Zápis 

 

z 10. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP

 

konané dne 23. března 1993

 

 

Přítomni:

MUDr.SYKA, MUDr.E.BUREŠ, MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.R.DOSTÁL,CSc., E.FISCHEROVÁ, MUDr.J.J.JANEČEK, MUDr.E.JAROŠ, MgR.P.KULIČKA, H.LAGOVÁ, G.MAZALOVÁ, PhDr.J.NĚMČÍK, Ing.M.RAŠKA, MUDr.L.RUBÁŠ MUDr.L.RYMEŠ, MUDr.J.STADLER, MUDr.D.ŠTAMBERA, A.VÁCHALOVÁ, F.PLUHAŘ;

 

Omluveni: Doc.RSDr.J.ŠTRAIT,CSc., PhDr.A.GJURIČ;

 

Schůzi výboru v 19,00 hodin zahájil a celý její průběh řídil předseda MUDr.Martin SYKA.

 

Návrh pořadu:

 

Informace k problematice privatizace zdravotnictví

 

V úvodu předseda výboru MUDr.M.SYKA přivítal všechny zainteresované strany na jednání výboru, motivací ke svolání této schůze byla nevyjasněnost stanovisek jednotlivých stran, které vyústila v zpolitizování problematiky privatizace zdravotnictví.

 

Jako první vystoupil ministr zdravotnictví MUDr.P.LOM,CSc, cílem privatizace je dosažení kombinovaného systému (církevní, soukromé, státní) vlastnictví, které by mělo vést k lepší funkci zdravotnictví. Je nutno respektovat monopolní umístění některých zařízení, privatizovaná zdravotnická zařízení budou rozdělena do tří skupin, volně privatizovatelná, vázaně privatizovatelná a neprivatizovatelná. U vázaného projektu se bude vycházet ze smluvního závazku mezi Fondem národního majetku a zdravotnickým zařízením. Rovněž Všeobecná zdravotní pojišťovna zde bude mít možnost navázat smlouvu. Bude také třeba ošetřit některé úkoly, které jsou ve veřejném zájmu (prohlídky branců, záchranka, atd). U neprivatizovatelných zařízení budou některá zařízení dočasně neprivatizovatelná a některá trvale (např. z důvodu vědeckovýzkumných účelů či výkonu státní správy). Přetrvává zde nelehká pozice po předchozí vládě, která nastartovala privatizaci asi 500 zdravotnických zařízení bez jakékoliv legislativy, o to vyšší bude potřeba spolehlivých smluvních zajištění.

 

Na závěr ministr zdravotnictví uvedl, že kdykoli měl možnost navštívit privatizovaná zařízení, vykazovali vždy lepší úroveň zdravotnické péče.

 

Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci ing.Jiří SKALICKÝ, CSc. vyjádřil názor, že privatizace zdravotnických zařízení je velmi citlivým problémem. Cílem je změna k efektivnější struktuře zdravotní péče. Jde o neziskovou záležitost a stát musí přijmout některé povinnosti a garance (otázka minimální sítě zdravotnických zařízení). Dále ministr SKALICKÝ upozornil na absenci koncepce zdravotnictví, východiskem je poznání, že současná struktura poskytované péče je v podstatě vyhovující, jde ovšem o určitou improvizaci. Do budoucna se předpokládá jisté rozvolňování všude tam, kde to jen trochu půjde (v tomto je určité nebezpečí privatizace zdravotnických zařízení). Okrajově byla též zmíněna otázka vícezdrojového financování, absence nonprofitních organizací atd.

 

V další rozpravě vystoupili poslanci MUDr.SYKA, MUDr.RUBÁŠ,ing.RAŠKA, MUDr.ČERBÁK, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, dále prezident Lékárnické komory náměstek ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci JUDr.HERDA. V diskusi bylo kvitováno s jistým povděkem, že je na světě určitá koncepce, na které se i přes nedostatky dá stavět. Jednalo se též o kompenzaci věcného břemene, dále o otázce sankcí (např. formou pozbytí a zrušení registrace)atd. Diskutováno bylo i předkupní právo, které ovšem neřeší otázku zdravotnických zařízení v nájemných objektech.

 

Dále byla poslancům představena komise pro privatizaci, ustavená představenstvem ČLK. Tato komise má kontakt s ministerstvem zdravotnictví a s ministerstvem pro správu národního majetku a jeho privatizaci.

 

Na závěr diskuse zaznělo, že kategorizace skupin zdravotnických zařízení na A,B, C bude zahájena během příštích týdnů, začne se výjezdem do okresu Sokolov a bude se pokračovat tak, aby u většiny zdravotnických zařízení byla připravena k privatizaci ještě v tomto roce. Revize seznamu zdravotnických zařízení, které budou doplněny do volně privatizovatelných či vázaně privatizovatelných, je možná směrem k rozšíření. Vyloučeno je vyjmutí ze seznamu.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl místopředseda MUDr. Josef JANEČEK usnesení č. 20/1993, které bylo přijato 14 hlasy (jednomyslně).

 

Schůze výboru skončila ve 21,00 hodin

 

V Praze dne 26. března 1993

 

Zaznamenal: Ing. A. Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP