Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1093

INTERPELACE

poslance Zdeňka Vorlíčka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci odpovědnosti vlády ČR Poslanecké sněmovně podle Ústavy České republiky a kontroly plnění vládního programového prohlášení podle

zákona č. 35/1989 Sb., ve znění pozdějších předpisů

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 19 července 1994

v. z. Pavel ToIIner v. r.

Příloha

INTERPELACE

na předsedu vlády České republiky doc. ing. Václava Klause ve věci odpovědností vlády ČR Poslanecké sněmovně podle Ústavy České republiky a kontroly plnění vládního programového prohlášení podle zákona č. 35/1989 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

 
V Praze dne 14. VII. 1994.

Vážený pane předsedo vlády !

Ústava České republiky v čl. 68, odst.1 říká, že " vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně ". Česká vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny před 2 roky. na základě kladného výsledku hlasování této sněmovny o programovém prohlášení vlády.

To, že vláda má zprávy o plnění svého programového prohlášení předkládat a Poslanecká sněmovna má tyto zprávy v plánu posuzovat, je dáno platným zákonem č. 35/1989 Sb. ve znění zákonů 249/1990 Sb.,97/1991 Sb. 280/1991 Sb. a 42/1993 Sb. V něm; se jasně praví, že tato sněmovna "... projednává zprávy vlády České republiky o plnění jejího programového prohlášení..." (viz §86).

Povinnost České vlády ze zákona zmíněné zprávy předkládat a Poslanecké sněmovny pak tyto zprávy posuzovat je tedy povinností neoddiskutovatelnou.

Přitom nemá-li jít o ryze formální akt, musí se tak stát v dob, kdy je ještě čas některé trendy, které případně sněmovna shledá jako nevyhovující, zkorigovat. Proto rozhodně nelze tuto záležitost odsouvat, nejvhodnější čas k tomu nastává právě nyní, v době okolo poloviny funkčního období vlády.

Zároveň musí být zachován postup, kdy po projednání ve výborech bude výsledek posuzován na schůzi Poslanecké sněmovny shledá jako všichni poslanci dostali příležitost vyjádřit se ke komplexním výsledkům činnosti vlády, tak jako tomu bylo při jednání o důvěře k ní.

Zákonnou a ústavní povinnost České vlády umožnit Poslanecké sněmovně kontrolovat plnění vládního prohlášení nemůže ze sebe ani vláda, ani sněmovna sejmout snahami o organisování bilančních schůzek koaličních představitelů v současné době (aby je "nerušila" oposice - výrok p. Čermáka v Radiožurnálu )!

Zákonný postup nemohou nahradit ani nemohou nahradit ani snahy projednávat plnění vládního programového prohlášení "per partes" na separátních zasedáních jednotlivých výborů sněmovny, a po jednotlivých poslancům vyslovit se k práci všech členů vlády, jednak fakticky znemožňuje komplexní analýzu problémů a zodpovědnosti jednotlivých členů vlády tam, kde se střetávají kompetence několika ministerstev, která spadají pod gesci různých výborů (bytová problematika, podpora exportu atp.).

Kontrola plnění vládního programového prohlášení je běžnou záležitostí v parlamentních demokraciích vyspělých zemí, kde nikoho ani nenapadne o jejím uskutečnění diskutovat, natož této kontrole bránit ! Systém různých vzájemných kontrol exekutivy, parlamentu a soudních institucích je tím, co je příznačné pro demokratický politický režim.

Každá snaha o vymanění vlády z kontroly parlamentu a omezování či vyšachování oposice z možnosti se na této kontrole podílet bude pro celý demokratický svět vždy signále. že hrozí nebezpečí protidemokratické deformace politického systému v České republice. Proto mne překvapilo, že jak můj návrh požádat vládu o předložení zprávy o plnění vládního programu na červnové schůzi, tak obdobný návrh poslance A.Hrazdíry na červencové schůzi (doporučený Organisačním výborem sněmovny!) narazil na odpor většiny poslanců vládní koalice a byl zamítnut.

Nevěřím, vážený pane předsedo vlády, že souhlasíte s tímto krátkozrakým postupem poslanců koalice. Vždy jsem oceňoval Vaše úsilí posilovat na zahraničních cestách dobrý - zvuk České republiky ve světě. Jistě uznáte, že snaha sabotovat uskutečnění jedné z běžných demokratických procedur parlamentního systému, a to v rozporu s platnými zákony ČR, aby znamenala vážné ohrožení pověsti našeho státu v očích představitelů vyspělých zemí světa ? Přinejmenším stejně závažný by však byl - podle mého mínění - dopad vnitropolitický. Dodržování zákonů a demokratických principů parlamentem a vládou je předpokladem pro utváření politické kultury, bez níž nemůže fungovat sebelepší politický systém: Plně zde platí varovaní .A. Hayeka, že " svoboda může být zachována jen sledování principů a je ničena sledováním účelovosti "!

Neúcta k dodržování zákonů a demokratických principů současnými politickými představitelů by jen ve společnosti prohlubovala už tak dost rozšířený právní nihilismus.

O demokracii a politické kultuře na nemůžeme před veřejností neustále jen mluvit, situace v ČR bude posuzována především podle konkrétních politických činů.

Za velmi nutný politický čin pokládám, aby česká vláda ve smyslu §18 zák. č.35/1989 Sb. ve znění pozdějších předpisů předložila Poslanecké sněmovně na podzim t.r. zprávu o plnění vládního programového prohlášení, o což Vás, vážený pane předsedo vlády naléhavě žádám.

 doc. ing. Zdeněk VORLÍČEK CSc.
 poslanec Poslanecké sněmovny P ČR








Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP