Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1891 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miroslava Řezníčka

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci zdravotního stavu dobytka dováženého z Francie

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux zaslal odpověď na interpelaci poslance Miroslava Řezníčka dopisem ze dne 30. srpna 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe na interpelaci poslance Miroslava Řezníčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. září 1995

Milan Uhde v.r.

Příloha

Ing. Josef Lux

místopředseda vlády ČR

a

ministr zemědělství
 V Praze dne 30.8.95
 Č.j.: 3179/95-1000

Vážený pane poslanče,

reaguji tímto na Vaši interpelaci, týkající se výskytu onemocnění trichofytózou skotu při jeho dovozu z Francie.

Po roce 1989 se zvětšila disproporce mezi spotřebou mléka a masa. Produkce mléka je o 1/4 vyšší, než spotřeba v ČR a nadbytek se musí s podporou státu vyvážet. Produkce hovězího masa je téměř shodná se spotřebou. A tak zatímco z hlediska množství mléka bylo nutné ještě snížit stavy skotu, z hlediska masa bylo nutné stavy udržet. Vzniklý rozdíl nemohl červenostrakatý skot vyřešit.

Proto přistoupilo MZe k dotování chovu krav bez mléčné užitkovosti a k dotování dovozu genetického materiálu skotu s převážně masnou nebo převážně s mléčnou užitkovostí.

Pokud se jedná o onemocnění trichofytózou skotu platí při dovozech zvířat do ČR veterinární dovozní podmínky vydané Státní veterinární správou ČR Tyto stanovují, že dovážená zvířata musí pocházet z chovu, v němž se trichofytóza nevyskytuje a že zvířata před transportem z vývozní země byla veterinárně vyšetřena a shledána bez klinických příznaků onemocnění. Toto potvrdí úřední veterinární lékař vývozní země v certifikátu. Certifikát je veterinární osvědčení vývozní země, které musí splňovat veterinární požadavky ČR Za správnost údajů odpovídá úřední veterinární služba daného státu a stát sám.

Zvíře je umístěno po dovozu v karanténě 1 měsíc, kde je veterinárním lékařem při příjmu vyšetřeno a v průběhu karantény klinicky kontrolováno. V případě dovozu březích jalovic se prodlužuje karanténa a sledování zvířat až do jejich otelení. V případě klinických projevů trichófytózy se buď provádí léčba postižených kusů, případně vakcinace po dohodě s dovozní organizací, nebo po dohodě s dovozní organizací je možné nemocné kusy vrátit. Tím je zajištěno, že zvíře odcházející z karantény do chovu, je zdravé.

Onemocnění trichofytózou nebylo zjištěno při vstupu na území ČR pohraniční veterinární kontrolou, ale vyskytlo se až v průběhu karantény. Trichofytóza se může vyvinout u zvířat pocházejících ze stád, která se při klinickém vyšetření jeví jako zdravá. Spory tohoto plísňového onemocnění jsou přítomny v prostředí a na těle zdravých zvířat.Vlivem stresu při transportu, změny klimatických podmínek, ustájení, krmiva a dalších faktorů dochází pak k vývinu klinických příznaků nákazy i u zvířat přesunovaných v rámci ČR Trichofytóza se projevila u 3 %, to je u 201 z 6 681 ks všech z Francie dovezených zvířat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o onemocnění přenosné na člověka, SVS ČR této otázce věnuje mimořádnou pozornost. OVS garantuje, že ošetřovatelé skotu v karanténě jsou poučeni o osobní hygieně a zacházení s nemocnými zvířaty.

Od příštího roku již nebude dotován dovoz živého skotu samičí populace. Dotován bude výhradně nákup samčího materiálu, inseminačních dávek a embryi, čímž se vyloučí možnost dovozu nemocných kusů. Toto nebylo možné před dvěma roky, protože tehdy jsme potřebovali rychlou operativní restrukturalizační změnu s okamžitým účinkem. Díky dovozu masného skotu a dotování krav bez tržní produkce mléka se neprojevil nedostatek hovězí masa a trh je pravidelně zásobován.

Z výše uvedeného je zřejmé i to, že v žádném případě nepodceňujeme nebezpečí přenosu chorob ať už na lidi, nebo na zdravá zvířata našich chovů, neboť:

1. veterinární lékař vývozní země musí potvrdit certifikátem, že zvíře pochází z klinicky zdravého chovu,

2. karanténu nemůže opustit nemocné zvíře,

3. ošetřovatelé jsou poučeni o odlišnostech ve způsobu práce se zvířaty v karanténě.

Děkuji.za pozornost, kterou věnujete zemědělství a zdraví občanů a v tomto směru se těším na další spolupráci

S pozdravem

Josef Lux

Vážený pan,

PhDr. Miroslav Řezníček

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecký klub ČSSD

Praha

Na vědomí:

Vážený pan

PhDr. Milan Uhde

předseda PSP ČR


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP