Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1309 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jana Jegly

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci odstřelu volavek

Místopředseda vlády a ministr zemědělství Josef Lux zaslal odpověď na interpelaci poslance Jana Jegly dopisem ze dne 29. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď místopředsedy vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe na interpelaci poslance Jana Jegly. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 2. prosince 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

1309 A

Místopředseda vlády

a ministr zemědělství

České republiky

Ing. Josef Lux

 V Praze dne 29.11
 Č.j.5567/94-10

Vážený pane poslanče,

odpovídám tímto na Vaši interpelaci, která mi byla, ve věci odstřelu volavek, předložena prostřednictvím předsedy Poslanecké sněmovny PČR.

Dovolte mi, abych Vás na úvod své odpovědi seznámil s některými fakty, která napomohou objektivnímu objasnění tohoto problému.

Vzhledem k početním stavům volavky popelavé a stupni jejího ohrožení, nebyla volavka popelavá zařazena do seznamu zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů (seznam je uveden v příloze II. vyhlášky č.395/92 Sb., kterou se provádí zákon na ochranu přírody a krajiny).

Volavka popelavá (Ardea cinerea L.) je zařazena do výčtu zvěře na základě ust. § 19, odst. 1) (zvěř pernatá) zákona č.23/1962 Sb., o myslivosti, ve znění předpisů pozdějších - dále jen zákon o myslivosti.

Vyhláška č.20/1988 Sb., kterou se provádí zákon o myslivosti zařazuje volavku popelavou v § 17, odst. 1) mezi druhy zvěře celoročně hájené.

Neopominutelnými subjekty při projednávání uvedené problematiky jsou zejména Ministerstvo životního prostředí České republiky, správy chráněných krajinných oblastí, okresní úřady, rybářské organizace a jiné. Se všemi uvedenými subjekty Ministerstvo zemědělství České republiky v dané věci jednalo.

V případě, že z těchto jednání vyplyne potřeba regulace některého druhu zvěře/ v tomto případě volavky popelavé/, který je celoročně hájen, může Ministerstvo zemědělství České republiky udělit výjimku na základě § 17, odst.4) citované vyhlášky pouze v dohodě s Ministerstvem životního prostředí České republiky.

Uvedené podmínky byly v daném případě splněny.

V další části své odpovědi si dovolím uvést fakta a některé údaje, které vedly Ministerstvo zemědělství České republiky k udělení výjimky z ust. § 17, odst. 1).

A) V zájmu dodržení: objektivity bylo provedeno, před udělením vyjímky, velice podrobné šetření ve věci redukce početních stavů volavky popelavé s těmito výsledky:

Okresními orgány ochrany přírody a rybářskými subjekty bylo při šetření celé záležitosti konstatováno:

- i přes redukci početních stavů v letech 1990-93 má četnost populace volavky popelavé stoupající úroveň

- z 23 kompetentních orgánů ochrany přírody (tzn.referátů životního prostředí okresních úřadů) se vyslovilo kladně k nezbytné redukci volavky popelavé 20 okresních úřadů, 2 okresní úřady vyjádření nedodaly a 1 okresní úřad s redukcí nesouhlasil.

- souhlas s redukcí volavky popelavé vyjádřilo Ministerstvo životního prostředí České republiky a vedení CHKO Třeboňsko.

B) Ministerstvo zemědělství České republiky není, v rámci celorepublikových jednání o udržování optimálních početních stavů různých druhů živočichů, v zásadním rozporu s orgány ochrany přírody na úrovni Ministerstva životního prostředí České republiky, ani na úrovni okresních úřadů.

C) Ministerstvo zemědělství České republiky spolu s Ministerstvem životního prostředí České republiky sleduje celoevropské i celosvětové trendy ochrany živočichů.

Při udělování výjimky z ust. § 17, odst.l) se opíralo Ministerstvo zemědělství České republiky i o závěry mezinárodních konferencí věnovaných problematice ochrany vodního ptactva (např. konference v Dánsku ve dnech 21.-23.3.1994) v souladu se záměry ochrany přírody, přistupovat v případě nutnosti k omezené redukci početních stavů. Tyto omezené redukční odstřely jsou v Evropě běžně realizovány.

Vážený pane poslanče, v této části své odpovědi si dovolím reagovat na některé myšlenky uvedené ve Vaši interpelaci.

Velice lituji, ale nemohu se, z čistě odborného hlediska, zcela ztotožnit s Vašimi názory v části interpelace věnované zákonu č.71/1967 Sb., o správním řízení - správní řád.

Povolení výjimky z ust. § 17 odst.l, není rozhodnutím ve smysl u správního řádu.

Na povolení výjimky z ust. § 17, odst.l) není právní nárok, povolení výjimky neukládá nikomu žádné povinnosti, ani nezasahuje do kompetence orgánů státní správy, akt povolení výjimky nemá individuální charakter a netýká se individuálně určených fyzických nebo právnických osob, proto není rozhodnutím ve smyslu správního řádu (zákon č.71/1967 Sb., o správním řízení - správní řád).

Udělování výjimek z ust. § 17, odst. 1) není pouze na libovůli pracovníků MZe ČR, ale řídí se obecně závaznými právními předpisy na úseku myslivosti.

K Vámi prezentovaným námitkám odborníků, které byly vzneseny proti povolení výjimky Vám mohu sdělit:

- zásadní námitku proti této výjimce vznesl jediný subjekt v České republice, kterým byl pan Jiří Šafránek z Přerova

- nejsem kompetentní hodnotit odbornou fundovanost tohoto subjektu, ale mohu konstatovat, že příslušný orgán ochrany přírody v místě působení pana Šafránka, tzn. příslušný referát Okresního úřad v Přerově, dal kladné stanovisko k omezené redukci volavky popelavé.

Námitka pana Šafránka byla na Ministerstvo zemědělství České republiky doručena 21.4.1994. Ihned bylo iniciováno šetření ve věci, které by sloužilo k vypracování odpovědi, která by byla postavena na maximálním počtu údajů a informací.

Vzhledem k rozsahu celé záležitosti,

- více než 20 okresů - rybářské subjekty - zjišťování škod

- stanoviska orgánů ochrany přírody - expertizy výzkumných pracovišť

a administrativnímu zatížení ústředního orgánu řízení myslivosti, mohla být odpověď vypracována až po shromáždění celého množství údajů a informací tzn. 22.7.1994.

Díky důkladnému šetření obdržel pan Šafránek vyčerpávající odpověď nejen od orgánu ústředního řízení myslivosti (odbor 510), ale i můj osobní dopis s vysvětlením.

K Vašemu dotazu kolik je v České republice plůdkových rybníků, výtažníků a ostatních speciálních rybochovných zařízení Vám sděluji:

- speciální rybochovná zařízeni zaujímají z rozlohy rybničních ploch ČR pouze cca 8 jejich výměry

- speciální rybochovná zařízení zaujímají, vztaženo k honební ploše, pouhých 0,06. Na zbývající výměře není regulace stavů volavky popelavé na základě udělené výjimky možná.

Vážený pane poslanče, dovolte mi, abych Vás ujistil, že Ministerstvo zemědělství České republiky s Ministerstvem životního prostředí České republiky spolu s rybářskými subjekty hledají cestu k řešení škod na plůdkových rybnících, výtažnících a ostatních speciálních rybochovných zařízeních. Avšak ochrana těchto zařízení jinými způsoby (např. pomocí sítí, plašením, kladením podkladků) se ukázala jako nereálná a neúčinná.

Na základě zkušeností ochranářských iniciativ i odborníků ornitologů z celého světa je v těchto případech odlov vlastně jediným relativně nejpřijatelnějším způsobem redukce.

Se zlepšováním přírodního prostředí živočichů dochází už dnes k nárůstu početních stavů některých /i chráněných/ druhů tak, že se začíná o regulování jejích stavů uvažovat, nebo je již realizováno (volavka, kormorán, rys a další.).

Česká republika postupuje v této oblasti v souladu s ostatními vyspělými státy Evropy, s nimiž je vázána mnoha smlouvami a dohodami na úseku ochrany přírody a krajiny. V těchto materiálech je omezená regulace určitých druhů živočichů uvažována jako zcela legitimní způsob pozitivního vlivu člověka na rovnováhu v přírodě.

V případě regulace vybraných druhů živočichů považuji za dominantní tu skutečnost, že je v naší republice zabezpečen takový systém (např.řízení redukce orgány ochrany přírody), který eliminuje okamžitě (např. zrušením výjimky z ust. § 1.7 odst.l) každé nebezpečí ohrožení existence populace jakéhokoliv druhu.

Vážený pane poslanče, na závěr mé odpovědi na Vaši interpelaci Vás mohu ubezpečit, že Ministerstvo zemědělství České republiky při všech krocích podnikaných v oblasti legislativní i odborné dbá na to, aby v naší přírodě zůstaly pro příští generace zachovány všechny původní druhy naší fauny a flory.

S pozdravem

Josef Lux

Vážený pan

JUDr. Ing. Jan Jegla

poslanec PČR

Poslanecká sněmovna

Praha

Na vědomí:

Vážený pan

PHDr. Milan Uhde

Parlament ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP