Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1816 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Vlčka

na ministra zdravotnictví Luďka Rubáše

ve věci konfliktu zájmů mezi Českou lékařskou komorou a Institutem postgraduálního vzdělávání zdravotníků

Ministr zdravotnictví Luděk Rubáš zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Vlčka dopisem ze dne 4. července 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zdravotnictví Luďka Rubáše na interpelaci poslance Jaroslava Vlčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 14. července 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

MUDr. LUDĚK RUBÁŠ

 V Praze dne 4. července 1995
 Č.j.: VZV-500-4.7.1995

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 12. 6. 1995, která se týkala vyjasnění kompetencí mezi Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a Českou lékařskou komorou v oblasti podmínek pro výkon praxe v oboru všeobecného lékařství Vám sděluji, že jsem svým dopisem ze dne 21.11.199 upozornil prezidenta České lékařské komory na nezbytnost dodržovat v této věci náležitosti, vyplývající z vyhlášky č. 77/1981 Sb. popis přiložen).

S rozhodnutím Vědecké rady České lékařské komory, že "oborová komise pro praktické lékařství pro dospělé bude přezkušovat žadatele, kteří mají atestaci z jiného oboru a praxi v oboru praktického lékařství pro dospělé delší šesti let" zásadně nesouhlasím. Upozorňuji rovněž, že nikdo z mých spolupracovníků s takovým postupem souhlas nevyjádřil.

Tento postup je v rozporu s dosud platnou výše citovanou vyhláškou. Udělování výjimek z předepsané praxe nelze obcházet jiným mechanismem. Délka odborné praxe je stanovena v náplních jednotlivých specializačních oborů. Specializační příprava lékařů jiných odborností probíhá podle individuálních programů, je ukončena kvalifikační atestací a úspěšným absolventům vydává Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví diplom o specializaci.

Z tohoto hlediska pokládám "přezkušování lékařů oborovou komisí České lékařské komory" za krok, který je v rozporu s vyhláškou č. 77/1981 Sb. a tudíž neplatný. Na tuto skutečnost upozorním opakovaně prezidenta České lékařské komory i orgány příslušné k registraci.

S pozdravem

Luděk Rubáš

Příloha

Vážený pan

RNDr. Jaroslav Vlček

poslanec Parlamentu České republiky

Praha 1


MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ

ČESKÉ REPUBLIKY

MUDr. LUDĚK RUBÁŠ

 V Praze dne 21. listopadu 1994
 Č.j. 52487/NZ-1771/94

Vážený pane prezidente,

reagují na informace uveřejněné v časopise ČLK, z nichž vyplývá, že ČLK připravuje pro lékaře, kteří nesplňují podmínky k získání licence v oborech praktický lékař, lékař pro děti a dorost a internista, přezkušování, na jehož základě by mohly být licence pro tyto obory uděleny. "

Pokládám za nutné Vás upozornit, že je nezbytné, aby byly dodrženy v této věci náležitosti, vyplývající z vyhlášky č. 77/1931 Sb., a aby nedošlo k rozpornému výkladu právních předpisů. Mám tím na mysli především požadavek splnění kvalifikačních předpokladů (t. j. získání atestace úspěšným absolvováním specializační zkoušky) jako podmínky pro výkon příslušné odborné činnosti.

Poněvadž sdělení v časopise ČLK, týkající se udělování výjimek z licencí,nebylo dostatečně podrobné, žádám Vás o jejich bližší upřesnění. Domnívám se, že vhodnou příležitostí k projednání této záležitosti by mohla být připravovaná schůzka k legislativní úpravě dalšího vzdělávání, kterou Vám náměstek MUDr. A. Pečenka dopisem ze 6. 10. navrhoval a jejíž termín cestou sekretariátů upřesníme.

S kolegiálním pozdravem

Luděk Rubáš

Vážený pan

doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

prezident České lékařské komory

Praha 10



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP