Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1314 B

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Zdeňka Vorlíčka

na místopředsedu vlády a ministra financí Ivana Kočárníka, ministra práce a sociálních věcí Jindřicha Vodičku a ministra hospodářství Karla Dybu

ve věci žádosti SPT Telecom a. s. o zvýšení telekomunikačních poplatků

Místopředseda vlády a ministr financí Ivan Kočárník zaslal odpověď na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka dopisem ze dne 7. prosince 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra financí Ivana Kočárníka na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


MÍSTOPŘEDSEDA VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

a ministr financí

Ing. Ivan Kočárník, CSc.
 V Praze dne 7. prosince 1994
 Čj. 272/65 427/1994

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 7. listopadu 1994 k problematice zvýšení telekomunikačních poplatků a jejich dopadu na důchodce mohu sdělit následující informaci:

Požadavek SPT TELECOM na uvedené zvýšení cen telekomunikačních služeb se nepodařilo této organizaci dostatečně zdůvodnit, Ministerstvo financi proto připravuje řešení, které bude mít podstatně nižší dopad na občany. Při jeho realizaci by se ceny za tuzemské hovory měly zvýšit o cca 15 až 20 %, pokud se vezme v úvahu i navrhované snížení cen za mezinárodní hovorné, bude se jednat o cca 7% růst cenové hladiny.

Slevy, které vyplývají z ustanovení Telefonního řádu, tj. pro nevidomé, pro osoby, které se nemohou bez cizí pomoci pohybovat a pro odbojáře-důchodce budeme doporučovat, aby byly pro další období zachovány.

Vedle toho podle současně platných zákonných opatření mohou obce poskytovat příspěvek občanům sociálně potřebným, těžce zdravotně postiženým, občanům starším 70 let, kteří žijí osaměle a sociálně potřebným domácnostem, které se příjmově pohybují do úrovně životního minima. Obdobný postup se navrhuje i v připravovaném zákoně o sociální pomoci.

Pokud se týká dopadů na důchodce a jejich řešení, musím připomenout, že na základě vývoje indexu životních nákladů důchodců dochází k valorizaci důchodů. Váhové schéma indexu životních nákladů odráží podíl, který představují výdaje důchodců za telekomunikační služby z jejich celkových výdajů. Od roku 1995 se bude využívat index, který zachytí strukturu spotřeby roku 1993. Cenový pohyb telekomunikačních služeb se tedy odpovídajícím způsobem odrazí v celkovém indexu spotřebitelských cen důchodců a v návaznosti na to i v termínu a výši valorizace důchodů. Podle posledních poznatků by k další valorizaci mělo dojit přibližně v polovině roku 1995.

S pozdravem

Ivan Kočárník

Vážený pan

Zdeněk Vorlíček

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP