Poslanec Svatomír Recman: Pane předsedající, vážená vládo, vážené kolegyně a vážení kolegové, mé vystoupení nebude dlouhé. Chci jenom říci, že pro poslanecký klub Komunistické strany Čech a Moravy základem pro podporu této novely bylo věcné řešení problémů bankovního sektoru, a to zejména odškodnění klientů České banky, ale i zvýšení limitů pojištění vkladů a dalších problémů, jak byly formulovány v návrhu zákona. K tomu byla i politická vůle většiny členů sněmovny, kterou vyjádřila schválením příslušného zákona.
Předseda PSP Miloš Zeman: Promiňte, pane poslanče. Prosím pana poslance Krause, aby nerušil naše jednání. Prosím o klid. Pokračujte, pane poslanče.
Poslanec Svatomír Recman: Jsem si vědom, že v období těsně před druhým čtením novely zákona byl rozpočtový výbor i sněmovna v časové tísni při hledání optimální věcné a právní formulace uvedeného problému - mám teď na mysli odškodnění klientů České banky - a to jak ve vlastním jednání, tak i ve spolupráci s Českou národní bankou, a proto byl zákon Poslaneckou sněmovnou přijat v té podobě, jak přijat byl. Senát měl možnost - a využil ji - řešit a formulovat dodatečné odškodnění klientů České banky jinak a vrátil zákon zpět k nám do sněmovny.
Chci říci, že pro poslanecký klub KSČM jsou přijatelná obě řešení - jak ve znění zákona vráceném Senátem, tak i ve znění Poslanecké sněmovny. Osobně se domnívám, že usnesení Senátu řeší náhradu klientů České banky přece jenom méně kontroverznějším způsobem.
Podle informací, které jsem získal, tak celková výše finančních prostředků potřebných k vyplacení dodatečné náhrady je odborníky vypočtena v rozsahu 400 až 450 mil. korun, přičemž přibližně 92 % klientů jsou drobní střádalové s vklady do 500 tisíc korun.
Celková suma financí potřebná k vyplacení dodatečných náhrad odpovídá asi 1 % dosavadních nákladů vynaložených Českou národní bankou na konsolidaci bankovního sektoru v České republice. Zde vycházím z údajů publikovaných 12. ledna v Hospodářských novinách, kde celková částka byla uvedena ve výši 40,3 mld. korun.
Předseda PSP Miloš Zeman: Kolegyně a kolegové, znovu vás prosím o klid. Projevte úctu ke svému kolegovi, chcete-li, aby vám ostatní také projevovali úctu. Pokračujte, pane poslanče.
Poslanec Svatomír Recman: Při projednávání novely tohoto zákona ve sněmovně v říjnu minulého roku jsem předkladateli - panu ministru financí - položil dotaz ohledně postupu prací na tzv. velké novele zákona č. 21/1992 Sb., zákona o bankách. Jsem si vědom, že dnes je situace politicky podstatně jiná. Máme novou vládu a předčasné volby do Poslanecké sněmovny jsou téměř realitou.
Předseda PSP Miloš Zeman: Promiňte, je mi opravdu líto, že se musím obracet na levou stranu našeho politického spektra, ale velmi žádám pana poslance Kopeckého, aby ve sněmovně hlasitě nediskutoval. Pokračujte, pane poslanče.
Poslanec Svatomír Recman: Vydržte, jsou to asi tři krátké odstavce. Za tři minuty jsem hotov.
Řešení dalších zásadních věcných nedostatků bankovního sektoru jsou velmi nutná a potřebná, a to nejen abychom využili zkušeností vyplývajících z reality krachu malých a středních bank. Je zde stále ještě i problém drobných akcionářů Agrobanky, ale i privatizace velké bankovní čtyřky a řada jiných. Zde podtrhuji jiných věcných problémů nazrálých k řešení formou buď nového zákona o bankách, nebo alespoň jeho velkou novelou.
V závěru svého vystoupení bych se chtěl proto zeptat předkladatele - pana ministra financí Ivana Pilipa - jestli pokračuje i nadále na Ministerstvu financí (předpokládám, že je to ve spolupráci s odborníky České národní banky) práce na velké novele bankovního zákona a kdy bude tato novela zpracovaná v paragrafovaném znění. Můj dotaz samozřejmě není směrován k termínu předložení této velké novely do jednání vlády nebo Poslanecké sněmovny, protože se domnívám, že vzhledem k předčasným volbám to není aktuální problém prvního pololetí letošního roku a s největší pravděpodobností ani této sněmovny. Jde mi o to, aby problematika velké novely nezapadla, aby na ní odborníci ministerstva financí i České národní banky nadále pracovali.
Ještě druhý dotaz: Na pokrytí těchto dodatečných náhrad pro klienty České banky - zde mám na mysli ve smyslu zákona schváleného Poslaneckou sněmovnou -našla Česká národní banka finance, i když - a to je třeba zdůraznit - nesouhlasila s formou, jak se tyto náhrady mají vyplatit. Zaznělo to i na jednání rozpočtového výboru i v komisi pro bankovnictví Poslanecké sněmovny. Pokud bude zákon schválen ve znění Senátu - to znamená náhrady budou vyplaceny z Fondu pojištění vkladů - chci se zeptat, jestli na tom bude finančně participovat i Česká národní banka.
Děkuji.
Předseda PSP Miloš Zeman: Pane poslanče, i když není čas interpelací, chápu, že v rozpravě může pan ministr Pilip vystoupit a odpovědět na váš dotaz.
Nyní uděluji slovo panu poslanci Petru Vrzáňovi. Nikdo další se do rozpravy písemně zatím nepřihlásil. Prosím tedy pana poslance Vrzáně.
Poslanec Petr Vrzáň: Vážený pane předsedo, vážený pane premiére, vážení členové vlády.
Předseda PSP Miloš Zeman: Ostatní poslance znovu prosím o klid. Kolegové, prosím vás, nic vám nebrání v tom odejít do kuloáru. Pokud chcete rušit toto jednání, buďte tak laskavi a učiňte tak. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Vrzáň: Děkuji. Dámy a pánové, dovolte, abych se v krátkosti vyjádřil k vládnímu návrhu novely zákona o bankách ve znění vráceném Senátem.
Senátní verze obsahuje pět pozměňovacích návrhů, z nichž dva mají legislativně technický charakter, jeden rozšiřuje a zpřesňuje způsob nakládání s institutem bankovního tajemství v konkrétních případech, čtvrtý pozměňovací návrh zcela významně přepracovává, rozšiřuje a precizuje znění schválené sněmovnou. Jde o znění týkající se vypořádání pohledávek klientů České banky a mně nezbývá než veřejně poděkovat České národní bance za vstřícný krok v této věci, která využila času před projednáváním tohoto tisku Senátem a do jeho výboru dodala finální verzi, kterou máme před sebou ve sněmovním tisku 266/5. Věřím, že pan premiér tento dík po svém návratu do čela centrální banky vyřídí.
Tyto čtyři návrhy dle mého názoru novelu zákona vylepšují. Jedinou výjimkou, která sněmovní verzi zhoršuje, je podle mne druhý pozměňovací návrh k bodu 21. Shodou okolností je to návrh, jehož jsem autorem. Zde jsem hovořil o řediteli interního auditu, což Senát mění na osobu odpovědnou podle stanov za vnitřní kontrolu. Měl jsem na mysli vrcholového pracovníka, který je podřízen statutárnímu orgánu, resp. generálnímu řediteli. Senátní verze může způsobit, že tento záměr se stane neúčinným, protože osoba odpovědná podle stanov může být právě generální ředitel nebo někdo jiný, tedy posílení pozic interního auditu se stává mírně řečeno neúčinným. Toto ustanovení by však nemělo blokovat přijetí těchto pozměňovacích návrhů, jak jsem již řekl, že za ně děkuji.
Tento jediný detail je řešitelný v další novele bankovního zákona, která je velkou novelou bankovního zákona. Možná, že zastoupím někoho, kdo chtěl reagovat, ale tato velká novela byla již schválena vládou a předpokládám, že je na cestě do Poslanecké sněmovny.
Závěrem chci říci, že tento jediný detail se nestane překážkou pro naše hlasování. Klub Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa senátní verzi podpoří.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Miloš Zeman: Děkuji panu poslanci Vrzáňovi. Konstatuji, že do rozpravy se v této chvíli nikdo nepřihlásil. Než ji uzavřu, ptám se, kdo chce vystoupit. Vidím pana ministra Pilipa. Prosím, pane ministře.
***