Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1996

I. volební období

2130

INTERPELACE

poslance Zdeňka Vorlíčka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci odpovědnosti vlády České republiky Poslanecké sněmovně podle Ústavy České republiky a složení účtů z plnění vládního programového prohlášení

a odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci

Ve smyslu § 112 odst. 4 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka na předsedu vlády Václava Klause a odpověď předsedy vlády Václava Klause na tuto interpelaci. Pan poslanec Zdeněk Vorlíček požádal o zařazení uvedené odpovědi na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Interpelace a odpověď jsou přílohami sněmovního tisku.

V Praze dne 11. dubna 1996

Milan Uhde v.r.

Příloha

Evidenční číslo interpelace: 192.

Interpelace

na předsedu vlády České republiky prof.ing. Václava KLAUSE CSc. ve věci odpovědnosti vlády ČR Poslanecké sněmovně podle Ústavy České republiky a složení účtů z plnění vládního programového prohlášení.

 
V Praze dne 18.března 1996

Vážený pane předsedo vlády!

Ústava České republiky v čl.68,odst.1 říká,že "vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně". Česká vláda získala důvěru sněmovny před téměř 4 lety na základě kladného hlasování o programovém prohlášeni vlády.Ústavní povinnosti složit účty poslanecké sněmovně a zkontrolovat plnění programového prohlášeni se vláda nemůže zákonným způsobem nijak zbavit.Už po uplynutí poloviny funkčního období vlády jsem Vás vyzval k předložení zprávy o postupu plnění vládního programového prohlášeni.Dostalo se mi tehdy od Vás alibistické odpovědi,že vláda je si dobře vědoma své odpovědnosti vůči Sněmovně, ale ze zákona "jednoznačně nevyplývá v jakých termínech a z čí iniciativy má vláda tyto zprávy předkládat".Nejpočetnější poslanecký klub strany,jejímž jste předsedou,pak ve Sněmovně návrh na uskutečnění povinnosti,o níž by ve fungujících demokraciích nikoho nenapadlo ani diskutovat, hlasováním zmařil. Kontrolou plnění vládního programového prohlášení se tak sněmovna na své schůzi nezabývala dosud.

Přitom bilance činnosti vlády není zas tak strašná,aby se této kontrole musela vláda zuby nehty bránit. Může se kupř. vykázat měnovou stabilitou, příznivým trendem inflace,či nízkou nezaměstnaností.Na druhé straně řadu úkolů nesplnila.

Ač se česká vláda v programovém prohlášení zapřísahala,že jejím prvořadým úkolem je reforma státní správy a její decentralizace,dnes se plnění tohoto úkolu houževnatě brání.

Ač vláda ve svém programu slibovala zlepšeni situace v bytové výstavbě, skončily tyto plány v troskách a loni se postavilo nejméně bytů za posledních 35 let.

Ač vláda hovořila ve svém programu o sociální ochraně rodin s dětmi a důchodců,tak je dnes životní úroveň důchodců v průměru pod úrovní roku 1989,a startovací situace rodin s malými dětmi je tak obtížná,že se to dramaticky projevilo v poklesu porodnosti a loňský počet novorozeňat je nejnižší od r. 1785,kdy se tyto údaje u nás začaly sledovat!

Nezlepšilo se fungováni zdravotnictví a nedosáhl se evropský standard,jak slibovala vláda,ale naopak se zdravotní systém dostal do hlubokých problémů, atd.

Pro hodnoceni, nakolik jsme demokratickým,právním státem, není rozhodující,co je formálně zapsáno v Ústavě a dalších zákonech, ale jak se tyto formulace naplňuji v životě. Za kontrolu plněni vládního programového prohlášeni přitom nelze v žádném případě označit projednávání jednotlivých problémů,resp.činnosti jednotlivých ministerstev na separátních zasedáních výborů sněmovny,protože to bráni protizákonně jednotlivým poslancům, pracujících v jednom či dvěma výborech vyslovit se k práci všech členů vlády a všem problémům vládního programového prohlášeni!

Kontrola plnění vládního programového prohlášeni by měla b běžnou,zcela automatickou procedurou,chceme-li se počítat mezi státy kde platí právo a je ctěna demokracie! Pominutí této povinnosti české vlády vůči Poslanecké sněmovně by znamenalo,že se vláda protiústavně parlamentní kontrola brání a že ze strachu před diskusi o výsledcích své práce nechce uzavřít svou činnost žádnou komplexní bilancí!

Obracím se proto na Vás,vážený pane předsedo vlády s naléhavou interpelací, abyste předložil na program dubnové schůze Poslanecké sněmovny P ČR k diskusi zprávu vlády o plnění vládního programového prohlášení,na základě kterého vláda obdržela důvěru a mandát ke své činnosti!

 
doc.ing. Zdeněk VORLÍČEK CSc. (LB)
 
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Václav Klaus

předseda vlády České republiky

 
V Praze dne 18.4. 1996
 
č. j.24355/96 - OVA

Vážený pane poslanče,

obrátil jste se na mne s interpelací, či spíše s výzvou nebo apelem, abych v průběhu poslední schůze Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR vystoupil a jménem vlády zhodnotil plnění jejího programového prohlášení. Hovoříte dokonce v této souvislosti o mé ústavní povinnosti tak učinit.

Jak Vy sám jistě velmi dobře víte, takovou specifickou povinnost mi Ústava tohoto státu neukládá a musím opakovat, že mě k tomu nezavázala ve svém usnesení ani Poslanecká sněmovna. Prosím, abyste tuto odpověď nepokládal za alibistickou, ale za realistickou.

Jsem přesvědčen, že se poslancům opakovaně a průběžně dostává jak ode mne, tak od jednotlivých ministrů informací, které hovoří o naplňování programového prohlášení vlády. Pokud však někteří poslanci tato sdělení neslyší nebo je apriorně odmítají, nedomnívám se, že by byli méně kritičtí, pokud bych přednesl v Parlamentu zprávu o plnění programového prohlášení vlády, tak, jak Vy to požadujete.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Vážený pan

Doc. Ing. Zdeněk Vorlíček, CSc.

poslanec PSP ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP