Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1967

INTERPELACE

poslance Milana Loukoty

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci policejního zásahu, který proběhl dne 19. září 1995 ve Znojmě v cca 16.15 hodin

a odpověď ministra vnitra Jana Rumla - na interpelaci

Ve smyslu § 112 odst. 4 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Milana Loukoty na ministra vnitra Jana Rumla a odpověď ministra vnitra Jana Rumla na tuto interpelaci. Pan poslanec Milan Loukota požádal o zařazení uvedené odpovědi na pořad schůze Poslanecké sněmovny. Interpelace a odpověď jsou přílohami sněmovního tisku.

V Praze dne 1. listopadu 1995

Milan Uhde v.r.

Příloha

SDRUŽENÍ PRO REPUBLIKU

REPUBLIKÁNSKÁ STRANA ČESKOSLOVENSKA
 Vážený pan
 Jan Ruml
 Ministr vnitra ČR

 21. září 1995

Vážený pane ministře,

vznáším na Vás interpelaci ve věci policejního zásahu, který proběhl dne 19. září 1995 ve Znojmě v cca. 16.15 hod.

Jak je Vám jistě dobře známo, vážený pane ministře, proběhl v úterý 19. září t. r. řádně ohlášený mítink naší strany ve Znojmě za účasti předsedy SPR-RSČ PhDr. Miroslava Sládka a tajemníka SPR-RSČ, současně i poslance PSP ČR Jana Vika. Celá manifestace za účasti tisícovky občanů proběhla v naprostém pořádku a klidu. Ne tak již její ukončení. Zhruba v 15.15 hod. skupina policistů v civilu i v uniformách obstoupila pana Vika a násilím jej odvlekla do přistaveného policejního automobilu. Při tomto naprosto neadekvátním zásahu se kolem poslance Jana Vika a policistů vytvořil velký shluk davu účastníků mítinku, jenž projevoval slovní nesouhlas s postupem policistů. V tento okamžik ostatní policisté tento shluk lidí fyzicky a naprosto brutálně napadli, přičemž došlo k poranění řady osob z nichž někteří museli dokonce vyhledat lékařské ošetření. Jedním z těchto zraněných byl i poslanec PSP ČR Oldřich Vrcha a to tak těžce, že k němu muselo být přivoláno vozidlo rychlé lékařské pomoci. O hrubosti a brutalitě policistů svědčí mimo jiné i fakt, že poslanec Vrcha je doposud hospitalizován ve znojemské nemocnici.

Jelikož jsem byl přítomen celému tomuto mítinku, byl jsem i bezprostředním svědkem výše popsaných událostí, a proto se Vás, vážený pane ministře, táži:

1. Kolik policistů se této akce zúčastnilo? Počet uveďte prosím zvlášť u policistů v civilu a policistů v uniformě.

2. Ke kterým Obvodním oddělením Policie ČR tito policisté patřili?

3. Které technické prostředky a v jakém množství byly ve Znojmě dne 19. 9. 1995 během mítinku SPR-RSČ použity?

4. Kolik automobilů bylo při této akci užito? Uvítám, když v tomto součtu uvedete i poznávací značky jednotlivých vozidel.

5. Kolik policistů provádělo během našeho mítinku a během policejního zásahu obrazovou a zvukovou dokumentaci? Současně Vás žádám, vážený pane ministře, abyste mi umožnil seznámit se s celou touto dokumentací.

6. Kdo tomuto policejnímu zásahu velel? Sdělte mi laskavě životopis tohoto pracovníka Vašeho rezortu, s tím, že nevynecháte politickou příslušnost tohoto policisty za celé jeho služební období.

7. Proč byli tomuto policejnímu zásahu přítomni dva pražští pracovníci Vašeho rezortu? Jaké je jejich zařazení, jméno a hodnost? Samozřejmě, že i v tomto případě uvítám, když mi sdělíte životopis obou těchto pánů.

8. Proč byl tento policejní zásah proveden takovým hrubým a brutálním způsobem? Kdo je za tento průběh zodpovědný a kdo k němu vydal příkaz?

9. Kteří policisté, jmenovitě, se podíleli na fyzickém napadení účastníků znojemského mítinku?

10. Kdo byl onen policista, opět jmenovitě, který napadl, ztloukl a tím těžce zranil poslance PSP ČR pana Oldřicha Vrchu?

11. Proč tento policejní zásah proběhl tímto způsobem, když se nabízelo několik klidnějších řešení? Bylo vedlejším účelem této akce vyvolat pocit strachu a bázně?

12. Jaké Vy sám, vážený pane ministře, vyvodíte důsledky z tohoto pro Váš rezort jistě ostudného činu?

Předem Vám děkuji, vážený pane ministře, za Vaši brzkou a nezkreslenou odpověď na těchto několik mých otázek. Závěrem si dovolím ještě podotknout, abyste měl na paměti, že to byl právě neadekvátní a brutální zásah policie, který pomohl svrhnout bývalou totalitu.

S pozdravem

 Milan Loukota
 poslanec PSP ČR

Ministr vnitra České republiky

Jan RUML

 V Praze dne 16.října 1995
 Č.j.:KM-301/95-PL

Vážený pane poslanče,

obrátil jste se na mne s interpelací ve věcí policejního zásahu, který proběhl dne 19.září 1995 ve Znojmě.

Zajisté se mnou budete souhlasit, že zákony tohoto státu platí pro všechny jeho občany a pokud dojde k jejich porušení, je třeba, aby příslušné státní orgány přijaly opatření vedoucí k nápravě.,Když vzniklo důvodné podezření, že určité jednání pana poslance Jana VIKA, není zcela v souladu s platnými zákony našeho státu, byly orgány činné v trestním řízení povinny toto podezření prošetřit. Pan poslanec VIK však nereagoval zákonem předpokládaným a požadovaným způsobem na jednání orgánů činných v trestním řízení a proto bylo nutno dosáhnout splnění zákonných požadavků a potřeb těchto orgánů policií.

Opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku prováděné policií dne 19. září 1995 ve Znojmě bylo nařízeno ředitelem Policie České republiky Okresního ředitelství ve Znojmě na základě sdělení Městského úřadu ve Znojmě. Ten obdržel od organizátora připravovaného mítinku požadavek na informování příslušného útvaru policie s vyslovením důvodné obavy, že mítink bude rušen. Opatření se zúčastnili pouze příslušníci útvarů Policie České republiky Okresního ředitelství Znojmo. V době konání mítinku byli přítomni rovněž dva strážníci Městské policie Znojmo.

Po zjištění skutečnosti, že na mítinku je přítomen i pan poslanec Jan VIK, na kterého byl vydán Obvodním státním zástupcem pro Prahu 10 souhlas k zadržení pro vyšetřovatele III, odboru Úřadu vyšetřování hl. m. Prahy, bylo rozhodnuto o jeho předvedení na útvar policie. Policisté, při zajištění pana poslance Jana VIKA a jeho předvádění, postupovali zcela v souladu s trestním řádem, zákonem o Policií České republiky a platnými resortními předpisy. Taktika samotného zákroku, způsob jeho provedení a nasazené síly a prostředky policie, byly úměrné skutečnostem zjištěným na místě samém.

V průběhu celého prováděného zákroku bylo nutno použít donucovacích prostředků pouze vůči dvěma mužům, kteří fyzicky napadali zakročující policisty a bránili jim v dokončení zákroku. Oba muži však z místa uprchli dříve, než mohla být zjištěna jejich totožnost. Žádné jiné zákroky prováděny nebyly. Nebylo zjištěno, ani oznámeno, že by při mítinku a následném zajištění pana poslance Vika došlo k nějakému zraněni osob.

Nebylo rovněž zjištěno, že by došlo ke zranění pana poslance Oldřicha VRCHY. Tato skutečnost byla navíc potvrzena i jeho následným lékařským vyšetřením na neurologickém oddělení ve Znojmě, při němž nebyly zjištěny žádné známky poranění.

S pozdravem

 Jan Ruml

Vážený pan

Milan LOUKOTA

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

PRAHA




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP