Poslanecká sněmovna

Parlamentu České republiky

1995

I. volební období

1985

PROGRAM ČINNOSTI

FONDU DĚTÍ A MLÁDEŽE NA ROK 1996

po jeho schválení výborem Fondu dne 16.listopadu 1995

POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY K INFORMACI

Předkládá: Břetislav Verner, CSc.
 předseda výboru Fondu dětí a mládeže


Program činnosti

Fondu dětí. a mládeže na r. 1996

Obsah:

ÚVOD

I. SPRÁVA MAJETKU

Běžná činnost

Ekonomická činnost

Prodeje akcií

Dohledávání nemovitostí

Soudní spory

II. PODPORA ČINNOSTÍ VE PROSPĚCH DĚTÍ A MLÁDEŽE

Vhodné využití volného času dětí a mládeže

Rozvoj talentu

Cestování a pobyty dětí a mládeže

Zlepšení postavení zdravotně postižených dětí a mládeže

Grantová a dotační činnost

III. PODNIKATELSKÁ ČINNOST

IV. MAJETKOVÉ ÚČASTI V OBCHODNÍCH SPOLEČNOSTECH

V. SPOLUPRÁCE FONDU DĚTÍ A MLÁDEŽE S VEŘEJNOSTÍ

ZÁVĚR

Příloha č.l Stanovisko dozorčí rady Fondu dětí a mládeže

Úvod

V r. 1996 bude činnost Fondu děti a mládeže (dále jen Fond) pokračovat v další transformaci majetku bývalého Socialistického svazu mládeže. Vzhledem k úspěšné čínnosti Fondu v předchozích letech bude konečně možné v roce 1996 začít s finanční podporou dětí a mládeže. Hlavní důraz bude kladen na grantovou a dotační činnost, na něž Fond vyčleňuje 5 mil.Kč.

I. Správa majetku

Běžná činnost

Do této činnosti patří hlavně výkon povinností jediného akcionáře obchodních společností spravovaných Fondem, údržba a opravy nemovitostí v rozsahu navrhovaném v rozpočtu Fondu pro r.1996, periodické inventury movitého a nemovitého majetku, výběrová řízení a schvalování stavebních firem v rámci větších oprav vyplývajících ze smluvních vztahů s nájemci a kontroly dodržování smluvních podmínek programu Střecha pro děti a mládež, které také souběžně provádějí všichni členové výboru. Objekty provozované podle programu Střecha pro děti a mládež byly přiděleny jednotlivým členům výboru Fondu k provádění neformálních kontrol dodržováni schválených projektů.

Mezi další důležitou činnost patří příprava a projednávání prodejů nemovitostí a po souhlasu vlády České republiky rovněž organizace prodejů veřejnou soutěží. Zisk z prodejů movitého a nemovitého majetku bude zásadně použit na opravy a údržbu majetku České republiky spravovaného Fondem.

Zvláště nemovitosti jsou ve velmi zanedbaném stavu a náklady na jejich údržbu a opravy budou nemalé. Podstatné rekonstrukce přesahují finanční možnosti Fondu v roce 1996.

V roce 1996 je nutné provést transformace všech nájemních smluv uzavřených dosud Junií s.r.o., resp. bývalými Správami účelových zařízení. Jedná se hlavně o nájemní smlouvy na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 - 6 měsíců na různé objekty, hlavně turistické základny a kluby mládeže. Tím se dále rozšíří využití těchto objektů pro děti a mládež, což je hlavní náplní programu Střecha pro děti a mládež. Je předpoklad, že ta část těchto objektů, vhodných pro přímé využívání ve prospěch činností pro děti a mládež, bude dodatečně zařazena do tohoto programu.

Ekonomická činnost

Fond bude průběžně provádět veškerou ekonomickou činnost v souvislosti se správou svěřeného majetku danou zákonnými předpisy.

V roce 1996 bude pokračovat uzavírání nových pojistných smluv dohledaných objektů.

Kompletní evidence nemovitého a movitého majetku včetně všech závazků a úkonů se správou tohoto majetku spojených, bude registrována a sledována univerzálním počítačovým programem, který bude beze zbytku uveden do provozu v lednu roku 1996.

Prodeje akcií

Současné znění zákona č. 113/1993 Sb. vede k výkladovým problémům, zda je možné prodávat akcie přímo Fondem dětí a mládeže nebo zda je nutno postupovat podle zákona č. 92/1991 Sb. s tím, že by výnosy z prodejů připadly do.rozpočtu Fondu národního majetku.

Výbor Fondu zastává názor, že prodeje cenných papírů včetně akcií může přímo provádět Fond ve smyslu ustanovení § 4 odst. 2 zákona č. 113/1993 Sb. Pokud by se nepodařilo sjednotit výklad této otázky ve prospěch Fondu, Fond připraví ve spolupráci s příslušnými ministerstvy a s dalšími subjekty návrh na legislativní řešeni. této problematiky.

Dohledávání nemovitostí

Na základě zkušeností z roku 1995, kdy ve spolupráci s oblastními odbory Nejvyššího kontrolního úřadu bylo dohledáno 73 objektů oproti Souhrnnému protokolu mezi Fondem a Ministerstvem hospodářství České republiky, bude Fond v této činnosti pokračovat s využitím dokumentace Katastrálních úřadů a v duchu pokynu Ústředního katastrálního úřadu. U všech těchto objektů je nutné prověřit a uspořádat související doklady, provést inventury a určit jejich další využití. Je reálný předpoklad, že u části dohledaných objektů bude nutné jejich navrácení uplatňovat soudní cestou.

Soudní spory

V roce 1996 je Fond povinen pokračovat v probíhajících soudních sporech zvláště při vymáhání finančních prostředků od Svazu mladých a jeho nástupnických organizací, v určovacích žalobách a vymáhání majetku. V současné době se jedná o 118 těchto sporů a dalších 18 soudně uplatněných restitucí. V souvislosti s dohledanými objekty se předpokládá i podstatný nárůst nových soudních sporů o určení vlastnického práva či vyklizení nemovitostí neoprávněnými uživateli neb o vlastníky, kteří nemovitosti získali na základě neplatných smluv o převodech.

II. Podpora činností ve prospěch dětí a mládeže

Stěžejním programem při podpoře činností ve prospěch dětí a mládeže je program Střecha pro děti a mládež. V rámci tohoto programu je v současné době nejvíce naplňován účel Fondu podle § 2 zákona č. 113/1993 Sb.

V roce 1996 se Fond zaměří hlavně na:

vyhlášení druhého kola programu STŘECHA PRO DĚTI A MLÁDEŽ na dlouhodobé pronájmy, do kterého budou zařazeny jak vhodné objekty dohledané v roce 1995, tak další vhodné objekty zatím do programu nezařazené

- vyhlášení a zabezpečení grantových projektů

podporu vydavatelské a publikační činnosti. pro děti a mládež prostřednictvím a.s. Mladá fronta, kde Fond z práva jediného akcionáře bude podporovat vydávání nejčtenějších dětských časopisů a ovlivňovat vydavatelské plány ve smyslu zákona č. 113/1993 Sb.

Vhodné využití volného času dětí a mládeže

Na celou tuto činnost je zaměřen program Střecha pro děti a mládež, a to jak v celoročním provozování klubů mládeže, tak v rámci sezónního využívání určených objektů. Druhé kolo programu STŘECHA PRO DĚTI A MLÁDEŽ na objektech vhodných pro takové využívání bude vyhlášeno v průběhu roku 1996 se stejnými kritérii výběru vítězných projektů, jaká platila v prvním kole.

Rozvoj talentu

Fond dětí a mládeže bude nadále poskytovat objekty pro organizace působící v této oblasti. V roce 1996 bude pokračovat smluvní spolupráce se sdruženími dětí a mládeže, Hobby Centrem, AMAVETem, Centrem pro volný čas dětí a mládeže, Sport Fitem, DUHOU, MVTS a Domy dětí mládeže, Základními uměleckými školami a Středná umělecko-průmyslovou školou. Další rozšíření spolupráce s těmito subjekty se předpokládá v rámci druhého kola programu Střecha pro děti mládež. Dále bude Fond podporovat zájmovou činnost organizovanou klubech mládeže, kterým jsou prostory pronajímány pouze za režijní ceny.

Cestování a pobyty dětí a mládeže

Na tuto oblast byla úzce specializována CKM a.s., avšak v nedávné obě se zabývala spíše běžnou komerční činností. Fond chce po nezbytné restrukturalizaci této společnosti, aby se zásadně zaměřila na levné zájezdy a pobyty pro děti a mládež.

Samotný Fond se podílí na zajišťování škol v přírodě a letních dětských táborů ve spolupráci s dalšími subjekty. V oblasti zahraniční turistiky Fond navazuje kontakty s partnery v zahraničí, aby mládež České republiky mohla prostřednictvím Fondu dětí a mládeže využívat,lev poskytovaných mezinárodní organizací Jugendherberg. Fond bude rovněž podporovat individuální cestování mládeže formou příspěvku na některé slevy na dopravu.

Zlepšení postavení zdravotně postižených dětí a mládeže

Tento okruh činnosti nebyl dosud systematicky podporován. Zatím v rámci vyhodnocených projektů byla v programu Střecha pro děti a mládež navázána spolupráce s organizacemi zabývajícími se touto tématikou (Nadace ALTERNATIVA, DIAKONIE, Společenství Harmonie těla a ducha, Nadace For Life, ORCHIDEY, MYDES, Svaz neslyšících a nedoslýchavých, HELP IN NEED atd.), která bude pokračovat i v roce 1996 a bude rozšířena v dalších objektech zařazených do programu Střecha pro děti a mládež.

Účinnou ochranu dětí a mládeže před ohrožením jejich tělesného. duševního sociálního a mravního rozvoje

Rovněž tato oblast nebyla dosud příliš podporována. Fond se zaměří na rozšíření grantů, které podpoří smysluplné využití volného času dětí a mládeže. Fond poskytne přímou podporu protidrogového programu, jako je již probíhající spolupráce s AZ HELP v Praze - Suchdole. Podobný projekt se připravuje s YMCA v Ostravě. Dále Fond dětí a mládeže naváže v této oblasti na úspěšně probíhající spolupráci se sdruženími dětí a mládeže JUNÁK, YMCA, YWCA, JUVENA, Česká tábornická unie a PIONÝR, zatím v 15-ti objektech, jejichž počet bude zvýšen podle počtu předložených a vyhodnocených projektů.

Grantová činnost a dotační činnost

V roce 1994 Fond poprvé vyhlásí grantové projekty a nabídne dotace, na což v rozpočtu na rok 1996 určil 5 mil. Kč.

Granty budou veřejně vyhlášeny na tyto tematické okruhy:

- pobytové jazykové kurzy ve Velké Británii

- ozdravné pobyty dětí a mládeže, trpících alergiemi a ze sociálně slabých rodin

- využití zastaralé elektrotechniky z majetku Fondu pro děti a mládež

- zadání projektu na zpřístupnění počítačové sítě INTERNET širokému okruhu dětí a mládeže

Fond v roce 1996 poskytne dotace na vybrané činnosti ve prospěch dětí a mládeže ve smyslu § 6 odst. 2 zákona č. 113/1993 Sb.

III. Podnikatelská činnost

V rámci podnikatelské činnosti Fondu lze v r.1996 uvažovat pouze o těchto oblastech:

- hospodaření s finančními prostředky, které je součástí spravovaného majetku, získaného především prodejem nemovitostí. V roce` 1996 bude tento kapitál svěřen renomované bance (např.ČSOB, KB, ŽB) za nadstandardních podmínek

- komerční nájmy prostor (objektů), které svým charakterem nevyhovují potřebám dětí a mládeže (např. administrativní budovy, prodejny apod.)

- organizování bezpečných forem loterií za finanční podpory sponzorů. Loterie budou uspořádány ve spolupráci s dětskými sdruženími, kde výnos bude dělen mezi příslušná sdružení (např. JUNÁK, Pionýr apod.) a Fond

- v objektech k tomu vhodných budou uspořádány prodejní výstavy forem, jejichž produkce je zaměřena na děti a mládež. Výnosem z těchto výstav se rozumí nájem z výstavních ploch.

Výnosy z podnikatelské činnosti budou určeny na krytí grantové činnosti a na podporu aktivit dětí a mládeže.

IV.-Majetkové účasti v obchodních společnostech

V roce 1996 musí Fond dořešit v souladu se zákonem č. 113/1993 Sb. a 92/1992 Sb. odprodej obchodních společností, které jsou ztrátové nebo svým zaměřením nejsou pro děti a mládež přínosem. Jedná se o společnosti JUNIOR centrum a.s. v Seči, Stavocentral a.s. v Praze. Ukončení činnosti Junia s.r.o. Praha, uvedené v programu činnosti na rok 1995, bude realizováno po hospodářské uzávěrce roku 1995.

Ostatní společnosti, kde vykonává Fond práva jediného akcionáře, budou ve své činnosti usměrňovány tak, aby sloužily ku prospěchu dětí a mládeže, a to i za cenu snížení jejich ziskovosti. Jedná se zvláště o společnosti CKM, a.s. a MF, a.s.

V. Spolupráce Fondu s veřejností

Fond bude nadále úzce spolupracovat v rámci a rozsahu popsaném v kapitole II. s dětskými a mládežnickými sdruženími, zvláště s těmi, jejichž činnost je dotována prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Předseda výboru a ředitel Fondu se nadále účastní práce parlamentního podvýboru pro děti a mládež. Informování veřejnosti se bude dít na tiskových konferencích pořádaných výborem Fondu.

Zástupci Fondu se budou účastnit jednotlivých akcí pořádaných dětskými a mládežnickými sdruženími, aby tak získali přesnější představu o kvalitě práce těchto sdružení. Členové výboru Fondu budou v rámci své působnosti informovat o průběžné činností v jednotlivých objektech ve správě Fondu.

Závěr

V roce 1996 bude program činnosti Fondu po již provedených inventarizacích a konsolidaci svěřeného majetku směřovat k rekonstrukci a zhodnocování té části majetku, která je vhodná pro využívání dětmi a mládeží. Výnosy z ostatního majetku budou sloužit k podpoře činnosti dětí a mládeže a naplnění ducha zákona č. 113/1993 Sb.

Rovněž předpokládaná mezinárodní spolupráce posílí význam Fondu dětí a mládeže a přispěje k dalšímu prospěchu dětí a mládeže České republiky.

Majetek bývalého Socialistického svazu mládeže, převzatý zákonem č. 497/1991 Sb., bude v roce 1996 poprvé plně inventarizovaný a bude systematicky sloužit dětem a mládeži České republiky.

 Příloha č.1

Dozorčí rada

Fondu děti a mládeže

 V Praze dne 22. listopadu 1995

Stanovisko

k návrhu Programu činnosti Fondu dětí a mládeže na rok 1996

Dozorčí rada Fondu dětí a mládeže projednala na svém mimořádném zasedání dne 21. listopadu 1995 návrh Programu činnosti FDM na rok 1996. K předloženém.u materiálu přijala jednomyslně tyto připomínky.

Předložený program je nepřesvědčivý, nedává jednoznačný výhled o celkové činnosti Fondu, je v popisu řady činností nekonkrétní, což se týká zejména ekonomických doložení jednotlivých aktivit.

K úvodu a I. částí - Správa majetku je třeba vymezit, co je míněno běžnou činností. Výčet, který je uveden pod běžnou činností, působí dojmem nesourodého uspořádání. K aktivitám souvisejícím s údržbou a opravami by bylo vhodné doložit kriteriálním výběrem, z něhož by byl stanoven určitý plán oprav s ekonomickým vyjádřením. Je třeba přeformulovat přiděleni objektů jednotlivým členům výboru tak, aby už v první části byla zdůvodněna kontrolní činnost členů výboru. Nepřesvědčivě vyznívá poslední odstavec na str. 1 o transformaci všech nájemních smluv uzavřených dosud Junií s.r.o. "...s konstatováním - Tím se dále rozšíří využití těchto objektů pro děti a mládež...", je třeba konkretizovat a zároveň objasnit, co je míněno "valnou" částí těchto objektů.

K ekonomické činnosti na str. 2 považujeme za účelné vypustit úvodní větu, protože

jde o samozřejmou činnost danou zákonnými předpisy. K druhému odstavci připomínáme, že je třeba užívat běžné terminologie a na místo "bude pokračovat dopojišťování" bude pokračovat uzavírání nových pojistných smluv u dohledaných objektů.

K majetkovým záležitostem připomínáme, že je třeba připravit legislativní řešení nejen

u prodeje akcií, ale celkového nakládání s majetkem bývalého SSM. Tato legislativní řešení

by prvotně měla připravit příslušná ministerstva ve spolupráci s Fondem. K dohledání nemovitostí připomínáme, že Nejvyšší kontrolní úřad nemá krajské expozitury, ale oblastní odbory.

K části II. - Podpora činnosti ve prospěch dětí a mládeže

Připomínáme, že u všech těchto aktivit chybí ekonomická doloženost, a to jak

na straně požadavků na jednotlivé činnosti, tak i předpokládané krytí. Nejsou zřejmá ani kritéria pro výběr organizací, kterým budou poskytovány objekty, příp. podpory v činnosti. Nesouhlasíme s tím, aby CKM byla zohledňována nižší ziskovost. Podpora cestování a pobyty dětí a mládeže by měla být řešena formou dotací, nebo jiných příspěvků a ne snižováním ziskovosti.

Ke grantové činnosti připomínáme, že tematické okruhy by se měly zaměřit především na aktivity v ČR a ne na výjezdy do zahraničí.

K poskytnutí dotací na vybrané činnosti ve smyslu § 6 odst. 2 zákona č. 113/1993 Sb. by měla být uvedena předpokládaná výše dotací.

K části III. - Podnikatelská činnost

V první větě nepovažujeme za účelné uvažovat "pouze" o těchto oblastech, toto slovo doporučujeme vypustit.

K přípravě loterií připomínáme, že je třeba vzít v úvahu dosavadní negativní zkušenosti s loteriemi, zejména s případným krytím ztrát při jejich pořádání.

V 1. odstavci na str. 6 nesouhlasíme s tím, aby ostatní společnosti byly ve své činnosti usměrňovány ve své činnosti ku prospěchu dětí a mládeže a to i za cenu snížení jejich ziskovosti. Ziskovost by měla být maximální, prospěch dětí a mládeže by se měl řešit dotací.

K části V. - Spolupráce Fondu s veřejností připomínáme, že by zde měl být konkretizován druh spolupráce.

Závěr

Z výše uvedených připomínek vyplývá, že dozorčí rada doporučuje přepracovat návrh

Programu činnosti Fondu dětí a mládeže na rok 1996.

Ing. Jiří Strouhal

předseda

Vážený pan

Břetislav Verner, CSc.

předseda výboru Fondu dětí a mládeže

Senovážná 2

110 00 Praha 1


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP