ZÁPIS

z 17. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR,

která se konala dne 3. prosince 1993

Přítomni: J. Payne, V. Čundrle, J. Decker, J. Ježek, J. Kryčer, K. Lojdová, P. Nečas, J. Novák, M. Stiborová, O. Vychodil

Omluveni: V. Grulich, J. Kalus, M. Lobkowicz, T. Štěrba, V. Votava

Hosté: dle přiložené prezenční listiny

NÁVRH POŔADU

1. Návrh na rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie /tisk 734/

2. Zahraniční cesty

3. Připomínky a podněty poslanců

4. Sdělení předsedy

Schůzi zahájil ve 12.00 hod. předseda výboru posl. J. Payne a seznámil členy výboru s návrhem pořadu schůze. Posl. P. Nečas navrhl rozšíření pořadu schůze o projednání změny ve stálé delegaci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v Meziparlamentní unii. S rozšířeným pořadem schůze poslanci souhlasili.

1.

Návrh na rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách Organizace spojených národů na území bývalé Jugoslávie /tisk 734/

V úvodu projednávání tohoto vládního návrhu vystoupil náměstek ministra zahraničních věcí P. Bratinka. Vládní návrh zdůvodnil ve smyslu důvodové zprávy. Zdůraznil, že rozšíření účasti ČR v Ochranných silách OSN UNPROFOR přispěje k dobré pověsti ČR ve světě i v souvislosti s jejím zvolením za nestálého člena Rady bezpečnosti. Česká republika tímto dokáže, že bere současný stav světa vážně a že je ochotna přijmout břemena a ne jenom výhody s tímto stavem související.

Dále vystoupil ministr obrany A. Baudyš. Zdůraznil mimo jiné zejména aspekt, že jestliže Česká republika se chce začlenit do evropské bezpečnostní struktury a do NATO musí převzít svůj díl odpovědnosti. Dále uvedl, že účast našich vojáků v Ochranných silách OSN UNPROFOR je hodnocena velmi pozitivně, zdůrazňována je jejich nestrannost. Předpokládá se, že tito vojáci se stanou základem brigády rychlého nasazení.

Zpravodajskou zprávu přednesl posl. P. Nečas. Připomněl, že o velmi kladném hodnocení účasti našich vojáků v této akci byli poslanci informováni i při svém jednání s představiteli NATO v italské Vicenze.

V obecné rozpravě vystoupil posl. J. Ježek, který připomněl návštěvu delegace zahraničního výboru v té době ještě československé jednotky UNPROFOR v březnu t.r. Konstatoval, že to byl zejména zahraniční výbor, který po této návštěvě upozorňoval na to, že počet vojáků je nedostatečný a že je nutno jej zvážit. Dále uvedl, že nadále vojenský přidělenec České republiky pro bývalou Jugoslavii sídlí v Budapešti i když čeští vojáci jsou v Chorvatsku. Zdůraznil, že se zvýšeným počtem našich vojáků v bývalé Jugoslávii, zejména v Chorvatsku, je spojeno i odpovídající obsazení našeho zastupitelského úřadu v Záhřebu.

Posl. O. Vychodil konstatoval, že je nutno si uvědomit, že jakékoli rozhodnutí v této otázce je velmi pečlivě vnímáno v zahraničí. Dodal, že naši vojáci se nacházejí v tzv. "Bihačské kapse", což je území z hlediska mise Ochranných sil UNPRPFOR velmi náročné, působení na tomto území předpokládá i týlové vybavení našeho praporu, např. polní nemocnicí a pod. Posl. J. Payne konstatoval, že zvýšení počtu vojáků na tomto velkém území by mělo přispět ke snížení rizika. Vojáci nyní musí plnit úkoly praporu bez ohledu na to, že jejich počet tomu neodpovídá.

Posl. J. Novák se zajímal o účast vojáků Slovenské republiky v akcích UNPROFOR, na což reagoval ministr obrany A. Baudyš sdělením, že slovenský ženijní prapor je umístěn v blízkosti města Daruvar.

Posl. M. Stiborová konstatovala, že tento způsob, kterým vláda žádá Poslaneckou sněmovnu o schválení rozšíření účasti České republiky v Ochranných silách OSN UNPROFOR se jí zdá podivný. Účast vojáků ČSFR v této akci byla schálena FS ČSFR, ale nyní, vzhledem k rozdělení ČSFR, je pobyt českých vojáků na území bývalé Jugoslávie protiústavní a protiprávní. Dále požádala zástupce vlády o vyjádření, jaký mandát OSN tito vojáci budou mít - peace-keeping či peace-making. Náměstek ministra zahr. věcí P. Bratinka uvedl, že ČNR v prosinci 1992 přijala usnesení, v němž bylo jasně deklarováno, že nově vzniklá Česká republika recipuje všechny závazky ČSFR a z toho vyplývá i závazek vyslání vojáků do bývalé Jugoslávie. Ministr obrany A. Baudyš reagoval na dotaz posl. M. Stiborové tím, že vytvoření Ochranných sil OSN UNPROFOR bylo schváleno OSN dle Charty OSN, hlava VI, tzn. mají mandát peace-keeping; mandát peace making by byl podle hlavy VII.

Na závěr rozpravy bylo na návrh posl. P. Nečase, J. Ježka a J. Payna přijato usnesení č. 176 /7:3:0/.

2.

Návrh na změnu ve složení stálé delegace Poslanecké sněmovny Parlamentu

České republiky v Meziparlamentní unii.

Návrh zdůvodnil vedoucí stálé delegace posl. P. Nečas. Uvedl, že s ohledem na zkušenosti, které tato delegace při svých jednáních získala a s ohledem na hodnocení účasti jednotlivých členů této delegace a po projednání navrhuje odvolat posl. Bohuslava Kubu z funkce člena této delegace. Hlavním důvodem je, že tento poslanec se na práci delegace vůbec neúčastní. Naopak během působení této delegace v Meziparlamentní unii se ukázalo, že by bylo žádoucí, aby v této delegaci byla zastoupena žena-poslankyně, která by se mohla účastnit jednání komisí Meziparlamentní unie zabývajícíh se problematikou postavení žen ve společnosti a pod. Navrhl schválit za členku delegace posl.

K. Lojdovou.

Bylo přijato usnesení č. 180 /8:0:2/.

3.

Zahraniční cesty

Zpravodaj posl. V. Čundrle informoval poslance o

- návrhu na účast posl. J. Kouckého na sympoziu o komparativním vzdělávacím právu, které pořádá ES v Antverpách ve dnech 16. - 18. prosince 1993 - bylo přijato usnesení č. 177 /10:0/;

- návrhu na vyslání parlamentní delegace do Iránu v termínui 26. - 30. 12. 1993. Podrobnou informaci podal posl. J. Kryčer. Uvedl, že by bylo vhodné ještě před touto cestou uskutečnit cestu do Iráku. Po krátké rozpravě se poslanci dohodli na tom, že projednávání tohoto bodu přerušují a budou o tomto jednat na příští schůzi zahraničního výboru za přítomnosti zástupce ministerstva zahraničních věcí.

- návrhu na rozšíření účasti poslanců při parlamentních volbách v Rusku za účelem pozorování průběhu těchto voleb. Bylo přijato usnesení č. 178 /10:0/ s tím, že bylo upřesněno jmenovité složení této delegace /posl. J. Decker, Č.Hofhanzl, J. Novák, T. Štěrba a náhradníci posl. J. Pavlíková a S. Kozák - 7:1:1/

- o návrhu na účast posl. J. Ježka na konferenci zabávající se organizací správy spolupráce hraničních regionů, která se koná v SRN ve dnech 9. - 10. prosince 1993. Bylo přijato usnesení č. 179 /10:0/

4.

Připomínky a podněty poslanců

Posl. J. Ježek upozornil, že zahraniční výbor ještě neprojednal Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Evropská dohoda zakládající přidružení mezi Českou republikou na jedné straně a Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně druhé /tisk 606/. Předseda zahraničního výboru posl. J. Payne informoval členy zahraničního výboru o přípravě projednávání tohoto dokumentu v zahraničním výboru a členové zahraničního výboru se shodli na tom, že tímto návrhem se bude zahraniční výbor zabývat v úterý 7. 12. 1993 odpoledne.

Posl. J. Ježek s ohledem na zařazení bodu 36/ Informace předsedy Poslanecké sněmovny o návštěvě a jednání parlamentní delegace ve SRN na pořad 15. schůze Poslanecké sněmovny navrhl, že by se současným stavem česko-německých vztahů měl zabývat před projednáváním této informace na schůzi PS zahraniční výbor. S tímto návrhem členové výboru souhlasili.

Schůze skončila ve 14.00 hod.

Zapsala:

Ing. Stanislava Mikšová - tajemnice zahraničního výboru

 

Josef Ježek, v.r.

Jiří Payne, v.r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP