rozvíjet a podle níž budou zpracovávány regulační plány nebo bude rozhodováno o umisťování staveb nebo využití území. Urbanistickou koncepci tvoří zásady hmotově - prostorového uspořádání, základní architektonické a kompoziční zásady, funkce a limity využití ploch a významných objektů, uspořádání dopravy a technického vybavení a řešení vazeb zastavěného území a přírodního prostředí. Základním zaměřením územního plánu obce je funkční regulace území, tj. uspořádání jednotlivých ploch, stanovení podmínek pro slučitelnost jednotlivých funkcí a činností spojených s funkčním využíváním území nebo naopak jejich vyloučením pro dané území.

Zpracování územního plánu obce je možné společně pro území více obcí. Nejde zde o záměnu s územním plánem velkého územního celku, neboť jejich pořízení a schválení je plně v kompetenci příslušných obcí a obsah územních plánů obcí je odlišný, protože řeší na daném území obce funkční využití ploch. Vzhledem ke specifickým podmínkám, velikosti území hlavního města Prahy a statutárních měst a jejich správnímu členění je možné zpracovat územní plán obce i pro část území.

K § 11

Regulační plán představuje nástroj územního plánování navazující na historické funkce územního plánování při regulaci výstavby obcí, rozvržení jednotlivých pozemků, stanovení jejich funkčního využití a konkrétních podmínek jejich zástavby. Z hlediska svého základního koncepčního zaměření je zcela srovnatelný s dokumenty používanými v měřítku jednotlivých parcel v zahraničí. Využívá rovněž zkušeností ze zpracování územních plánů a projektů zón. Vzhledem ke konkrétním zásahům do uplatňování vlastnických a jim obdobných práv k pozemkům nebo stavbám si tento druh územně plánovací dokumentace vyžaduje adekvátní způsoby projednání a rovněž rozhodování o případných námitkách vlastníků. Dosavadní právní úprava obsahu, projednání a užití regulačního plánu, kterou obsahovala prováděcí vyhláška, byla vzhledem k vlivům na vlastnická práva k nemovitostem a k postupu v následných řízeních nedostatečná. Proto základní principy jsou upravovány přímo v zákoně aniž se mění rozsah povinností, ukládaných dříve prováděcí vyhláškou.

Regulační plán se zpracovává pro části obcí a to nejen z ryze praktických důvodů, ale zejména s přihlédnutím k jednotlivým charakteristickým souvislostem funkčního využití ploch buď stanovených územním plánem obce nebo vyplývajících z dosavadního využití a tendencí rozvoje území a stanovených příslušným orgánem obce pro požadovaný rozvoj dané části území v zadání regulačního plánu. V případech zejména malých obcí bude možné po vyhodnocení konkrétních podmínek vzhledem k jejich jednoznačnosti zpracovat regulační plán pro celé území obce.

K oddílu 3a)

Za § 11 se vkládá oddíl přehledně vymezující působnosti orgánů územního plánování, dosud upravované na několika místech stavebního zákona a jeho prováděcích předpisů a v dalších zákonech a obecně závazných právních předpisech.

K § 12

Působnost orgánů územního plánování byla v podmínkách původního znění zákona vykonávána orgány soustavy národních výborů, ministerstvy republik a bývalé federace. Novelizace působností orgánů územního plánování byla provedena již několikrát přímo i nepřímo a současná podoba stavebního zákona musela být pro potřeby praxe interpretována (viz § 139 odst. 9). Základní řešení kompetencí na úseku územního plánování však také naráží v praxi podle místních podmínek na řadu komplikací při jejím faktickém zajišťování.

Návrh nové právní úpravy působností orgánů územního plánování vychází z dosud platných principů (výkon státní správy), navazuje na základní koncepci rozdělení působností a přináší některé nové prvky umožňující reagovat zejména na potřeby při zajišťování územně plánovací dokumentace obcí. Návrh je limitován dosavadní neexistencí vyšších územních samosprávných celků a dosavadním asymetrickým modelem, který svěřuje působnost orgánům obcí na jedné straně a ministerstvu na straně druhé. Přitom územně plánovací dokumentaci sídelních útvarů a zón schvalují i v současnosti všechna obecní zastupitelstva, ale pořizovat je mohou pouze pověřené obecní úřady (určené nařízením vlády). Okresní úřady vykonávají podle platné právní úpravy pouze funkce nadřízeného orgánu územního plánování vůči obecním úřadům, zajišťují úkoly kontrolní a metodické.

Ministerstvo obrany vykonává samostatně působnost na území pěti vojenských újezdů.

K § 13

Všechny obce budou mít možnost pořizovat územní plány obcí, regulační plány a územně plánovací podklady. Obecní zastupitelstvo schvaluje podle platné právní úpravy územně plánovací dokumentaci sídelních útvarů a zón (§ 36 odst. 1 písm. n) zákona o obcích) a tato zásada je v navrhované úpravě respektována.

K § 14

Okresní úřad vykonává působnost nadřízeného orgánu územního plánování vůči obcím na území okresu tak, jak to vyplývá z jeho postavení ve struktuře státní správy. Navrhovaná úprava umožňuje, aby okresní úřad pořizoval pro obec územně plánovací dokumentaci na její žádost v případech, kdy obec nebude schopna zajistit tuto činnost z objektivních důvodů sama. Jedná se o využití odbornosti pracovníků okresních úřadů pro potřeby obcí při pořizování územně plánovací dokumentaci.

Působnost Ministerstva pro místní rozvoj je soustředěna na úkoly ústředního orgánu územního plánování a na úkoly, které budou vykonávat vyšší územní samosprávné celky a které v současnosti není možné vzhledem k povaze věci svěřit jiným orgánům státní správy.

K § 15

Na území pěti stávajících vojenských újezdů platí zvláštní režim, který vylučuje uplatnění "civilní" statní správy. Veškerou působnost vykonává Ministerstvo obrany.

K § 16

Ustanovení se vypouští vzhledem k tomu, že v ustanoveních § 12 až 15 je nově stanovena působnost orgánů územního plánování, která zahrnuje také příslušnost pořizování územně plánovací dokumentace, původně upravovanou ve vypouštěných ustanoveních pro orgány bývalých národních výborů a bývalých ústředních orgánů státní správy.

K § 17

Rozhodnutí o pořízení územně plánovací dokumentace je plně v kompetenci orgánu, který je příslušný k jejímu schválení. Vypouští se tedy ustanovení o možnosti uložit pořízení územně plánovací dokumentace. Na základě vlastního nebo jakéhokoli jiného podnětu posoudí příslušný schvalující orgán nezbytnost pořízení územně plánovací dokumentace na jedné straně a finanční, materiální a organizační předpoklady na straně druhé.

K § 18

Ustanovení se vypouští, protože v § 12 až 15 se nově upravuje působnost orgánů územního plánování, která nahrazuje také dosavadní ustanovení § 18 o příslušnosti bývalých národních výborů a bývalých orgánů státní správy pořizování zrušených kategorií a stupňů územně plánovací dokumentace.

K § 20

Na základě rozhodnutí schvalujícího orgánu zpracuje pořizovatel zadání územně plánovací dokumentace, ve kterém stanoví hlavní cíle a požadavky pro její vypracování.

Zadání je vstupní dokument do procesu pořizování územně plánovací dokumentace a podléhá projednání s jednotlivými subjekty. Režim projednání návrhu zadání je proto diferencován podle povahy těchto subjektů a podle zájmů, které při projednávání územně plánovací dokumentace uplatňují. Zvláštní způsob projednání je stanoven pro dotčené orgány státní správy, které na základě zvláštních právních předpisů hájí zájmy na jednotlivých úsecích státní správy. Pořizovatel je rovněž povinen informovat orgány územního plánování sousedních územních obvodů. U projednání zadání územního plánu velkého územního celku se stanoví zvláštní režim pro jednání s orgány dotčených obcí. Před schválením zadání pro územní plán obce a regulační plán se vždy vyžaduje projednání s nadřízeným orgánem územního plánování, který již v této etapě sleduje splnění požadavků podle § 25.

K § 21

Nově se upravuje v § 21 projednání konceptu řešení územně plánovací dokumentace, které bylo doposud upraveno pouze ve vyhlášce č. 84/1976 Sb., o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci, ve znění vyhlášky č. 377/1992 Sb. a bylo zaměřeno na projednání odborných otázek. Z hlediska metodiky postupu při zpracování územně plánovací dokumentace má etapa konceptu klíčový význam. V ní se rozhoduje o volbě alternativ nebo variant a o způsobu dokončení vlastního návrhu. Proto se těžiště projednávání územně plánovací dokumentace posunuje do této etapy včetně rozhodování o uplatněných námitkách.

Způsob projednání je diferencován podle jednotlivých subjektů a podle zájmů, které při pořizování územně plánovací dokumentace hájí. Při projednání konceptu je vyžadováno vždy účinné seznámení všech s obsahem navrhovaného řešení a to předpokládá jednání formou veřejných schůzí, na kterých představitelé pořizovatele a zpracovatele podají odborný výklad a příslušná vysvětlení. Vzhledem k tomu, aby všechny subjekty měly možnost si prověřit navrhované způsoby řešení, popřípadě vyžádat expertizní posudky, jsou lhůty pro podání stanovisek, připomínek a námitek stanoveny tak, aby po vlastním jednání k tomu měly příležitost. Zvláštní pozornost je věnována u územního plánu velkého územního celku projednání s dotčenými obcemi, které reprezentují důležité místní zájmy a přiznává se jim právo uplatňovat námitky, o kterých musí rozhodnout schvalující orgán.

Zvláštní postavení mají při projednání konceptu řešení územně plánovací dokumentace vlastníci pozemků a staveb, jejichž práva jsou dotčena řešením regulačního plánu, územního plánu obce a řešením veřejně prospěšných staveb v územním plánu velkého územního celku. Rovněž oni mohou podávat námitky, o kterých musí rozhodnout schvalující orgán. Pro uplatnění námitek se stanoví v souladu s koncentrační zásadou přiměřené lhůty.

Ustanovení odstavce 6 navazuje na dosavadní praxi prověřování konkrétních řešení územně plánovacích problémů urbanistickou studií a rozšiřuje uplatnění tohoto způsobu i na použití územní prognózy pro územní plány velkých územních celků. Jde v podstatě o návaznost na zpracované urbanistické studie nebo územní prognózy, kdy za podmínky jejich projednání podle pravidel, která platí pro projednání konceptu, je možné upustit od úvodních etap pořizování územně plánovací dokumentace a použít urbanistické studie nebo územní prognózy jako podklad pro zpracování návrhu územně plánovací dokumentace. V těchto případech schválené zadání plní funkci souborného stanoviska, protože obsahuje pokyny k dokončení prací a také rozhodnutí o uplatněných námitkách při projednávání urbanistické studie nebo územní prognózy.

K § 22

Projednání návrhu územně plánovací dokumentace navazuje na projednání konceptu. Představuje možnost prověřit jak byly splněny pokyny pro zpracování návrhu a jakým způsobem byly vyřešeny požadavky jednotlivých subjektů, které se projednání konceptu územně plánovací dokumentace zúčastnily. Nepředpokládá se již projednávání formou schůzí, ale pouze vystavení návrhu k veřejnému nahlédnutí a podání připomínek ze strany veřejnosti. Dotčené obce a vlastníci dotčených pozemků a staveb mohou uplatnit své námitky. Zvláštní režim je stanoven vždy pro projednání s dotčenými orgány státní správy, se kterými musí být návrh dohodnut, pokud ve stanovené lhůtě uplatní svá stanoviska. K posílení operativnosti projednávání s orgány státní správy se stanoví zásada, že pokud ani po opakované výzvě neuplatní svá stanoviska v dodatečné lhůtě, má se za to, že s návrhem souhlasí.

K § 23

Pořizovatel předkládá schvalujícímu orgánu vyhodnocení celého projednání s podrobným odůvodněním navrhovaného rozhodnutí. Těm, kteří uplatnili námitky, musí být ve stanovené lhůtě sděleno jakým způsobem a proč bylo rozhodnuto.

K § 24

Dosavadní znění § 24 se stává vzhledem k nově navrhovanému ustanovení § 21 a § 23 nadbytečným, proto se vypouští.

K § 25

Nadřízený orgán územního plánování sleduje celý průběh pořizování územně plánovací dokumentace a před jejím schválením vydává stanovisko, kterým potvrzuje správnost postupu při projednávání územně plánovací dokumentace a soulad návrhu s požadavky tohoto zákona a ostatních právních předpisů. K zabezpečení návaznosti územně plánovací dokumentace má nadřízený orgán územního plánování povinnost prověřit návrh s již zpracovanými dokumenty. Nadřízený orgán územního plánování tedy nezasahuje do vlastního věcného řešení. Bez kladného stanoviska orgánu územního plánování, které je vázáno na stanovená hlediska, nelze územně plánovací dokumentaci schválit, ledaže by byl i přes výzvu pořizovatele nečinný (odst. 3).

K § 26

Příslušnost ke schvalování územně plánovací dokumentace je upravena v návaznosti na vymezení působnosti orgánů územního plánování. Současný stav organizačního uspořádání státní správy a samosprávy výrazně limituje možnosti úpravy a předkládaný návrh představuje tedy dočasné řešení. Územní plán velkého územního celku schvaluje podle platné právní úpravy Ministerstvo pro místní rozvoj. Ponechává se možnost vládě, aby si vyhradila schválení územního plánu velkého územního celku (půjde zejména o případy v příhraničních oblastech nebo o problémy celorepublikového významu) a územně plánovací dokumentace území vojenských újezdů.

V návaznosti na zákon o obcích je upravena příslušnost obce ke schvalování územních plánů obcí a regulačních plánů, které funkčně a obsahově nahrazují dosud pořizovanou územně plánovací dokumentaci sídelních útvarů a zón.

K § 27

Vypouští se ustanovení, které zakládalo pravomoc vyhrazovat si schvalování územně plánovací dokumentace v soustavě bývalých národních výborů a v bývalé České a Slovenské Federativní Republice.

K § 29

Navržená úprava navazuje na platná ustanovení, která požadují vyhlásit závazné části územně plánovací dokumentace obecně závaznými právními předpisy příslušných orgánů. Příslušnost k vydání obecně závazných vyhlášek obce v přenesené působnosti se stanoví v souladu s výjimkou podle § 36 odst. 3 zákona o obcích. V závazné části územně plánovací dokumentace schvalující orgán v případě potřeby vymezuje veřejně prospěšné stavby, pro které lze pozemky, stavby a práva vyvlastnit. Úpravou odst. 1 se zjednodušuje text, jeho význam se nemění.

Úprava odstavce 3 navazuje na změnu terminologie územně plánovací dokumentace a rozšiřuje závaznost územně plánovací dokumentace na rozhodování v území ve stavebním řízení, v řízení o změně užívání staveb apod.

K § 30

Dosavadní úprava sledování použitelnosti schválené územně plánovací dokumentace byla doplněna o respektování návazností na následně schválenou územně plánovací dokumentaci "vyšších" stupňů. Uvedená činnost je kontinuální povinností orgánů územního plánování a její doplnění o přesná pravidla návaznosti územně plánovací dokumentace nepředstavuje oproti dosavadní praxi výraznou změnu nároků na výkon státní správy orgánů územního plánování a jejich rozpočty.

K § 31

Ustanovení o pořizování se omezuje pouze na pořizování změn územně plánovací dokumentace a zpřesňuje se tak, aby byl jasný postup zejména v úvodních etapách. Přiměřené použití ustanovení upravujících pořízení územně plánovací dokumentace se vztahuje na celý proces (tj. § 20 až 29).

K § 32

Ukázalo se jako nedostatečné, že není v zákoně samostatně upraveno rozhodnutí o dělení a scelování pozemků jako významný akt pro možnost využívání území. Jde zejména o potřebu dělení pozemků v souladu se záměry a cíli územního plánování a zabezpečení přístupu k pozemkům a stavbám.

Dosud jsou podmínky pro sloučení územního a stavebního řízení, upuštění od vydání územního rozhodnutí a případy, kdy se územní rozhodnutí nevydává, upraveny v prováděcím předpise, ačkoli jde o požadavky zákonné. Územní rozhodnutí se nebude vydávat v případech taxativně uvedených v odstavci 2. Pokud se týká staveb uvedených v odstavci 2 písm. c) vychází se z toho, že z hlediska záměrů a cílů územního plánování není nutno takovou stavbu zvlášť posuzovat a ochrana veřejných zájmů, zejména na úseku životního prostředí a zdraví, je dostatečně zajištěna ve stavebním řízení. V návaznosti na doplnění písmene e) v odstavci 1 se stanoví, že se nevydává rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků, jsou-li pro ně stanoveny podmínky jiným rozhodnutím či opatřením.

V odstavci 3 jsou stanoveny předpoklady, při jejichž splnění může stavební úřad sloučit územní a stavební řízení a vydávat pouze jedno rozhodnutí.

K § 34

S ohledem na zvýšenou ochranu vlastnických práv se nově stanoví okruh účastníků řízení tak, že jimi jsou kromě navrhovatelů vlastníci pozemků a staveb, včetně sousedních. Z účastenství se vylučují vlastníci sousedních pozemků a staveb, jde-li o řízení o ochranném pásmu nebo chráněném území či o stavební uzávěře. Postavení obcí jako účastníka řízení se v odstavci 3 zdůrazňuje pro případy, že by obec nebyla účastníkem řízení z titulu vlastnictví k pozemkům, aby v územním řízení mohla vždy hájit důležité místní zájmy, např. vyplývající ze schváleného programu rozvoje územního obvodu obce. Doplnit bylo nutno okruh účastníků řízení o osoby, pro které toto postavení vyplývá ze zvláštních předpisů, jako je tomu například v případech občanských sdružení uvedených v § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

K § 35 odst. 2

Nově začleněným zněním odstavce 2 se řeší problémy, kdy u staveb (opatření), jejichž negativní vlivy a účinky budou překračovat limitní hodnoty, stanovené ve zvláštních právních předpisech, nebylo možno uložit navrhovateli, aby současně předložil též návrh na vyhlášení ochranného pásma, včetně potřebných dokladů a grafických příloh.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP