Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1400

INTERPELACE

poslance Michala Krause

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace s. p. KEMA Skalná

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Michala Krause na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

POSLANEC

POSLANECKÉ SNĚMOVNY

PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Interpelace

Michal Kraus

na předsedu vlády Václava Klause

Ing. Michal Kraus

V Praze dne 13. 12. 1994

Interpelace poslance M. Krause na předsedu vlády V. Klause

Vážený pane premiére.

s velkým znepokojením sleduji vývoj kolem privatizace s.p. KEMA Skalná. Tento podnik je rozhodujícím dodavatelem vysoce kvalitních jílů, pro výrobu stavební keramiky (zejména obkladových materiálů, sanitní keramiky, elektroporcelánu a také technické keramiky). K jeho odběratelům patří hlavní češti výrobci tohoto sortimentu.

Právě dodávky suroviny z KEMY Skalná jim zajišťující rozhodující komparativní výhoda vůči hlavním konkurentům na evropském trhu. Jedná se o to, že známá ložiska jílů se světlou vypalovací barvou, existuji kromě Chebské pánve pouze v Německu (Westervald) a v Anglii (Devon). 70 % evropské produkce stavební keramiky však pochází z Itálie, Španělska a Portugalska, kde jsou místní výrobci odkázáni na jíly s červenou vypalovací barvou a nemohou proto dosáhnout srovnatelné kvality. Jejich přístup k našim surovinovým zdrojům by vážně narušil konkurenční schopnost významného českého exportního odvětví, ale i dosavadní rovnováhu na evropském trhu se stavební keramikou. Znepokojeni jsou vzhledem k tomu i významní západoevropští producenti.

Na tuto skutečnost upozornil svým dopisem ze 13.5.1994 ministry Dlouhého a Skalického i předseda výkonného výboru Silikátového svazu ing. Jiří Sedmidubský. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR potvrdilo odpovědí náměstka ministra ing. R. Sabely, že stejné jako dříve podporuje i nadále zájmy českých výrobců porcelánu a keramiky. Dopisem ze 21.11.1994 sdělil řediteli s.p. KEMA Skalná i ministr průmyslu a obchodu ing. V. Dlouhý, že bude nadále doporučovat přímý prodej tohoto podniku ryze české společnosti KEMAT Skalná, na které se účastní i domácí producent keramiky.

Značně odlišné však bylo a zůstává stanovisko Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci i osobně ministra ing J. Skalického. Z veškeré dokumentace vyplývá podpora pro španělského zájemce, firmu SAMCA, která podala již několik různých nabídek s cílem získat ložisko kvalitního jílu. Své návrhy neustále mění, pokud však vůbec postupovala v dohodě s některými českými podniky, byly to bezvýznamné firmy, např. s.r.o. Keramika Letovice. Podle mých informací navrhlo Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci v podkladu pro ekonomické ministry privatizaci s.p. KEMA Skalná upravit záměr na přímý prodej (majetku nebo 100 % účasti) předem určenému zájemci - firmě S.A. Minera Catalano Aragonesa Zaragoza, Španělsko", tj. SAMCA.

V celé záležitosti u Vás údajně intervenoval osobnm dopisem španělský ministerský předseda a španělský velvyslanec se prý nedávno obrátil s intervencí na ministra Dlouhého Současně provádí firma SAMCA rozsáhlou kampaň ve státních orgánech, ve které se snaží zejména zpochybnit kvalit Západočeských keramických závodů Horní Bříza jakožto podílníka firmy KEMAT Skalná. Západočeské keramické závody Horní Bříze přitom patří mezi naše tradiční a na evropském trhu úspěšné výrobce keramiky, zatímco SACA je v tomto oboru nováček, jehož nekvalifikovanost prokazuje přiložený posudek všeobecně uznávané britské firmy.

vážený pane ministře, na shora uvedené okolnosti privatizace upozornit a zároveň Vás požádat, abyste při Vašem rozhodování vzal v úvahu i výše uvedené, případně naznačené souvislosti Zdá se, že realizace původního stanoviska Ministerstva průmyslu a obchodu k privatizačnímu projektu, počítající s účastí významného českého odběratele na privatizaci KEMY Skalná, by přinesla potřebné záruky. Výbor zároveň upozorňuje i když to samozřejmě není rozhodující, že privatizace uvedeným způsobem by se mohla stát předmětem nevhodné publicity, jak tomu bylo v poslední době ve věci privatizace plavírny kaolínu v Hlubanech firmou Villeroy Boch.

S pozdravem

Ing. Jiří Sedmidubský, CSc.

předseda výkonného výboru

Příloha B


Producers of world-famous DALL AND CHINA CLAYS

Watts Blake Bearne &Co PLC

Park House; Courtenay Park, Newton Abbot, Devon TQ124PS, England.

Telephone: Newlon,Abbot (0626) 332345 International + 44 626 332345 Telex: 42024 WBB G Fax: (0626) 332344

Všeobecně

Firma SAMCA, Španělsko, je převážně podnikem těžící uhlí pro státní elektrárny v okolí uhelných dolů. Toto je stabilní obchod se státem a přináší firmě SAMCA vysoký zisk, ovšem tento obchod je státu známý a plně se zdaňuje. Proto SAMCA podniká v různých oblastech a příjmy z obchodu s uhlím investuje např. do výroby pomerančové šťávy, vína, výstavby domů a mnoha dalšího, aby se zredukovaly vysoké daně.

Jíl

V souvislosti s uhlím, které obsahuje síru, těží se i síru obsahující jíl. Je nepravděpodobné, že by se zpracovatel jílu zabýval úvahami, tento jíl těžit pro keramický průmysl, nebo se jedná o velice kolísavý a znečištěný materiál. Jako vedlejší produkt při těžbě uhlí se získávají hlavně barevné jíly a malé množství světle se pálicích jílů, které se míchají a dodávají do vlastních továren na výrobu obkladaček a dlaždic.

Pokud je nám známo, expeduje se jen malé množství, a to ne na tuzemský trh.

Dceřinná společnost firmy SAMCA se jmenuje Euroarce a je ještě velice mladá. V keramickém průmyslu tato firma není příliš známá, kromě oblasti ve Španělsku, kde byly její výrobky zkušebně zařazeny do výroby. Mimo to bylo instalováno úpravárenské zařízení k odstranění siřičitého znečištění. Tento vypraný (vyplavený) výrobek je nabízen v nudlovitém tvaru na španělském trhu a také v severním Portugalsku se jej pokoušeli nabízet. Jeden nebo dva zákazníci zkusili zařadit materiál do výroby, ale pouze s nepatrným úspěchem.

Euroarce má nové úpravárenské zařízeni s rozprašovou sušárnou k výrobě bílé hmoty na výrobu obkladaček. Žádali WBB o dodávání bíle se pálících jílů pro toto zařízení, jelikož sami zřejmě žádné takové jíly nemají.

Souhrně řečeno, firma se může prokázat jen velice krátkou historii výroby keramických jílů, která má jen nepatrný význam a také neexistuje prodej jílů firmy Euroarce mimo Španělsko. Množství, které je prodáváno, slouží především jako surovina na výrobu obkladaček ve vlastních továrnách.

Je velice zarážející, že samo Ministerstvo pro správu, národního majetku a jeho privatizace ČR se v poslední době snaží vzbudit mezi veřejnosti dojem, jakoby nabídka fy SAMCA byla výhodnější. Někteří jeho pracovnici například informují o výš; investic, slibovaných touto firmou, aniž by uváděli, že český zájemce neoperuje pouze rámcově přislíbenou sumou, ale finančně sice nižším, nicméně specifikovaným investičním programem, který se zavázal v případě nutnosti rozšířit a finančně plně pokrýt. Navíc má pro případ zájmu vlády na zahraniční spoluúčasti předjednány projekty majetkového propojeni i obchodní spolupráce s předními britskými, belgickými a německými firmami.

Dodatkovým, nicméně též velmi závažným aspektem věci je skutečnost, že kromě jílů dodává KEMA Skalná též křemičité písky. Jejich kvalita je taková, že je lze vyčistit až na hranici 0,007 železitých příměsí, což je méně než polovina jejich obsahu v dosud užívaných sklářských píscích. Hodí se proto zejména pro výrobu optického skla, sodnodraselného křišťálu a vysoce čistého skla vůbec. Přední české podniky, např. Sklárna Nižbor, Český křišťál Chlum u Třeboně, Sklárna Heřmanova Huť, Moser a.s. Karlovy Vary čekají pouze na ukončení privatizace, aby dokončily zahájená jednání o podmínkách nápravy a dodávek těchto písků. Český uchazeč má připraven technicko-investiční záměr, o který by se investice do podniku dále rozšířily nad uvedený rámec. Španělský uchazeč nemá v této oblasti zkušenosti vůbec žádné.

Vzhledem k uvedeným okolnostem se Vás táži:

1. Jste si vědom významu jílů, těžených v s.p. KEMA Skalná pro český keramický průmysl a zejména pro jeho možnosti uplatnit se na evropském trhu? Byl jste správně informován o nabídkách nejen španělského, ale i českého zájemce?

2. Je Vám známo, že se nejedná pouze o jíly, ale i o ložisko sklářských písků Velký Luh? Byl jste informován o významu tohoto ložiska pro perspektivu českého sklářského průmyslu?

3. Jsou údaje o intervenci španělského ministerského předsedy a španělského velvyslance pravdivé? Pokud ano, mají pro Vás dobré vztahy se španělskými vládními místy větší význam, než zájmy českých, ale i některých západoevropských producentů keramiky, s příslušným dopadem zejména na vztahy k Británii, Belgii a Německu?

4. Pokládáte s ohledem na všechny uvedené skutečnosti za správné stanovisko Ministerstva průmyslu a obchodu, nebo stanovisko Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci?

Ing. Michal Kraus

poslanec Sněmovny

Parlamentu ČR

Přílohy: a) Kopie dopisu předsedy výkonného výboru Silikátového svazu ze 13.5.1994,

b) překlad posudku firmy Watts Blake BEarne and Co PLC na firmu SAMCA

Vážený pan

Ing. Václav Klaus

předseda vlády ČR


Vážený pan

Ing. Jiří Skalický

ministr

Ministerstvo pro správu

národního majetku a jeho

privatizaci ČR

110 00 Praha

Č.j.: 62/94Praha 13. května 1994

Vážený pane ministře,

Silikátový svaz sdružuje producenty keramických a sklářských surovin a výrobce keramiky (pro Vaši informaci přikládám stanovy svazu a seznam členů). Na výroční valné hromadě v závěru března t.r. se členové svazu vzájemně informovali o postupu privatizace ve svých organizacích. Při této příležitosti byli též informováni o privatizaci státního podniku KEMA Skalná. Se znepokojením přijali informaci o aktivitě španělské firmy SAMCA, údajně podporované vládními činiteli.

Státní podnik KEMA Skalná je rozhodujícím dodavatelem vysoce kvalitních bíle se pálicích jílů pro výrobu stavební keramiky, zejména obkladových materiálů, sanitní keramiky, elektroporcelánu a také technické keramiky. K hlavním odběratelům patří velké akciové společnosti, například Elektroporcelán Louny, Chlumčanské keramické závody Chlumčany, Jihočeská keramika Bechyně, Keramické závody Teplice, Keramické závody Znojmo, Rakovnické keramické závody Rakovník a Západočeské kaolínové a keramické závody Horní Bříza. Jen tito hlavni odběratelé mají celkový roční obrat přes 6 mld. Kč.

Obdobná známá ložiska jílů tohoto typu se vyskytují v těžitelném množství v Evropě pouze v Německu a v Anglii, zcela chybí v Itálii, Španělsku a Portugalsku, kam se koncentruje 70 g evropské produkce stavební keramiky. Nedostatek těchto bíle se pálících jílů nahrazují tamní výrobci jíly s červenou vypalovací barvou, což je provázeno různými kvalitativními problémy. Jednou z mála výhod, které zůstávají středoevropským výrobcům keramiky proti expanzi jihoevropských producentů, je kvalita výrobků charakterizována typickou světlou vypalovací barvou. Je tedy zcela pochopitelné, že členové Silikátového svazu spatřují ve snahách právě španělské firmy SAMCA privatizovat KEMU Skalná, jednoznačný záměr strategicky negativně ovlivnit konkurenceschopnost českých výrobců keramiky na domácím i zahraničních trzích. Vzhledem k tomu, že výroba obkladových materiálů a sanitní keramiky patři mezi úspěšně se rozvíjející obory českého průmyslu, není jistě úmyslem České vlády, zbavovat toto exportní odvětví jeho výhod.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP