Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1413 A

ODPOVĚĎ NA OTÁZKU

poslance Jiřího Drápely

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci nepřirozeného úmrtí akademického malíře Antonína Hály

Ministr vnitra Jan Ruml zaslal odpověď na otázku poslance Jiřího Drápely dopisem ze dne 6. ledna 1995.

Podle § 90 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra Jana Rumla na otázku poslance Jiřího Drápely. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. ledna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR VNITRA ČESKÉ REPUBLIKY

Jan Ruml

V Praze dne 6.ledna 1995

Čj.: KM-393/94-PL

Vážený pane poslanče,

prostřednictvím předsedy Poslanecké sněmovny jste se na mne obrátil s otázkou v záležitosti úmrtí akademického malíře Antonína Hály.

K dané věci sděluji, že v naprosto stejné věci se na mne již obrátil s interpelací Váš kolega p. poslanec Bílý. Dne 30.11.1994 jsem na tuto interpelaci odpovídal a dne 2.1.1994 jsem na základě jeho požadavku zaslal některé dodatečné informace. V této odpovědi proto pouze zopakuji to, co bylo již obsahem mých předchozích odpovědí.

V ústavech soudního lékařství (nutno odlišovat od běžných patologických oddělení nemocnic) jsou prováděny pitvy jednak dle trestního řádu (tzv. soudní) v těch případech, kdy vzniklo podezření, že smrt byla způsobena trestným činem (§ 115 tr. řádu), jednak pitvy zdravotní ve všech ostatních případech. Jsou to mimo jiné i úmrtí, kdy příčina smrti není přesně známa a mezi tyto případy patří i sebevraždy.

Ve věci úmrtí A. Hály nevzniklo podezření, že smrt byla způsobena trestným činem a ani při pitvě nebyly zjištěny žádné podezřelé skutečnosti. Jednalo se tedy o zdravotní pitvu v ústavu soudního lékařství.

Pro upřesnění uvádím, že v případě sebevražd je orgány Policie ČR prováděno skutečně pečlivé šetření věci a právě pitva je jednou ze skutečností, na základě kterých je vyloučeno cizí zavinění. Proto se provádí v ústavech soudního lékařství a v případě, že při zdravotní pitvě vznikne podezření na spáchání trestného činu, pitva je přerušena a pokračuje za přítomnosti dvou znalců (§ 105 odst. 2 tr. řádu), tedy pitvou soudní.

Časová prodleva při vyrozumění pozůstalých byla způsobena tím, že v místě bydliště nebylo o příbuzných jmenovaného nic známo a ti museli být zjišťováni následně administrativní cestou.

K otázce č. 3 uvádím, že věc je v šetření na Obvodním úřadu vyšetřování Praha 3.

K otázkám č. 4 a 5 konstatuji, že uvedené záležitosti nejsou v žádném případě věcí orgánů Policie ČR. Ty pouze vyrozumí pohřební službu z důvodu odvozu mrtvého z místa nálezu. Stejně tak tomu bylo i v případě akademického malíře Antonína Hály.

Dotazem u pohřební služby Mangl bylo zjištěno, že sestra zemřelého v srpnu 1993 sice uvedla, že zařídí pohřeb, ale až do března 1993 se tak nestalo a zároveň odmítla hradit finanční náklady. Další postup (včetně vydání urny s popelem) je již výhradně věcí pohřební služby Mangl v rámci občansko-právních vztahů a nespadá do kompetence Policie ČR.

S pozdravem

Jan Ruml

Vážený pan

Ing. Jiří DRÁPELA

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlament ČR

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP