Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1995

I. volební období

1399 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece

ve věci rozhlasového vysílání do zahraničí

Ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 16. ledna 1995.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zahraničních věcí Josefa Zieleniece na interpelaci poslance Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. ledna 1995

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ
 
ČESKÉ REPUBLIKY
 

 V Praze dne 16. ledna.1995

Vážený pane poslanče,

nechci pouze opakovat to, co jsem podrobně vysvětlil ve své minulé odpovědi na Vaši interpelaci ze dne 30. 8. 1994, a proto uvádím tato doplňující stanoviska k Vašim otázkám č.1 - 6:

ad 1\ Rozhlasové vysílání do zahraničí je jednou z forem státní propagace, která má v naší zemi tradici. Průběžně sledujeme dosah a efektivnost této aktivity. V případě, že v budoucnu zjistíme, že prostředky, které zmiňujete mohou být lépe využity na jinou formou státní propagace, navrhnu vládě změnu.

ad 2\ Zahraničním vysíláním se snažíme pokrýt prakticky všechny oblasti světa. Není tedy pravda, že zahraniční vysílání není určeno např. pro Polsko - neexistuje pouze polská redakce, neboť vysílání je vedeno v hlavních světových jazycích, tedy v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině a dále v češtině.

ad 3\ Oficiální postoje a stanoviska prezentuje MZV především prostřednictvím tiskových agentur a dále svá prohlášení přímo poskytuje dalším sdělovacím prostředkům. Též se týká tiskových konferencí, pro zaujímání stanovisek je k dispozici novinářům tiskový mluvčí a tiskový odbor MZV, vysocí představitelé MZV poskytují rozhovory různým mediím. Novináři, včetně redaktorů zahraničního vysílání, používají informační a propagační materiály, mimo jiné ty, které poskytuje MZV. Úkolem novinářů je pracovat s informacemi, hodnotit je a tlumočit veřejnosti. Není úlohou MZV nahrazovat činnost novinářů a připravovat jim například vlastní komentáře. MZV v případě zahraničního vysílání především sleduje kvalitu práce redakčního kolektivu.

ad 4\ Odpověď na tuto otázku je již částečně obsažena v odpovědi na otázku č. 3. Dále je třeba zdůraznit, že redaktoři zahraničního vysílání mají volný přístup k informačním zdrojům, stejně jako všichni ostatní novináři. Konzultační rada však v žádném případě nezasahuje do vlastní redakční práce, neboť by tím narušovala nezávislé postavení a tím i věrohodnost novináře. Z toho vyplývá, že ani MZV přímo neřídí redakční kolektiv a nemůže mu zadávat pracovní úkoly, ale jeho úloha je zejména kontrolní.

ad 5\ Naší trvalou snahou je zkvalitnit a zefektivnit zahraniční vysílání, které by bylo srovnatelné s úrovní ve vyspělých státech. Toto bylo cílem všech jednání Konzultační rady. Největším problémem je přitom překonat obvyklé stereotypy práce zahraničního vysílání Českého rozhlasu a jistou nechuť této redakce předložit moderní koncepční řešení, které by bylo v souladu s představami zadavatele. Skutečnost, že členové Konzultační rady nejsou odborníky v záležitostech technických parametrů vysílání nepovažuji v žádném případě za závadu. Konzultační rada je zaměřena na shora uváděné principy, které zvláště znamenají ve smyslu jejího statutu sledovat plnění úkolů vyplývajících pro provozovatele ze Smlouvy.

Jak vyplývá ze Statutu Konzultační rady, tento orgán je zřízen ministrem zahraničních věcí ČR jako kontrolní a konzultační orgán pro rozhlasové vysílání do zahraničí (RVZ) a slouží k realizaci příslušných ustanovení Smlouvy o zajištění a provozováni RVZ, uzavřené mezi Úřadem vlády ČR a Českým rozhlasem. Konzultační rada zejména dohlíží na řádné plnění Smlouvy, uzavřené mezi Úřadem vlády ČR jako objednavatelem a Českým rozhlasem jako provozovatelem, dále kontroluje dodržováni programového zadání a účelnost a efektivnost využíváni prostředků vynakládaných na RVZ ze státního rozpočtu. Konzultační rada také konzultuje s Úřadem vlády ČR otázky spojené s kvalitou, rozsahem a obsahem zahraničního vysílání a zjednává nápravu při eventuálním porušení Smlouvy jednou ze smluvních stran.

ad 6\ Tato otázka se zřejmě dotýká vlastní činnosti MZV a vyžadovala by samostatný obsáhlý rozbor. Proto uvedu pouze některé skutečnosti. MZV ČR neustále usiluje o zvýšeni efektivity naši prezentace v cizině. Zastupitelské úřady ČR vyvíjejí velkou aktivitu při vytváření pozitivního obrazu ČR v zahraničí nejrůznějšími formami činnosti, z nichž za důležité považuji zvláště kontakty zastupitelských úřadů s politickými a ekonomickými osobnostmi, interview velvyslanců rozhodujícím médiím v zemi jejich působeni, tiskové konference, organizováni nejrůznějších výstav, poskytováni tiskových a propagačních materiálů o ČR atd. Velmi dobrých výsledků je dosahováno vzrůstající aktivitou Českých center.

Jako další krok ke zkvalitnění RVZ poslouží odborný audit zahraničního vysílání Českého rozhlasu, plánovaný na červen 1995, který bude financován z rozpočtu RVZ na rok 1995. Domnívám se, že tímto krokem předejdeme mnohým dohadům a nejasnostem, neboť názor auditora se zavázal se všemi důsledky respektovat i provozovatel zahraničního vysílání.

S pozdravem

Josef Zieleniec

Vážený pan

Mgr. Pavel Seifer

poslanec

Parlament ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP