Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1209 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Hájka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci přístupu České republiky k Evropské úmluvě č. 43

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Hájka dopisem ze dne 9. listopadu 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 3511989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jiřího Hájka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. listopadu 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


Václav KLAUS 
předsedu vlády České republiky  

 V Praze dne 9.11.1994
 č. j.: 3973/94-OVA

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, týkající se přistoupení České republiky k Úmluvě Rady Evropy č. 43 ze 6. května 1963 a otázek spojených s udělováním státního občanství, Vám sděluji následující.

Ve své interpelaci kritizujete mimořádné pravomoci, které podle Vás má Ministerstvo vnitra při udělování státního občanství.

Musím konstatovat, že v této souvislosti vycházíte z nepřesných informací.

Ministerstvo vnitra mohlo liberálně, resp. podle vlastního uvážení, promíjet podmínky pro udělení státního občanství podle zákona č. 39/1969 Sb., ve znění jeho pozdějších předpisů, pouze do 31.12. 1992, kdy citovaný zákon pozbyl svoji platnost.

Současná platná právní úprava, tj. zákon č. 40/1993 Sb., ve znění zákona č. 272/1993 Sb., přesně vymezuje, ve kterých případech může Ministerstvo vnitra některou z podmínek pro udělení státního občanství prominout. Zněni tohoto zákona je dostatečnou zárukou, aby ze strany Ministerstva vnitra nedocházelo k libovolnému výkladu. Takzvaná volná úvaha při promíjení trvalého pobytu a propuštění z cizího státního svazku neexistuje.

Vláda proto neuvažuje o tom, že by z Vámi uvedených důvodů novelizovala zákon č. 40/1993 Sb., o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, ve znění zákona č. 272/1993 Sb.

Vaše druhá otázka se týkala přistoupení České republiky k Úmluvě Rady Evropy č. 43 ze 6. května 1963.

V naší současné právní úpravě je zakotven princip zamezení dvojího státního občanství a existují pouze dvě vyjímky, a to u osob, které druhé státní občanství nabyly sňatkem nebo narozením.

Ze strany České republiky nejsou tedy zásadní překážky k přistoupení k této Úmluvě v oblasti státního občanství. Citovaná úmluva se ale kromě otázek státního občanství, dotýká též otázek spojených s výkonem vojenské služby. Z tohoto důvodu je potřebné, aby všechny podmínky úmluvy byly společně posouzeny nejen Ministerstvem vnitra, ale též Ministerstvem obrany a Ministerstvem zahraničních věcí. Teprve poté bude předložen vládě příslušný návrh a vláda se jím bude zabývat.

Pro úplnost uvádím, že v Radě Evropy je v současné době projednáván návrh nové Konvence o státním občanství a vojenské povinnosti, která by měla nahradit Úmluvu z roku 1963 a která je též vedena snahou předejít vzniku dvojího státního občanství.

S pozdravem

 
Václav Klaus

Vážený pan

JUDr. Jiří Hájek

poslanec PSP ČR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP