kterým se mění zákon České národní rady ze dne 20. října 1992 č. 524/1992 Sb., o auditorech a Komoře auditorů České republiky
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky.
Zákon České národní rady č. 524/1992 Sb., o auditorech a Komoře auditorů České republiky, se mění takto:
V § 39 odst. 1 se vypouštějí druhá, třetí a čtvrtá věta.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem . 1995.
Současně platný zákon ČNR č. 524/1992 Sb., o auditorech a Komoře autditorů České republiky stanovil mimo jiné podmínky pro přechodné období v době, kdy se začínala formovat jak auditorská profese, tak auditorská základna.
Podle této právní úpravy (§ 39 zákona č. 524/1992 Sb., o auditorech a Komoře auditorů České republiky) jsou auditoři zapsaní do seznamu auditorů podle předchozí právní úpravy (vyhl. č. 63/1989 Sb., o ověřovatelích (auditorech) a jejich činnosti) povinni požádat komoru o přezkoušení nejpozději do tří let ode dne zápisu do seznamu auditorů podle tohoto zákona. Přezkoušení se provede v rozsahu § 9 odst. 4 tohoto zákona. Pokud žadatel při přezkoušení neuspěje, nebo není v uvedené lhůtě přezkoušen, komora jej ze seznamu auditorů vyškrtne.
Dle údajů uvedených Komorou auditorů České republiky je v seznamu auditorů v současné době zapsáno cca 900 členů, z toho výše uvedené ustanovení se týká cca 600 auditorů s tím, že přezkoušení by mělo být provedeno nejpozději do konce dubna 1996 (tři roky od založení seznamu auditorů) t. j. v době, kdy auditoři připravují majetkové ověření firem v závěru letošního roku a ověření ročních účetních závěrek na jaře 1996.
Vzhledem k tomu, že za tři roky působnosti auditorů a auditorských firem, dle výše uvedeného zákona, již museli auditoři na trhu práce prokázat své schopnosti v oboru, je otázkou, zda v době, kdy se připravuje novelizace zákona o auditorech, žádat jejich přezkoušení. Rovněž vláda České republiky svým usnesením č. 333 ze dne 15. června 1994 schválila "Teze k problematice sdružování v komorách", kde v čl. 14 je uvedeno: "Povolení k podnikání nebo k výkonu činnosti vydané státem nebo komorami před nyní navrženou zákonnou úpravou zůstávají v platnosti. Není cílem jakkoliv zpochybnit již záskaná oprávnění k výkonu povolání, či jinak zatěžovat podnikatele novými kvalifikačními procedurami. Zanášení nejistot do již existujícího podnikatelského prostředí musí být v maximální míře eliminováno."
V době vytváření auditorské základny v tržním hospodářství, kdy naopak je zájem o větší počet auditorů, působí výše uvedené ustanovení zákona velmi negativně především na postavení auditorů, jejich existenční jistoty a v podstatě zpochybňuje důvěryhodnost nejenom této profese, ale zejména by mohla být nižší kvalitou ověřování ročních účetních závěrek za rok 1995 ohrožena věrohodnost prověřovaných výkazů firem, která by se mohla promítnout i do zpochybnění značné části daňových přiznání za toto účetní období. Při rozboru uvedených rizik nelze vyloučit i možný nepříznivý vliv na výši příjmů státního rozpočtu a nelze podcenit ani tu skutečnost, že daňový poplatníci by mohli být takto vystaveni nepříznivé situaci u finančních úřadů.
Na ministerstvu financí ČR v této době zároveň probíhají práce na návrhu nového znění zákona o auditorech, který by měl být dle plánu práce vlády ČR předložen do vlády ČR v listopadu t. r. s předpokládanou účinností od dubna 1996.
Z výše uvedených důvodů se předkládá návrh novely, který vypouští druhou, třetí a čtvrtou větu ustanovení § 39 odst. 1 zákona č. 524/1992 Sb., o auditorech a Komoře auditorů ČR. "Tito auditoři jsou povinni požádat komoru o přezkoušení tak, aby je komora mohla přezkoušet nejpozději do tří let ode dne zápisu do seznamu auditorů podle tohoto zákona. Přezkoušení se provede v rozsahu stanoveném v § 9 odst. 4 tohoto zákona. Pokud žadatel při přezkoušení neuspěje, anebo není v uvedené lhůtě přezkoušen, komora jej ze seznamu auditorů vyškrtne.
Richard Mandelík v.r.
(1) Fyzické osoby zapsané do seznamu auditorů podle vyhlášky federálního ministerstva financí č. 63/1989 Sb., o ověřovatelích (auditorech) a jejich činnosti, s výjimkou osob uvedných v § 4 odst. 2 písm. a) tohoto zákona, se považují do dne založení seznamu auditorů za osoby zapsané do seznamu auditorů podle tohoto zákona; uvedené osoby komora zapíše do seznamu auditorů ke dni jeho založení. Tito auditopři jsou povinni požádat komoru o přezkoušení tak, aby je komora mohla přezkoušet nejpozději do tří let ode dne zápisu do seznamu auditorů podle tohoto zákona. Přezkoušení se provede v rozsahu stanoveném v § 9 odst. 4 tohoto zákona. Pokud žadatel při přezkoušení neuspěje anebo není v uvedené lhůtě přezkoušen, komora jej ze seznamu auditorů vyškrtne.
(2) Právnické osoby zapsané do seznamu určených auditorů federálního ministerstva financí podle vyhlášky federálního ministerstva financí č. 63/1989 Sb., o ověřovatelích (auditorech) a jejich činnosti, komora zapíše do seznamu podle tohoto zákona jen v případě, že nejde o právnické osoby uvedené v § 4 odst. 2 písm. a) tohoto zákona. Komora vyškrtne ze seznamu auditorů k 1. lednu 1994 právnické osoby, které nesplní podmínky § 4 odst. 1 písm. c).
(3) Ustanovení § 7 písm. d) a ustanovení § 21 písm. d) se do doby nabytí účinnosti zákona o účetních znalcích neuplatní. Do této doby se místo toho v případě podle § 7 písm. d) vyžaduje pět let praxe v účetnictví.
(4) Při ověřování účetní závěrky účetních jednotek se až do vydání podrobnější úpravy komorou podle § 14 odst. 8 tohoto zákona postupuje podle ustanovení § 4 až 8 a § 12 vyhlášky federálního ministerstva financí č. 63/1989 Sb., o ověřovatelích (auditorech) a jejich činnosti.
(5) Ministr financí České republiky jmenuje přípravný výbor, který ve spolupráci s Unií auditorů České republiky svolá ustavující sněm komory do tří měsíců od nabytí účinnosti tohoto zákona.
Dnem účinnosti tohoto zákona se s působností pro Českou republiku, s výjimkou podle § 39 odst. 4, nepoužije vyhláška federálního ministerstva financí č. 63/1989 Sb., o ověřovatelích (auditorech) a jejich činnosti.
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.