Parlament České republiky,

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1446 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Vlčka

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci související s vydáváním, popřípadě odnímáním cestovních dokladů občanům České republiky

Ministr vnitra Jan Ruml zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Vlčka dopisem ze dne 23. února 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra Jana Rumla na interpelaci poslance Jaroslava Vlčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 27. února 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

Jan RUML

 V Praze dne 23. února 1995
 Čj.: PPR-217/UKR-95

Vážený pane poslanče,

obdržel jsem Vaši interpelaci ve věci související s vydáváním či odnímáním cestovních dokladů osobám, které byly zbaveny způsobilosti k právním úkonům nebo jejichž způsobilost k právním úkonům byla omezena. K jednotlivým dotazům uvádím následující.

1/ Jakým způsobem kontrolují orgány vydávající cestovní doklady způsobilost k právním úkonům.

Žádost o vydáni cestovního dokladu podává za občana, který je zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo jehož způsobilost je omezena, podle § 14 odst. 4 zákona č.216/1991 Sb., o cestovních dokladech a cestování do zahraničí, zákonný zástupce.

U občanů starších 15-ti let, kteří mají trvalý pobyt na území ČR, se způsobilost k právním úkonům a totožnost prokazuje předložením občanského průkazu. Podle § 4 odst. 3 zákona č.75/1957 Sb., o občanských průkazech, se občanům, kteří byli zcela zbaveni svéprávnosti, občanský průkaz nevydává. Občan, který je zbaven způsobilosti k právním úkonům, občanský průkaz ve smyslu § 7 vyhlášky MV ČR č.128/1993 Sb., kterou se provádí zákon o občanských průkazech, odevzdává orgánu policie příslušnému podle místa trvalého pobytu (zákonnému zástupci je vystaveno potvrzení o odevzdání občanského průkazu). Občanu, kterému byla způsobilost k právním úkonům rozhodnutím soudu omezena, se tato skutečnost zapisuje do občanského průkazu.

Orgány pasové služby při příjmu žádosti o vydání cestovního dokladu prověřují totožnost žadatele (do cestovního dokladu se zapisují údaje potřebné k prokázání totožnosti jeho držitele - § 1 Nařízení vlády ČSFR č.512/1991 Sb.,kterým se provádí zákon č.216/1991 Sb., o cestovních dokladech a cestování do zahraničí). Při ověřování totožnosti orgán pasové služby současně prověřuje a zabezpečuje, aby tato žádost byla v souladu s ustanovením § 14 zákona č.216/1991 Sb., o cestovních dokladech a cestování do zahraničí, podána oprávněným občanem.

Tímto způsobem je zajišťování zásady, že za občana, který je zbaven způsobilosti k právním úkonům nebo jehož způsobilost k právním úkonům je omezena, může žádost podat pouze zákonný zástupce (§ 14 odst. 4 zákona o cestovních dokladech), kterým je ve smyslu § 27 obč. zák. ustanovený opatrovník.

2/ Zda existuje možnost odebrání cestovního dokladu osobě, která se stane nezpůsobilou k právním úkonům teprve po jeho získání.

Stávající právní úprava neumožňuje, aby byl osobě, která byla pravomocným rozhodnutím soudu plně či částečně zbavena způsobilosti k právním úkonům, odebrán platný cestovní doklad, který jí byl vydán před tímto soudním rozhodnutím (cestovní doklad může být odňat pouze v případech stanovených v § 17 zákona o cestovních dokladech).

3/ Zda je legislativně upraveno cestování osob nezpůsobilých k právním úkonům (např. zda musí mít doprovod).

Zákon o cestovních dokladech neomezuje a blíže neupravuje podmínky vycestování osob plně či částečně zbavených způsobilosti k právním úkonům. V dané záležitosti je však nezbytné vycházet z toho, že takového osobě byl soudem ustanoven opatrovník, kterému z této funkce vyplývají jistá práva, ale i určité povinnosti stanovené v příslušném usnesení soudu (§ 192 obč. soudního řádu).

S pozdravem

 Jan Ruml

Vážený pan

RNDr. Jaroslav VLČEK

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP