Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1220 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jana Vika

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci zabezpečení a přípravy voleb do zastupitelstev v obcích 1994

Ministr vnitra Jar Ruml zaslal odpověď na interpelaci poslance Jana Vika dopisem ze dne 26. října 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověd ministra vnitra Jana Rumla na interpelaci poslance Jana Vika. Odpověd je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ministr vnitra

Jan Ruml

 Praha, 26. října 1994
 Čj.: II/s-OS/2-1309-935/94

Vážený pane poslanče,

obdržel jsem prostřednictvím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Vaši interpelaci ve věci vyhlášky Ministerstva vnitra č. 173/1994 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 12/1994 Sb. V přílohách č. 2 a č. 3 k této vyhlášce, kterými se stanoví vzory hlasovacích lístků, se uvádí jako poznámka pod čarou, že u volebních stran typu "Koalice politických stran a politických hnutí" a "Sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů", se názvy příslušných politických stran a politických hnutí uvádějí jejich oficiální zkratkou.

Důvodem této právní úpravy byla skutečnost, že podle zákona č. 152/1994 Sb. o volbách do zastupitelstev v obcích a o změně a doplnění některých dalších zákonů, musí být kandidáti všech volebních stran v obci, pokud nebyly vytvořeny volební obvody, uvedeni na jednom hlasovacím lístku, tištěném po jedné stran. Pokud by koalice politických stran a politických hnutí nebo sdružení politických stran nebo politických hnutí a nezávislých kandidátů byly tvořeny větším počtem politických subjektů, bylo by třeba s ohledem na poměrně dlouhý text tisknout příliš velké hlasovací lístky.

Jak ukázala praxe ve většině měst a obcí se podařilo uspořádat hlasovací lístek tak, že bylo možno politické subjekty koalic i sdružení uvádět i plným názvem. Použití zkratek bylo ponecháno pouze k označení příslušnosti k politické straně u kandidátů.

Tento postup nelze považovat za porušení shora uvedených právních předpisů. Je však třeba dodržet zásadu, že na hlasovacích lístcích pro volby do téhož zastupitelstva musí být údaje uváděny shodně, tj. u všech volebních stran buď jejich plný název nebo oficiální zkratka.

Uvedené stanovisko opětovně konstatovala i Ústřední volební komise na svém zasedání dne 25. října 1994.

S pozdravem

Jan Ruml

Vážený pan

Jan Vik

poslanec Parlamentu ČR

Bělohorská 74

Praha 6

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP