Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1645

INTERPELACE

poslance Jiřího Drápely

na ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci ukončení činnosti Stálé komise Ministerstva kultury pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jiřího Drápaly na ministra kultury Pavla Tigrida. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. dubna 1995

Milan Uhde v. r.

Přílohy jsou k dispozici v organizačním odboru Kanceláře Poslanecké sněmovna

Poslanecký klub

Českomoravské unie středu

Sněmovní 4

118 26 Praha 1

Vážený pan

Pavel Tigrid

ministr kultury České republiky

Valdštejnská 10

Praha 1

prostřednictvím

Váženého pana PhDr. Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky Praha 1

 
V Praze dne 5. 4. 1995

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás s interpelací v záležitosti ukončení činnosti Stálé komise MK ČR pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě.

Dne 16. března t. r. jsem se Vás tázal, zda-li jste dal příkaz ke zrušení Stálé komise MK ČR pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě. Vaše odpověď tehdy byla záporná a slíbil jste mi vyšetření celé záležitosti a podání informace. Nestalo se tak a členové Stálé komise MK ČR pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě mezitím obdrželi vyrozumění z MK o ukončení jejich členství ve Stálé komisi MK ČR pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě, které podepsala Ing. Arch. Kamila Matoušková CSc., ředitelka odboru památkové péče M K ČR.

Jako důvod rozpuštění komise uvádí paní Ing. Arch. Matoušková tu skutečnost, že již delší dobu dochází k rozporům v názorech členů komise!!?

Vážený pane ministře, určitě mi dáte za pravdu, že kdyby vláda ČR a poslanci parlamentu uvažovali stejně jako paní Ing. Arch. Matoušková, byla by naše republika v permanentní politické krizi! Rozpory se přece musí řešit a cílem by mělo být nalezení konsensu!

Jelikož mám k dispozici též dopis osmi členů Stálé komise MK ČR (viz. příloha), kteří vyvracejí názor paní Ing. Arch. Matouškové, musím konstatovat, že zrušení Stálé komise M K ČR bylo bez Vašeho příkazu pouze soukromou iniciativou paní Ing. Arch. Matouškové, která se tímto krokem pravděpodobně snažila zabránit prokázání skutečností, jež jsou kritizovány členy komise v souvislosti s restaurátorskými pracemi, které provedl tým ak. mal. Martana ve znojemské rotundě a za které věcně zodpovídal PhDr. Nejedlý z SÚPP!

Z výše uvedených důvodů proto vznáším dotaz:

1) Jak je možné, že Vaši podřízení bez konzultací s Vámi mohou o své vlastní újmě rušit Stálou komisi MK a jaké důsledky z toho vyvodíte?

2 Ca učiníte pro to, aby Stálá komise MK ČR pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě mohla dokončit úkoly, které na ni v rámci MK byly kladeny?

3) Jaká učiníte opatření, aby nedocházelo k další devastaci maleb v národní kulturní památce rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě a jakým způsobem budou provedeny průzkumové a restaurátorské práce v této ojedinělé národní kulturní památce?

Děkuji Vám předem za zodpovězení mých dotazů a jsem pozdravem

Ing. Jiří Drápela

poslanec PS PČR

ČMUS


Příloha:

Vážený pan ministr

Pavel Tigrid

do vlastních rukou

Valdštejnská 10 Praha 110 00

DOPORUČENĚ!

Ve Znojmě dne 23.03.1995

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás ve věci, o níž Vás předběžně informoval již poslanec p. Drápela na zasedání parlamentu ČR 16.03.1995.

Jsme členové právě zrušené stálé komise Vašeho ministerstva pro Národní kulturní památku Znojemská rotunda, kterou ministerstvo kultury jmenovalo před rokem z důvodu nutnosti takového poradního orgánu u památky zcela prvořadého významu, a to nejen pro český stát.

Komise se úspěšně vypořádala s řadou nezbytných úkolů, počínaje soustředěním veškerých podkladů a jejich hodnocením, a stanovila další konkrétní cíle podmiňující optimální postup vedoucí k záchraně této ohrožené památky. K zajištění těchto náročných úkolů komise spolupracovala s řadou expertů různých vědeckých oborů.

Ač byla spolupráce členů komise vcelku operativní, vstřícná a produktivní, zcela přirozeně nedocházelo vždy k názorové jednotě všech členů při řešení některých speciálních problémů, zejména otázek týkajících se chátrání maleb. Bohužel, někteří členové komise nedokázali výměnu názorů chápat jako věcný odborný dialog. Když komise poukázala na objektivně zjištěné nedostatky v předchozích restaurátorských pracích a památkovém dozoru a tato zjištění předložila ministerstvu v zápise z 25.01.1995, ukončilo ministerstvo administrativním zásahem činnost komise, údajně pro rozpory v názorech jejich členů.

Toto odůvodnění, podle našeho názoru, naprosto nevystihuje podstatu věci a je pro nás nepřijatelné. Bylo převzato z dezinformujících a účelových stanovisek pouze těch členů komise, kteří jsou zodpověděni za současný stav, jehož příčiny komise kriticky poukázala, a kteří donedávna nerespektovali všeobecně uznávaná odborná kriteria a příslušné dosud platné právní normy. Neobjektivní informace byly podávány především ze strany PhDr. Nejedlého, CSc, pracovníka SUPP, a dále ze strany těch, kteří kritizované restaurátorské a průzkumné práce provedli (tým ak. mal. Martana). Kritické hodnocení těchto prací nebylo z je jich strany věcně vyvráceno, ač k tomu byli komisí vyzváni.

Zdůvodnění a způsob, jakým byla ukončena činnost této komise, považujeme za znevážení dosud vykonané práce a maření rozpracovaných úkolů zaměřených ve prospěch památky. Současně je ohrožen interdisciplinární a objektivní přístup k dané problematice, o který komise usilovala.

Vážený pane ministře, považujeme nejen za svoji profesionální, ale též i občanskou povinnost upozornit Vás osobně tímto dopisem na závažnost vzniklé situace. Naše znepokojení plně sdílení nejen níže podepsaní členové zrušené komise, ale rovněž představitelé Městského úřadu ve Znojmě, kteří s komisí účinně spolupracovali a vidí v ní důležitého partnera a odborného garanta celé problematiky, jakož i starosta města Znojma ing. Pavel Balík, který byl dnešnímu jednání osobně přítomen.

V úctě

za zrušenou komisi:

PhDr. Lubomír Konečný, předseda

PhDr. Jakub Vítovský, tajemník

PhDr. Drahomíra Šindelářová

PhDr. Pavel Ciprian

PhDr. Kateřina Dvořáková

PhDr. Jaroslav Zástěra ak.mal.

František Sysel

pan Jiří Svoboda,

Ministerstvo kultury České republiky
Váš dopis značky/ze dne
naše značka

čj. 2277/95(S1)
Vyřizuje/linka

Kružíková
V Praze dne

14. března 1995

Věc: NKP rotunda sv. Kateřiny Znojmo - ukončení členství ve Stálé komisi MK ČR

Vážený pane,

děkujeme Vám za dosavadní práci, kterou jste jako člen Stálé komise MK ČR vykonával pro národní kulturní památku rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě.

Vzhledem k tomu, že již delší dobu dochází k rozporům v názorech členů komise, ztratilo toto odborné grémium svoji praktickou operativní funkci. Ministerstvo kultury ČR, proto upozorní vlastníka památky, aby při řešení problémů spojených se záchranou rotundy, postupoval obvyklou správní cestou.

Vážený pane,

Vaše přínosná práce související s NKP znojemská rotunda. bude zhodnocována při dalším postupu ochrany rotundy dovolíme se na Vás - odborníka v dané problematice obrátit při řešení konkrétních úkolů.

co:

SÚPP

MěÚ Znojmo

PÚ Brno

ref.

 
Ing. arch. Kamila Matoušková, Csc.,

ředitelka odboru památkové péče MK ČR



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP