Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1757 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jozefa Wagnera

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci usnesení vlády České republiky č. 146 z 8.3.1995

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jozefa Wagnera dopisem ze dne 20. června 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jozefa Wagnera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 21. června 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


Václav KLAUS 
předseda vlády České republiky  

 V Praze dne 2. června 1995
 Čj. 28 011/95 - OVA

Vážený pane poslanče,

dovolte, abych Vám sdělil, že ve Vaší písemné interpelaci, se kterou jste na mne obrátil a která se týkala prodeje 48 % akcií a.s. Linde-Technoplyn německé společnosti LINDE, je řada nepřesností.

Předně je třeba říci, že Linde-Technoplyn, a.s. nemá v žádném případě monopol na distribuci technických plynů. V České republice již podniká společný podnik AGA-Vítkovice, v Děčíně má základnu americká firma Air Products, na našem trhu rovněž operuje firma Messer-Griesheim, součást německého chemického a farmaceutického koncernu Hoechst. Navíc se bývalý s.p. Technoplyn, ani dnešní a.s. Linde-Technoplyn nikdy nezabývaly distribucí propan-butanu, jak uvádíte ve své interpelaci. Tuto činnost vykonávají jiné plynárenské podniky.

Z výše uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že vláda svým rozhodnutím o prodeji podílu státu v tomto podniku, nevytváří nikomu monopolní postavení, jak Vy naznačujete a proto nehodlá své rozhodnuti revokovat.

Návrh prodeje majetkové účasti státu na podnikáni a.s. Linde-Technoplyn byl orgány státní správy projednán ve smyslu zákona č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve zněni pozdějších předpisů. Uvedený návrh připomínkovaly dotčená ekonomická ministerstva, včetně Ministerstva pro hospodářskou soutěž a návrh byl předán vládě ČR ke schválení, resp. k vydání rozhodnutí. Vláda ČR ve smyslu svého posledního usnesení o Zásadách projednávání a schvalování privatizačních projektů č. 178 ze dne 22. 3. 1995 a zákona č. 92/1991 Sb., ve znění pozdějších předpisů, vydala dne 8.3. 1995 rozhodnutí o privatizaci a.s. Linde Technoplyn usnesením č. 146. Jde tedy o standardní proces, s tím, že v důvodové zprávě k usnesení vlády je navíc zdůrazněno, že se jedná o významný podnik, zasluhující si maximální pozornost.

A.s. LINDE-Technoplyn, resp. její založení, bylo schváleno usnesením bývalé vlády ČR v lednu 1991. Bylo odsouhlaseno založení joint-venture, včetně navýšení základního jmění a.s. firmou LINDE. Prvotní odkup akcií od státu a navýšení základního jmění tak, aby společnost Linde měla 52 % majoritu, bylo za cenu 100 DEM za akcii, což v té době bylo cca 1 650 Kč. Dále je třeba vzít v úvahu, že v době založení akciové společnosti byla účetní hodnota s.p. Technoplyn cca 450 mil Kč, ale akcie byly vydány podle tržního ocenění (firma KPMG) na základní jmění ve výši 1 600 mil. Kč. Již tady byla účetní hodnota majetku zhodnocena 3,5 krát. V době vydání rozhodnutí o privatizaci majetkové účasti státu měl LINDE v podnikatelském subjektu tedy majoritu 52. Navíc již v roce 1991 bylo firmě LINDE garantováno předkupní právo na zbytkovou majetkovou účast státu.

Majetková účast státu činila v době rozhodnutí o jejím přímém prodeji firmě LINDE ve finančním vyjádření 1 120 000 tis. Kč, a ve smyslu uvedeného usnesení vlády č. 146 byla Fondem národního majetku prodána za 115 mil. DEM, takže za 1 akcii v nominální hodnotě 1 000 Kč zaplatí firma LINDE přibližně 1 800 Kč. Smlouva o prodeji akcií byla podepsána dne 29. 5. 1995

Věřím, vážený pane poslanče, že údaje, které jsem uvedl v odpovědi na Vaši interpelaci jsou pro Vás dostačující.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Vážený pan

Ing. Jozef Wagner

Klub poslanců ČSSD

Parlament České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP