Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1532 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Zdeňka Vorlíčka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci uchování práv k výrobě špičkového pasivního radiolokátoru Tamara v České republice

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka dopisem ze dne 20. března 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. března 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS 
předseda vlády České republiky  

 V Praze dne 20. března 1995
 Čj. 23727/95-OVA

Vážený pane poslanče,

ve své interpelaci ze dne 17. 2 1995 jste se na mne obrátil se žádostí o uchování výsledků výzkumu a vývoje zařízení TAMARA pro Českou republiku. Vaše obava o případný únik výsledků do zahraničí plyne ze současné ekonomické situace firmy HTT TESLA Pardubice, na kterou byl rozhodnutím Krajského soudu Hradec Králové ze dne 6. 2. 1995 vyhlášen konkurs.

Vzhledem k tomu, že celá záležitost zařízení pasivní radiolokace TAMARA je již delší dobu komentována ve sdělovacích prostředcích, považuji za účelné se ve své odpovědi stručně zmínit i o problematice vývozu tohoto zařízení.

Státní podnik TESLA Pardubice byl privatizován formou veřejné soutěže. Vítězem této soutěže se stala firma HTT Praha, spol. s r.o. Kupní smlouva mezi Fondem národního majetku a nabyvatelem majetku HTT Praha, spol. s r.o. byla uzavřena dne 18. 6. 1993 s platností k 1. 7. 1993. Již ve vyhlášených podmínkách veřejné soutěže bylo požadováno uzavření smlouvy s Ministerstvem obrany ČR o uchování kapacit pro obranyschopnost České republiky a o způsobu a podmínkách nakládání s technickou a technologickou dokumentací výrobků určených pro obranu státu včetně formy prioritní kontroly. Na základě těchto smluvních podmínek sou mezi Ministerstvem obrany a TESLOU Pardubice realizovány i v roce 1995 významné obchodní aktivity v rozsahu několika desítek miliónů Kč.

V době, kdy se firma HTT stala vlastníkem TESLY Pardubice bylo již v platnosti usnesení vlády ČR č. 271/93 o kontrole vývozu vojenského materiálu. Je potvrzeno, že po celé toto období až do dneška na Licenční správu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR nebyla touto firmou podána žádná žádost o udělení vývozní licence. Z této skutečnosti vyplývá, že jednání výrobce s potenciálními zahraničními odběrateli ve výše uvedeném období byla vedena pouze v rovině předběžných konzultací a nebylo dosaženo dohody o uzavření kontraktu. Předběžně projednaný vývoz do Indie měl přitom podporu všech zainteresovaných resortů jmenovitě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva obrany ČR.

Ochrana know-how ve vztahu k zahraničním subjektům vyplývá ze zákona č. 38/1994 Sb., který upravuje kontrolu státu jak při dodávkách technologií vojenského charakteru, tak i vývozu technické dokumentace a poskytování informací za účelem výzkumu, vývoje, konstrukce a výroby.

Soudem stanovený správce konkursní podstaty musí při své činnosti dbát mimo jiné na ustanovení zákona č. 102/1971 Sb., o ochraně státního tajemství ve znění pozdějších předpisů a dále i zákonů č. 527/1990 Sb., o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích, zákona č. 247/1990 Sb., o autorských právech ve znění zákona č. 318/1993 Sb. a již výše uvedeného zákona č. 38/94 Sb.

Postup při nakládání se státním tajemstvím je tedy jednoznačně stanoven a Ministerstvo vnitra se bude na jeho ochraně podílet i v případě rozprodeje majetku bankrotujícího HTT TESLA Pardubice, jehož součástí je také know-how systému TAMARA. Formy a způsob prodeje majetku bankrotujícího podniku bude plně v rukách soudem jmenovaného správce konkursní podstaty a výboru věřitelů, mezi kterými jistě budou zástupci Fondu národního majetku (z titulu pohledávky za neuhrazený prodej podniku). Ministerstvo hospodářství ČR (z titulu úhrady úkolu speciálního plánu), Ministerstva obrany ČR (z titulu spolufinancování úkolu speciálního plánu) a Ministerstva financí ČR (prostřednictvím Finančního úřadu). Lze předpokládat, že všichni uvedení zástupci státu včetně ostatních věřitelů naleznou správné řešení všech Vámi zmíněných otázek ve smyslu shora citovaných zákonných norem.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Vážený pan

Zdeněk Vorlíček

poslanec PSP ČR

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP