Zápis 

ze 79. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví,

konané ve dnech 17. a 18. ledna 1996

 

Přítomni:

viz listiny přítomných

 

Schůzi výboru zahájil předseda výboru MUDr. M. SYKA v 10.10 h. Seznámil poslance se schváleným návrhem pořadu. Potom předal vedení schůze MUDr. M. ČERBÁKOVI.

 

Návrh poslanců J. Janečka a dalších na vydání zákona o síti zdravotnických zařízení a o změnách zákona ČNR č. 550/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů

(tisk 1944) odůvodnil poslanec MUDr. J. JANEČEK. Hlavním úkolem návrhu je zajistit dostupnost služeb s využitím kritérií, které vzešly ze zkušeností Všeobecné zdravotní pojišťovny, komor a dalších subjektů.

 

Zpravodajem k tomuto bodu byl předseda výboru MUDr. M. SYKA. Ve zpravodajské zprávě uvedl, že návrh nepřispívá k transparentnosti poskytování zdravotnických služeb. Zabýval se některými konkrétními aspekty, jako je např. výběrové řízení a tvorbě sítě v situaci, kdy je nadbytek nabídky. Návrh obsahuje některé nedomyšlené ekonomické aspekty, které by mohly vést ke spekulativnímu chování manegmentu nemocnic. Zpravodaj výboru doporučil vyslovit nesouhlas po obecné rozpravě.

 

V obecné rozpravě vystoupili JANEČEK, SYKA, DVOULETÝ, FISCHEROVÁ, ČERBÁK, RUBÁŠ, JAROŠ, MAZALOVÁ, LAGOVÁ, ŠTAMBERA, VODIČKA (zástupce VZP). Diskutovalo se především o tom, že návrh celkově upřednostňuje nabídkovou stranu a nerovně jí zvýhodňuje na trhu zdravotnických služeb. V této souvislosti byl diskutován i nedobrý stav v otázce uzavírání smluv mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami, který má dopad i na poměrně živelně rozjetou privatizaci. Celkově z diskuse vyplynulo, že si poslanci uvědomují, jak mohutný nástroj představuje tento zákon v případě schválení. Závěrem rozpravy navrhl zpravodaj vyslovit nesouhlas s návrhem zákona. Pro tento návrh se vyslovilo 14 poslanců pro, 7 proti, 2 se zdrželi. Po tomto hlasování přednesl zpravodaj návrh usnesení č. 249/1996. Toto usnesení bylo přijato (16 poslanců pro, 4 proti, 3 se zdrželi). O usnesení hlasovali SYKA, BUREŠ, ČERBÁK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, KRÁSA, KULIČKA, LAGOVÁ, ČERMÁK, MAZALOVÁ, NĚMČÍK, PLUHAŘ, RAŠKA, RYMEŠ, STADLER, ŠTAMBERA, ŠTRAIT, VÁCHALOVÁ, ZAHRADNÍČEK.

 

Schůze pokračovala bodem číslo 2 - Sdělení předsedy.

 

Předseda MUDr. M. SYKA informoval poslance o svém záměru svolat jednání ve výboru k lékové politice, kde by byli pozváni zástupci SÚKL, MZ a zástupci farmaceutických společností k vyjádření v současné situaci k lékové politice. Dále upozornil poslance na možnost seznámit se se zápisem cesty do Velké Británie, informoval zúčastněné poslance o přípravě cesty delegace výboru do Irska se sociální tématikou, navrhl poslancům cestu do Paříže v trvání 4 - 5 dnů, která by se odehrála ke konci volebního období a byla by na soukromé bázi. Dále informoval předseda o dopise MZ, kterým žádá o delegování člena do výběrové komise k výběrovému řízení na ředitele Fakultní nemocnice Motol. Výbor souhlasil s účastí poslance BUREŠE.

 

V bodě Různé vystoupil poslance RAŠKA s návrhem na setkání se zástupci jednotlivých zdravotních pojišťoven, které zpracovávají závažné dopady v oblasti zdravotního pojištění a rádi by poslancům předložili některé téze, které se týkají i předkládaných novel.

 

Pokračování výboru dne 18. 1. 1996

 

Schůzi zahájil v 9,10 h MUDr. M. SYKA. Výbor projednával materiál Zdravotní péče v hl. m. Praze. Za předkladatele vystoupil náměstek ministra zdravotnictví MUDr. M. PEČENKA. Upozornil, že od tohoto materiálu bylo příliš mnoho očekáváno, tento materiál lze chápat spíše jako vývojový.

 

Zpravodaj výboru MUDr. E. BUREŠ seznámil poslance s připomínkováním tohoto materiálu. K materiálu se vyjádřila většina velkých fakultních nemocnic, neboť

v materiálu je klíčovou problematikou lůžková péče. Nejobsažnější připomínky předložil magistrát hl. města Prahy. Připomínky fakult se týkají především obav ze snížení výukových míst a obav ze snížení onkologických lůžek.

 

V rozpravě vystoupila poslankyně FISCHEROVÁ s dotazem k problematice na I. a II. chirurgické klinice VFN na Karlově náměstí. Dr. SYKA upozornil na nevhodnost politizování některých spíše věcných otázek.V další rozpravě vystoupili PEČENKA, ČERBÁK, MAZALOVÁ, BUREŠ. Byla projednávána otázka transfuzních lůžek, možnost snižování dotací, otázka výuky chirurgů v návaznosti na některé transplantační programy. V další rozpravě vystoupil posl. DOSTÁL, PLUHAŘ, LAGOVÁ, PEČENKA a RUBÁŠ. Dr. RUBÁŠ vystoupil s názorem, že otázky, které se týkají materiálů zdravotní péče v hl. m. Praze, jsou výlučně exekutivního rázu a proto vítá seminární a smířlivý tón, který po mnoha odmítnutích výbor zvolil. Byly diskutovány otázky redukce a efektivity některých velkých lůžkových zařízení. Poslanec GJURIČ se zmínil o sídelních a urbanistických hlediscích, především ve vazbě a v možnosti, že by většina péče byla předevedna na FN Motol. V další rozpravě vystoupil poslanec ČERBÁK, JAROŠ, SYKA, JANEČEK. Byla duskutována otázka traumatologie, řešení spádovosti, dále problematika záchranné služby, řešení dispečerské služby, atd.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil zpravodaj výboru E. BUREŠ návrh usnesení č. 250/1996. Usnesení bylo přijato všemi přítomnými poslanci (16 poslanců pro). (Poslanci SYKA, BUREŠ, ČERBÁK, DOSTÁL, FISCHEROVÁ, GJURIČ, JANEČEK, JAROŠ, MAZALOVÁ, KULIČKA, LAGOVÁ, PLUHAŘ, RYMEŠ, STADLER, VÁCHALOVÁ, ZAHRADNÍČEK.

 

K dalšímu bodu Aktuální situce v resortu Ministerstva práce a sociálních věcí přivítal předseda výboru ministra práce a sociálních věcí ing. J. VODIČKU.

 

Ministr předložil poslancům výboru materiál, který obsahoval především údaje o vývoji nezaměstnanosti v III. čtvrtletí minulého roku a souhrn legislativních aktivit ministerstva za minulý rok, včetně vydávání ministerských vyhlášek. Ministr se ve svém stručném úvodním slově zabýval především otázkou náhrady některých budov, které jsou v užívání Ústavu sociální péče a které by měly být vráceny v rámci restitucí.

 

V rozpravě vystoupil poslanec JANEČEK s dotazem, proč Ministerstvo práce odmítá řešit příspěvek osobě, která pečuje o osobu blízkou, kde vlivem změny zákona o sociálním zabezpečení došlo ke snížení životní úrovně. Dále vystoupily poslankyně LAGOVÁ a MAZALOVÁ ke konkretizaci náplně právní úpravy sociálně právní ochrany dítěte, která by měla být součástí rodinného kodexu. V rozpravě vystoupila poslankyně VÁCHALOVÁ, SYKA, GJURIČ, DOSTAL, FISCHEROVÁ, ČERBÁK. Zazněly dotazy k výsledkům sociální prevence, k posílení statutu sociálního pracovníka na budoucnost zákona o sociální pomoci a k účasti ministerstva práce a sociálních věcí na řešení drogové problematiky.

 

Ministr VODIČKA ve své odpovědi se zmínil o oblasti, kterou by měl vymezovat zákon o sociální pomoci, která je v současné době nějakým způsobem zabezpečena a funguje. V oblasti příspěvku občanským sdružením nepředpokládá, že státní rozpočet by měl pokrýt všechny jejich náklady. Nebylo by to ani žádoucí. Dále se zmínil k řešení slovenských důchodů. Tento problém ministerstvo má snahu řešit nadále kontinuálně. Není ovšem možné do nekonečna prodlužovat nárok, který vznikne po změně trvalého bydliště. Bod byl zakončen před 12.00 h. Nebylo přijato žádné zvláštní usnesení.

 

Jako poslední bod byl zařazen a schválen návrh termínu a pořadu 80. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví.

 

Vzhledem k nedostatku přikázaných zákonů, rozhodl výbor zabývat se věcnými tématy. Byl navržen pořad ve středu od 10.0O h - Informace o situaci v oblasti lékové politiky za účasti zástupců Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, atd. Ve čtvrtek - plán situace v resortu ministerstva zdravotnictví. Setkání se zástupci oborových a resortních zdravotních pojišťoven bylo doporučeno uskutečnit formou pracovní schůzky ve středu odpoledne.

 

Schůze výboru skončila ve 12.10 h

 

Zaznamenal ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP