PARLAMENT ČESKÉ REPUBLIKY
Poslanecká sněmovna
1997
II. volební období
-------------------------------------------------


213/1


 

S t a n o v i s k o

vlády k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb.,

trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů

(sněmovní tisk č. 213)

 

předložené dopisem předsedy vlády Václava Klause ze dne 7. července 1997 (čj. 3475/97 - OVA)

 

 

Vláda na jednání své schůze dne 2. července 1997 projednala a posoudila návrh na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 213), a vyjádřila s ním   n e s o u h l a s   z  dále uvedených důvodů.

 

 

I.

Předložený návrh novelizace zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "trestní zákon"), předpokládá jedinou změnu trestního zákona spočívající ve zrušení § 103, který obsahuje skutkovou podstatu trestného činu hanobení republiky a jejího představitele. Stejnou změnu předpokládá i podstatně rozsáhlejší vládní návrh na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje trestní zákon, předložený Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky v červnu 1997, byť z jiných důvodů, než jsou uvedeny v předloženém návrhu.

Důvody, pro které vláda s předloženým návrhem přesto vyjadřuje nesouhlas, spočívají jednak v tom, že navrhovaná úzká úprava trestního zákona by nepředstavovala žádnou věcnou změnu a jednak v tom, že návrh přes jeho nepatrný rozsah vykazuje řadu formálních nedostatků.

II.

Jestliže předkladatelé návrhu svým návrhem sledují, aby "nositelé vlády", jak se v předloženém návrhu uvádí, nebyli před slovními útoky nikterak zvýhodněni v porovnání s jinými občany, pak jejich záměru neodpovídá rozsah, v jakém novelizaci trestního zákona navrhují. Již ze samotného pojmu vládnutí vyplývá, že jeho podstatou je výkon plnění úkolů státu v rámci státních orgánů nebo orgánů samosprávy, a to prostřednictvím určitých svěřených pravomocí. Pojem "nositele vlády" lze z hlediska terminologie trestního zákona tedy podřadit pod pojem veřejného činitele. Mezi ně při výkonu svých pravomocí nepochybně patří i prezident republiky, kterému je v platném trestním zákonu poskytnuta samostatná ochrana, zatímco ostatním veřejným činitelům ji zajišťuje jiné ustanovení trestního zákona (§ 156 odst. 3). Pouhým vypuštěním § 103 by tedy došlo jen k tomu, že zvláštní ustanovení o ochraně prezidenta republiky by se fakticky přesunulo pod ustanovení § 156 odst. 3 trestního zákona, aniž by se cokoliv změnilo na realizaci záměru, že úřední osoby mají být chráněny před závažnými hanlivými útoky na jejich integritu stejně jako kdokoliv jiný.

 

 

III.

K formálním nedostatkům, pro které nelze návrh akceptovat.

1. Měnit je třeba vždy platné znění zákona, proto v daném případě je třeba odkázat i na zákon č. 175/1990 Sb., který obsahuje novou formulaci ustanovení § 103 trestního zákona.

2. Návětí "Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, se mění takto:" nepatří nad Čl. I, ale měla by být jeho součástí. Přijetí zákona v navrhované podobě by znamenalo, že zpětně by se od roku 1962 až do 1. prosince 1997 zrušila účinnost trestního zákona a minimálně by se zpochybnily všechny rozsudky a další rozhodnutí učiněná v trestním řízení v této době. Stávající trestní zákon by nebylo možné aplikovat, neboť by platil ve znění:

"Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, se mění takto: Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1.12.1997.".

3. S vypuštěním § 103 je třeba upravit i dosavadní nadpis, který je společný §§ 102 a 103. Tedy z nadpisu je třeba vypustit slova "a jejího představitele" a takto upravený nadpis podřadit pod § 102.

4. Namísto textu "Ruší se § 103 trestního zákona" by mělo být uvedeno "§ 103 se vypouští".


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP