Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1731

INTERPELACE

poslankyně Evy Fischerové

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace nemocnice v Ústí nad Orlicí

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslankyně Evy Fischerové na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1995

Milan Uhde v. r.

Přílohy jsou k dispozici v organizačním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny.

POSLANEC

POSLANECKÉ SNĚMOVNY

PARLAMENTU ČR

Eva Fischerová

 V Praze dne 9. května 1995

INTERPELACE

na Doc., Ing. Václava Klause, CSc., premiéra vlády ČR ve věci"privatizace nemocnice v Ústí n. Orlicí"

prostřednictvím

pana Milana Uhdeho, PhDr.

předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Vážený pane premiére,

obracím se na Vás ve věci privatizace nemocnice v Ústí nad Orlicí. Tato nemocnice byla z valné části vybudována ve třicátých letech jako městská a to s přispěním občanů Ústí nad Orlicí, České Třebové a okolních měst /příloha č 1 /.

Po delimitaci OÚNZ v roce 1992 byla osamostatněna a funkce zřizovatele byl převedena na město Ústí nad Orlicí. Formálně se tak stala nestátním zdravotnickým zařízením s okresní a v řadě případů i širší působností. V současné době probíhají jednání o její privatizaci.

Na lůžkovou část byly podány dva projekty řešící celý areál a několik dílčích projektů. Základní privatizační projekt 29096 podaný zřizovatelem navrhuje bezúplatný převod na město. Konkurenční projekt 29097 Podorlické všeobecné nemocnice a. s. navrhuje přímý prodej společnosti, tvořené původně několika lékař a dvěma soukromými podnikateli.

Během jednání se k 9. 3. 1995 zavázalo na výzvu Okresního úřadu již 55 měst a obcí okresu Ústí nad Orlicí přispívat k úhradě nákladů na léčbu svých občanů. Ovšem jen za předpokladu, že nemocnice nebude prodána soukromým podnikatelům, bez profesního vztahu ke zdravotnictví, tedy podle projekt privatizačního 29097. V souvislosti s tím byl i základní privatizační projekt doplněn o převod lůžkové části nemocnice na akciovou společnost, tvořenou městy a obcemi okresu.

Ministerstvo zdravotnictví ČR nicméně prosazuje nadále privatizaci ve prospěch Podorlické všeobecné nemocnice a. s. V tom se do jisté mír shodovalo i s ministerstvem pro správu národního majetku a jeho privatizaci, které však poté kdy z této akciové společnosti vystoupila řada lékařů, rozhodlo 20. 12 1994 zamítnout předložené privatizační projekty. Přes dohodovací řízení z 19. 1 1995 se jednání stále protahují, což vede k devastaci nemocnice i k narušen mezilidských vztahů s negativním dopadem na prioritu zájmu o pacienta.

Orgány nemocnice, města i okresu se vzhledem k tomu obrátily na ministra zdravotnictví /dopisy z 10. 11. 1993 a 20. 10. 1994, příloha č. 2 a č. 3/, ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci i na vládu /stanoviska měst Ústí nad Orlicí a Česká Třebová ze 14. 12. 1993, příloha č. 4/ s požadavkem, aby lůžková část nemocnice buď zůstala státním majetkem, nebo byla v budoucnu privatizována po přijetí vhodné legislativy převedením na neziskovou právnickou osobu. Dosud však nedošla žádná odpověď ani na dopisy, ani na jiné požadavky o jednání.

Vážený pane premiére, váhavý a nedůsledný přístup Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci vytváří velmi nepříznivou situaci mezi zaměstnanci nemocnice a vyvolává zbytečný neklid a nespokojenost v široké veřejnosti. Navíc a to bych chtěla zvláště vyzvednout, nelze za dané situace využít finančních prostředků nabízených městy a obcemi okresu k tolik potřebné a naléhavé pomoci této na mnoha úsecích rychle chátrající nemocnice. Přesto, že patřím od samého začátku spíše k těm, kteří chápou privatizaci zdravotnictví, především pak její lůžkové části jako problém vysoce citlivý, náročný a jen s obtížemi řešitelný, si Vás dovoluji požádat o jednoznačné vyjádření k perspektivě privatizace nemocnice v Ústí nad Orlicí.

 Eva Fischerová
 poslankyně PSP ČR



Odběratelům sněmovních tisků

Doplňte si laskavě připojené přílohy k tisku 1731 - Interpelace poslankyně Evy Fischerové na předsedu vlády Václava Klause ve věci privatizace nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Děkujeme.

 organizační odbor
 Kanceláře Poslanecké sněmovny

 Příloha č.2

STAROSTA města

Ústí nad Orlicí

 Ústí nad Orlicí, 14.12.93

Rady měst České Třebové a Ústí nad Orlicí na svém společném zasedání dne 30. 11. 1993 byly seznámeny s rozhodnutním privatizační komise Ministerstva zdravotnictví ke způsobu privatizace nemocnice v Ústí nad Orlicí a k tomuto návrhu zaujaly jednomyslně toto stanovisko:

Obě rady podporují stanovisko Městského zastupitelstva v Ústí nad Orlicí, podílet se na spravování a zřizovatelství nemocnice v Ústí nad Orlicí a k tomuto návrhu zaujaly jednomyslně toto stanovisko:

Obě rady podporují stanovisko Městského zastupitelstva v Ústí nad Orlicí, podílet se na spravování a zřizovatelství nemocnice v Ústí nad Orlicí, jako nemocnice plnící regionální funkci nejen v našem okrese, ale i v okresech sousedních. Rada města Česká Třebová prohlašuje, že je v platnosti usnesení jejich městského zastupitelstva podílet se spolu s Ústím nad Orlicí ve výkonu zřizovatelských a s tím spojených funkcí nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Obě rady si uvědomují spoluodpovědnost za územně zdravotní péči o občany regionu a chtějí se za předpokladu vícezdrojového financování lůžkových zdravotnických zařízení, účastnit svým podílem na zajištění kvalitních služeb a dalším rozvoji této nemocnice.

Odmítáme proto doporučený projekt Podorlické a.s., kde majoritu rozhodování má soukromý podnikatel a jeden lékař. Odpovědnější zabezpečení rozvoje nemocnice a její úrovně spatřujeme zejména v tom, že všechny peněžní příjmy nemocnice při participaci měst regionu spolu s případnou účastí státu budou věnovány ve prospěch rozvoje nemocnice a nebude část oddělována na dividendy soukromých akcionářů.

Žádáme, aby nemocnice v Ústí na Orlicí, která je lůžkovým zařízením poskytujícím zdravotnickou péči v širší oblasti, přešla do kompetence města či dalších měst a obcí a institucí reprezentujících ČR po vydání zákona o neziskových právnických osobách. Tímto stanoviskem realizujeme výzvu ministra zdravotnictví České republiky o nutnosti větší participaci obcí při odstátnění okresních nemocnic. Ve stanovisku ministra zdravotnictví publikovaném v Hospodářských novinách

"Určitou roli si obec či stát musí při garantování patřičné péče v okresních nemocnicích zachovat".

Obě města vyzvou zbývající města okresu k podobné participaci. Obce nechtějí býti bezmocným přívěškem rozhodování jiných, sledujících výnos z vlastních akcií.

Obracíme se na pana ministra zdravotnictví České republiky, dále na pana ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci, aby při způsobu privatizace nemocnice v Ústí nad Orlicí bylo respektováno stanovisko měst Ústí nad Orlicí a České Třebové.

Obracíme se i na vládu České republiky, aby při rozhodování o této záležitosti měla na zřeteli námi vyjádřená stanoviska.

K stanovisku rad měst Česká Třebová a Ústí nad Orlicí se souhlasem připojuji níže podepsání starostové měst a vyjadřují tím nejen podporu tomuto stanovisku, ale i vůli k participaci měst na privatizaci lůžkových zdravotnických zařízení v okrese Ústí nad Orlicí.

V Ústí na Orlicí 5. ledna 1994

Město: Jméno
Brandýs nad OrlicíJaroslav Hubený
ChoceňJan Čulík
Jablonné nad OrlicíIng. Vladimír Motl
KrálíkyIng. Anton Zíma
LanškrounJan Špičák
LetohradIng. Petr Šilar
Vysoké MýtoBohuslav Fencl
ŽamberkMiroslav Chvátil
Česká Třebová Ing. Zdeněk Lang
Ústí nad OrlicíMgr. Karel Škarka

 Příloha č. 3

Nemocnice v Ústi nad Orlici

MUDr.:Jaroslav Kučírek

ředitel nemocnice,

Dne 10. listopadu 1993

Osobní dopis

 Vážený pan
 MUDr. Luděk Rubáš
 ministr zdravotnictví
 Ministerstvo zdravotnictví ČR
 Praha - 2
 Palackého náměstí 4
 128 01

Vážený pane ministře,

Obracím se na Vás s dopisem, který není výrazem jen mých osobních, pocitů, ale je v kontextu s míněním zaměstnanců nemocnice a vedoucích pracovníků, včetně primářů. Je to poprvé, kdy se obracím na osobu tak, vysoce postavenou, jako jste Vy.

Začátek, privatizačního procesu ve zdravotnictví byl spojen s nevyjasněnou a neucelenou, koncepcí vlastní privatizace se všemi důsledky, které se projevují v současné době. Ručička tendencí nejvhodnějších potencionálních nabyvatelů se postupně vychylovala od obou krajních poloh komunálního vlastnictví do ryze soukromého vlastnictví ve formě společnosti s ručením omezeným a akciových společností. Ten, kdo měl zájem, hledal a sbíral zkušenosti tam, kde odstátněné zdravotnictví existuje celou řadu let. Jak já, tak i moji kolegové a nutno říci, že i zřizovatel Městský úřad, jsme na svých pobytech v zahraničí v Rakousku, v Švýcarsku a Německu studovali tuto problematiku a dospěli jsme k názoru, že - forma odstátnění zdravotnických zařízení by se měla dít velmi uváženě a s nutností ponecháni určité vazby na stát a region. Setkali jsme se kromě nemocnic státních s nemocnicemi zemskými, kantonálními a městskými. Nikdy jsme se však nesetkali s nemocnicemi ve vlastnictví akciových společností, jejichž smysl nám zůstává v průběhu našeho Privatizačního procesu neznámý. Akciová společnost je obchodní instituce, jejímž cílem je tvorba zisku a z určité části jeho rozdělení mezi akcionáře ve formě zisku a z určité části jeho rozdělení mezi akcionáře ve formě dividend. Je jen na dané společnosti, jak se ziskem naloží a jak dlouho bude proklamované cíle dodržovat. Při svých jednáních v průběhu letošního roku jsme byli na Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu pro správu národního majetku a privatizaci dalo by se říci vychovávání, že jedinými životaschopnými privatizačními projekty jsou pouze ty, které určují přímého vlastníka majetku ve formě akciové společnosti a ostatní projekty nemají šanci. Mohu. konkrétně jmenovat osoby, s kterými jsme jednali. Toto přinášelo značnou nejistotu v kvalitu předloženého základního projektu a nabývali jsme dojmu, že o věci je již předem rozhodnuto. Při poslední návštěvě na Ministerstvu pro správu národního majetku a privatizaci, která měl mít konzultativní charakter a odehrávala se zhruba v srpnu letošního roku nám bylo hned při vstupu sděleno, že vše je jasné a že nemocnice spadá do kategorie B a jediný schopný privatizační projekt je jasně konkurenční ve prospěch akciové společnosti, daleko ještě před jednáním kategorizační a privatizační komise. Dokonce nám byly předloženy i určité písemné přísliby podpory konkurenčního projektu vyššími vládními institucemi za směšnou cenu méně než 10% účetní hodnoty, začínal jsem nabývat dojmu, že se začíná vytrácet soudnost a odpovědnost a privatizace se začíná rozbíhat formou odstátnění za každou cenu.

Při Vašem vystoupení na oblastní schůzce zástupců ODS v Trutnově jsme krátce hovořili o problému privatizace lůžkových zařízení typu okresních nemocnic a Vy jste se přiznal, že privatizace Nemocnice v Ústí nad Orlicí, je natolik složitý problém, že bude vyžadovat separátního jednání. Dohodli jsme také termín návštěvy mna a starosty města na Ministerstvu zdravotnictví, kde jsem spolu se zdravotním radou Okresního úřadu a vedoucím kanceláře přednosty Okresního úřadu byli přijati ředitelem odboru pro privatizaci JUDr. Rečkem. Toto jednání bylo celkem krátké, protože pan Dr. Reček přišel s desetiminutovým zpožděním a již při příchodu přiznal, že jeho čas je velmi omezen a po dvaceti minutách musel odejít za dalšími povinnostmi. Pro krátkost času nemohly být probrány všechny otázky týkající se nemocnice.

Přesto jsem z tohoto jednání odcházel s představou modelu odstátnění naší nemocnice na základě doplňku, který by řešil spoluúčast státu , měst regionu, zdravotníků a dalších subjektů, které mají zájem na ekonomicky racionálním a fungujícím modelu. Tuto představu jsem se snažil do doby projednání v resortní komisy Ministerstva zdravotnictví zpracovat. Ve schodě s Městským úřadem v Ústí nad Orlicí i ve spolupráci s Okresním úřadem v Ústí nad Orlicí jsem vypracoval doplněk základního privatizačního projektu. Je však nutné objektivně přiznat, že pro krátkost časového údobí nesplnil všechny zákonem stanovené náležitosti v přílohách, jako je společenská smlouva a statut akciové společnosti. Byl projednán na radě Městského úřadu a byl s ním vysloven souhlas, nebyl však projednán na plenárním zasedáním z výše uvedené časové tísně.

Proto jako velkou úlevu jsem přijal informaci zdravotního rady, že při setkání s Vámi v Benešově zazněl hlas racionality, který vyplýval z úvahy o tom, že na úrovni okresních nemocnic by si stát měl ponechat spolu s představiteli regionu určitou formu vlivu a doufal jsem, že se resortní privatizační komise bude k těmto skutečnostem přihlížet. Naše nemocnice do dnešní doby nebyla schopná pro negativní Závazný posudek okresního hygienika provést zákonem předepsanou registraci na Okresním úřadě. Splnění podmínek představuje vynaložení nákladů zhruba asi 70 miliónů Kč. I když rozhodnutí je zmírněno krajským hygienikem, je vázáno sestavením konkrétního časového harmonogramu odstranění závad a je tedy nepřímo podmíněno získáním dotací, i když v určitém časovém úseku. Při snaze získat tyto dotace jsem byl několikrát ubezpečován, že naše nemocnice není ojedinělou výjimkou a že zdravý rozum velí tuto nezákonnou situaci přehlédnout. Domníval jsem se tedy, že i v případě privatizace zvítězí myšlenka nad strohým zněním litery. Bohužel marné. Doplněk privatizačního projektu při projednávání komise smeten s připomínkou, že nesplňuje právní náležitosti, přestože referentkou MUDr. Večerkovou byl hodnocen podnikatelský záměr jako velmi dobře zpracovaný. Zřizovateli nezbylo nic jiného, než prohlásit, že nesouhlasí s předloženým doplňkem, aby zůstal ve hře alespoň nepřepracovaný základní privatizační projekt. Zaujatost zástupkyně ministerstva pro správu národního majetku a privatizace byla více jak zřejmá. Nabyl jsem pevného dojmu, že jednání některých členů komise, je předpojaté a neobjektivní a naše účast na jednání téměř zbytečná.

8. listopadu t. r. jsem si v Hospodářských novinách se zájmem přečetl článek o privatizaci okresních nemocnic, který značně kontrastuje s výše popsaným. V uvedeným článku je rozhovor s Vámi plně v souladu s tím, proč se na Vás obracím. Článek je nadepsán "Privatizaci okresních nemocnic naráží na nedostatek vhodných projektů.Dovolím si citaci prvního odstavce: které by zaručovaly bezpečnou budoucnost těchto zařízení, řekl HN ministr zdravotnictví Luděk Rubáš. Dosavadní zkušenosti podle něj vyvolávají nutnost větší participace státu nebo obce na odstátnění těchto zařízení "Určitou roli si obce či stát musí při garantování patřičné péče v okresních nemocnicích zachovat," zdůraznil ministr. (konec citace). Celý článek je veden v duchu, který odpovídá i našim představám.

Pro dokreslení na závěr Vám chci jen vysvětlit, že naše nemocnice byla postavena ze sbírek občanů uvedeného regionu, že tato skutečnost je dostatečně známá a je veřejností bedlivě sledovaná. Navíc z příspěvků měst regionu byly pořízeny investice v loňském roce, které přesahují navrhovanou kupní cenu nemocnice. Tato situace podpor okresní nemocnice z darů regionu nadále trvá a mohla by být neuváženým krokem přerušena ke škodě věci. Tato otázka začíná nabývat na politické síle a je občany velmi negativně vnímána. Toto je také důvodem proč jednotlivá města nepřistoupila a nikdy nepřistoupí na navrhovanou spolupráci se soukromou akciovou společností. To je také důvodem, proč někteří vedoucí pracovníci nemocnice včetně mne a některých z podepsaných primářů nemocnice z tohoto projektu vystoupili ačkoliv jsou v něm doposud uváděny.

Prosím Vás proto, pane ministře, abyste použil svého vlivu a v souladu s citovaným článkem v Hospodářských novinách umožnil vrátit a přepracovat privatizační projekty na naší nemocnici.

MUDr. Jaroslav Kučírek, ředitel nemocnice

Za sbor primářů

MUDr. Jan Němec, prim. gyn. por. oddělení

MUDr. Rudolf Kleisel, prim. chirurgického odd.

MUDr. Marie Čápová, prim. neurologického odd.

MUDr. Ivan Mervart, prim. interní oddělení

MUDr. Radomír Lána, prim. ORL oddělení

MUDr. Vladimír Hájek, readiotherap. oddělení

MUDr. Eva Sieglová, mikrobiol. oddělení

 PŘÍLOHA č.4

Okresní úřad v Ústí nad Orlicí

Městský úřad v Ústí nad Orlicí

Nemocnice v Ústí nad Orlicí

Dne 20. října 1994

Věc: vyjádření k privatizaci Nemocnice v Ústí nad Orlicí

 Vážený pan
 MUDr. Luděk Rubáš
 ministr zdravotnictví
 MZ ČR
 Palackého náměstí 4
 Praha

Vážený pane ministře,

Obracíme se na Vás společným dopisem, ve kterém chceme vyjádřit názor na dosavadní průběh privatizace Nemocnice v Ústí nad Orlicí. Již v předchozím období jsme každý z nás poslali Vám osobní dopisy, na které jsme do dnešního dne neobdrželi bohužel žádnou odpovědi.

V těchto dopisech jsme popisovali naše povětšinou negativní zkušenosti v průběhu projednávání privatizačního projektu na Vašem ministerstvu a MSNMP a upozorňovali na možné problémy v případě privatizace ve prospěch konkurenčního privatizačního projektu. Zejména nás velmi znepokojovalo při jednáních jak na Vašem ministerstvu, tak i na MSNMP velmi jednoznačné odmítání naší argumentace bez možnosti dostatečné obhajoby našich názorů a naopak až nepochopitelné dávání přednosti projektu, který má hrubé formální i koncepční nedostatky.

Protože Vám pravděpodobně jméno Nemocnice v Ústí nad Orlicí není již neznámé, předkládáme jen stručnou rekapitulaci obrazu nemocnice. Nemocnice má kapacitu zhruba 500 lůžek, má 13 oddělení, celková hodnota se bude v současné době pohybovat kolem 150 miliónů Kč, má regionální a v některých oborech nadregionální působení, byla postavena se sbírek občanů jako Okresní nemocnice a otázky prodeje soukromé akciové společnosti jsou značně negativně vnímána a velmi citlivě sledovány občanskou veřejností.

V poslední době jsme obdrželi informace, že MSNMP změnilo svůj názor a Nemocnice v Ústí nad Orlicí je jím navrhována jako nemocnice obtížně a risikově privatizovatelná. Při náhodném setkání s Vámi na semináři s managementy nemocnic náš zástupce dostal informaci, že Nemocnice v Ústí nad Orlicí není Vámi zařazena do seznamu nemocnic tohoto charakteru.

Protože jsme se dozvěděli z tisku, že máte o společném seznamu s panem ministrem Skalickým jednat, obracíme se na Vás s žádostí o setkání s Vámi ještě před termínem tohoto jednání, buď na Vašem ministerstvu, nebo Vás srdečně zveme k návštěvě Ústí nad Orlicí a rádi Vás přivítáme na Okresním úřadě, Městském úřadě nebo v nemocnici.

Jsme hluboce přesvědčení, že stát by si měl ponechat rozhodující zařízení v regionu, nebo že nemocnice by měla být odstátněna jiným způsobem než prodejem soukromé akciové společnosti a naší přesvědčení vychází ze souladu přání převážné většiny zaměstnanců nemocnice, velkých měst regionu a jednání okresního shromáždění.

Věříme na kladnou odezvu na tento dopis a přejeme Vám pevné zdraví.

MUDr. Jaroslav KučírekMgr. Karel Škarka Bohumil Čada
ředitel nemocnicestarosta města Ústí nad Orlicí přednosta OkÚ Ústí nad Orlicí


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP