Předseda vlády Václav
Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslankyně
Marie Stiborové dopisem ze dne 22. prosince 1994.
Podle § 89 zákona
ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu
České národní rady, v platném
znění, předkládám Poslanecké
sněmovně odpověď předsedy vlády
Václava Klause na interpelaci poslankyně Marie Stiborové.
Odpověď je přílohou tohoto sněmovního
tisku.
Příloha
Václav KLAUS
předseda vlády
České republiky
V Praze dne 22.12. 1994 | |
Č.j.: 33396/94 KPV |
Vážená paní
poslankyně,
dovolte, abych reagoval na Vaši písemnou interpelaci, ve které se věnujete využívaní podpory Evropské unie vědě a technologiím ve střední a východní Evropě pro Českou vědu.
V roce 1992 byla skutečně na žádost vlády ČSFR zpracována úvodní studie o vývoji strategie pro vědu a technologie, pro založení technologického parku a Pražského institutu pokročilých studií (PIAS), která byla financována z prostředků programu PHARE. Jedním z doporučení stude bylo, aby se program PIAS stal jedním z nástrojů pro naplněni této strategie.
V souvislosti s rozdělením ČSFR, byly další práce odloženy. Po následném`detailnějším posouzení, se původní strategické předpoklady,.študie nesetkaly s požadavky, cíli a představami, zejména Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Také samotné ustanovení PIASu nepředstavovalo pro ČR naléhavou prioritu.
V této souvislosti bych chtěl zdůraznit, že fakt přijetí studie nevytváří a nemůže vytvářet žádné závazky ČR vůči EU, jak Vy ve své interpelaci často uvádíte. Přijetí studie znamená pouze potvrzeni, že zadání bylo splněno. Záleží výhradně na našich možnostech, záměrech a vlastní strategii v této oblasti, zda a v jakém rozsahu česká vláda použije výsledky této studie. Přijetí zahraniční technické pomoci nemůže být v žádném případě podmiňováno poskytnutím pozemků a nemovitostí soukromé firmě.
Chtěl bych Vás dále informovat o tom, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dokončuje v současné době materiál, týkající se budoucího postupu v oblasti vědy a technologií. Výsledky zmíněné studie jsou, jak jsem byl informován, zčásti využity i v tomto materiálu. Teprve v případě,přijetí tohoto koncepčního materiálu, bude možné rozhodnout o dalším postupu a popřípadě též o otázce vládní podpory pro technologické parky a výzkumná pracoviště.
Pokud se týká využití
prostředků PHARE, významným způsobem
se dosud podílely vysoké školy (900 mil. Kč)
a další vzdělávací instituce
(470 mil. Kč). Současné MŠMT připravuje
projekt Akademické informační agentury, která
bude sloužit všem propojeným vědeckým
pracovištím v ČR.
S pozdravem
Vážená paní
Doc. RNDr. Marie Stiborová, CSc.
poslankyně PSP ČR