Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

(VII. volební období ČNR)

výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu

Zápis

z 9. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, konané dne 14. dubna 1993 od 9.00 hod. a 15. dubna 1993 od 9.00 hod.v budově České národní rady, Sněmovní 4, Praha 1, v místnosti č. 106/I. patro

 

Duben

Zápis z 9. schůze výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu

Přítomno: dle prezenční listiny

Program: podle pozvánky

Zahájeno v 9.30 hod.

Při debatě o programu upozorňuje posl. Koucký, že se dnes vláda bude zabývat posílením rozpočtu MŠMT o 2 mld Kč a programovými tezemi transformace školství, připomíná rovněž ministerský materiál o pojetí obecné školy. Navrhuje bod "Současná situace a problémy ve školství", aby výbor načerpal informace potřebné i pro jednání pléna v příštím týdnu.

Přijato usnesení, kterým výbor přebírá záštitu na Mistrovstvím ČR v kuželkách družstev a jednotlivců zrakově postižených a třem vítězům budou uděleny věcné ceny v celkové výši 1.500, Kč.

Posl. HIRŠ navrhuje zvolit doc. Syku (zvolen), dr. Trkala (nezvolen), dr. Vlasáka (zvolen), dr. Velemínského (nezvolen), prof. P. Zunu (zvolen), prof. E. Schmidta (zvolen), doc. Strnada (nezvolen), dr. Talandu (nezvolen), ing. Wilhelma (zvolen), dr. Sochora (nezvolen), ing. Šperlink (zvolen).

Posl. SOURAL navrhuje komisi doplnit o posl. Stiborovou, zvolena.

Posl. KOUCKÝ navrhuje komisi doplnit o dr. Koukala (zvolen) a prof. Zahradníka, se kterým však nebyla kandidatura projednána.

Bod se přerušuje.

Představuje se Mirka Spáčilová, kandidátka do rady fondu kinematografie, M. Votruba a ing. Fialová.

Bod se přerušuje.

Představují se V. Véber, Bř. Verner, Vitoul, Hlaváč, Hálek, Fabián, Hřib, Sychra, Veselá, Forbelská, Holík, Coufal, Horák, Dostál, Němečková, Foretová, Kafoňková,

Posl. HIRŠ informuje, že prof. Zahradník s kandidaturou souhlasí. Prof. Zahradník byl zvolen členem komise pro vědu a výzkum.

Posl. KORONTHALY navrhuje, aby se členem komise pro sdělovací prostředky stal posl. Pavel Seifr, jde o záměr klubu LSU vyslat do komise svého zástupce.

Posl. PAVLÍKOVÁ konstatuje význam sdělovacích prostředků a partnerských exekutivních orgánů. Navrhuje, aby se komise zvýraznila tím, že bude ustavena jako komise sněmovny.

Usnesení:

V. doporučuje PSP, aby zřídila stálou komisi pro sdělovací prostředky na principu poměrného zastoupení,

pověřuje předsedu, aby navrhl organizačnímu výboru PS zařadit zřízení stálé komise PSP na pořad dubnové schůze PSP, přijato.

K volbě členů komise pro transformaci školství

V rozpravě se diskutuje o počtu členů a oprávněných subjektech, které mohou předkládat návrhy na členství. Usneseno, že v komisi bude zastoupen každý klub s výjimkou ODS jedním zástupcem. Posl. NOVÁKOVÁ konstatuje, že klub setrvává na kandidatuře dr. Louba.

Představuje se jako kandidát do Rady Fondu doc. Richard Drexler, J. Klusáková, S. Milota.

Posl. KAŠPÁREK navrhuje projednat dopis režiséra Krejčíka ministru kultury.

Informace o činnosti heraldické komise

Posl. PAVLÍKOVÁ konstatuje, že komise se podílela na přípravě zákona o státních symbolech, připravila k rozhodnutí celkem 30 žádostí měst a obcí. Jde o Lichnov

Bod - Tollner a spol. - pokračování

Posl. NOVÁKOVÁ konstatuje stanovisko vlády, sama navrhuje čl. I bod 1: V Ą 7 odstavci 1 se připojuje druhá věta, která zní:"Druhy a typy středních škol lze sloučit v jednu střední školu. Pokud zřizovatelem není ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, je ke sloučení třeba souhlas ministerstva.".

Již dnes existuje rivalita mezi oběma rezorty, je třeba, aby učiliště nebyla poškozena.

Posl. KOUCKÝ upozorňuje na rizika spojená s možnostmi slučování škol a učilišť. Novela je pouze přechodným řešením. Připomíná novelizaci kompetenčního zákona a jeho negativní důsledky pro školy.

Předseda výboru podporuje v tomto směru stanovisko vlády, jiného řešení se obává.

Posl. PŘIBÁŇ klade otázku, zda by možnost slučování druhů a typů škol neměla být dána i pro soukromé školy.

Posl. SOURAL má za to, že ke slučování by mělo docházet po dohodě zřizovatelů. Nicméně návrh nepodpoří, neboť je nesystémový.

Předseda výboru znovu varuje před neuváženými kroky, nicméně osud soukromých škol je třeba řešit.

Posl. VOLÁK konstatuje, že existuje několik systémů středního vzdělávání. Novela je naprosto nekoncepční.

Posl. KOUCKÝ navrhuje rozšiřování novely odmítnout.

Posl. NOVÁKOVÁ se ztotožňuje se stanoviskem posl. Kouckého, dává pozměň

Posl. PŘIBÁŇ navrhuje několik pozměňovacích návrhů.

Přerušeno do druhého dne.

Druhý den

Zpráva o činnosti Rady ČT

Úvodní slovo přednáší dr. Khunl, člen Rady ČT, poté zpravodajskou zprávu přednáší posl. NOVÁKOVÁ, zdůrazňuje, že se zpráva týká r. 1992.

Po rozpravě přijato usnesení ke Zprávě Rady ČT: Výbor bere na vědomí Výroční zprávu Rady ČT za rok 1992 včetně příloh, výbor doporučuje Radě ČT, aby na základě poznatků obsažených ve výroční zprávě a námětů z parlamentní rozpravy postupovala tak, aby ČT lépe plnila své poslnání v souladu se zákony č. 468/1991 Sb. a 483/1991 Sb.

Bod - Zdravotně postižení

Posl. PŘIBÁŇ nastiňuje problém rozpočtového pravidla pro posílení rozpočtu škol ve vztahu k dětem tělesně postiženým.

Nám. Pillip konstatuje, že vzniká paradoxní situace, kdy se školy budou snažit, aby postižených žáků bylo formálně více, protože přinášejí další finanční prostředky. Jde dnes spíše o to, nalézt vhodné vzdělávací cesty pro dislektiky a obdobně postižené.

Uzavírá se, že ministerstvo zjedná nápravu.

Bod - školství financování

Úvodní výklad podávají ministr školství a nám. ministra Ivan Pillip.

V rozpravě posl. Přibáň, posl.Volák se dotazují po koncepčních záměrech ministerstva, pokud jde o státní učně. Konstatuje, že není zajištěna rovnost příležitostí, finanční prostředky nejsou vynakládány dostatečně efektivně.

Posl. Bumbová postrádá kvalitní sociální program reagující na restriktivní hospodaření.

Ministr konstatuje za standardní přístup, že vláda rozhoduje a poté informuje parlament, vláda vzala záměry ministerstva na vědomí. Na odstranění plošných příspěvků se pracuje, výbor má harmonogram prací k dispozici.

Předseda výboru navrhuje přerušit projednávání bodu a vyžádat materiály projednané vládou.

Ministr konstatuje, že materiály lze předložit teprve zítra, vláda nad nimi obsáhle diskutovala a doznaly určitých změn.

Bod přerušen.

Bod - Vysílání ČT III.

Zpravodaj posl. Koronthaly konstatuje genezi problému, připomíná, že byly vyžádány po Radě ČR pro rozhlasové a televizní vysílání a po Radě ČT analýzy vysílání ČT. Zpravodaj rekapituluje obsah analýz.

Posl. Pavlíková upozorňuje, že průzkumy jsou věc ošidná. K reklamám se táže, kdo reklamy připravuje.

Posl. Soural navrhuje poslat návrh usnesení sněmovny do dějin, byl navrhován v jiné politické situaci, navíc i ČT se snaží měnit.

Posl. Zemina nesouhlasí s názorem posl. Sourala, připomíná nekvalitní vysílání ze začátku r. 1993. I s ohledem na funkci intendanta došlo zejména na ČT 2 k určitým změnám, situace na ČT 3 je však i nadále špatná. Má za to, že je třeba setrvat na konstatování jednou již navrženém s tím, že se ČT bude snažit situaci zlepšit.

Ředitel Mathé připomíná, že předmětem šetření byly všechny pořady v kritickém období. Pokud jde o ochranu dětí a mládeže, vyskytly se pouze tři anonce jiných pořadů, které mládež ohrožovaly. Anonce na hotové pořady přinášející násilí byly propříště z vysílání vyřazeny.

Člen Rady ČT Fleischmann připomíná, že vysílání televize je vždy odrazem stavu společnosti. Dr. Jakobec objasňuje vznik zprávy Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, pokud jde o obsah vysílání ČT. Připomíná, že interpretace předpisů o vysílání je v ČR v plenkách, řada závěrů je diskutabilní.

Pokračováno v projednávání návrhu skupiny poslanců P. Tollnera a spol. Přijato usnesení.

 

PhDr. Marta Hubová

PhDr. František Kozel

ověřovatelka

předseda

výboru pro vědu, vzdělání

výboru pro vědu, vzdělání,

kulturu, mládež a tělovýchovu

kulturu, mládež a tělovýchovu

 



Přihlásit/registrovat se do ISP