Zápis 

 

z 8. schůze výboru pro sociální politiku a zdravotnictví PSP

konané dne 17. března 1993

 

Přítomni:

posl.MUDr.M.SYKA, MUDr.E.BUREŠ, MUDr.M.ČERBÁK, MUDr.R.DOSTÁL,CSc., E.FISCHEROVÁ, PhDr.A.GJURIČ, MUDr.J.JANEČEK, MUDr.E.JAROŠ, PhMr.P.KULIČKA, H.LAGOVÁ, G.MAZALOVÁ, PhDr.J.NĚMČÍK, MUDr.F.PLUHAŘ, ing.M.RAŠKA, MUDr.L.RUBÁŠ, MUDr.L.RYMEŠ, MUDr.J.STADLER, MUDr.D.ŠTAMBERA, doc.RSDr.J.ŠTRAIT,CSc., A.VÁCHALOVÁ;

 

Schůzi výboru zahájil a celý její průběh řídil předseda výboru MUDr. Martin SYKA.

 

Schválený pořad schůze:

 

1. Návrh poslanců P. Tollnera a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon 29/1984 Sb. o soustavě základních a středních škol (školský zákon) ve znění č. 271/1990 Sb. (tisk 123)

 

2. Vládní návrh zákona o Kanceláři prezidenta republiky (tisk 145)

 

3. Návrh řešení některých aktuálních problémů spojených s migrací v rámci České republiky

 

4. Sdělení předsedy

 

5. Různé

 

K bodu 1:

 

Návrh poslanců P. Tollnera a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 29/1984 Sb. o soustavě základních a středních škol (Školský zákon) ve znění č. 171/1990 Sb. (tisk 123) odůvodnil poslanec KORONTHÁLY. Uvedl, že tento zákon má umožnit soukromým školám stejné podmínky, jaké mají školy státní v oblasti stravování.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl poslanec doc.RSDr.Jaroslav ŠTRAIT,CSc, Vyjádřil souhlas s předkládanou novelou ve smyslu stejných podmínek pro všechny. Upozornil, že důvodová zpráva neobsahuje informaci o dopadu na státní rozpočet a chybí stanovisko vlády.

 

Po obecné rozpravě, v níž vystoupili MUDr.M.SYKA, PhDr. A.GJURIČ, MUDr.JAROŠ, MUDr.ČERBÁK, MAZALOVÁ, FISCHEROVÁ, KORONTHÁLY, MUDr.JANEČEK, výbor doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem poslanců a dalších na vydání zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 29/1984 Sb. o soustavě základních a středních škol (Školský zákon) ve znění č. 171/1990 Sb. (tisk 123) s jednou připomínkou. Hlasování 16 pro, (jednohlasně).

 

Na závěr projednávání tohoto bodu přednesl posl. doc.RSDr. ŠTRAIT,CSc. návrh usnesení č. 16/1993, které bylo poslanci schváleno (20 pro).

 

K bodu 2:

 

Vládní návrh zákona o Kanceláři prezidenta republiky (tisk 145) odůvodnil JUDr.Pavel ZÁŘECKÝ, CSc. z Úřadu pro legislativu a veřejnou správu. Upozornil poslance, že všechny předkládané změny se musí držet ústavního rámce.

 

Zpravodajskou zprávu přednesl Mgr. KULIČKA. Uvedl, že tento zákon ušetří 4 mil. Kč státního rozpočtu.

 

Po rozpravě, v níž vystoupili poslanci MUDr.JAROŠ, MUDr.SYKA, MUDr.ČERBÁK, Ing.RAŠKA, výbor doporučil Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby vyslovila souhlas s vládním zákonem o Kanceláři prezidenta republiky (tisk 145).

Hlasování 20 pro.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu předložil poslanec Mgr. KULIČKA návrh usnesení č. 17/1993, které bylo poslanci jednomyslně přijato. (Viz příloha).

 

Z důvodu časové rezervy byl za tento bod zařazeno Sdělení předsedy (tedy bod č. 4)

 

Předseda výboru informoval poslance o disketě s právními texty (v Softwaru T 602). Požadavek Transfusní stanice z nemocnice Královské Vinohrady předáno poslanci MUDr.RUBÁŠOVI. Dále předseda výboru informoval poslance o dvou připravovaných seminářích. Seminář o ochraně týraného dítěte a seminář o sociálním zabezpečení.

 

K bodu 3:

 

Návrh řešení některých aktuálních problémů spojených s migrací v rámci České republiky. Odůvodnil a informaci podal 1. náměstek ministra práce a sociálních věcí JUDr. Karel KOS. Informoval poslance o jednání ministerstva práce a sociálních věcí s Červeným křížem a s ministerstvem obrany. Definitivní odpověď doposud není neboť se sledují možnosti, jak řešit tuto situaci v rámci stávajících možností.

 

V rozpravě vystoupili poslanci PhDr.GJURIČ, MAZALOVÁ, MUDr.JAROŠ, LAGOVÁ, za ČK JUDr. Jiří PROCHÁZKA.

 

Na závěr projednávání tohoto bodu vyzval předseda výboru MUDr.M. SYKA poslance PhDr. GJURIČE, aby vypracoval usnesení k tomuto bodu.

 

Usnesení č. 18/1993 bylo jednomyslně přijato (13 hlasů). (Viz příloha).

 

K bodu 5:

 

Poslankyně VÁCHALOVÁ uvedla, že do budoucna by uvítala, kdyby Vládní výbor pro zdravotně postižené více informoval výbor pro sociální politiku a zdravotnictví o všech jednáních a krocích.

 

Schůze výboru skončila v 19,00 hodin (od 14,00 hodin do 18,45 hodin přerušena z důvodu seminářů o ochraně týraného dítěte a o sociálním zabezpečení).

 

V Praze 23. 3. 1993

 

Zaznamenal: Ing.A.Papoušek

Napsala: V. Vesecká

 

ověřovatelka výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP