Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1520 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Tomáše Štěrby

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci předložení vládního návrhu zákona o referendu

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Tomáše Štěrby dopisem ze dne 9. března 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Tomáše Štěrby. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 14. března 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 9. března 1995
 č. j.: 22990/95 - OVA

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši písemnou interpelaci ze dne 9. 2 1995, kterou jste mně zaslal prostřednictvím předsedy Poslanecké sněmovny Par lamentu České republiky. Obsahem interpelace jsou tři otázky: zda vláda hodlá využít tří poslaneckých návrhů zásad ústavního zákona o referendu, zda vláda hodlá předložit vlastní návrh ústavního zákona o referendu, a konečně zda vláda uvažuje o použití referenda v souvislosti s rozhodnutím o vstupu České republiky do Evropské unie.

Pokud jde o první otázku, pak vláda na své schůzí dne 22. února 1995 vyslovila nesouhlas se třemi návrhy zásad ústavního zákona o referendu, které podaly skupiny poslanců. Všechny předložené návrhy šly nad rámec Ústavy České republiky založené na principu zastupitelské demokracie. Usilovaly o obecnou úpravu referenda jako prostředku pro řešení neurčité skupiny případů, a tím v podstatě měnily Ústavu. Vláda nedospěla k závěru, že by se aktuální politické poměry změnily v té míře, že by jíž dnes mělo dojít ke změně Ústavy ve smyslu prolomení principu nepřímé demokracie ve prospěch jiných nástrojů, např. referenda.

Ke druhé otázce interpelaci sděluji, že vláda zatím neuvažuje o vlastním návrhu ústavního zákona o přímém výkonu státní moci lidem, nebo podle jejího názoru jsou v současnosti všechny základní otázky řešitelné v rámci demokracie zastupitelské, tedy prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Ústava České republiky je založena na myšlence, že prostředky přímé demokracie jsou výjimečné a mají být použity pro rozhodování o konkrétní otázce zásadního významu. Nastane-li takový případ, je vláda připravena přijmout v souladu s Ústavou příslušný ústavní zákon.

Vážený pane poslanče, poslední dotaz se týká způsobu rozhodnutí souvisejícího s připravovaným vstupem České republiky do Evropské unie. Vaše ujištění, že také v Poslanecké sněmovně budou podniknuty kroky, které přispějí k přípravě zapojení České republiky do celoevropských struktur, přijímám jako vstřícné a politicky odpovědné. Vláda však zatím o formálně právním způsobu vstupu České republiky do Evropské unie, případně jiných struktur, nerozhodla a přistoupí k této otázce poté, kdy budou jednoznačně vyřešeny všechny problémy politického i ekonomického charakteru, které s touto zásadní změnou v postavení České republiky v Evropě souvisí. O řešení, týkajícím se právního postupu, bude vláda Poslaneckou sněmovnu informovat.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Vážený pan

Ing. Tomáš Štěrba

Poslanecká sněmovna

Parlament České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP