Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1285 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Miroslava Čapka

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci smrtelného zranění německého státního občana v České republice dne 22. 10. 1994

Ministr vnitra Jan Ruml zaslal odpověď na interpelaci poslance Miroslava Čapka dopisem ze dne 31. října 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra Jana Rumla na interpelaci poslance Miroslava Čapka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR VNITRA ČR

Jan Ruml

V Praze dne 31. října 1994

Č.j.: KM - 323/94-PL

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ze dne 23.10.1994, ve věci smrtelného zranění občana SRN Andrease Wolfganga BÄNSCHE, nar. 1.11.1961, trvale bytem Bautzen, ke kterému došlo dne 22.10.1994 kolem 01.00 hodin ve Varnsdorfu, okr. Děčín Vám sděluji následující.

Andreas Wolfgang BÄNSCHE přijel do České republiky v průběhu dne 21.10.1994 spolu se svým nevlastním bratrem Heiko MROSEM, rovněž občanem SRN. Přes den byli v Ústí nad Labem a v noci odjeli do Varnsdorfu. Za pobytu v obou městech navštívili několik restauračních podniků, kde pili alkoholické nápoje. Poškozený podle výpovědi svého bratra vypil dvě desetistupňová piva, šest vodek a dvě whisky.

Kolem 00.15 hodin dne 22.10.1994 odjeli svým automobilem ze středu města Varnsdorfu na jeho okraj, kde se chtěli zastavit v restauraci Koliba.

Podle výpovědi MROSE při průjezdu Varnsdorfem, poblíže místních jatek v místech, kde se vyskytují prostitutky, zahlédli stát ženu - Marii ŠOŠOVOU, nar. 9.12.1960. Zastavili u ní a údajně se ptali na cenu poskytovaných sexuálních služeb.

Podle výpovědí obviněného Rudolfa ŠTIKY, nar. 16.1.1953, invalidního důchodce druha Marie ŠOŠOVÉ, se němečtí občané k jeho družce chovali vulgárně a proto je oba dva posílal pryč. Ti však ve svém nevhodném jednání pokračovali.

A. W. BÄNSCHE vystoupil z vozu a ŠTIKU fyzicky napadl. Mezi oběma muži došlo k potyčce, při které byl BÄNSCHE pravděpodobně 3 x bodnut nezjištěným předmětem. Obviněný ŠTIKA tvrdí, že na něj německý občan zaútočil s nožem v ruce a neví o tom, že by jej poranil. Německý občan sám po chvilce od ŠTIKY ustoupil, gesty dával najevo, že to stačí, vrátil s z volant svého vozu a aniž bratrovi. cokoliv řekl, odjeli směrem k hraničnímu přechodu ve Varnsdorfu. Po několika stech metrech jízdy zjistil MROS, že bratrovi je špatně a proto jej požádal, aby zastavil. Vzápětí také zpozoroval, že jeho bratr je zraněn a krvácí. Pomohl mu na sedadlo spolujezdce, sám usedl za řízení vozu a co nejrychleji jel přes Varnsdorf k hraničnímu přechodu.

Aby zajistil bratrovi co nejrychleji lékařskou pomoc, projel bez zastavení (tedy i bez kontroly) českým celním prostorem a zastavil až v prostoru německého celniště. Vzdálenost mezi oběma celními prostory je několik desítek metrů. Německý lékař, který se dostavil asi za 15 minut, konstatoval u BÄNSCHEHO již smrt.

Německá strana cestou pasových orgánů vyrozuměla policii ČR, avšak neumožnila jí účast u prvého výslechu svědka MROSE a ani účast při pitvě BÄNSCHEHO. Pouze předala vyšetřovateli prvotní výslech svědka MROSE v německém jazyce. Další důkazní materiály jsou od německé strany vyžádány cestou právní pomoci.

Policie ČR na základě informace o příčině smrti BÄNSCHEHO (bodné rány v hrudníku a břiše), okolnostech zranění a místě události, učinila potřebná opatření a jako pachatele zranění vypátrala a z trestného činu vraždy podle § 219 odst. 1 trestního zákona obvinila Rudolfa ŠTIKU, který byl dne 24. 10. 1994 vzat do vazby.

Průjezd bez kontroly českým celním prostorem byl usnadněn, tím, že zde nejsou žádné závory, ani jiné zátarasy a řidič MROS měl možnost využít k průjezdu zcela volného jízdního pruhu.

K popisované události došlo při běžném přeshraničním provozu na hraničním přechodu, kde je prováděn společný výkon služby s pohraničními orgány SRN. V uvedené době neprobíhala žádná bezpečnostní akce, která by vyžadovala zpřísnění režimových opatření.

Při průjezdu vozidla nebyl zákonný důvod, aby příslušníci české cizinecké policie použili proti vozidlu služební zbraň, či jiné technické prostředky k zastavení. vozidla.

V případě nezastavení vozidla v místech vyznačených dopravními značkami v prostorech hraničních přechodů je použití služební zbraně, zastavovacích pásů nebo jiných prostředků k násilnému zastavení vozidla bez předchozí informace a uzavření prostoru přechodu z hlediska bezpečnosti nezúčastněných osob nepřiměřené.

V případech, kdy dojde k úplnému průjezdu vozidla hraničním přechodem bez kontroly, jsou v součinnosti s policejními orgány sousedního státu nebo v českém vnitrozemí prováděna následná opatření k jeho zastavení.

Trestní věc je vyšetřována PČR - Krajským úřadem vyšetřování v Ústí nad Labem.

S pozdravem

Jan Ruml

Vážený pan

JUDr. Miroslav ČAPEK

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP