Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1642 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na ministra práce a sociálních věcí Jindřicha Vodičku

ve věci péče o nevidomé, resp. podmínek činnosti Společnosti nevidomých a slabozrakých

Ministr práce a sociálních věcí Jindřich Vodička zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 28. dubna 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění; předkládám Poslanecké sněmovně odpověď. ministra práce a sociálních věcí Jindřicha Vodičky na interpelaci poslance Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 10. května 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ing. Jindřich VODIČKA

ministr práce a sociálních věcí ČR

V P raze dne 28 dubna 1995

Č.j.: 22/13084/95


Vážený pane poslanče,

obdržel jsem Vaši interpelaci ze dne 5. 4. 1995, <ve které se dotazujete na problematiku spolupráce se Sdružením zdravotně postižených ČR (SZdP), ze jména se Společností nevidomých a slabozrakých (SNS), při přípravě zákonů týkajících se zdravotně postižených a financování činnosti těchto nestátních organizací.

V této souvislosti bych Vás chtěl ujistit, že péče o nevidomé a slabozraké vždy patřila mezi ty oblasti péče o zdravotně postižené, na které bylo při tvorbě nových právních norem i dotační pomoci ze strany ministerstva přednostně pamatováno.

Číselné vyjádření členské základny SNS, uváděné ve Vašem dopise (12,5 mil. členů), neodpovídá našim informacím. V odborných kruzích se uvádí 12 - 17 tis. nevidomých a cca 60 tis. slabozrakých. V současnosti existují dvě velká občanská sdružení, zastupující zájmy zrakově postižených, tj. SNS a Česká unie nevidomých a slabozrakých. Další specifickou organizací je občanské sdružení LORM, které se specializuje na péči o hluchoslepé.

MPSV dotacemi účelově podporuje celou řadu forem sociálních služeb pro nevidomé a slabozraké včetně budování celorepublikových sítí poraden, osobní asistence, rekvalifikačních programů i půjčoven individuálních kompenzačních pomůcek pro tyto občany. Celková dotace našeho ministerstva na tyto účely v tomto roce představu je částku ve výš i 2 437 tis. Kč.

Podotýkám, že kromě těchto finančních prostředků, které uvolňuje váš resort, se na financování těchto organizací podílejí i resorty zdravotnictví, školství a hospodářství.

O celkové výši zdrojů, které je možno rozděl i t nestátním subjektům poskytujícím sociální služby, rozhodu je Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR při schvalování zákona o státním rozpočtu. Co se týče vlastního postupu financování, všechny zúčastněné resorty musí shodně respektovat "Zásady pro poskytování dotací ze státního rozpočtu ČR občanským sdružením" schválené usnesením vlády ČR č. 663 ze dne 27. 11. 1992 doplněné usn. vlády ČR č. 223 ze dne 5. 5. 1993.

V této souvislosti musím poznamenat, že finanční i metodická pomoc výše uvedených resortů se až dosud odvíjí právě z dobré spolupráce s Vládním výborem pro zdravotně postižené při plnění Národního programu opatření ke snížení negativních důsledků zdravotního postižení. Poradním orgánem Vládního výboru je Sbor zástupců organizací zdravotně postižených, který v současné době reprezentuje již 104 organizací. Na základě našich informací o členství ve Sboru požádalo nyní i Sdružení zdravotně postižených ČR.

Oficiálním připomínkovým místem ve fázi meziresortního připomínkového řízení, tj. ještě před předložením materiálů do vlády, je Vládní výbor pro zdravotně postižené. V současné době byl na můj pokyn do rozdělovníku pro připomínkové řízení zařazen i SZdP ČR, jehož členskou organizací je SNS. Z těchto důvodů předpokládám, že veškeré návrhy zákona tak budou moci obě, organizace posoudit a i úzké součinnosti se Sborem zástupců se dohodnout, na formě i způsobu jejich připomínkování ze strany těchto organizací.

S pozdravem Jindřich Vodička

Vážený pan

Mgr. Pavel Seifer

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

poslanecký klub ČSSD

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP